Komisje dyscyplinarne i postępowanie dyscyplinarne przeciwko pośrednikom ubezpieczeniowym.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 11 lutego 1935 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości o komisjach dyscyplinarnych i postępowaniu dyscyplinarnem przeciwko pośrednikom ubezpieczeniowym.

Na podstawie art. 15 ust. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. o pośrednictwie ubezpieczeniowem (Dz. U. R. P. Nr. 96, poz. 864) zarządza się co następuje:

Komisje dyscyplinarne. Rzecznicy dyscyplinarni. Obrona.

§  1.
(1)
Do orzekania w sprawach dyscyplinarnych przeciwko pośrednikom ubezpieczeniowym powołuje się przy władzy nadzorczej (Państwowym. Urzędzie Kontroli Ubezpieczeń) komisje dyscyplinarne, a mianowicie:
1)
komisję dyscyplinarną,
2)
wyższą komisję dyscyplinarną.
(2)
Od orzeczenia komisji dyscyplinarnej służy rzecznikowi dyscyplinarnemu i obwinionemu prawo odwołania się do wyższej komisji dyscyplinarnej. Wniesienie odwołania od orzeczenia komisji dyscyplinarnej wstrzymuje wykonanie orzeczenia. Orzeczenia wyższej komisji dyscyplinarnej są niezaskarżalne.
§  2.
Każda z komisyj dyscyplinarnych (§ 1) składa się z przewodniczącego, jego zastępców i odpowiedniej ilości członków. Przewodniczącego i jego zastępców powołuje i odwołuje władza nadzorcza z pośród urzędników Państwowego Urzędu Kontroli Ubezpieczeń, posiadających wykształcenie prawnicze. Członków komisyj powołuje władza nadzorcza na okres 2-ch lat z pośród przedstawicieli zakładów ubezpieczeń i pośredników ubezpieczeniowych.
§  3.
Komisje dyscyplinarne (§ 1) obradują i orzekają w kompletach, złożonych z przewodniczącego lub jego zastępcy oraz dwóch członków, w tem jednego z pośród przedstawicieli zakładów ubezpieczeń i jednego z pośród pośredników ubezpieczeniowych. Skład kompletu wyznacza przewodniczący.
§  4.
Przewodniczący komisji dyscyplinarnej fest uprawniony, jeżeli za tem przemawiają poważne względy, do wyznaczania rozpraw dyscyplinarnych poza siedzibą władzy nadzorczej.
§  5.
(1)
Przy komisjach dyscyplinarnych ustanawia się rzeczników dyscyplinarnych. Rzeczników dyscyplinarnych wyznacza władza nadzorcza z pośród urzędników Państwowego Urzędu Kontroli Ubezpieczeń, posiadających wykształcenie prawnicze. Rzecznik dyscyplinarny wnosi i popiera oskarżenie przed komisjami dyscyplinarnemi.
(2)
Rzecznikowi aż do chwili zamknięcia rozprawy służy prawo cofnięcia wniosku o ukaranie.

W razie cofnięcia wniosku komisja dyscyplinarna Dostępowanie dyscyplinarne umarza.

(3)
Uchwały komisyj dyscyplinarnych zapadają po wysłuchaniu rzecznika dyscyplinarnego.
(4)
Przy naradach i głosowaniu kompletu orzekającego rzecznik nie może być obecny,
§  6.
Pośrednikowi, pociągniętemu do odpowiedzialności dyscyplinarnej, wolno przybrać sobie w postępowaniu dyscyplinarnem obrońcę z pośród pośredników ubezpieczeniowych. Na prośbę obwinionego władza nadzorcza może wyznaczyć obrońcę 2 urzędu.

Postępowanie dyscyplinarne.

§  7.
Postępowanie dyscyplinarne jest tajne.
§  8.
(1)
Przed wszczęciem postępowania dyscyplinarnego oraz w razie potrzeby w toku postępowania przeprowadza władza nadzorcza dochodzenie w trybie administracyjnym.
(2)
W toku dochodzenia należy przesłuchać obwinionego jak również sprawdzić wszelkie dowody, Przemawiające tak przeciw obwinionemu, jak i na jego korzyść.
§  9.
(1)
Postępowanie dyscyplinarne wszczyna rzecznik dyscyplinarny, składając komisji dyscyplinarnej wniosek o ukaranie.
(2)
Wniosek powinien zawierać:
a)
imię i nazwisko pośrednika oraz inne szczegóły, niezbędne do ustalenia jego tożsamości,
b)
dokładne określenie zarzucanego mu czynu ze wskazaniem czasu, miejsca i innych okoliczności jego popełnienia,
c)
wskazanie proponowanej kary dyscyplinarnej,
d)
uzasadnienie wniosku.
(3)
Do wniosku dołącza się akta sprawy i wykaz osób, których wezwania na rozprawę żąda rzecznik, ze wskazaniem ich adresów, oraz wskazuje się inne dowody, których przeprowadzenie na rozprawie uważa rzecznik za niezbędne.
§  10.
Przewodniczący komisji zarządza doręczenie obwinionemu odpisu wniosku o ukaranie wraz z listą członków kompletu orzekającego.
§  11.
(1)
Obwiniony w terminie 14-dniowym od chwili doręczenia mu odpisu wniosku ma prawo wskazać świadków i inne dowody, których przeprowadzenia na rozprawie żąda, oraz podać nazwisko i adres swego obrońcy lub też prosić o wyznaczenie go z urzędu. Termin ten w przypadkach uzasadnionych może być przedłużony przez przewodniczącego komisji dyscyplinarnej.
(2)
Obwiniony w terminie, wskazanym w ust. 1, ma prawo złożyć umotywowany wniosek o wyłączenie poszczególnych członków kompletu.
(3)
O wyłączeniu decyduje ostatecznie komisja na posiedzeniu niejawnem.
§  12.
(1)
Po dokonaniu czynności, wskazanych w §§ 10 i 11, przewodniczący komisji przekazuje sprawę komisji.
(2)
Komisja na posiedzeniu niejawnem bądź decyduje zwrócić sprawę władzy nadzorczej celem uzupełnienia dochodzenia, bądź wyznacza termin rozprawy, zawiadamiając o terminie rzecznika, obwinionego, świadków, biegłych i obrońcę.
(3)
Jeżeli jednak rzecznik we wniosku żąda wymierzenia kary ostrzeżenia lub upomnienia, komisja może odstąpić od przeprowadzenia rozprawy, o ile materjał, zebrany w toku dochodzenia, uzna za dostateczny do wydania orzeczenia.
§  13.
(1)
Komisja dyscyplinarna na posiedzeniu, przewidzianem w § 12 ust. 2, decyduje według swego uznania o konieczności przeprowadzenia dowodów, wskazanych przez strony (§ 9, ust. 3 i § 11, ust. 1).
(2)
Decyzje te są podawane do wiadomości stron jednocześnie z zawiadomieniem o rozprawie (§ 12, ust. 2).
§  14.
Komisja nie może wymierzyć kary wyższej od wskazanej we wniosku o ukaranie.
§  15.
Jeżeli czyn, objęty postępowaniem dyscyplinarnern, jest równocześnie przedmiotem postępowania karnego a wydanie orzeczenia dyscyplinarnego jest ściśle uzależnione od wyroku sądu karnego, komisja dyscyplinarna może postępowanie zawiesić do czasu rozstrzygnięcia sprawy na drodze karnej.
§  16.
Nieusprawiedliwione niestawiennictwo obwinionego lub jego obrońcy nie wstrzymuje przeprowadzenia rozprawy.
§  17.
(1)
Na rozprawie dyscyplinarnej mogą być obecne tylko osoby wezwane przez komisję.
(2)
Rozprawę dyscyplinarną rozpoczyna się od odczytania wniosku rzecznika dyscyplinarnego, poczem następuje przesłuchanie obwinionego, świadków i biegłych, oraz w miarę potrzeby odczytanie protokółów dochodzeń, jak również innych ważniejszych aktów i dokumentów.
(3)
Obwinionemu i rzecznikowi dyscyplinarnemu służy prawo wypowiedzenia się co do poszczególnych środków dowodowych i odwodowych, oraz stawiania pytań świadkom i biegłym za zezwoleniem przewodniczącego.
(4)
Przewodniczący kompletu uprzedza świadków, że złożenie fałszywego zeznania przed komisją dyscyplinarną jest przestępstwem, zagrożonem karą w kodeksie karnym.
(5)
Po zamknięciu postępowania dowodowego następują wywody i wnioski rzecznika dyscyplinarnego, obwinionego i jego obrońcy.
(6)
Stronie obwinionej w każdym przypadku służy ostatni głos.
§  18.
(1)
Komisja dyscyplinarna orzeka według swego przekonania na podstawie całokształtu okoliczności, ujawnionych na rozprawie.
(2)
Orzeczenie powinno zawierać:
1)
dzień wydania orzeczenia,
2)
oznaczenie komisji i skład kompletu orzekającego oraz imię i nazwisko protokolanta i rzecznika dyscyplinarnego,
3)
imię, nazwisko i miejsce zamieszkania obwinionego,
4)
przedmiot oskarżenia,
5)
sentencję orzeczenia.
6)
uzasadnienie orzeczenia.
(3)
Sentencję orzeczenia ogłasza przewodniczący kompletu bezpośrednio po naradzie.
§  19.
(1)
Orzeczenie podpisują przewodniczący oraz członkowie kompletu orzekającego.
(2)
Odpisy uzasadnionego orzeczenia doręcza się stronom.
§  20.
Z przebiegu rozprawy dyscyplinarnej sporządza się protokół, w którym podać należy datę i miejsce rozprawy, nazwiska członków kompletu orzekającego, protokolanta, rzecznika, obwinionego i jego obrońcy, oraz streścić dokładnie przebieg rozprawy. Protokół podpisują przewodniczący kompletu orzekającego i protokolant.
§  21.
Termin do wniesienia odwołania od orzeczeń komisji dyscyplinarnej wynosi 8 dni i biegnie od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia (§ 19); odwołanie wnosi się na ręce przewodniczącego komisji dyscyplinarnej, który przedstawia je wraz z właściwemi aktami wyższej komisji dyscyplinarnej, zarządzając jednocześnie doręczenie odpisu odwołania stronie przeciwnej.
§  22.
Do postępowania w wyższej komisji dyscyplinarnej stosuje się odpowiednio przepisy, dotyczące postępowania przed komisją orzekającą w I instancji, z tą różnicą, że:
1)
wyższa komisja dyscyplinarna może odstąpić od przeprowadzenia rozprawy, jeżeli materjał, zebrany w toku dochodzenia, uzna za dostateczny do wydania orzeczenia,
2)
w razie wniesienia odwołania tylko przez obwinionego wyższa komisja nie może wymierzyć kary surowszej od wymierzonej w I instancji.
§  23.
(1)
Orzeczenie komisji dyscyplinarnej, nie-zaskarżone w terminie przepisanym, staje się prawomocne z upływem tego terminu, orzeczenie zaś wyższej komisji dyscyplinarnej niezwłocznie po jego doręczeniu stronom.
(2)
Prawomocne orzeczenia dyscyplinarne podlegają wykonaniu przez władzę nadzorczą. W tym celu przewodniczący komisji dyscyplinarnej przesyła władzy nadzorczej odpis orzeczenia dyscyplinarnego, stwierdzając prawomocność orzeczenia.
§  24.
(1)
W razie śmierci obwinionego postępowanie dyscyplinarne podlega umorzeniu bez względu na to, w jakiem stadjum się znajduje.
(2)
Zaprzestanie wykonywania zawodu pośrednika ubezpieczeniowego nie powoduje umorzenia postępowania dyscyplinarnego.
§  25.
Wszczęcie postępowania dyscyplinarnego po upływie 3-ch lat od chwili popełnienia czynu, stanowiącego podstawę do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego, jest niedopuszczalne.
§  26.
Do doręczeń, przewidzianych w rozporządzeniu niniejszem, stosuje się odpowiednio przepisy o postępowaniu administracyjnem.
§  27.
Na żądanie pośrednika, skazanego na jedną z kar dyscyplinarnych, można wznowić postępowanie nawet po wykonaniu kary, jeżeli przedstawi on takie nowe fakty lub środki dowodowe, nieznane w poprzedniem postępowaniu, które same przez się lub w związku z faktami poprzednio ustalonemi lub dowodami poprzednio zebranemi mogą spowodować uniewinnienie pośrednika lub orzeczenie kary łagodniejszej.
§  28.
(1)
Wniosek o wznowienie postępowania należy złożyć komisji dyscyplinarnej, która przedstawia wniosek wraz z aktami sprawy wyższej komisji dyscyplinarnej.
(2)
O dopuszczalności wznowienia rozstrzyga wyższa komisja dyscyplinarna na posiedzeniu niejawnem. Decyzja komisji nie podlega zaskarżeniu. Dopuszczając wznowienie postępowania, wyższa komisja dyscyplinarna uchyla wydane poprzednio w tej sprawie orzeczenia.
(3)
Wznowienie postępowania wstrzymuje wykonanie kary, jeżeli kara nie została jeszcze wykonana.
(4)
Nowe orzeczenie po wznowieniu postępowania wydaje komisja orzekająca w I-ej instancji.
(5)
Pozatem do wznowienia postępowania stosuje się odpowiednio przepisy rozporządzenia niniejszego.
§  29.
(1)
Koszty świadków i biegłych w razie prawomocnego skazania ponosi obwiniony.
(2)
Ściąganie kosztów odbywa się w trybie, przewidzianym dla ściągania należności publicznych.
§  30.
Pisma, dotyczące postępowania dyscyplinarnego, są wolne od opłat stemplowych.
§  31.
W postępowaniu dyscyplinarnem w uzupełnieniu postanowień rozporządzenia niniejszego stosuje się odpowiednio następujące postanowienia kodeksu postępowania karnego (Dz. U. R. P. z 1932 r. Nr. 83, poz. 725): art. 41 § 1 i 2, art. 42, art. 44, art. 45 § 1, art. 59, art. 92, art. 98 - 99, art. 101, art. 103 - 104, art. 106 - 108, art. 110 - 114, art. 116, art. 124 - 126, art. 132, art. 134 - 138, art. 140, art. 304 - 308, art. 310 - 311, art. 315, art. 330, art. 331 § 1, art. 336 - 338, art. 342, art. 348 - 353, art. 359, art. 361, art. 363, art. 364 § 1, art. 365 - 366, art. 373 - 374, art. 376, art. 379 - 380, art. 497, art. 499, art. 500 pkt. b), art. 501 pkt. a) i d), art. 588 § 1, 2, 3 i 4 oraz art. 141 z tą zmianą, że do biegłych i tłumaczów powinny być stosowane zamiast postanowień, cytowanych w § 1 tego artykułu, postanowienia art. 98, 107 i 116.
§  32.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1935.12.67

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Komisje dyscyplinarne i postępowanie dyscyplinarne przeciwko pośrednikom ubezpieczeniowym.
Data aktu: 11/02/1935
Data ogłoszenia: 22/02/1935
Data wejścia w życie: 22/02/1935