Irlandia-Polska. Układ dotyczący pomiaru tonnażu statków handlowych. Dublin.1934.10.19.

UKŁAD
między Polską a Irlandją, dotyczący pomiaru tonnażu statków handlowych,
podpisany w Dublinie dnia 19 października 1934 r.

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

MY, IGNACY MOŚCICKI,

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

wszem wobec i każdemu zosobna, komu o tem wiedzieć należy, wiadomem czynimy:

W dniu dziewiętnastym października tysiąc dziewięćset trzydziestego czwartego roku podpisany został w Dublinie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Wolnego Państwa Irlandji układ dotyczący pomiaru tonnażu statków handlowych, o następującym brzmieniu dosłownem:

UKŁAD

pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej i Rządem Wolnego Państwa Irlandzkiego dotyczący pomiaru tonnażu statków handlowych.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Wolnego Państwa Irlandzkiego, uznając za pożądane zawieranie porozumień co do wzajemnego uznawania świadectw rejestracyjnych i innych dokumentów krajowych, dotyczących pomiaru tonnażu statków handlowych, postanowiły zawrzeć w tym celu układ i dlatego wyznaczyły swymi pełnomocnikami: (pominięto),

Którzy, po zakomunikowaniu sobie swych pełnomocnictw, uznanych za dobre i w należytej formie, zgodzili się na to, co następuje:

Art.  1. 

Wobec faktu, że istniejące w Wolnem Państwie Irlandzkiem ustawy i przepisy, dotyczące pomiaru tonnażu statków handlowych, są, co do istoty swej, zgodne z takiemiż przepisami polskiemi, statki zaopatrzone w świadectwa rejestracyjne oraz inne papiery krajowe wydane w należytej formie przez władze kompetentne Wolnego Państwa Irlandzkiego będą uznane przez władze polskie za posiadające tonnaż wskazany w wymienionych dokumentach i będą zwolnione od powtórnego pomiaru w każdym porcie i miejscowości w obrębie terytorjum polskiego lub w miejscowościach będących pod kontrolą Polski, pod warunkiem, że podobne uprawnienia będą przyznane polskim statkom zaopatrzonym w świadectwa rejestracyjne lub inne dokumenty krajowe wydane w należytej formie przez kompetentne władze polskie przy lub po wejściu w życie układu niniejszego, i że takie statki będą zwolnione od ponownego pomiaru w jakimkolwiek porcie lub miejscowości w obrębie jurysdykcji Wolnego Państwa Irlandzkiego.

Art.  2. 

Wysokie Umawiające się Strony zgadzają się na to, że Rząd Rzeczypospolitej Polskiej, do którego należy zapewnienie prowadzenia stosunków zagranicznych Wolnego Miasta Gdańska na mocy art. 104 traktatu pokojowego, podpisanego w Wersalu dnia 28 czerwca 1919 oraz artykułów 2 i 6 konwencji zawartej między Polską a Wolnem Miastem Gdańskiem dnia 9 listopada 1920, może w każdym czasie podczas trwania w mocy układu niniejszego oświadczyć przez notyfikację dokonaną w drodze dyplomatycznej, że Wolne Miasto Gdańsk jest stroną umawiającą się w tym układzie i że Wolne Miasto Gdańsk bierze na siebie zobowiązania i uzyskuje prawa z niego wynikające.

Art.  3. 

Układ niniejszy będzie ratyfikowany i dokumenty ratyfikacyjne zostaną wymienione w Dublinie w czasie możliwie najbliższym. Układ ten wejdzie w życie na 30-ty dzień po dacie wymiany dokumentów ratyfikacyjnych.

Art.  4. 

Stosowanie układu niniejszego może być zakończone w każdym czasie przez zawiadomienie pisemne z terminem dwunastomiesięcznym skierowane drogą dyplomatyczną przez którąkolwiek ze Stron Umawiających się do drugiej Strony.

Na dowód czego wyżej wymienieni pełnomocnicy podpisali układ niniejszy i wycisnęli na nim swoje pieczęcie.

Sporządzone w dwóch autentycznych egzemplarzach, każdy w języku polskim i angielskim, w Dublinie, 19 października 1934.

Zaznajomiwszy się z powyższym układem, uznaliśmy go i uznajemy za słuszny zarówno w całości, jak i każde z postanowień w nim zawartych; oświadczamy, że jest przyjęty, ratyfikowany i potwierdzony i przyrzekamy, że będzie niezmiennie zachowywany.

Na dowód czego wydaliśmy Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej.

W Warszawie, dnia 25 lutego 1935 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1935.39.270

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Irlandia-Polska. Układ dotyczący pomiaru tonnażu statków handlowych. Dublin.1934.10.19.
Data aktu: 19/10/1934
Data ogłoszenia: 03/06/1935
Data wejścia w życie: 05/06/1935