Obowiązek świadczeń rzeczowych siana łąkowego na rok gospodarczy 1945-46.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 8 lipca 1945 r.
o obowiązku świadczeń rzeczowych siana łąkowego na rok gospodarczy 1945-46.

Na podstawie art. 1, 3, 46, 48, 65 i 66 ustawy z dnia 30 marca 1939 r. o powszechnym obowiązku świadczeń rzeczowych (Dz. U. R. P. Nr 30, poz. 200) oraz §§ 111, 118, 161 i 164 rozporządzenia Ministrów: Spraw Wojskowych, Spraw Wewnętrznych, Spraw Zagranicznych, Skarbu, Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, Rolnictwa i Reform Rolnych, Przemysłu i Handlu, Komunikacji, Opieki Społecznej oraz Poczt i Telegrafów z dnia 26 sierpnia 1939 r. w sprawie wykonania ustawy o powszechnym obowiązku świadczeń rzeczowych (Dz. U. R. P. Nr. 81, poz. 529) zarządzam, co następuje:
§  1.
Wprowadza się na rok gospodarczy 1945-46 w ramach świadczeń rzeczowych obowiązek dostaw siana łąkowego.

Obowiązkowi dostaw siana łąkowego podlegają wszystkie gospodarstwa, posiadające więcej niż 1 hektar łąk i pastwisk łącznie.

§  2.
Wysokość świadczeń siana uzależnia się od powierzchni łąk i pastwisk w danym gospodarstwie.
§  3.
Jednostkowe normy świadczeń różniczkuje się w zależności od:
a)
rodzaju łąk (łąki jednokośne i pastwiska oraz łąki dwu i wielokośne),
b)
zdolności produkcyjnej gleby.
§  4.
Przy zaszeregowaniu gromad do różnych grup zdolności produkcyjnej obowiązują przepisy §§ 6 i 7 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 marca 1945 r. o obowiązku świadczeń rzeczowych na rok gospodarczy 1945-46 (Dz. U. R. P. Nr 14, poz. 78).

Zaszeregowanie gromad do poszczególnych grup zdolności produkcyjnej gleby odbywa się na podstawie jakości gruntów ornych. W okolicach podgórskich i lesistych, gdzie łąki i pastwiska stanowią w gromadach ponad 60% powierzchni użytków rolnych, łąki dwu i wielokośne sumuje się łącznie z gruntami ornymi grupy II-ej, a łąki jednokośne i pastwiska sumuje się z gruntami ornymi grupy III-ej.

§  5.
Ustala się następujący stosunek stawek świadczeń rzeczowych z 1 ha łąk i pastwisk dla różnych grup zdolności produkcyjnej gleby:
Płody podlegające obowiązkowi świadczeń rzeczowych Na jednostkę powierzchni łąk i pastwisk należy wyznaczyć tylekroć razy więcej niż w III grupie zdolności produkcyjnej gleby
III grupa zdolności produkcyjnej gleby II grupa zdolności produkcyjnej gleby I grupa zdolności produkcyjnej gleby
siano łąkowe 1 1,2 1,4
§  6.
Przy częściowym zwalnianiu gospodarstw od obowiązku świadczeń rzeczowych obowiązują analogicznie §§ 9 i 10 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 marca 1945 r. (Dz. U. R. P. Nr 14, poz. 78).
§  7.
Zarządzenia wykonawcze ustalą:
1.
Normy jednostkowe dla poszczególnych rodzajów łąk (łąki jednokośne i pastwiska, łąki dwu i wielokośne).
2.
Tryb postępowania obowiązujący przy zaszeregowaniu gromad do grup zdolności produkcyjnej.
3.
Tryb postępowania obowiązujący przy częściowym zwalnianiu gospodarstw, gromad i gmin od obowiązku świadczeń rzeczowych.
4.
Terminy wykonania obowiązku świadczeń rzeczowych.
5.
Ceny płacone producentom przez organizacje skupu.
6.
Warunki zamiany i równoważniki zamienne, obowiązujące przy ewentualnej zamianie siana innymi płodami rolnymi.
§  8.
Po wypełnieniu obowiązku świadczeń rzeczowych, wyznaczonych na podstawie niniejszego rozporządzenia, gospodarstwa rolne nie mogą być obciążone dodatkowo świadczeniami rzeczowymi w jakiejkolwiek formie przez władze administracji ogólnej, wojskowe lub samorządowe, korzystają one natomiast z:
a)
prawa swobodnego obracania nadwyżkami na wolnym rynku,
b)
premii w towarach przemysłowych, określonych specjalnym zarządzeniem.
§  9.
Naruszenie przepisów niniejszego rozporządzenia lub zarządzeń wydanych na jego podstawie będzie karane z mocy art. 10 dekretu o ochronie Państwa z dnia 30 października 1944 r. (Dz. U. R. P. Nr 10, poz. 50).
§  10.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Aprowizacji i Handlu.
§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024