Stosunek władz wojskowych do miejscowych cywilnych władz rządowych oraz samorządowych w obszarach warownych i rejonach umocnionych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 6 grudnia 1934 r.
o stosunku władz wojskowych do miejscowych cywilnych władz rządowych oraz samorządowych w obszarach warownych i rejonach umocnionych.

Na podstawie art. 17 ustawy z dnia 28 stycznia 1932 r. o stosunkach prawnych w obszarach warownych i rejonach umocnionych (Dz. U. R. P. Nr. 19, poz. 124) zarządza się co następuje:
§  1.
(1)
Stosunek władzy wojskowej do miejscowych cywilnych władz rządowych i samorządowych w obszarach warownych i rejonach umocnionych opiera się na zasadzie ścisłej współpracy tych władz z władzą wojskową w sprawach utrzymania oraz usprawnienia stanu obronności tych obszarów i rejonów.
(2)
Współpraca ta polega w szczególności na uzgadnianiu z władzą wojskową zamierzeń mogących mieć wpływ na obronność obszaru warownego lub rejonu umocnionego, a dotyczących przedewszystkiem: parcelacji, melioracji, scalania, zabudowy, elektryfikacji, sieci wszelkiej komunikacji, sieci łączności, urządzeń kopalnianych, wodociągów, kanalizacji, gospodarki leśnej i turystyki, oraz na wydawaniu na żądanie władzy wojskowej potrzebnych zarządzeń i opinaj, jak również na dostarczaniu potrzebnych informacyj.
§  2.
(1)
W zakresie wydawania zarządzeń, miejscowe cywilne władze rządowe i samorządowe w obszarach warownych i rejonach umocnionych wydają na wniosek władzy wojskowej w ramach obowiązujących przepisów zarządzenia, dotyczące spraw:
1)
organizowania obrony przeciwlotniczej i przeciwgazowej oraz obrony przeciwpożarowej;
2)
wycofywania władz, ludności i mienia;
3)
zaopatrzenia ludności w niezbędne artykuły pierwszej potrzeby;
4)
lecznictwa, higjeny i zdrowotności publicznej;
5)
planów zabudowania osiedli miejskich i wiejskich oraz planów regionalnych;
6)
wydawania i cofania pozwoleń na zawodowe handlowanie bronią i amunicją oraz kontroli, wykonywanej nad tyra handlem;
7)
wydawania i cofania pozwoleń na posiadanie i noszenie broni;
8)
komunikacji powietrznej;
9)
zezwalania na zakładanie, utrzymywanie d eksploatację stacyj radiotelegraficznych i radiotelefonicznych, tak nadawczych, jak odbiorczych;
10)
żeglugi;
11)
rybołówstwa;
12)
wykonywania kontroli nad przestrzeganiem nakazów i zakazów, wynikających z ograniczeń, wprowadzonych na podstawie art. 1 ust. (2) ustawy z dnia 28 stycznia 1932 r. o stosunkach prawnych w obszarach warownych i rejonach umocnionych (Dz. U. R. P. Nr. 19, poz. 124).
(2)
W sprawach, dotyczących porządku i bezpieczeństwa publicznego, miejscowe cywilne władze rządowe i samorządowe współdziałają z władzą wojskową w zapobieganiu i zwalczaniu w granicach obowiązujących przepisów poczynań, zagrażających utrzymaniu zdolności obronnej obszaru warownego lub rejonu umocnionego, w szczególności przez:
1)
przygotowanie organizacji bezpieczeństwa,
2)
niedozwalanie na odbywanie zebrań, urządzanie widowisk i słuchowisk,
3)
rozwiązanie względnie zawieszanie działalności stowarzyszeń,
4)
zarządzanie konfiskaty druków,

jeśli działalność tych stowarzyszeń, albo te zebrania, widowiska, słuchowiska i druki zagrażają utrzymaniu zdolności obronnej.

§  3.
W zakresie wydawania opinji, miejscowe cywilne władze rządowe i samorządowe w obszarach warownych i rejonach umocnionych opiniują prośby o zezwolenie na wykonywanie praw własności do nieruchomości lub innych praw, związanych z nieruchomością, wnoszone przez osoby, których prawa uległy ograniczeniom, wprowadzonym na podstawie art. 1 ust. (2) ustawy z dnia 28 stycznia 1932 r. o stosunkach prawnych w obszarach warownych i rejonach umocnionych (Dz. U. R. P. Nr. 19, poz. 124).
§  4.
W zakresie dostarczania informacyj, miejscowe cywilne władze rządowe i samorządowe w obszarach warownych i rejonach umocnionych udzielają władzy wojskowej na jej żądanie informacyj, dotyczących:
1)
ruchu społecznego - w kwestjach, mających znaczenie dla utrzymania sianu obronności obszaru warownego lub rejonu umocnionego;
2)
działalności stowarzyszeń, rozwijających ją w granicach obszaru warownego lub rejonu umocnionego;
3)
sytuacji i działalności w dziedzinie przemysłu i handlu;
4)
miejscowych zasobów aprowizacyjnych i materjałowych oraz stanu zasobów i możliwości eksploatacyjnych miejscowych środków komunikacyjnych.
§  5.
Dowódca obszaru warownego względnie dowódca okręgu korpusu (równorzędnego okręgu terytorjalnego), w którego okręgu położony jest rejon umocniony, reguluje wzajemną współpracę władz, wymienionych w § 1, w zakresie, określonym w rozporządzeniu niniejszem, na zebraniach naczelników miejscowych cywilnych władz i urzędów państwowych oraz samorządowych, które zwołuje w miarę potrzeby po porozumieniu z wojewodą.
§  6.
Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Ministrom: Spraw Wojskowych i Spraw Wewnętrznych oraz innym interesowanym ministrom, we właściwym każdemu z nich zakresie działania.
§  7.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie w dwa miesiące po ogłoszeniu.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1935.28.220

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Stosunek władz wojskowych do miejscowych cywilnych władz rządowych oraz samorządowych w obszarach warownych i rejonach umocnionych.
Data aktu: 06/12/1934
Data ogłoszenia: 18/04/1935
Data wejścia w życie: 19/06/1935