Połączenie Funduszu Bezrobocia z Funduszem Pracy.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 24 października 1934 r.
o połączeniu Funduszu Bezrobocia z Funduszem Pracy.

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i ustawy z dnia 15 marca 1934 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr. 28, poz. 221) postanawiam co następuje:
Art.  1.

Przekazuje się Funduszowi Pracy, istniejącemu na podstawie ustawy z dnia 16 marca 1933 r. (Dz. U. R. P. Nr. 22, poz. 163) zakres działania Funduszu Bezrobocia, utworzonego ustawą z dnia 18 lipca 1924 r. (Dz. U. R. P. z 1932 r. Nr. 58, poz. 555).

Art.  2.

W ustawie z dnia 16 marca 1933 r. o Funduszu Pracy (Dz. U. R. P. Nr. 22, poz. 163) wprowadza się zmiany następujące:

1)
w art. 1 ustęp 2 otrzymuje brzmienie następujące:

"Do zakresu działania Funduszu Pracy należy:

a) finansowanie gospodarczo uzasadnionych robót publicznych lub robót o publicznem znaczeniu, celem zatrudnienia bezrobotnych,

b) publiczne pośrednictwo pracy,

c) zabezpieczenia robotników na wypadek bezrobocia,

d) doraźna pomoc bezrobotnym, którym nie przysługuje prawo do zasiłku z tytułu zabezpieczenia na wypadek bezrobocia, prowadzona bezpośrednio lub za pośrednictwem organizacyj społecznych,

e) organizowanie zatrudnienia młodzieży na zasadach społeczno-wychowawczych,

f) poradnictwo i przysposobienie zawodowe bezrobotnych oraz pomoc w tworzeniu warsztatów pracy,

g) akcja kulturalno-oświatowa wśród bezrobotnych.";

2)
w art. 3 w miejsce ust. 2 wstawia się dwa ustępy o brzmieniu następującem:

"(2) Budżet Funduszu Pracy stanowi załącznik do budżetu Ministerstwa Opieki Społecznej;

(3) Sprawozdanie finansowe Funduszu Pracy jest częścią państwowego zamknięcia rachunkowego.";

3)
art. 4 skreśla się;
4)
w art. 5 w ust. 1 skreśla się wyrazy; "określonych w art. 4 pkt. b) ", a po wyrazie: "budowa" dodaje się przecinek i wyrazy: "kapitalny remont";
5)
w art. 5 ustęp 2 skreśla się;
6) 1
artykułom 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 i 13 nadaje się brzmienie następujące:

"Art. 6. (1) Na czele Funduszu Pracy stoi Minister Opieki Społecznej.

(2) Zarząd Funduszu Pracy z ramienia Ministra Opieki Społecznej wykonywa Dyrektor Funduszu Pracy,

(3) Dyrektora powołuje Minister Opieki Społecznej.

(4) Zakres uprawnień Dyrektora określa statut Funduszu Pracy.

Art. 7. (1) Powołuje się Radę Funduszu Pracy.

(2) Do zakresu działania Rady należy:

1) ustalanie wytycznych działalności Funduszu Pracy,

2) uchwalanie na wniosek Dyrektora preliminarzy budżetowych,

3) uchwalanie sprawozdań o gospodarce Funduszu Pracy i o jego stanie,

4) rozpatrywanie wszelkich spraw, przekazanych przez Ministra Opieki Społecznej lub przez Dyrektora Funduszu Pracy.

(3) Uchwały Rady w zakresie spraw, wymienionych w punktach 1), 2) i 3), wymagają dla swej ważności zatwierdzenia Ministra Opieki Społecznej.

(4) Rada składa się z przedstawicieli zainteresowanych ministrów oraz z powoływanych przez Ministra Opieki Społecznej przedstawicieli samorządu gospodarczego i terytorjalnego, pracodawców i pracowników oraz z osób, zajmujących się teoretycznie i praktycznie sprawami społecznemi i gospodarczemi.

(5) Przewodniczącym Rady jest Minister Opieki Społecznej, a jego zastępcą - Dyrektor Funduszu Pracy.

(6) Sposób powoływania przedstawicieli, szczegółowy zakres działania i tryb urzędowania Rady określa statut Funduszu Pracy.

Art. 8. (1) Czynności w zakresie publicznego pośrednictwa pracy, zabezpieczenia na wypadek bezrobocia, poradnictwa i przysposobienia zawodowego oraz pomocy doraźnej wykonywa Fundusz Pracy przez Wojewódzkie Biura Funduszu Pracy.

(2) Ponadto Wojewódzkie Biura Funduszu Pracy wykonywają inne czynności zlecone im w statucie lub przez władze Funduszu Pracy.

(3) W szczególności Wojewódzkie Biura Funduszu Pracy orzekają o obowiązku zabezpieczenia. robotników na wypadek bezrobocia, o przyznawaniu i wymiarze zasiłków.

(4) Wojewódzkie Biura Funduszu Pracy mogą posiadać ekspozytury.

(5) Organizację poszczególnych ekspozytur, ich zasiąg terytorjalny oraz zakres działania określa zarządzenie Ministra Opieki Społecznej.

Art. 9. (1) Czynności Wojewódzkich Biur Funduszu Pracy mogą być powierzane związkom samorządowym i innym instytucjom prawno-publicznym.

(2) Zasady i tryb powierzania czynności związkom samorządowym i instytucjom prawno-publicznym określa rozporządzenie Ministra Opieki Społecznej wydane w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami.

Art. 10. (1) Nadzór nad działalnością Wojewódzkiego Biura Funduszu Pracy sprawuje wojewoda.

(2) Zasady i organizację nadzoru określa rozporządzenie Ministra Opieki Społecznej, wydane w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych.

Art. 11. (1) Odwołania od decyzyj Wojewódzkiego Biura Funduszu Pracy i od decyzyj ekspozytur rozpoznaje wojewoda.

(2) Tryb postępowania odwoławczego określa rozporządzenie Ministra Opieki Społecznej, wydane w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych.

(3) Decyzje wojewody są ostateczne.

(4) (uchylony).

Art. 12. (1) Jako organa opinjodawcze Funduszu Pracy tworzy się Wojewódzkie Rady Funduszu Pracy pod przewodnictwem wojewodów.

(2) Wojewódzkie Rady Funduszu Pracy składają się z przedstawicieli miejscowego samorządu terytorjalnego i gospodarczego, przedstawicieli pracodawców i pracowników oraz z osób zajmujących się teoretycznie i praktycznie sprawami społecznemi i gospodarczemi, powoływanych przez wojewodę.

(3) Sposób powoływania przedstawicieli, zakres działania i tryb postępowania Wojewódzkich Rad Funduszu Pracy określa statut Funduszu Pracy.

Art. 13. (1) Statut Funduszu Pracy, o którym mowa w artykułach poprzedzających, nadaje Rada Ministrów na wniosek Ministra Opieki Społecznej.

(2) Statut ten określa szczegółowo organizację Funduszu Pracy.";

7)
w art. 14 po wyrazach: "środki finansowe" dodaje się wyrazy: "dla wykonywania zadań, wymienionych w art. 1 ust. (2), z wyjątkiem zadań, związanych z zabezpieczeniem na wypadek bezrobocia.";
8)
w artykułach 17, 30 i 35 wyrazy: "Prezes Rady Ministrów" zastępuje się wyrazami: "Minister Opieki Społecznej", a ponadto w art. 30 i 35 wyrazy: "Opieki Społecznej", następujące po wyrazie "Komunikacji", skreśla się.
Art.  3.

W ustawie z dnia 18 lipca 1924 r. (Dz. U. R. P, z 1932 r. Nr. 58, poz. 555) w brzmieniu rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. (Dz. U. R. P. Nr. 85, poz. 649) wprowadza się zmiany następujące:

1)
w art. 2 w ust. 3 skreśla się wyrazy; "przewidzianych w art. 22, zgodnie z przepisami, wydanemi na podstawie pkt. d) art. 30", a przecinek, poprzedzający te wyrazy, zastępuje się kropką;
2)
w art. 3 ust. 1, art. 9 ust. 1 i 3, art. 14 ust. 3 i 7, i art. 38 ust. 1 skreśla się wyrazy: "na wniosek Zarządu Głównego Funduszu Bezrobocia";
3)
w art. 3 w ust. 2 wyrazy: "Zarząd Główny Funduszu Bezrobocia" zastępuje się wyrazami: "Minister Opieki Społecznej";
4)
w art. 3 ustęp 3 otrzymuje brzmienie następujące: "Przyznanie prawa do zasiłków robotnikom, wymienionym w ust. 1, może nastąpić jedynie, jeśli wydatki na te zasiłki znajdą pokrycie w ramach funduszów, powstałych z wpływów, wymienionych w art. 6 ustawy z dnia 18 lipca 1924 r. o zabezpieczeniu na wypadek bezrobocia.";
5)
w art. 4 w ust. 2 wyrazy: "zarząd obwodowy" zastępuje się wyrazami: "Wojewódzkie Biuro Funduszu Pracy";
6)
w art. 5 skreśla się wyrazy: "przy robotach publicznych, o których mowa w art. 39 ustawy i";
7)
w art. 6 ustęp 1 otrzymuje brzmienie: "Na pokrycie wydatków, związanych z wykonywaniem obowiązku zabezpieczenia na wypadek bezrobocia, przeznacza się wpływy:";
8)
w art. 7 ustęp 5 oraz w art. 9 ustęp 2 skreśla się;
9)
w art. 9 w ust. 3 wyrazy: "ogólne rezerwy Funduszu Bezrobocia" zastępuje się wyrazami: "rezerwy powstałe z wpływów, wymienionych w art. 6";
10)
art. 10 skreśla się;
11)
artykuły 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 i 26, stanowiące dział IV "Organizacja i administracja" skreśla się;
12)
w art. 27 ustęp 2 otrzymuje brzmienie następujące: "W razie niemożności wskazania odpowiedniej pracy przyznaje się bezrobotnemu zasiłek.";
13)
w art. 28 ustęp 3 skreśla się;
14)
artykuły 31, 32 i 33, stanowiące dział VI "Środki prawne i instytucje odwoławcze" skreśla się;
15)
w art. 34 w ust. 1 wyrazy: "na wniosek zarządu obwodowego Funduszu Bezrobocia" zastępuje się wyrazami: "na wniosek Wojewódzkiego Biura Funduszu Pracy";
16)
w art. 36 w ust. 1 w miejsce wyrazów: "Zarząd Główny Funduszu Bezrobocia na wniosek zarządu obwodowego" wstawia się wyrazy: "Dyrektor Funduszu Pracy";
17)
w art. 36 w ust. 2 skreśla się wyrazy: "na mocy decyzji Zarządu Głównego Funduszu Bezrobocia, powziętej na wniosek zarządu obwodowego Funduszu Bezrobocia";
18)
w art. 36 w ust. 4 wyrazy: "przez zarząd obwodowy" zastępuje się wyrazami: "przez Wojewódzkie Biuro Funduszu Pracy", a wyrazy: "w myśl art. 22" skreśla się;
19)
w art. 36 w ust. 7 wyrazy: "Zarządom obwodowym" zastępuje się wyrazami: "Wojewódzkim Biurom Funduszu Pracy";
20)
art. 39 skreśla się;
21)
w art. 40 skreśla się wyrazy: "przewidziane w art. 39";
22)
w art. 42 w ust. 2 skreśla się wyrazy: "a na przewodniczących zarządów obwodowych Funduszu Bezrobocia powoływani będą wyznaczeni przez wojewodę urzędnicy".
Art.  4.

W rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. o zniesieniu państwowych urzędów pośrednictwa pracy i opieki nad wychodźcami (Dz. U. R. P. Nr. 84, poz. 621) skreśla się artykuły 3, 4, 5 i 6.

Art.  5.

Wykonywanie pośrednictwa pracy przez Fundusz Pracy, rejestrację i kontrolę bezrobotnych normuje rozporządzenie Ministra Opieki Społecznej.

Art.  6.
(1)
Dotychczasowe prawa, zobowiązania i majątek Funduszu Bezrobocia przechodzą z dniem wejścia w życie rozporządzenia niniejszego na Fundusz Pracy. Zadłużenie Funduszu Bezrobocia może być spłacone jedynie ze środków, wymienionych w art. 6 ustawy z dnia 18 lipca 1924 r. o zabezpieczeniu na wypadek bezrobocia.
(2)
Przepisanie tytułów hipotecznych z Funduszu Bezrobocia na Fundusz Pracy dokonane będzie z mocy rozporządzenia niniejszego na jednostronny wniosek Funduszu Pracy.
Art.  7.

Fundusze, powstałe z wpływów, wymienionych w art. 6 ustawy z dnia 18 lipca 1924 r. o zabezpieczeniu na wypadek bezrobocia, mogą być przeznaczane jedynie na wypłatę zasiłków, przewidzianych w tej ustawie, na pokrycie wydatków kosztów przejazdu do miejscowości, w której bezrobotny otrzymał pracę, na pokrycie wydatków administracyjnych Funduszu Pracy z zastrzeżeniem, że nie mogą one przekraczać normy procentowej, którą ustali Minister Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

Art.  8.
(1)
Minister Opieki Społecznej powoła Komisarza do przeprowadzenia czynności, związanych z połączeniem Funduszu Bezrobocia z Funduszem Pracy.
(2)
Komisarzowi temu na czas przejściowy Minister Opieki Społecznej może poruczyć wszystkie lub niektóre uprawnienia Zarządu Głównego Funduszu Bezrobocia i Przewodniczącego Zarządu Głównego Funduszu Bezrobocia.
Art.  9.

Czynności związane z przejęciem praw majątkowych Funduszu Bezrobocia przez Fundusz Pracy są wolne od wszelkich opłat i podatków.

Art.  10.

Przejęcie działalności Funduszu Bezrobocia przez Fundusz Pracy nie narusza uprawnień nabytych przez zabezpieczonych na podstawie ustawy z dnia 18 lipca 1924 r.

Art.  11.

Sprawy niezałatwione do dnia wejścia w życie rozporządzenia niniejszego przez Zarząd Główny Funduszu Bezrobocia, przez Zarządy Obwodowe i Komisje Odwoławcze będą przekazane władzom właściwym według rozporządzenia niniejszego.

Art.  12.

Upoważnia się Ministra Opieki Społecznej i Ministra Sprawiedliwości:

1)
do włączenia przepisów ustawy z dnia 18 lipca 1924 r. o zabezpieczeniu na wypadek bezrobocia (Dz. U. R. P. z 1932 r. Nr. 58, poz. 555) w brzmieniu rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. (Dz. U. R. P. Nr. 85, poz. 649) i rozporządzenia niniejszego do ustawy z dnia 16 marca 1933 r. o Funduszu Pracy (Dz. U. R. P. Nr. 22, poz. 163) w brzmieniu ustawy z dnia 13 marca 1934 r. (Dz. U. R. P. Nr. 29, poz. 235) i rozporządzenia niniejszego;
2)
do ogłoszenia w drodze obwieszczenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej jednolitego tekstu ustawy z dnia 16 marca 1933 r. o Funduszu Pracy z nowym podziałem na części i rozdziały i z nową numeracją artykułów, z uwzględnieniem zmian, wynikających z przepisów, wydanych do dnia ogłoszenia jednolitego tekstu oraz do dokonania w tekście takich zmian redakcyjnych, jakie okażą się konieczne wskutek włączenia ustawy o zabezpieczeniu na wypadek bezrobocia.
Art.  13.

Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Ministrowi Opieki Społecznej.

Art.  14.
(1)
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem i kwietnia 1935 r. z wyjątkiem art. 8, który wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
(2)
Z dniem wejścia w życie rozporządzenia niniejszego tracą moc obowiązującą wszelkie przepisy sprzeczne z przepisami rozporządzenia niniejszego.
1 Art. 2 pkt 6:

- zmieniony przez pkt 2 obwieszczenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 4 grudnia 1934 r. o sprostowaniu błędów (Dz.U.34.106.950).

- zmieniony przez art. 409 pkt 5 ustawy z dnia 28 lipca 1939 r. Prawo o sądach ubezpieczeń społecznych (Dz.U.39.71.476) z dniem 1 kwietnia 1940 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1934.94.849

Rodzaj: Rozporządzenie z mocą ustawy
Tytuł: Połączenie Funduszu Bezrobocia z Funduszem Pracy.
Data aktu: 24/10/1934
Data ogłoszenia: 28/10/1934
Data wejścia w życie: 28/10/1934, 01/04/1935