Organizacja Centralnego Biura i wojewódzkich biur do spraw finansowo-rolnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW: ROLNICTWA I REFORM ROLNYCH, SKARBU, SPRAWIEDLIWOŚCI I SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 22 marca 1935 r.
o organizacji Centralnego Biura i wojewódzkich biur do spraw finansowo-rolnych.

Na podstawie art. 103 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. o konwersji i uporządkowaniu długów rolniczych (Dz. U. R. P. Nr. 94, poz. 841) zarządza się co następuje:
§  1.
Centralne Biuro do Spraw Finansowo-Rolnych podlega Ministrowi Rolnictwa i Reform Rolnych.

Do zakresu działania Centralnego Biura należą sprawy określone w przepisach poszczególnych ustaw i rozporządzenia w szczególności:

a)
w art. 101 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. O konwersji i uporządkowaniu długów rolniczych (Dz. U. R. P. Nr. 94, poz. 841),
b)
w art. 4 ust. (2) i art. 6 ustawy z dnia 28 marca 1933 r. o urzędach rozjemczych do spraw majątkowych posiadaczy gospodarstw wiejskich (Dz. U. R. P. z 1934 r. Nr. 109, poz. 974),
c)
w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Sprawiedliwości z dnia 10 stycznia 1935 r. o wykonywaniu nadzoru nad działalnością urzędów rozjemczych do spraw majątkowych posiadaczy gospodarstw wiejskich (Dz. U. R. P. Nr. 3, poz. 21),
d)
w § 6 ust. 3 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 11 grudnia 1934 r. o zasadach udzielania pomocy instytucjom, zawierającym układy z dłużnikami w zakresie wierzytelności rolniczych (Dz. U. R. P. Nr. 109, poz. 967).

Koordynowanie akcji finansowo-rolnej na terenie województw przeprowadza Centralne Biuro w drodze organizowania odpowiednich porozumień z właściwemi instytucjami, urzędami i osobami, ponadto Centralne Biuro śledzi sposób wykonywania całokształtu akcji finansowo-rolnej oraz zbiera i opracowuje materjały, dotyczące potrzeb tei akcji.

O przebiegu akcji finansowo-rolnej składa Centralne Biuro sprawozdania Ministrom- Rolnictwa i Reform Rolnych, Skarbu, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych i przedstawia wnioski z tej dziedziny zainteresowanym Ministrom.

§  2.
Na czele Centralnego Biura do Spraw Finansowo-Rolnych stoi dyrektor, który ma stałego zastępcę. Dyrektora Centralnego Biura i jego zastępcę powołuje i zwalnia Minister Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrami: Skarbu i Sprawiedliwości. Minister Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Skarbu ustala wysokość wynagrodzenia dyrektora i jego zastępcy.

Pracowników Centralnego Biura powołuje i zwalnia Minister Rolnictwa i Reform Rolnych, jak również ustala wysokość ich wynagrodzenia.

Minister Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrami: Skarbu i Sprawiedliwości ustali regulamin Centralnego Biura, określający szczegółowy sposób działania Centralnego Biura. Wewnętrzny tryb urzędowania Centralnego Biura ustala dyrektor,

§  3.
Celem koordynowania akcji finansowo-rolnej w zakresie dotyczącym działania Ministrów. Skarbu i Sprawiedliwości, Ministrowie ci wyznaczą z pośród swoich urzędników stałych delegatów do Centralnego Biura. W razie potrzeby dyrektor Centralnego Biura maże zwrócić się także do innych zainteresowanych Ministrów z prośbą o wyznaczenie delegatów. Prawa i obowiązki delegatów określają: dokument nominacyjny oraz regulamin Centralnego Biura.
§  4.
Wojewódzkie biura do spraw finansowo-rolnych podlegają Centralnemu Biuru oraz w zakresie określonym w szczególnych przepisach-wojewodom.

Do zakresu działania wojewódzkich biur należą sprawy określone w przepisach poszczególnych ustaw i rozporządzeń, a w szczególności:

a)
w art. 102 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. o konwersji i uporządkowaniu długów rolniczych (Dz. U. R. P. Nr. 94, poz. 841),
b)
w art. 15 ustawy z dnia 28 marca 1933 r. o urzędach rozjemczych do spraw majątkowych posiadaczy gospodarstw wiejskich (Dz. U. R. P. z 1934 r. Nr. 109, poz. 974),
c)
w § 6 ust. 3 i § 9 ust. 2 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 11 grudnia 1934 r. o zasadach udzielania pomocy instytucjom, zawierającym układy z dłużnikami w zakresie wierzytelności rolniczych (Dz. U. R. P. Nr. 109, poz. 967).
§  5.
Na czele wojewódzkiego biura do spraw finansowo-rolnych stoi kierownik, który ma stałego zastępcę. Kierownika wojewódzkiego biura powołuje i zwalnia Minister Rolnictwa i Reform Rolnych w trybie przewidzianym w art. 16 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 1.9 stycznia 1928 r. o organizacji i zakresie działania władz administracji ogólnej (Dz. U. R. P. Nr. 11, poz. 86).

Pozostałych pracowników wojewódzkiego biura powołuje i zwalnia właściwy wojewoda w porozumieniu z Centralnem Biurem do Spraw Finansowo-Rolnych.

Wynagrodzenie kierownika ustala Minister Rolnictwa i Reform Rolnych, wynagrodzenie zaś pozostałych pracowników wojewódzkiego biura ustala wojewoda w porozumieniu z Centralnem Biurem do Spraw Finansowo-Rolnych.

Szczegółowy sposób działania wojewódzkich biur dc spraw finansowo-rolnych ustala regulamin wydany przez Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych. Wewnętrzny tryb urzędowania wojewódzkich biur do spraw finansowo-rolnych ustala Centralne Biuro do Spraw Finansowo-Rolnych.

§  6.
Dochody Centralnego Biura stanowią:
a)
wpłaty dokonywane przez urzędy rozjemcze na podstawie § 18 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 10 stycznia 1935 r. w sprawie opłat i kosztów postępowania przed urzędami rozjemczemi do spraw majątkowych posiadaczy gospodarstw wiejskich (Dz. U. R. P. Nr. 3, poz. 22),
b)
dotacje.

Dochody wojewódzkich biur do spraw finansowo-rolnych stanowią:

a)
opłaty wnoszone przez osoby zainteresowane za czynności podjęte na żądanie władz oraz na wniosek stron w wysokości ustalonej przez Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych,
b)
dotacje z budżetu Ministerstwa Rolnictwa i Reform Rolnych oraz inne dotacje.
§  7.
Centralne Biuro do Spraw Finansowo-Rolnych prowadzi odrębną rachunkowość i kasowość, która podlega kontroli Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych.

Budżet Centralnego Biura oraz wojewódzkich biur ustala corocznie Minister Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Skarbu. Nadwyżki budżetowe służą na pokrycie niedoborów Centralnego Biura w latach następnych.

Rachunkowość i kasowość wojewódzkich biur podlega kontroli wojewody i Centralnego Biura do Spraw Finansowo-Rolnych.

Szczegółowy sposób prowadzenia rachunkowości i kasowości określi regulamin rachunkowo-kasowy Centralnego Biura i wojewódzkich biur, wydany przez Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

§  8.
Centralne Biuro do Spraw Finansowo-Rolnych oraz wojewódzkie biura do spraw finansowo-rolnych, powołane do życia przepisem art. 100 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. o konwersji i uporządkowaniu długów rolniczych (Dz. U. R. P. Nr. 94, poz. 841) przejmują aktywa i pasywa dotychczasowego Centralnego Biura do Spraw Finansowo-Rolnych oraz dotychczasowych wojewódzkich biur do spraw finansowo-rolnych.
§  9.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1935.22.133

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Organizacja Centralnego Biura i wojewódzkich biur do spraw finansowo-rolnych.
Data aktu: 22/03/1935
Data ogłoszenia: 30/03/1935
Data wejścia w życie: 30/03/1935