Zniesienie niektórych wojewódzkich i powiatowych urzędów rozjemczych do spraw majątkowych posiadaczy gospodarstw wiejskich.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW: ROLNICTWA I REFORM ROLNYCH, SPRAW WEWNĘTRZNYCH ORAZ SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 4 stycznia 1939 r.
o zniesieniu niektórych wojewódzkich i powiatowych urzędów rozjemczych do spraw majątkowych posiadaczy gospodarstw wiejskich.

Na podstawie art. 3 ust. (2) oraz art. 35 ustawy z dnia 28 marca 1933 r. o urzędach rozjemczych do spraw majątkowych posiadaczy gospodarstw wiejskich (Dz. U. R. P. z 1936 r. Nr 5, poz. 60) zarządza się, co następuje;
§  1.
Znosi się:
1)
wojewódzki urząd rozjemczy do spraw majątkowych posiadaczy gospodarstw wiejskich w Stanisławowie,
2)
powiatowe urzędy rozjemcze do spraw majątkowych posiadaczy gospodarstw wiejskich:

w Wysokiem Mazowieckiem w województwie białostockim,

w Opocznie w województwie kieleckim,

w Kolbuszowej, Mościskach, Przeworsku i Tarnobrzegu w województwie lwowskim,

w Kamieniu Koszyrskim w województwie poleskim,

w Inowrocławiu, Lipnie, Sępolnie Kraińskim, Szubinie i Wąbrzeźnie w województwie pomorskim,

w Gostyniu, Międzychodzie, Wrześni i Żninie w województwie poznańskim,

w Kopyczyńcach i Podhajcach w województwie tarnopolskim.

§  2.
Właściwość Wojewódzkiego Urzędu Rozjemczego we Lwowie rozszerza się na obszar województwa stanisławowskiego.

Rozszerza się właściwość powiatowych urzędów rozjemczych:

w Białymstoku na obszar powiatu wysokomazowieckiego,

w Końskich na obszar powiatu opoczyńskiego.

w Rzeszowie na obszar powiatu kolbuszowskiego,

w Przemyślu na obszar powiatu mościskiego,

w Jarosławiu na obszar powiatu przeworskiego,

w Nisku na obszar powiatu tarnobrzeskiego,

w Pińsku na obszar powiatu koszyrskiego,

w Bydgoszczy na obszar powiatów inowrocławskiego i szubińskiego,

we Włocławku na obszar powiatu lipnowskiego,

w Chojnicach na obszar powiatu sępoleńskiego,

w Grudziądzu na obszar powiatu wąbrzeskiego,

w Śremie na obszar powiatu gostyńskiego,

w Szamotułach na obszar powiatu międzychodzkiego,

w Poznaniu na obszar powiatu wrzesińskiego,

w Mogilnie na obszar powiatu żnińskiego,

w Czortkowie na obszar powiatu kopyczynieckiego,

w Brzeżanach na obszar powiatu podhajeckiego.

§  3.
Właściwość sądu okręgowego w Stanisławowie, jako instancji odwoławczej od orzeczeń powiatowych urzędów rozjemczych działających na obszarze województwa stanisławowskiego, jak również jako instancji odwoławczej od orzeczeń wojewódzkiego urzędu rozjemczego w sprawach pochodzących z obszaru tego województwa - nie ulega zmianie.
§  4.
Sprawy wniesione jako urzędów rozjemczych wymienionych w § 1, które do dnia 1 stycznia 1939 r. nie zostaną przez te urzędy załatwione, winny być z urzędu przekazane urzędom rozjemczym, których właściwość ustala przepis § 2; urzędom tym będą również przekazane wszelkie akta i księgi zniesionych urzędów rozjemczych.

Od spraw przekazanych nie pobiera się opłat, jeżeli opłaty zostały uiszczone w urzędzie rozjemczym, do którego sprawa została wniesiona.

§  5.
Znoszony wojewódzki urząd rozjemczy przekaże odpowiednio wojewódzkiemu urzędowi rozjemczemu przejmującemu agendy urzędu zniesionego sumy stanowiące niewydatkowaną dotąd część kosztów postępowania, pobranych w sprawach nie załatwionych przez zniesiony urząd rozjemczy.
§  6.
Powiatowe związki samorządowe powiatów, w których urzędy rozjemcze zostały zniesione, przekażą odpowiednio powiatowym związkom samorządowym, w siedzibach których działają urzędy rozjemcze przejmujące agendy urzędów zniesionych - całą sumę należności z tytułu wpisów, opłat kancelaryjnych i niewydatkowanych dotąd kosztów postępowania, pobranych w sprawach nie załatwionych przez zniesiony urząd rozjemczy.

Przekazaniu ulegnie również wszelka nadwyżka ponad kwoty określone w ustępie poprzedzającym, jeżeli pozostaje ona na rachunku zniesionego urzędu rozjemczego w powiatowym związku samorządowym.

Przekazane kwoty zapisane będą na dobro rachunku urzędu rozjemczego, który przejął agendy urzędu zniesionego.

§  7.
Ewentualne niedobory powiatowego urzędu rozjemczego, działającego na terenie dwóch lub więcej powiatów, pokrywają wszystkie zainteresowane wydziały powiatowe. Udział w kwocie potrzebnych w tym celu dopłat pozostawać będzie w stosunku prostym do sumy wpływów z tytułu wpisów, opłat kancelaryjnych i innych, jakie wniesiono z danego powiatu. Rozrachunek między wymienionymi powiatowymi związkami samorządowymi dokonywa się każdego kwartału roku budżetowego po przedstawieniu rozliczenia przez powiatowy związek samorządowy, w siedzibie którego działa urząd rozjemczy.
§  8.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 1939 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1939.1.4

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zniesienie niektórych wojewódzkich i powiatowych urzędów rozjemczych do spraw majątkowych posiadaczy gospodarstw wiejskich.
Data aktu: 04/01/1939
Data ogłoszenia: 05/01/1939
Data wejścia w życie: 05/01/1939, 01/01/1939