Wyekwipowanie oficerów i chorążych rezerwy wojska i marynarki wojennej, powołanych na ćwiczenia wojskowe lub na dodatkowe ćwiczenia wojskowe.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WOJSKOWYCH
z dnia 20 stycznia 1934 r.
w sprawie wyekwipowania oficerów i chorążych rezerwy wojska i marynarki wojennej, powołanych na ćwiczenia wojskowe lub na dodatkowe ćwiczenia wojskowe, wydane co do § 2 i 7 w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

Na podstawie art. 41 ust. 1 punkt b) oraz art. 58 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 28 października 1933 r. o uposażeniu wojska (Dz. U. R. P. Nr. 86, poz. 644), zarządza się co następuje:
§  1.
Oficerowie i chorążowie rezerwy wojska, powołani na ćwiczenia wojskowe lub dodatkowe ćwiczenia wojskowe otrzymują w formacji wojskowej, w której odbywają ćwiczenia, wyekwipowanie w naturze, pozostające własnością Skarbu Państwa i składające się z umundurowania, typu, przewidzianego dla szeregowców i uzbrojenia:
I.
Umundurowanie typu, przewidzianego dla szeregowców:

furażerka z orzełkiem,

płaszcz sukienny dla pieszych lub kawaleryjski,

kurtka sukienna,

para spodni sukiennych dla pieszych lub kawaleryjskich (bez karwaszy),

bluza letnia lniana,

para spodni letnich lnianych,

para trzewików juchtowych lub butów kawaleryjskich,

para owijaczy sukiennych (dla oficerów otrzymujących trzewiki).

II.
Uzbrojenie:

pistolet,

lornetka.

Płaszcz, spodnie i buty kawaleryjskie przysługują oficerom i chorążym rezerwy: kawalerji, artylerji i taborów.

Należne oficerowi (chorążemu) rezerwy wojska przedmioty umundurowania wydaje formacja z własnych zapasów bieżących zupełnie nowe (I-ej kategorji) po zaopatrzeniu ich w odznaki oficerskie i służbowe, określone szczególnemi przepisami.

§  2.
Nowomianowani podporucznicy i chorążowie rezerwy wojska przy powołaniu na pierwsze ćwiczenia otrzymują oprócz przedmiotów, wyszczególnionych w § 1, jednorazowo czapkę i pas główny, które pozostają ich własnością.
§  3.
Powołani na ćwiczenia wojskowe lub dodatkowe ćwiczenia wojskowe oficerowie i chorążowie rezerwy wojska, którym w myśl art. 42 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 28 października 1933 r. o uposażeniu wojska (Dz. U. R. P. Nr. 86, poz. 664), nie przysługuje prawo do korzystania z należności, przewidzianych w §§ 1 i 2 niniejszego rozporządzenia, powinni zgłaszać się na ćwiczenia w wyekwipowaniu własnem; formacje mogą jednak w razie potrzeby wydawać tym oficerom i chorążym brakujące części wyekwipowania na czas ćwiczeń z posiadanych zapasów - za zwrotem kosztów zużycia, obliczonych za czas użytkowania wydanych przedmiotów.
§  4.
Przedmiotów umundurowania wydanych oficerom i chorążym rezerwy wojska w naturze, nie wolno przerabiać na krój oficerski; należy je natomiast dobierać pod względem rozmiarów, a w razie trudności w należytem dobraniu dopuszczalne jest dopasowanie przez dokonanie drobnych poprawek w warsztatach mundurowych formacji; nie może jednak ulec przytem zmianie ustalony krój dopasowanych przedmiotów umundurowania.

Przerabianie obuwia jest niedopuszczalne.

§  5.
Po odbyciu ćwiczeń oficer (chorąży) rezerwy wojska zwraca formacji otrzymane wyekwipowanie.

Oficer (chorąży) rezerwy wojska obowiązany jest pozatem zwrócić formacji otrzymane na czas odbywania ćwiczeń przedmioty wyekwipowania w przypadkach:

a)
przeniesienia do innej jednostki administracyjnej,
b)
oddania do szpitala w celu leczenia lub przeprowadzenia postępowania superrewizyjnego,
c)
udzielenia urlopu.
§  6.
Oficerowie i chorążowie rezerwy marynarki wojennej, powołani na ćwiczenia wojskowe lub dodatkowe ćwiczenia wojskowe, otrzymują wyekwipowanie, składające się z umundurowania z właściwemi odznakami i uzbrojenia.
I.
Umundurowanie:

czapka bosmańska,

płaszcz marynarski,

kurtka bosmańska,

para spodni bosmańskich,

para trzewików chromowych,

2 koszule bosmańskie,

krawat bosmański,

2 pokrowce białe na czapkę,

2 kołnierzyki bosmańskie.

II.
Uzbrojenie:

pistolet,

lornetka.

§  7.
Przedmioty umundurowania wyszczególnione w § 6 pkt. 1 otrzymują oficerowie i chorążowie marynarki wojennej z wyjątkiem wymienionych w § 8 - na własność przy pierwszem - po wejściu w życie rozporządzenia niniejszego - powołaniu ich na ćwiczenia. Na następne ćwiczenia obowiązani są ci oficerowie i chorążowie zgłaszać się w umundurowaniu własnem.

Wyszczególnione w § 6 pkt. 2 przedmioty uzbrojenia pozostają własnością Skarbu Państwa; przedmioty te wydaje uprawnionemu formacja w zależności od rzeczywistych potrzeb tylko na czas ćwiczeń.

§  8.
Oficerom i chorążym rezerwy marynarki wojennej, którym w myśl art. 42 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 28 października 1933 r. o uposażeniu wojska (Dz. U. R. P. Nr. 86, poz. 664) nie przysługuje prawo do otrzymania przedmiotów wyekwipowania, wyszczególnionych w § 6, jak również oficerom i chorążym rezerwy, którzy przedmioty umundurowania już otrzymali, mogą formacje wydawać w razie potrzeby brakujące części umundurowania za zapłatą według obowiązującego cennika.
§  9.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 lutego 1934 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1934.8.70

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wyekwipowanie oficerów i chorążych rezerwy wojska i marynarki wojennej, powołanych na ćwiczenia wojskowe lub na dodatkowe ćwiczenia wojskowe.
Data aktu: 20/01/1934
Data ogłoszenia: 30/01/1934
Data wejścia w życie: 01/02/1934