Wykonanie ustawy z dnia 25 marca 1933 r. o orderze wojennym "Virtuti Militari".

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WOJSKOWYCH
z dnia 3 września 1934 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Komunikacji, Opieki Społecznej, Poczt i Telegrafów, Przemysłu i Handlu, Rolnictwa i Reform Rolnych, Skarbu, Spraw Wewnętrznych, Spraw Zagranicznych, Sprawiedliwości oraz Wyznać Religijnych i Oświecenia Publicznego xv sprawie wykonania ustawy z dnia 25 marca 1933 r. o orderze wojennym "Virtuti Militari".

Na podstawie art. 6, 7 i 17 ustawy z dnia 25 marca 1933 r. o orderze wojennym "Virtuti Militari" (Dz. U. R. P. Nr. 33, poz. 285) zarządza się co następuje:
§  1.
(1)
Państwo dostarcza pracy kawalerowi "Virtuti Militari", przy zachowaniu obowiązujących dla danej dziedziny pracy przepisów ustawowych,- na jego prośbę wówczas, gdy nie posiada on środków wystarczających do życia.
(2)
Prośby wnosi się do Kapituły orderu "Virtuti Militari" przez powiatową władzę administracji ogólnej, właściwą ze względu na miejsce zamieszkania proszącego.
(3)
Do prośby powinien proszący dołączyć dowody posiadanego wykształcenia oraz zaświadczenia z poprzedniej pracy lub służby.
§  2.
Powiatowa władza administracji ogólnej stwierdza warunki materjalne i stan zdrowia proszącego oraz jego kwalifikacje osobiste, poczerń skierowuje podanie do Kapituły orderu "Virtuti Militari".
§  3.
Kapituła orderu "Virtuti Militari" otrzymawszy podanie zwraca się o dostarczenie proszącemu odpowiedniej pracy w odnośnym dziale administracji państwowej albo w przedsiębiorstwie wydzielonem z administracji państwowej do właściwej władzy centralnej, która powinna, jeśli jest wolne stanowisko odpowiadające kwilifikacjom proszącego, podanie bezzwłocznie uwzględnić, zawiadamiając o sposobie załatwienia sprawy Kapitułę orderu.
§  4.
(1)
Rozwiązanie stosunku służbowego z kawalerem orderu "Virtuti Militari" może nastąpić w przypadkach przewidzianych przez przepisy normujące stosunek służbowy, przyczem jednak, jeśli nastąpiło ono bez winy ze strony zwolnionego, zachowuje on prawo do otrzymania stanowiska, odpowiadającego jego kwalifikacjom, w innym dziale administracji państwowej albo przedsiębiorstwie, wydzielonem z administracji państwowej, według zasad określonych w rozporządzeniu niniejszem.
(2)
O powodach rozwiązania stosunku służbowego właściwa władza zawiadamia Kapitułę orderu "Virtuti Militari".
§  5.
(1)
Kawaler orderu "Virtuti Militari", który nie zgłosi się z własnej winy do pracy w ciągu 2 tygodni od powiadomienia go o dostarczeniu mu pracy, albo który dostarczoną mu przez Państwo pracę porzuci bez uzasadnionych powodów, traci na stałe prawo do otrzymania pracy od Państwa.
(2)
O niezgłoszeniu się do pracy w zakreślonym terminie, jak również o jej porzuceniu, właściwa władza zawiadamia Kapitułę orderu "Virtuti Militari".
§  6.
Stosunek służbowy kawalera orderu "Virtuti Militari", który wywiązuje się należycie z powierzonych mu obowiązków, powinien być najpóźniej w ciągu jednego roku zmieniony na stosunek zapewniający uzyskanie prawa do zaopatrzenia emerytalnego, jeśli przepisy obowiązujące w danym dziale administracji państwowej lub w przedsiębiorstwie wydzielonem z administracji państwowej przewidują możliwość uzyskania tego prawa.
§  7.
Kawaler orderu "Virtuti Militari", ubiegający się o przyznanie mu zaopatrzenia na podstawie ustawy z dnia 11 grudnia 1924 r. o zaopatrzeniu osób szczególnie zasłużonych, oraz o wyjątkowem zaopatrzeniu nieopartem na innych tytułach prawnych (Dz. U. R. P. z 1925 r. Nr. 2, poz. 12) w brzmieniu zmienionem ustawą z dnia 29 stycznia 1930 r. (Dz. U. R. P. Nr. 17, poz. 122) wnosi prośbę o przyznanie zaopatrzenia do Prezydenta Rzeczypospolitej przez powiatową władzę administracji ogólnej, właściwą ze względu na miejsce zamieszkania proszącego, która po stwierdzeniu jego materjalnych warunków przesyła prośbę do Ministerstwa Spraw Wojskowych.
§  8.
Minister Spraw Wojskowych zarządza na podstawie prośby zbadanie stanu zdrowia proszącego według zasad, określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 marca 1931 r. o ustanowieniu komisyj lekarskich dla funkcjonarjuszów państwowych oraz wojskowo - lekarskich dla zawodowych wojskowych (Dz. U. R. P. Nr. 38, poz. 302), obowiązujących w stosunku do żołnierzy zawodowych.
§  9.
W przypadku stwierdzenia przez władzę administracyjną nieposiadania przez proszącego środków do życia, przez komisję wojskowo - lekarską zaś czasowej lub stałej utraty przez niego zdolności do pracy, występuje Minister Spraw Wojskowych z wnioskiem o przyznanie mu zaopatrzenia (§ 7) czasowego lub stałego, w zależności od charakteru utraty zdolności do pracy, zawiadamiając o sposobie załatwienia Kapitułę orderu "Virtuti Militari".
§  10.
(1)
Zaopatrzenie może być przyznane bądź w gotówce, bądź też w formie umieszczenia kawalera orderu "Virtuti Militari" w przeznaczonym na ten cel zakładzie.
(2)
Kawaler orderu "Virtuti Militari", umieszczony w zakładzie otrzymuje na koszt Skarbu Państwa mieszkanie, utrzymanie i odzienie.
(3)
Organizację zakładów wymienionych w ust. 1 określi osobne zarządzenie.
§  11.
Kawalerom orderu "Virtuti Militari" służy prawo do pomocy lekarskiej na zasadach i w zakresie ustalonym właściwemi przepisami dla żołnierzy zawodowych w stanie spoczynku.
§  12.
(1)
Dzieci ślubne, uprawnione i przysposobione kawalerów orderu "Virtuti Militari", uczęszczające do szkół państwowych wszelkiego typu, wolne są w przypadku niezamożności rodziców, albo ich samych - jeśli są sierotami, od wszelkich szkolnych opłat administracyjnych, pobieranych na rzecz Skarbu Państwa, jeżeli czynią dostateczne postępy w nauce i zachowują się zadawalająco.
(2)
Stwierdzenia niezamożności dokonywa na prośbę interesowanego właściwa ze względu na miejsce zamieszkania powiatowa władza administracji ogólnej, przyczem opinja tej władzy jest dla władz szkolnych wiążąca.
§  13.
(1)
Kawalerowi orderu "Virtuti Militari", w stosunku do którego nie zastosowano postanowień ustawy z dnia 25 marca 1933 r. o orderze wojennym "Virtuti Militari" (Dz. U. R. P. Nr. 33, poz. 285) albo wydanych na jej podstawie przepisów prawnych, służy prawo złożenia zażalenia do Kapituły orderu "Virtuti Militari", która w tym przypadku zwraca się do właściwej władzy centralnej z prośbą o rozpatrzenie sprawy i wydanie stosownych zarządzeń.
(2)
O wyniku zbadania sprawy i o wydanych zarządzeniach zawiadamia właściwa władza centralna Kapitułę orderu "Virtuti Militari".
§  14.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1934.82.755

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie ustawy z dnia 25 marca 1933 r. o orderze wojennym "Virtuti Militari".
Data aktu: 03/09/1934
Data ogłoszenia: 21/09/1934
Data wejścia w życie: 21/09/1934