Wykonanie dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 7 września 1944 r. o komisjach mieszkaniowych.

ROZPORZĄDZENIE
KIEROWNIKÓW RESORTÓW ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ I SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 3 października 1944 r.
w sprawie wykonania dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 7 września 1944 r. o komisjach mieszkaniowych.

Na podstawie art. 14 dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 7 września 1944 r. o komisjach mieszkaniowych (Dz. U. R. P. Nr 4, poz. 18) zarządza się, co następuje:

Przepisy ogólne.

§  1.
Przytoczone w przepisach rozporządzenia niniejszego artykuły odnoszą się do dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego o komisjach mieszkaniowych z dnia 7 września 1944 r. (Dz. U.R.P. Nr 4, poz. 18), zaś paragrafy dotyczą niniejszego rozporządzenia.
§  2.
Koszty organizacyjne i utrzymania komisji mieszkaniowych ponoszą rady narodowe, przy których komisje te urzędują.
§  3.
Miejska lub gminna rada narodowa:
a)
powoła do życia taką ilość komisji mieszkaniowych, jaka jest niezbędna do szybkiego i sprawnego ich funkcjonowania, dokonywując w tym celu, w razie potrzeby, podziału gminy lub miasta na rejony, tworząc dla każdego rejonu oddzielną komisję mieszkaniową;
b)
zamianuje przewodniczącego komisji mieszkaniowych na terenie gminy lub miasta oraz przewodniczących dla komisji mieszkaniowych poszczególnych rejonów;
c)
ustali liczbę przedstawicieli, z których będą powoływani członkowie poszczególnych komisji;
d)
zapewni komisjom mieszkaniowym personel kancelaryjny i woźnych oraz dostarczy lokali i urządzeni! biurowe. Komisje winny w miarę możności mieścić się w jednym budynku.
§  4.
Komisje mieszkaniowe na podstawie zaprowadzonej ewidencji wszystkich pomieszczeń mieszkalnych na terenie gminy, biorąc pod uwagę istniejącą i przewidywaną ilość ludności, ustalą wytyczne dla przydziału lokali mieszkalnych, uwzględniając, normę przestrzenną, jako też stan rodzinny, zdrowotny, wykonywany zawód i płeć osób zainteresowanych.
§  5.
Celem zapewnienia komisjom mieszkaniowym odpowiedniej liczby przedstawicieli, miejska lub gminna rada narodowa:
a)
zwoła zebranie wszystkich właścicieli nieruchomości danej gminy, miasta lub rejonu miasta do dokonania wyboru, wskazanej przez radę liczby przedstawicieli. Wybory dokonane zostaną zwykłą większością głosów;
b)
wezwie istniejące na terenie gminy lub miasta stowarzyszenia lokatorów i związki zawodowe, a w ich braku zrzeszenia społeczne, do wydelegowania wskazanej przez radę liczby przedstawicieli;
c)
w wypadku niedojścia do skutku lub niemożności dokonania wyboru lub delegowania członków komisji w myśl przepisu pkt. a) lub b) niniejszego paragrafu ułoży listę członków spośród osób, cieszących się w gminie, względnie w mieście, powszechnym zaufaniem. Członkowie komisji piastują swój urząd w ciągu lat 3.

Prawa i obowiązki przewodniczących komisji mieszkaniowych.

§  6.
Przewodniczący komisji mieszkaniowych:
ą)
czuwa nad prawidłowym tokiem urzędowania komisji mieszkaniowych dla poszczególnych rejonów;
b)
rozstrzyga ostatecznie wszystkie spory kompetencyjne między poszczególnymi' komisjami;
c)
usuwa spostrzeżone usterki w urzędowaniu poszczególnych komisji, wydając w tym celu odpowiednie zarządzenia i instrukcje;
d)
wyznacza terminy urzędowania komisji mieszkaniowych i ustala ich skład w każdym terminie zgodnie z ust. 2 art. 3;
e)
przydziela poszczególnym komisjom mieszkaniowym według ich właściwości terytorialnej zgłoszone wnioski, po uprzednim zapisaniu ich do prowadzonego w tym celu, według załączonego wzoru, Nr 1 dziennika;
f)
baczy, aby poszczególne komisje przestrzegały ściśle terminów, przewidzianych w art. 5 lit. c) i f);
g)
porozumiewa się z kierownikiem sądu grodzkiego, celem ujednostajnienia praktyki przy załatwianiu wniosków i usuwaniu dostrzeżonych przez sąd w działaniu komisji usterek.

O ile na terenie gminy lub miasta urzęduje tylko jedna komisja, przepisy niniejszego paragrafu mają odpowiednie zastosowanie do przewodniczącego tej komisji.

§  7.
Przewodniczący komisyj mieszkaniowych dla poszczególnych rejonów:
a)
czuwa nad prawidłowym tokiem urzędowania komisji;
b)
dba o kolejne i szybkie załatwianie zgłoszonych, wniosków, przestrzegając terminów, przewidzianych w art. 5 lit. c) i f). Wnioski przewidziane w art. 4, litery a) i b) winny być załatwione poza kolejnością;
c)
przewodniczy posiedzeniom komisji:
d)
wydaje zarządzenia co do wezwania stron, świadków i biegłych oraz uiszczenia zaliczki na pokrycie kosztów specjalnych czynności, zawnioskowanych przez stronę (np. opinia biegłych, oględziny);
e)
ogłasza stronom zapadłe orzeczenia komisji;
f)
zarządza doręczenie odpisu orzeczenia stronie nieobecnej na posiedzeniu;
g)
przyjmuje odwołania od orzeczeń komisji i przesyła je wraz z aktami do sądu grodzkiego;
h)
wykonywa czynności przewidziane w art. 5, lit. h).
§  8.
Przewodniczący komisji mieszkaniowych gminy lub miasta oraz przewodniczący rejonowych komisji otrzymują wynagrodzenie według norm, uchwalonych przez odnośne rady narodowe. Pozostali członkowie komisji mieszkaniowych pełnią swe obowiązki bezpłatnie, jednak osoby, utrzymujące się z płacy najemnej otrzymują na żądanie odszkodowanie za utracony zarobek według norm uchwalonych przez odnośne rady narodowe.
§  9.
Przewodniczący komisji mieszkaniowej może ukarać grzywną do wysokości 500 złotych członka komisji za nieusprawiedliwione nieprzybycie na posiedzenie komisji. Decyzja przewodniczącego w tym przedmiocie jest ostateczna.
§  10.
Objęcie stanowiska członka komisji mieszkaniowej nie powoduje rozwiązania dotychczasowego stosunku służbowego lub umowy o najem pracy.

Tryb urzędowania komisji mieszkaniowych.

§  11.
Zgłoszone wnioski komisja mieszkaniowa załatwia na posiedzeniu niejawnym lub na posiedzeniu publicznym. Na posiedzeniu niejawnym będą załatwiane sprawy bezsporne, to jest oparte na zgodnych wnioskach stron zainteresowanych. Sprawy sporne będą załatwiane na posiedzeniu publicznym.
§  12.
Z każdego posiedzenia komisji sporządza się oddzielny protokół przy udziale przybranego protokólanta spośród personelu kancelaryjnego, według załącznika Nr 2.
§  13.
Komisja wydaje orzeczenia po przeprowadzeniu rozprawy. W orzeczeniu tym określi też wysokość opłat i kosztów postępowania oraz wskaże, która ze stron ma je ponosić (Załącznik Nr 3).
§  14.
Przewodniczący komisji mieszkaniowej wezwie strony do osobistego stawiennictwa, gdy zachodzi konieczność bezpośredniego przesłuchania ich przed komisją.
§  15.
Przewodniczący uprzedzi świadka przed przesłuchaniem o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania.
§  16.
Przepis § 15 ma zastosowanie przed odebraniem od biegłego opinii.
§  17.
Świadkowie i biegli winni niestawiennictwa na wezwanie lub odmowy zeznań bez usprawiedliwionej przyczyny ulegają, celem wymuszenia czynności, karze do 50 złotych, w razie ponownego niewykonania żądania ulegają karze do 100 złotych i mogą być sprowadzeni przed komisję pod przymusem.

Wzywając świadków lub biegłego, należy na odwrocie wezwania załączyć pouczenie o skutkach niestawiennictwa (Załącznik Nr 4).

§  18.
Przewodniczący komisji mieszkaniowej, ogłaszając orzeczenie komisji pouczy strony o przysługującym im prawie odwołania do sądu grodzkiego, obowiązku zgłoszenia w odwołaniu wszystkich zarzutów oraz nowych dowodów i o skutkach niezachowania tego obowiązku. W wypadku nieobecności stron przy ogłoszeniu orzeczenia, należy powyższe pouczenie dołączyć na piśmie.
§  19.
Orzeczenie komisji mieszkaniowych niezaskarżone w terminie jest prawomocne i wykonalne, co uwidoczni przewodniczący komisji na wydanym stronie orzeczeniu. Prawomocne orzeczenie podlega wykonaniu przez właściwego komornika, po uprzednim zaopatrzeniu orzeczenia w klauzulę wykonalności w trybie art. 529 § 3 kodeksu postępowania cywilnego.
§  20.
Postępowanie przed komisją mieszkaniową w wypadkach przewidzianych w art. 4_ lit. a) i b) i art. 5) lit. h) jest bezpłatne. W wypadkach pozostałych komisja określi przy wydawaniu orzeczenia opłaty w wysokości od 10 do 100 złotych i obciąży nimi stronę przegrywającą. Opłaty te przypadają na rzecz odnośnej rady narodowej i będą przez nią z urzędu ściągnięte za pośrednictwem odpowiednich jej organów.
§  21.
Strona zgłaszająca wniosek, pociągający za sobą specjalne koszty (opinia biegłych, oględziny i t. p.) złoży w tym celu określoną przez przewodniczącego komisji zaliczkę, z której pokryte będą wydatki, a ewentualna reszta podlegnie zwrotowi.
§  22.
Strona przegrywająca obowiązana jest na żądanie przeciwnika zwrócić mu koszty postępowania, bez wynagrodzenia pełnomocnika.

Przepisy dla sądu grodzkiego.

§  25.
Odwołania w sprawach z wniosków, przewidzianych w art. 4 lit. a) i b) będą wyznaczone poza zwykłą kolejnością.
§  24.
Odwołania od orzeczeń komisji mieszkaniowych sąd grodzki zapisuje do repertorium "Co".
§  25.
Komornik, wykonywując orzeczenia komisji i wyroki sądów grodzkich, pobiera od stron opłaty według taksy komorników.

Przepisy końcowe.

§  26.
Akta załatwionych ostatecznie wniosków zarówno przez komisję, jak też i sąd grodzki przechowują w wypadkach przewidzianych przez art. 4 lit. a i b) i art. 5 lit. h) przez lat 5, w pozostałych przez lat 30 komisje mieszkaniowe dla poszczególnych rejonów.
§  27.
Każda komisja mieszkaniowa dla poszczególnego rejonu będzie oznaczana oddzielną cyfrą rzymską i będzie prowadziła repertorium według załącznika Nr 5.
§  28.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

PROTOKÓŁ ROZPRAWY

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

ORZECZENIE

ZAŁĄCZNIK  Nr 4

WEZWANIE

ZAŁĄCZNIK  Nr 5

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1944.7.36

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 7 września 1944 r. o komisjach mieszkaniowych.
Data aktu: 03/10/1944
Data ogłoszenia: 12/10/1944
Data wejścia w życie: 12/10/1944