Spółki akcyjne, spółki komandytowo-akcyjne oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na odzyskanych ziemiach Śląska Cieszyńskiego.

DEKRET
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 22 listopada 1938 r.
o spółkach akcyjnych, spółkach komandytowo-akcyjnych oraz spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością na odzyskanych ziemiach Śląska Cieszyńskiego.

Na podstawie art. 55 ust. (2) ustawy konstytucyjnej postanawiam co następuje:
Art.  1.
(1)
Spółki akcyjne, spółki komandytowo-akcyjne oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, posiadające w dniu 1 października 1938 r. wszystkie swoje zakłady na obszarze odzyskanych ziem Śląska Cieszyńskiego, a siedziby prawne poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, powinny do dnia 1 kwietnia 1939 r. przenieść swoje siedziby na obszar Rzeczypospolitej Polskiej oraz do dnia 30 czerwca 1940 r. uzgodnić statuty bądź umowy z przepisami kodeksu handlowego.
(2)
Spółki, wymienione w ust. (1), posiadające w dniu 1 października 1938 r. część swych zakładów na obszarze odzyskanych ziem Śląska Cieszyńskiego, a siedziby prawne poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, powinny:
1)
do dnia 1 kwietnia 1939 r. w drodze przeniesienia siedzib prawnych na obszar Rzeczypospolitej Polskiej utworzyć spółki krajowe, obejmujące całość majątku oraz do dnia 30 czerwca 1940 r. uzgodnić statuty bądź umowy z przepisami kodeksu handlowego, albo
2)
do dnia 30 kwietnia 1939 r. zawiązać nowe spółki, obejmujące część majątku znajdującego się na obszarze odzyskanych ziem Śląska Cieszyńskiego; w tym przypadku bilans otwarcia nowych spółek oraz statut wymagają zatwierdzenia Ministrów Przemysłu i Handlu oraz Skarbu.
(3)
Do przewidzianego w ust. (1) i (2) uzgodnienia statutów bądź umów z przepisami kodeksu handlowego stosuje się odpowiednio przepisy dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 18 listopada 1938 r. o rozciągnięciu mocy obowiązującej niektórych przepisów prawa cywilnego i handlowego na odzyskane ziemie Śląska Cieszyńskiego (Dz. U. R. P. Nr 89, poz. 604).
(4)
W przypadku zawiązania nowej spółki akcyjnej na podstawie przepisu ust. (2) Ministrowie Przemysłu i Handlu oraz Skarbu mogą zwolnić tę spółkę od stosowania przepisów kodeksu handlowego o wkładach niepieniężnych (aportach) przy zawiązaniu spółki akcyjnej.
Art.  2.
(1)
Oddziały zagranicznych spółek akcyjnych, spółek komandytowo - akcyjnych oraz spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, posiadające w dniu 1 października 1938 r. swoje zakłady lub ich część na obszarze odzyskanych ziem Śląska Cieszyńskiego, a siedziby prawne poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, powinny do dnia 1 kwietnia 1939 r. uzyskać zezwolenie Ministrów Przemysłu i Handlu oraz Skarbu na działalność na obszarze Rzeczypospolitej i przenieść swe siedziby na obszar Rzeczypospolitej Polskiej.
(2)
Wydanie zezwolenia, o którym mowa w ust. (1), może być uzależnione od wypełnienia warunków, jakie określą w poszczególnych przypadkach Ministrowie Przemysłu i Handlu oraz Skarbu.
(3)
Poza tym stosuje się do tych oddziałów przepisy art. 8 dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 18 listopada 1938 r. o rozciągnięciu mocy obowiązującej niektórych przepisów prawa cywilnego i handlowego na odzyskane ziemie Śląska Cieszyńskiego (Dz. U. R. P. Nr 89, poz. 604).
Art.  3.
(1)
Ministrowie Przemysłu i Handlu oraz Skarbu mogą w uzasadnionych przypadkach zezwolić spółkom wymienionym w art. 1 ust. (2) na działalność na obszarze Rzeczypospolitej w charakterze oddziałów spółek zagranicznych.
(2)
Przepisy ust. (2) i (3) art. 2 stosuje się również w przypadkach udzielenia zezwolenia przewidzianego w ust. (1).
Art.  4.
(1)
Majątek spółek wymienionych w art. 1 i 2, które do dnia 1 kwietnia 1939 r. nie przeniosą swych siedzib prawnych na obszar Rzeczypospolitej Polskiej bądź nie zawiążą do dnia 30 kwietnia 1939 r. nowych spółek krajowych, albo nie uzyskają zezwolenia Ministrów Przemysłu i Handlu oraz Skarbu na działalność na obszarze Rzeczypospolitej w charakterze oddziałów spółek zagranicznych, lub wreszcie nie przeprowadzą likwidacji swoich zakładów położonych na obszarze odzyskanych ziem Śląska Cieszyńskiego - ulegnie przymusowej likwidacji orzeczonej przez sąd właściwy według miejsca położenia majątku na wniosek Ministra Przemysłu i Handlu.
(2)
Rozporządzenie Rady Ministrów określi zasady, sposób i tryb przymusowego postępowania likwidacyjnego.
Art.  5.

Spółki, wymienione w art. 1 i 2, które przeniosą swoje siedziby prawne na obszar Rzeczypospolitej Polskiej, obowiązane są przerachować bilanse według zasad przewidzianych w dekrecie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 listopada 1938 r. o bilansowaniu w złotych na obszarze odzyskanych ziem Śląska Cieszyńskiego (Dz. U. R. P. Nr 90, poz. 618).

Art.  6.
(1)
Do czasu przerachowania bilansów lub sporządzenia bilansów otwarcia, spółki obowiązane są dla swoich zakładów położonych na obszarze odzyskanych ziem Śląska Cieszyńskiego prowadzić w walucie polskiej, według zasad prawidłowej rachunkowości kupieckiej oddzielną księgowość handlową, jaka ze względu na rodzaj i rozmiar przedsiębiorstwa jest konieczna, celem ujawnienia rzeczywistego stanu majątkowego i interesów handlowych.
(2)
Minister Skarbu może wydać szczegółowe przepisy dotyczące sposobu księgowania.
Art.  7.

Wszelkie czynności urzędowe, umowy i pisma spółek, wymienionych w dekrecie niniejszym, związane z dostosowaniem się do przepisów tego dekretu są wolne od opłat stemplowych.

Art.  8.

Wykonanie dekretu niniejszego porucza się Ministrom Przemysłu i Handlu oraz Skarbu.

Art.  9.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1938.90.619

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Spółki akcyjne, spółki komandytowo-akcyjne oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na odzyskanych ziemiach Śląska Cieszyńskiego.
Data aktu: 22/11/1938
Data ogłoszenia: 23/11/1938
Data wejścia w życie: 23/11/1938