Egzaminy wymagane do uzyskania prawa kierowania robotami budowlanymi i wykonywania projektów (planów) tych robót.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ODBUDOWY
z dnia 18 sierpnia 1945 r.
o egzaminach wymaganych do uzyskania prawa kierowania robotami budowlanymi i wykonywania projektów (planów) tych robót.

Na podstawie art. 368 ust. (4) rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 lutego 1928 r. o prawie budowlanym i zabudowaniu osiedli (Dz. U. R. P. z 1939 r. Nr 34, poz. 216) zarządzam, co następuje:
§  1.
(1) 1
Do przeprowadzenia egzaminów, przewidzianych w art. 361, 362, 363 i 364 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 lutego 1928 r. o prawie budowlanym i zabudowaniu osiedli (Dz. U. R. P. z 1939 r. Nr 34, poz. 216 i Nr 77, poz. 514, z 1946 r. Nr 16, poz. 109, z 1948 r. Nr 35, poz. 240 i z 1949 r. Nr 4, poz. 20), ustanawia się komisje egzaminacyjne:
a)
przy Komitecie do Spraw Urbanistyki i Architektury dla osób zamieszkałych na terenie m. st. Warszawy, województwa warszawskiego, lubelskiego, m. Łodzi, woj. łódzkiego i białostockiego,
b)
przy urzędzie wojewódzkim śląskim dla osób zamieszkałych na terenie województwa śląskiego, krakowskiego, kieleckiego i rzeszowskiego,
c)
przy urzędzie wojewódzkim poznańskim dla osób zamieszkałych na terenie województwa poznańskiego i szczecińskiego,
d)
przy urzędzie wojewódzkim gdańskim dla osób zamieszkałych na terenie województwa gdańskiego, olsztyńskiego i pomorskiego,
e)
przy urzędzie wojewódzkim wrocławskim dla osób zamieszkałych na terenie województwa wrocławskiego.

Przewodniczącego, zastępcę przewodniczącego i potrzebną ilość członków komisji przy Komitecie do Spraw Urbanistyki i Architektury mianuje Prezes Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury z grona urzędników Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury lub też z poza ich grona na okres trzyletni, przewodniczącego zaś, zastępcę przewodniczącego i potrzebną ilość członków komisji przy urzędzie wojewódzkim mianuje właściwy wojewoda z grona urzędników urzędu wojewódzkiego lub też spoza ich grona również na okres trzyletni.

(2)
Poszczególne egzaminy przeprowadza komisja w kompletach, które składają się z przewodniczącego, lub jego zastępcy, oraz z trzech członków egzaminatorów.
(3)
Członków egzaminatorów wyznacza przewodniczący z ogólnej listy w ten sposób, aby w każdym komplecie trzy osoby posiadały wyższe studia. Na członka egzaminatora może być wyznaczony zastępca przewodniczącego komisji egzaminacyjnej, o ile nie przewodniczy w danym komplecie.
§  2.
(1) 2
Do przeprowadzenia egzaminów przewidzianych w art. 361, 362, 363 i 364 przepisów z dnia 16 lutego 1928 r. o prawie budowlanym i zabudowaniu osiedli (Dz. U. z 1939 r. Nr 34, poz. 216 z późniejszymi zmianami) ustanawia się komisje egzaminacyjne:
1)
przy Wydziale Architektury i Nadzoru Budowlanego Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Warszawie - dla osób zamieszkałych na terenie m. st. Warszawy, m. Łodzi oraz województw: warszawskiego, łódzkiego, lubelskiego i białostockiego,
2)
przy Wydziale Architektury i Nadzoru Budowlanego Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Krakowie - dla osób zamieszkałych na terenie miasta Krakowa oraz województw: krakowskiego, rzeszowskiego i kieleckiego,
3)
przy Wydziale Architektury i Nadzoru Budowlanego Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach - dla osób zamieszkałych na terenie województwa katowickiego,
4)
przy Wydziale Architektury i Nadzoru Budowlanego Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej we Wrocławiu - dla osób zamieszkałych na terenie miasta Wrocławia oraz województw: wrocławskiego i opolskiego,
5)
przy Wydziale Architektury i Nadzoru Budowlanego Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Poznaniu - dla osób zamieszkałych na terenie miasta Poznania oraz województw: poznańskiego, szczecińskiego, bydgoskiego i zielonogórskiego,
6)
przy Wydziale Architektury i Nadzoru Budowlanego Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku - dla osób zamieszkałych na terenie województw: gdańskiego, koszalińskiego i olsztyńskiego.

Przewodniczącego, zastępcę przewodniczącego i potrzebną ilość członków komisji powołuje kierownik Wydziału Architektury i Nadzoru Budowlanego po uzyskaniu w miarę możności opinii właściwej komisji rady narodowej na okres trzyletni z grona pracowników fachowych prezydiów rad narodowych lub z grona osób posiadających kwalifikacje fachowe, nie zatrudnionych w prezydiach rad narodowych, a w szczególności spośród osób zaproponowanych przez właściwe terenowo stowarzyszenia naukowo-techniczne. Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz Prezes Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury powołają ponadto po jednym członku do każdej komisji.

(2)
Egzamin nie może trwać dłużej niż 90 minut.
§  3.
(1)
Egzaminy odbywają się z każdym kandydatem osobno. Przewodniczący wyznacza kolejność i kieruje egzaminem.
(2)
Niezwłocznie po egzaminie komisja egzaminacyjna poweźmie uchwałę co do jego wyniku.
(3)
Uchwała komisji co do wyniku egzaminu winna wyrażać, że egzaminowany złożył egzamin "z wynikiem zadawalającym" lub "z wynikiem niezadawalającym".
(4)
Uchwała komisji egzaminacyjnej zapada większością głosów i jest ostateczna. W razie równości głosów, licząc także głos przewodniczącego, uchwałą staje się ten wniosek, za którym oświadczył się przewodniczący.
(5)
Uchwałę co do wyniku egzaminu ogłasza kandydatowi przewodniczący komisji egzaminacyjnej zaraz po egzaminie lub najdalej następnego dnia po ukończeniu egzaminu.
§  4.
(1)
W razie niezadawalającego wyniku egzaminu kandydat może przystąpić powtórnie do egzaminu po upływie pół roku.
(2) 3
W wypadku niezadawalającego wyniku powtórnego egzaminu dalsze przystąpienie do egzaminu może mieć miejsce tylko za specjalnym zezwoleniem Prezesa Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury.
§  5.
(1)
Z przebiegu egzaminu sporządza się protokół, do którego wpisuje się skład komisji egzaminacyjnej, pytania egzaminu i ocenę odpowiedzi na poszczególne pytania tudzież uchwałę komisji co do wyniku egzaminu.
(2) 4
Akta z wyniku egzaminu przedkłada przewodniczący komisji egzaminacyjnej Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury.
§  6. 5
Egzaminy odbywają się stosownie do potrzeby, nie rzadziej jednak niż dwa razy do roku, a mianowicie w pierwszym półroczu w miesiącach lutym - marcu, w drugim półroczu w miesiącach lipcu - sierpniu.
§  7.
(1) 6
Osoby, ubiegające się o dopuszczenie do egzaminów, o których mowa w § 1, powinny wnieść stosowne podania do Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury za pośrednictwem wojewódzkiej władzy administracji ogólnej, właściwej według ostatniego faktycznego miejsca zamieszkania kandydatów. Na terenie miasta Warszawy i Łodzi należy wnieść podania za pośrednictwem prezydenta miasta.
(2)
Do podania należy dołączyć w oryginałach lub w uwierzytelnionych odpisach:
1)
a) gdy chodzi o uprawnienia, przewidziane w art. 361-363 powołanego na wstępie rozporządzenia, dyplom bądź świadectwo ukończenia wyższej technicznej uczelni krajowej lub zagranicznej,
b)
gdy chodzi o uprawnienia, przewidziane w art. 364 tego rozporządzenia - świadectwo ukończenia w kraju państwowej lub prywatnej, uznanej przez Ministra Oświaty za równorzędną, średniej szkoły budowlanej, albo wydziału budowlanego innej średniej szkoły zawodowej lub szkoły budownictwa nadziemnego stopnia licealnego, zorganizowanej na podstawie ustawy z dnia 11 marca 1932 r. o ustroju szkolnictwa (Dz. U. R. P. Nr 38, poz. 389),
2)
dowody odbycia praktyki przy robotach budowlanych, wymaganej powołanymi wyżej art. 361-364,
3)
metrykę chrztu lub urodzenia,
4)
dowód przynależności państwowej,
5)
2 fotografie, zaopatrzone własnoręcznymi podpisami.
(3)
Osoby, które nabyły wyższe wykształcenie techniczne zagranicą, powinny przedstawić dowód nostryfikacji odnośnego dyplomu, bądź świadectwa.
(4)
Cudzoziemcy winni udowodnić, że w państwie, którego są obywatelami, obywatele polscy w zakresie odnośnych uprawnień traktowani są na równi z obywatelami tego państwa.
(5) 7
Powyższe dowody pozostają w aktach Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury.
§  8.
(1)
Wojewódzka władza administracji ogólnej a na terenie m. st. Warszawy i m. Łodzi prezydent miasta - zarządzi niezwłocznie protokolarne przesłuchanie ubiegającego się o uprawnienie co do okoliczności, czy nie był on karany sądownie za czyny, wynikające z chęci zysku, oraz czy nie utracił prawa kierowania robotami budowlanymi na mocy obowiązujących przepisów; zbada w razie potrzeby z urzędu prawdziwość złożonych oświadczeń oraz stwierdzi przy tym, że ubiegający się o uprawnienia posiada znajomość języka polskiego w mowie i piśmie.
(2) 8
Protokóły czynności dokonanych zgodnie z ust. (1) wojewódzka władza administracji ogólnej a na terenie m. st. Warszawy i m. Łodzi prezydent miasta - dołączy do podania osoby, ubiegającej się o dopuszczenie do egzaminu, i wraz z innymi załącznikami prześle do Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury.
§  9.
(1) 9
Po ustaleniu, że do udzielenia uprawnienia nie zachodzą przeszkody, wymienione w art. 366 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 lutego 1928 r. o prawie budowlanym i zabudowaniu osiedli, oraz że ubiegający się o uprawnienia czyni zadość wymaganym warunkom co do wykształcenia i co do praktyki, Komitet do Spraw Urbanistyki i Architektury orzeka o dopuszczeniu kandydata do egzaminu i zawiadamia o tym kandydata oraz właściwą komisję egzaminacyjną, przez którą egzamin ma być przeprowadzony. O niedopuszczeniu do egzaminu Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury zawiadamia kandydata z podaniem motywów.
(2)
Orzeczenie o dopuszczeniu jak również orzeczenie o złożeniu egzaminu może być z urzędu unieważnione, jeżeli okaże się, że dokumenty lub okoliczności faktyczne, które służyły za podstawę decyzji, wskazanej w ust. (1), są niezgodne z prawdą.
§  10.
(1) 10
Ubiegający się o dopuszczenie do egzaminu powinien uiścić taksę egzaminacyjną w kwocie 200 zł.
(2) 11
Z ustalonej w ust. 1 kwoty pieniężnej - 50 zł przypada na wynagrodzenie komisji; inne wydatki związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem egzaminu mogą być pokrywane z pozostałej części tej kwoty.
(3)
Taksę egzaminacyjną winien kandydat uiścić przed przystąpieniem do egzaminu w sposób wskazany w piśmie zawiadamiającym go o dopuszczeniu do egzaminu i dowód uiszczenia przedstawić przewodniczącemu komisji.
(4)
Wpłacona taksa będzie zwrócona w przypadku usprawiedliwionego niestawienia się kandydata do egzaminu lub usprawiedliwionego odstąpienia od egzaminu, o ile zainteresowany zwróci się z prośbą o zwrot taksy w terminie 14 dni od daty wyznaczonego egzaminu.
§  11.
Z chwilą wejścia w życie niniejszego rozporządzenia traci moc obowiązującą rozporządzenie Ministra Robót Publicznych z dnia 22 marca 1929 r. o egzaminach wymaganych do uzyskania prawa kierowania robotami budowlanymi i wykonywania projektów (planów) tych robót (Dz. U. R. P. Nr 19, poz. 182), zmienione rozporządzeniem Ministra Robót Publicznych z dnia 17 lipca 1930 r. (Dz. U. R. P. Nr 53, poz. 452), rozporządzeniem Ministra Robót Publicznych z dnia 16 stycznia 1932 r. (Dz. U. R. P. Nr 8, poz. 54) i rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 30 września 1936 r. (Dz. U. R. P. Nr 78, poz. 545).
§  12.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 27 stycznia 1950 r. (Dz.U.50.3.27) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 lutego 1950 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 15 grudnia 1958 r. (Dz.U.58.76.395) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 grudnia 1958 r.

2 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 15 grudnia 1958 r. (Dz.U.58.76.395) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 grudnia 1958 r.
3 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 grudnia 1958 r. (Dz.U.58.76.395) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 grudnia 1958 r.
4 § 5 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 grudnia 1958 r. (Dz.U.58.76.395) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 grudnia 1958 r.
5 § 6:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 6 grudnia 1946 r. (Dz.U.46.73.398) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 grudnia 1946 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 15 grudnia 1958 r. (Dz.U.58.76.395) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 grudnia 1958 r.

6 § 7 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 15 grudnia 1958 r. (Dz.U.58.76.395) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 grudnia 1958 r.
7 § 7 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 15 grudnia 1958 r. (Dz.U.58.76.395) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 grudnia 1958 r.
8 § 8 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 15 grudnia 1958 r. (Dz.U.58.76.395) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 grudnia 1958 r.
9 § 9 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 27 stycznia 1950 r. (Dz.U.50.3.27) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 lutego 1950 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 15 grudnia 1958 r. (Dz.U.58.76.395) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 grudnia 1958 r.

10 § 10 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 6 grudnia 1946 r. (Dz.U.46.73.398) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 grudnia 1946 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 lutego 1958 r. (Dz.U.58.11.42) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 marca 1958 r.

11 § 10 ust. 2 zmieniony przez § 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 lutego 1958 r. (Dz.U.58.11.42) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 marca 1958 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1945.29.175

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Egzaminy wymagane do uzyskania prawa kierowania robotami budowlanymi i wykonywania projektów (planów) tych robót.
Data aktu: 18/08/1945
Data ogłoszenia: 27/08/1945
Data wejścia w życie: 27/08/1945