Wykonanie ustawy z dnia 25 marca 1933 r. o orderze wojennym "Virtuti Militari".

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WOJSKOWYCH
z dnia 3 września 1934 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Komunikacji, Opieki Społecznej, Poczt i Telegrafów, Przemysłu i Handlu, Rolnictwa i Reform Rolnych, Skarbu, Spraw Wewnętrznych, Spraw Zagranicznych, Sprawiedliwości oraz Wyznać Religijnych i Oświecenia Publicznego xv sprawie wykonania ustawy z dnia 25 marca 1933 r. o orderze wojennym "Virtuti Militari".

Na podstawie art. 6, 7 i 17 ustawy z dnia 25 marca 1933 r. o orderze wojennym "Virtuti Militari" (Dz. U. R. P. Nr. 33, poz. 285) zarządza się co następuje:
§  1.
(1)
Państwo dostarcza pracy kawalerowi "Virtuti Militari", przy zachowaniu obowiązujących dla danej dziedziny pracy przepisów ustawowych,- na jego prośbę wówczas, gdy nie posiada on środków wystarczających do życia.
(2)
Prośby wnosi się do Kapituły orderu "Virtuti Militari" przez powiatową władzę administracji ogólnej, właściwą ze względu na miejsce zamieszkania proszącego.
(3)
Do prośby powinien proszący dołączyć dowody posiadanego wykształcenia oraz zaświadczenia z poprzedniej pracy lub służby.
§  2.
Powiatowa władza administracji ogólnej stwierdza warunki materjalne i stan zdrowia proszącego oraz jego kwalifikacje osobiste, poczerń skierowuje podanie do Kapituły orderu "Virtuti Militari".
§  3.
Kapituła orderu "Virtuti Militari" otrzymawszy podanie zwraca się o dostarczenie proszącemu odpowiedniej pracy w odnośnym dziale administracji państwowej albo w przedsiębiorstwie wydzielonem z administracji państwowej do właściwej władzy centralnej, która powinna, jeśli jest wolne stanowisko odpowiadające kwilifikacjom proszącego, podanie bezzwłocznie uwzględnić, zawiadamiając o sposobie załatwienia sprawy Kapitułę orderu.
§  4.
(1)
Rozwiązanie stosunku służbowego z kawalerem orderu "Virtuti Militari" może nastąpić w przypadkach przewidzianych przez przepisy normujące stosunek służbowy, przyczem jednak, jeśli nastąpiło ono bez winy ze strony zwolnionego, zachowuje on prawo do otrzymania stanowiska, odpowiadającego jego kwalifikacjom, w innym dziale administracji państwowej albo przedsiębiorstwie, wydzielonem z administracji państwowej, według zasad określonych w rozporządzeniu niniejszem.
(2)
O powodach rozwiązania stosunku służbowego właściwa władza zawiadamia Kapitułę orderu "Virtuti Militari".
§  5.
(1)
Kawaler orderu "Virtuti Militari", który nie zgłosi się z własnej winy do pracy w ciągu 2 tygodni od powiadomienia go o dostarczeniu mu pracy, albo który dostarczoną mu przez Państwo pracę porzuci bez uzasadnionych powodów, traci na stałe prawo do otrzymania pracy od Państwa.
(2)
O niezgłoszeniu się do pracy w zakreślonym terminie, jak również o jej porzuceniu, właściwa władza zawiadamia Kapitułę orderu "Virtuti Militari".
§  6.
Stosunek służbowy kawalera orderu "Virtuti Militari", który wywiązuje się należycie z powierzonych mu obowiązków, powinien być najpóźniej w ciągu jednego roku zmieniony na stosunek zapewniający uzyskanie prawa do zaopatrzenia emerytalnego, jeśli przepisy obowiązujące w danym dziale administracji państwowej lub w przedsiębiorstwie wydzielonem z administracji państwowej przewidują możliwość uzyskania tego prawa.
§  7.
Kawaler orderu "Virtuti Militari", ubiegający się o przyznanie mu zaopatrzenia na podstawie ustawy z dnia 11 grudnia 1924 r. o zaopatrzeniu osób szczególnie zasłużonych, oraz o wyjątkowem zaopatrzeniu nieopartem na innych tytułach prawnych (Dz. U. R. P. z 1925 r. Nr. 2, poz. 12) w brzmieniu zmienionem ustawą z dnia 29 stycznia 1930 r. (Dz. U. R. P. Nr. 17, poz. 122) wnosi prośbę o przyznanie zaopatrzenia do Prezydenta Rzeczypospolitej przez powiatową władzę administracji ogólnej, właściwą ze względu na miejsce zamieszkania proszącego, która po stwierdzeniu jego materjalnych warunków przesyła prośbę do Ministerstwa Spraw Wojskowych.
§  8.
Minister Spraw Wojskowych zarządza na podstawie prośby zbadanie stanu zdrowia proszącego według zasad, określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 marca 1931 r. o ustanowieniu komisyj lekarskich dla funkcjonarjuszów państwowych oraz wojskowo - lekarskich dla zawodowych wojskowych (Dz. U. R. P. Nr. 38, poz. 302), obowiązujących w stosunku do żołnierzy zawodowych.
§  9.
W przypadku stwierdzenia przez władzę administracyjną nieposiadania przez proszącego środków do życia, przez komisję wojskowo - lekarską zaś czasowej lub stałej utraty przez niego zdolności do pracy, występuje Minister Spraw Wojskowych z wnioskiem o przyznanie mu zaopatrzenia (§ 7) czasowego lub stałego, w zależności od charakteru utraty zdolności do pracy, zawiadamiając o sposobie załatwienia Kapitułę orderu "Virtuti Militari".
§  10.
(1)
Zaopatrzenie może być przyznane bądź w gotówce, bądź też w formie umieszczenia kawalera orderu "Virtuti Militari" w przeznaczonym na ten cel zakładzie.
(2)
Kawaler orderu "Virtuti Militari", umieszczony w zakładzie otrzymuje na koszt Skarbu Państwa mieszkanie, utrzymanie i odzienie.
(3)
Organizację zakładów wymienionych w ust. 1 określi osobne zarządzenie.
§  11.
Kawalerom orderu "Virtuti Militari" służy prawo do pomocy lekarskiej na zasadach i w zakresie ustalonym właściwemi przepisami dla żołnierzy zawodowych w stanie spoczynku.
§  12.
(1)
Dzieci ślubne, uprawnione i przysposobione kawalerów orderu "Virtuti Militari", uczęszczające do szkół państwowych wszelkiego typu, wolne są w przypadku niezamożności rodziców, albo ich samych - jeśli są sierotami, od wszelkich szkolnych opłat administracyjnych, pobieranych na rzecz Skarbu Państwa, jeżeli czynią dostateczne postępy w nauce i zachowują się zadawalająco.
(2)
Stwierdzenia niezamożności dokonywa na prośbę interesowanego właściwa ze względu na miejsce zamieszkania powiatowa władza administracji ogólnej, przyczem opinja tej władzy jest dla władz szkolnych wiążąca.
§  13.
(1)
Kawalerowi orderu "Virtuti Militari", w stosunku do którego nie zastosowano postanowień ustawy z dnia 25 marca 1933 r. o orderze wojennym "Virtuti Militari" (Dz. U. R. P. Nr. 33, poz. 285) albo wydanych na jej podstawie przepisów prawnych, służy prawo złożenia zażalenia do Kapituły orderu "Virtuti Militari", która w tym przypadku zwraca się do właściwej władzy centralnej z prośbą o rozpatrzenie sprawy i wydanie stosownych zarządzeń.
(2)
O wyniku zbadania sprawy i o wydanych zarządzeniach zawiadamia właściwa władza centralna Kapitułę orderu "Virtuti Militari".
§  14.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1934.82.755

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie ustawy z dnia 25 marca 1933 r. o orderze wojennym "Virtuti Militari".
Data aktu: 03/09/1934
Data ogłoszenia: 21/09/1934
Data wejścia w życie: 21/09/1934