Obowiązek składania broni i materiałów wybuchowych.

DEKRET
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 31 października 1943 r.
o obowiązku składania broni i materiałów wybuchowych.

Na podstawie art. 79 ust. (2) ustawy konstytucyjnej stanowię co następuje:
Art.  1.
1)
W czasie wojny powiatowa władza administracji ogólnej może zarządzić złożenie w określonych miejscach i terminach wszystkich lub niektórych przedmiotów wymienionych w art. 2.
2)
Jeżeli powiatowa władza administracji ogólnej nie jest czynna, zarządzenie wymienione w ust. poprzedzającym może wydać dowódca wielkiej jednostki wojska (równorządny) bądź upoważniony przez niego oficer, a w przypadkach nagłych dowódca wojskowego oddziału w stopniu oficerskim, działający na danym obszarze.
3)
W przypadku wydania zarządzenia przez dowódcę wojskowego, obowiązany on jest zawiadomić o nim niezwłocznie najbliższą władzę administracji ogólnej i stosować się do dalszych zarządzeń tej władzy.
4)
W zarządzeniu wymienionym w ust. 1) można zwolnić oznaczone kategorie osób od obowiązku złożenia broni i amunicji, niezbędnych ze względu na bezpieczeństwo osobiste lub dla celów służbowych.
Art.  2.

Do przedmiotów, których złożenie można zarządzić, należą:

a)
broń palna wszelkich typów i kalibrów, zdatna do użytku lub uszkodzona oraz gotowe jej części składowe;
b)
broń biała: szable, szpady, bagnety i lance;
c)
granaty ręczne typu wojskowego lub doraźnie wykonane, miny przeciwczołgowe oraz rakiety sygnalizacyjne i oświetlające;
d)
amunicja typu wojskowego i cywilnego wszelkich kalibrów;
e)
materiały wybuchowe (kruszące, inicjujące i prochy) w postaci luźnej i opakowanej;
f)
lonty zapalające i detonujące oraz spłonki do nich.
Art.  3.

W przypadkach, gdy złożenie przedmiotów wymienionych w art. 2 byłoby połączone z nadmiernymi trudnościami dla ich posiadacza lub z uzasadnioną obawą niebezpieczeństwa wybuchu - wystarczy zgłoszenie tych przedmiotów w terminie i miejscu wyznaczonych do złożenia.

Art.  4.
1)
Powiatowa władza administracji ogólnej w porozumieniu z dowódcą wielkiej jednostki wojska (równorzędnym) działającym na danym obszarze lub z upoważnionym przez niego oficerem, może zwrócić broń, służącą do użytku osobistego lub służbowego, jeżeli posiadacz nie daje powodu do obaw, że użyje tej broni w sposób zagrażający interesom obrony Państwa lub bezpieczeństwa publicznego.
2)
Broń o wartości zabytkowej należy zwrócić niezwłocznie.
3)
Przepis ust. 1) stosuje się odpowiednio do amunicji, prochów myśliwskich oraz materiałów wybuchowych, lontów i spłonek, służących do użytku przemysłowego.
Art.  5.

W stosunku do żołnierzy w czynnej służbie wojskowej uprawnienia z art. 1 służą władzom Sił Zbrojnych.

Art.  6.

Zarządzenie złożenia przedmiotów należy podać do powszechnej wiadomości przez obwieszczenie conajmniej na budynkach, będących siedzibą władzy, która zarządzenie wydała oraz władz gminnych obszaru, którego dotyczy zarządzenie, a w stosunku do żołnierzy w czynnej służbie wojskowej - ogłosić w jednostkach wojskowych.

Art.  7.
1)
Kto nie złoży lub nie zgłosi w terminie i miejscu, wyznaczonych w zarządzeniu (art. 1 i 3) przedmiotów w tym zarządzeniu wymienionych, albo kto po terminie przedmioty to bezprawnie posiada - podlega karze więzienia do lat 5.
2)
Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega karze więzienia do 2 lat, aresztu lub grzywny.
3)
Jeżeli z okoliczności sprawy, a przede wszystkim z zachowania się sprawcy oraz z rodzaju, ilości i jakości przedmiotów niezłożonych bądź niezgłoszonych, albo bezprawnie posiadanych, wynika, że sprawca działa w celu użycia ich w sposób zagrażający interesom obrony Państwa lub bezpieczeństwa publicznego - podlega on karze śmierci.
4)
Orzecznictwo w sprawach o przestępstwa, wymienione w artykule niniejszym, należy wyłącznie do właściwości sądów.
Art.  8.

Przedmioty niezłożone w terminie oraz po tym terminie bezprawnie posiadane podlegają przepadkowi.

Art.  9.

Wykonanie dekretu niniejszego porucza się Ministrowi Spraw Wewnętrznych, Ministrowi Obrony Narodowej i Ministrowi Sprawiedliwości.

Art.  10.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1943.11.35

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Obowiązek składania broni i materiałów wybuchowych.
Data aktu: 31/10/1943
Data ogłoszenia: 04/11/1943
Data wejścia w życie: 04/11/1943