Ordery, odznaczenia oraz medale.

DEKRET
POLSKIEGO KOMITETU WYZWOLENIA NARODOWEGO
z dnia 22 grudnia 1944 r.
o orderach, odznaczeniach oraz medalach.

Na podstawie ustawy Krajowej Rady Narodowej z dnia 15 sierpnia 1944 r. o tymczasowym trybie wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 1, poz. 3) - Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego postanawia a Prezydium Krajowej Rady Narodowej zatwierdza, co następuje:
Art.  1.

W celu nagradzania czynów męstwa i odwagi, wykazanych w boju, bądź innych wybitnych zasług położonych dla chwały i pożytku Rzeczypospolitej Polskiej a w szczególności w dziele odrodzenia demokratycznej państwowości polskiej i Polskich Sił Zbrojnych albo w walce z hitlerowskim najeźdźcą lub jego najemnikami, poza ustanowionymi już:

1)
ustawą z dnia 1 sierpnia 1919 r. (Dz. U. R. P. Nr 67, poz. 409) orderem wojskowym "Virtuti Militari",
2)
ustawą z dnia 4 lutego 1921 r. (Dz. U. R. P. Nr 24, poz. 136) orderem "Orła Białego",
3)
ustawą z dnia 4 lutego 1921 r. (Dz. U. R. P. Nr 24, poz. 137) orderem "Odrodzenia Polski",
4)
rozporządzeniem Rady Obrony Państwa z dnia 11 sierpnia 1920 r. (Dz. U. R. P. Nr 87, poz. 527) odznaką wojskową "Krzyż Walecznych" oraz
5)
ustawą z dnia 23 czerwca 1923 r. (Dz. U. R. P. Nr 62, poz. 458) odznaką "Krzyż Zasługi",
6)
uchwałą Krajowej Rady Narodowej z dnia 20 lutego 1944 r. orderem "Krzyż Grunwaldu", zatwierdza się odznaczenie wojskowe:

"Zasłużonym na Polu Chwały" wprowadzone rozkazem Dowództwa 1-szej Polskiej Dywizji im. Tadeusza Kościuszki.

Art.  2.

Order "Krzyż Grunwaldu" nadaje się na warunkach ustalonych w statucie tymczasowym tego odznaczenia, zatwierdzonym uchwałą Krajowej Rady Narodowej z dnia 20 lutego 1944 r., także za zasługi w dziele odrodzenia Polskich Sił Zbrojnych, za zwycięskie przeprowadzenie operacyj Wojska Polskiego lub przejawione bohaterstwo na polu walki.

Art.  3.

Odznaczonym "Krzyżem Grunwaldu" przyznaje się te same przywileje co i kawalerom orderu "Virtuti Militari", nadto każdy odznaczony "Krzyżem Grunwaldu", ma prawo do niezwłocznego awansu o jeden stopień.

Art.  4.

Zasadniczą odznaką medalu "Zasłużonym na Polu Chwały" jest medal o średnicy 50 m/m z wizerunkiem orderu "Virtuti Militari" na tle skrzyżowanych sztandarów polskiego i radzieckiego. Odwrotna strona zawiera napis: "Zasłużonym na Polu Chwały 12-13 październik 1943 r. Lenino", w czworokątnej ramce obramowanej liśćmi dębowymi. Medal nosi się na wstążce, o kolorach wstążki orderu "Virtuti Militari", ułożonych w odwrotnym porządku, na lewej piersi po odznace "Krzyż Zasługi".

Medal "Zasłużonym na Polu Chwały" dzieli się na trzy stopnie: medal złoty, srebrny i bronzowy.

Art.  5.

Medal "Zasłużonym na Polu Chwały" może być nadany wielokrotnie. Medal "Zasłużonym na Polu Chwały" nadany po raz pierwszy nosi się na gładkiej wstążce, dalsze zaś nadania odróżnia się przez nałożenie na wstążkę posiadanego już medalu okuć w kształcie listewek ze złota, srebra, względnie bronzu, z polerowanymi krawędziami, szerokości 5 m/m.

Wzory rysunkowe orderu "Krzyż Grunwaldu" oraz medalu "Zasłużonym na Polu Chwały" wstęgi i listewki ustala się w załączniku do dekretu niniejszego.

Art.  6.

Medal "Zasłużonym na Polu Chwały" nadaje Naczelne Dowództwo Wojska Polskiego generałom, oficerom i szeregowym Wojska Polskiego w kolejności następującej:

a)
złoty medal - tym, którzy w walce przejawili wysokie bohaterstwo bądź wykazali się wybitnymi czynami męstwa i odwagi;
a)
srebrny medal - tym, którzy przyczynili się swoimi czynami do pomyślnego wykonania zadań swoich jednostek;
c)
bronzowy medal - tym, którzy dając dowody dzielności wzorowo wykonali poruczone sobie zadania, bądź przejawili wytrwałość, inicjatywę lub śmiałość mogące służyć przykładem dla drugich.
Art.  7.

Tryb i sposób nadawania orderów i odznaczeń wyszczególnionych w art. 1 określają przepisy dotychczas obowiązujące ze zmianami, wskazanymi w ustępach poniższych:

Order "Virtuti Militari", "Orła Białego", "Odrodzenia Polski" jak również order "Krzyż Grunwaldu" pierwszej klasy oraz odznaczenie "Krzyż Zasługi" pierwszego stopnia nadaje Prezydium Krajowej Rady Narodowej na wniosek Przewodniczącego Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego albo Naczelnego Dowódcy Wojska Polskiego.

Postanowienia poszczególnych ustaw o Zgromadzeniu Kawalerów danego orderu, ich Kanclerzach i Kapitułach oraz przywiązanych do orderów pensjach zostają uchylone, pensje zaś dotychczas odznaczonym nie wypłaca się za czas ubiegły, za który pensje te nie zostały pobrane.

Art.  8.

Prawo do posiadania orderów, odznaczeń i medali, oraz do korzystania z przywiązanych doń przywilejów traci się na mocy wyroku sądowego, w którym orzeczono o pozbawieniu praw obywatelskich.

Art.  9.

Wykonanie niniejszego dekretu porucza się Przewodniczącemu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego i Kierownikowi Resortu Obrony Narodowej.

Art.  10.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1944.17.91

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Ordery, odznaczenia oraz medale.
Data aktu: 22/12/1944
Data ogłoszenia: 30/12/1944
Data wejścia w życie: 30/12/1944