Ordery, odznaczenia oraz medale.

DEKRET
POLSKIEGO KOMITETU WYZWOLENIA NARODOWEGO
z dnia 22 grudnia 1944 r.
o orderach, odznaczeniach oraz medalach.

Na podstawie ustawy Krajowej Rady Narodowej z dnia 15 sierpnia 1944 r. o tymczasowym trybie wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 1, poz. 3) - Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego postanawia a Prezydium Krajowej Rady Narodowej zatwierdza, co następuje:
Art.  1.

W celu nagradzania czynów męstwa i odwagi, wykazanych w boju, bądź innych wybitnych zasług położonych dla chwały i pożytku Rzeczypospolitej Polskiej a w szczególności w dziele odrodzenia demokratycznej państwowości polskiej i Polskich Sił Zbrojnych albo w walce z hitlerowskim najeźdźcą lub jego najemnikami, poza ustanowionymi już:

1)
ustawą z dnia 1 sierpnia 1919 r. (Dz. U. R. P. Nr 67, poz. 409) orderem wojskowym "Virtuti Militari",
2)
ustawą z dnia 4 lutego 1921 r. (Dz. U. R. P. Nr 24, poz. 136) orderem "Orła Białego",
3)
ustawą z dnia 4 lutego 1921 r. (Dz. U. R. P. Nr 24, poz. 137) orderem "Odrodzenia Polski",
4)
rozporządzeniem Rady Obrony Państwa z dnia 11 sierpnia 1920 r. (Dz. U. R. P. Nr 87, poz. 527) odznaką wojskową "Krzyż Walecznych" oraz
5)
ustawą z dnia 23 czerwca 1923 r. (Dz. U. R. P. Nr 62, poz. 458) odznaką "Krzyż Zasługi",
6)
uchwałą Krajowej Rady Narodowej z dnia 20 lutego 1944 r. orderem "Krzyż Grunwaldu", zatwierdza się odznaczenie wojskowe:

"Zasłużonym na Polu Chwały" wprowadzone rozkazem Dowództwa 1-szej Polskiej Dywizji im. Tadeusza Kościuszki.

Art.  2.

Order "Krzyż Grunwaldu" nadaje się na warunkach ustalonych w statucie tymczasowym tego odznaczenia, zatwierdzonym uchwałą Krajowej Rady Narodowej z dnia 20 lutego 1944 r., także za zasługi w dziele odrodzenia Polskich Sił Zbrojnych, za zwycięskie przeprowadzenie operacyj Wojska Polskiego lub przejawione bohaterstwo na polu walki.

Art.  3.

Odznaczonym "Krzyżem Grunwaldu" przyznaje się te same przywileje co i kawalerom orderu "Virtuti Militari", nadto każdy odznaczony "Krzyżem Grunwaldu", ma prawo do niezwłocznego awansu o jeden stopień.

Art.  4.

Zasadniczą odznaką medalu "Zasłużonym na Polu Chwały" jest medal o średnicy 50 m/m z wizerunkiem orderu "Virtuti Militari" na tle skrzyżowanych sztandarów polskiego i radzieckiego. Odwrotna strona zawiera napis: "Zasłużonym na Polu Chwały 12-13 październik 1943 r. Lenino", w czworokątnej ramce obramowanej liśćmi dębowymi. Medal nosi się na wstążce, o kolorach wstążki orderu "Virtuti Militari", ułożonych w odwrotnym porządku, na lewej piersi po odznace "Krzyż Zasługi".

Medal "Zasłużonym na Polu Chwały" dzieli się na trzy stopnie: medal złoty, srebrny i bronzowy.

Art.  5.

Medal "Zasłużonym na Polu Chwały" może być nadany wielokrotnie. Medal "Zasłużonym na Polu Chwały" nadany po raz pierwszy nosi się na gładkiej wstążce, dalsze zaś nadania odróżnia się przez nałożenie na wstążkę posiadanego już medalu okuć w kształcie listewek ze złota, srebra, względnie bronzu, z polerowanymi krawędziami, szerokości 5 m/m.

Wzory rysunkowe orderu "Krzyż Grunwaldu" oraz medalu "Zasłużonym na Polu Chwały" wstęgi i listewki ustala się w załączniku do dekretu niniejszego.

Art.  6.

Medal "Zasłużonym na Polu Chwały" nadaje Naczelne Dowództwo Wojska Polskiego generałom, oficerom i szeregowym Wojska Polskiego w kolejności następującej:

a)
złoty medal - tym, którzy w walce przejawili wysokie bohaterstwo bądź wykazali się wybitnymi czynami męstwa i odwagi;
a)
srebrny medal - tym, którzy przyczynili się swoimi czynami do pomyślnego wykonania zadań swoich jednostek;
c)
bronzowy medal - tym, którzy dając dowody dzielności wzorowo wykonali poruczone sobie zadania, bądź przejawili wytrwałość, inicjatywę lub śmiałość mogące służyć przykładem dla drugich.
Art.  7.

Tryb i sposób nadawania orderów i odznaczeń wyszczególnionych w art. 1 określają przepisy dotychczas obowiązujące ze zmianami, wskazanymi w ustępach poniższych:

Order "Virtuti Militari", "Orła Białego", "Odrodzenia Polski" jak również order "Krzyż Grunwaldu" pierwszej klasy oraz odznaczenie "Krzyż Zasługi" pierwszego stopnia nadaje Prezydium Krajowej Rady Narodowej na wniosek Przewodniczącego Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego albo Naczelnego Dowódcy Wojska Polskiego.

Postanowienia poszczególnych ustaw o Zgromadzeniu Kawalerów danego orderu, ich Kanclerzach i Kapitułach oraz przywiązanych do orderów pensjach zostają uchylone, pensje zaś dotychczas odznaczonym nie wypłaca się za czas ubiegły, za który pensje te nie zostały pobrane.

Art.  8.

Prawo do posiadania orderów, odznaczeń i medali, oraz do korzystania z przywiązanych doń przywilejów traci się na mocy wyroku sądowego, w którym orzeczono o pozbawieniu praw obywatelskich.

Art.  9.

Wykonanie niniejszego dekretu porucza się Przewodniczącemu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego i Kierownikowi Resortu Obrony Narodowej.

Art.  10.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1944.17.91

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Ordery, odznaczenia oraz medale.
Data aktu: 22/12/1944
Data ogłoszenia: 30/12/1944
Data wejścia w życie: 30/12/1944