Nadzór nad wymiarem i poborem podatku gruntowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW: ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ, ZIEM ODZYSKANYCH, APROWIZACJI I SKARBU
z dnia 15 lipca 1947 r.
w sprawie nadzoru nad wymiarem i poborem podatku gruntowego.

Na podstawie art. 13 ustawy z dnia 3 czerwca 1947 r. o nadzorze nad wymiarem i poborem podatku gruntowego (Dz. U. R. P. Nr 43, poz. 224) i na podstawie § 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1947 r. o obowiązku uiszczenia przez niektóre gospodarstwa rolne podatku gruntowego w ziemiopłodach (Dz. U. R. P. Nr 55, poz. 296), zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Główny pełnomocnik rządowy dla spraw podatku gruntowego powołuje biuro i ustali jego organizację.
2.
Pracowników biura powołuje i odwołuje główny pełnomocnik rządowy.
§  2.
Dla wykonywania obowiązków wojewódzkich i powiatowych pełnomocników rządowych dla spraw podatku gruntowego w dziedzinie nadzoru nad wymiarem i poborem podatku gruntowego powołani będą odpowiedni pracownicy przez:
a)
głównego pełnomocnika rządowego dla wojewódzkich pełnomocników rządowych i na ich wniosek,
b)
wojewódzkiego pełnomocnika rządowego dla powiatowych pełnomocników rządowych i na ich wniosek.
§  3.
Wojewoda, starosta lub prezydent miasta przydziela pełnomocnikowi odpowiedni lokal oraz pomoce biurowe.
§  4.
Wymiary podatku gruntowego dokonywane będą na podstawie dekretu z dnia 20 marca 1946 r. o podatkach komunalnych (Dz. U. R. P. z 1947 r. Nr 40, poz. 198) i przepisów na jego podstawie wydanych z uwzględnieniem zmian, wynikających z ustawy z dnia 3 czerwca 1947 r. o nadzorze nad wymiarem i poborem podatku gruntowego (Dz. U. R. P. Nr 43, poz. 224), rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1947 r. o obowiązku uiszczenia przez niektóre gospodarstwa rolne podatku gruntowego w ziemiopłodach (Dz. U. R. P. Nr 55, poz. 296), i rozporządzenia niniejszego.
§  5.
1.
Główny pełnomocnik rządowy powoła poborców społecznych w ilości zależnej od warunków lokalnych spośród osób wymienionych w art. 8 ustawy z dnia 3 czerwca 1947 r. o nadzorze nad wymiarem i poborem podatku gruntowego.
2.
Poborcy społeczni otrzymają premie w zależności od wykonania planu pracy oraz diety i zwrot kosztów podróży w wysokości ustalonej przez głównego pełnomocnika rządowego dla spraw podatku gruntowego.
3.
Poborcy społeczni stanowią aparat pomocniczy powiatowych pełnomocników rządowych przy poborze podatku gruntowego.
4.
Wykonując przepisy ust. 1 i 2, główny pełnomocnik rządowy dla spraw podatku gruntowego działa w porozumieniu z Ministerstwami: Skarbu, Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych.
§  6.
1.
Zarządy gmin wiejskich i miejskich przekazują do kasy urzędu skarbowego 3% ogólnych wpływów podatku gruntowego w trybie i terminie wskazanym w art. 5 ust. 2 i 3 oraz art. 6 ust. 2 dekretu z dnia 20 marca 1946 r. o finansach komunalnych (Dz. U. R. P. z 1947 r. Nr 40, poz. 199). Wspomniane 3% będą obliczane od wpływów podatku gruntowego w gotówce jak również w ziemiopłodach według równowartości zboża (§ 11 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1947 r. o obowiązku uiszczenia przez niektóre gospodarstwa rolne podatku gruntowego w ziemiopłodach).
2.
Sumami tymi dysponują pełnomocnicy rządowi dla spraw podatku gruntowego w porozumieniu z naczelnikami urzędów skarbowych na wydatki wymienione w art. 9 ustawy z dnia 3 czerwca 1947 r. o nadzorze nad wymiarem i poborem podatku gruntowego.
§  7.
1.
Gminy miejskie i wiejskie obowiązane są przydzielić do dyspozycji powiatowego pełnomocnika rządowego dla spraw podatku gruntowego swoich pracowników, zatrudnionych przy wymiarze i poborze podatku gruntowego. Gminy, nie mające takich pracowników, obowiązane są zaangażować konieczną ich ilość. Pracownicy ci płatni są z budżetów gmin według przepisów uposażeniowych, obowiązujących w samorządzie terytorialnym, a ponadto otrzymują premie specjalne, przewidziane w art. 9 ustawy.
2.
W przypadku, gdy gminy miejskie lub wiejskie nie przydzielą w ustalonym terminie koniecznej ilości pracowników, o których mowa w ust. 1, pełnomocnik rządowy do spraw podatku gruntowego - w porozumieniu z przewodniczącym wydziału powiatowego w odniesieniu do gmin wiejskich i miast niewydzielonych z powiatowego związku samorządowego, a z przewodniczącym wydziału wojewódzkiego w odniesieniu do miast wydzielonych, zaś w porozumieniu z Ministerstwem Administracji Publicznej w odniesieniu do m. st. Warszawy i m. Łodzi - może przyjąć i zatrudnić pracowników na rachunek odnośnych gmin.
§  8.
Główny pełnomocnik rządowy dla spraw podatku gruntowego w porozumieniu z Ministerstwami: Skarbu, Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych określi:
a)
sposób i zakres przeprowadzania kontroli gmin i powiatowych związków samorządowych przez wojewódzkich i powiatowych pełnomocników,
b)
zakres, terminy i tryb składania sprawozdań przez gminy wiejskie i powiaty oraz pełnomocników wojewódzkich i powiatowych.
§  9.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1947.55.300

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Nadzór nad wymiarem i poborem podatku gruntowego.
Data aktu: 15/07/1947
Data ogłoszenia: 22/08/1947
Data wejścia w życie: 22/08/1947