Wyekwipowanie oficerów i chorążych rezerwy wojska i marynarki wojennej, powołanych na ćwiczenia wojskowe lub na dodatkowe ćwiczenia wojskowe.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WOJSKOWYCH
z dnia 20 stycznia 1934 r.
w sprawie wyekwipowania oficerów i chorążych rezerwy wojska i marynarki wojennej, powołanych na ćwiczenia wojskowe lub na dodatkowe ćwiczenia wojskowe, wydane co do § 2 i 7 w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

Na podstawie art. 41 ust. 1 punkt b) oraz art. 58 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 28 października 1933 r. o uposażeniu wojska (Dz. U. R. P. Nr. 86, poz. 644), zarządza się co następuje:
§  1.
Oficerowie i chorążowie rezerwy wojska, powołani na ćwiczenia wojskowe lub dodatkowe ćwiczenia wojskowe otrzymują w formacji wojskowej, w której odbywają ćwiczenia, wyekwipowanie w naturze, pozostające własnością Skarbu Państwa i składające się z umundurowania, typu, przewidzianego dla szeregowców i uzbrojenia:
I.
Umundurowanie typu, przewidzianego dla szeregowców:

furażerka z orzełkiem,

płaszcz sukienny dla pieszych lub kawaleryjski,

kurtka sukienna,

para spodni sukiennych dla pieszych lub kawaleryjskich (bez karwaszy),

bluza letnia lniana,

para spodni letnich lnianych,

para trzewików juchtowych lub butów kawaleryjskich,

para owijaczy sukiennych (dla oficerów otrzymujących trzewiki).

II.
Uzbrojenie:

pistolet,

lornetka.

Płaszcz, spodnie i buty kawaleryjskie przysługują oficerom i chorążym rezerwy: kawalerji, artylerji i taborów.

Należne oficerowi (chorążemu) rezerwy wojska przedmioty umundurowania wydaje formacja z własnych zapasów bieżących zupełnie nowe (I-ej kategorji) po zaopatrzeniu ich w odznaki oficerskie i służbowe, określone szczególnemi przepisami.

§  2.
Nowomianowani podporucznicy i chorążowie rezerwy wojska przy powołaniu na pierwsze ćwiczenia otrzymują oprócz przedmiotów, wyszczególnionych w § 1, jednorazowo czapkę i pas główny, które pozostają ich własnością.
§  3.
Powołani na ćwiczenia wojskowe lub dodatkowe ćwiczenia wojskowe oficerowie i chorążowie rezerwy wojska, którym w myśl art. 42 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 28 października 1933 r. o uposażeniu wojska (Dz. U. R. P. Nr. 86, poz. 664), nie przysługuje prawo do korzystania z należności, przewidzianych w §§ 1 i 2 niniejszego rozporządzenia, powinni zgłaszać się na ćwiczenia w wyekwipowaniu własnem; formacje mogą jednak w razie potrzeby wydawać tym oficerom i chorążym brakujące części wyekwipowania na czas ćwiczeń z posiadanych zapasów - za zwrotem kosztów zużycia, obliczonych za czas użytkowania wydanych przedmiotów.
§  4.
Przedmiotów umundurowania wydanych oficerom i chorążym rezerwy wojska w naturze, nie wolno przerabiać na krój oficerski; należy je natomiast dobierać pod względem rozmiarów, a w razie trudności w należytem dobraniu dopuszczalne jest dopasowanie przez dokonanie drobnych poprawek w warsztatach mundurowych formacji; nie może jednak ulec przytem zmianie ustalony krój dopasowanych przedmiotów umundurowania.

Przerabianie obuwia jest niedopuszczalne.

§  5.
Po odbyciu ćwiczeń oficer (chorąży) rezerwy wojska zwraca formacji otrzymane wyekwipowanie.

Oficer (chorąży) rezerwy wojska obowiązany jest pozatem zwrócić formacji otrzymane na czas odbywania ćwiczeń przedmioty wyekwipowania w przypadkach:

a)
przeniesienia do innej jednostki administracyjnej,
b)
oddania do szpitala w celu leczenia lub przeprowadzenia postępowania superrewizyjnego,
c)
udzielenia urlopu.
§  6.
Oficerowie i chorążowie rezerwy marynarki wojennej, powołani na ćwiczenia wojskowe lub dodatkowe ćwiczenia wojskowe, otrzymują wyekwipowanie, składające się z umundurowania z właściwemi odznakami i uzbrojenia.
I.
Umundurowanie:

czapka bosmańska,

płaszcz marynarski,

kurtka bosmańska,

para spodni bosmańskich,

para trzewików chromowych,

2 koszule bosmańskie,

krawat bosmański,

2 pokrowce białe na czapkę,

2 kołnierzyki bosmańskie.

II.
Uzbrojenie:

pistolet,

lornetka.

§  7.
Przedmioty umundurowania wyszczególnione w § 6 pkt. 1 otrzymują oficerowie i chorążowie marynarki wojennej z wyjątkiem wymienionych w § 8 - na własność przy pierwszem - po wejściu w życie rozporządzenia niniejszego - powołaniu ich na ćwiczenia. Na następne ćwiczenia obowiązani są ci oficerowie i chorążowie zgłaszać się w umundurowaniu własnem.

Wyszczególnione w § 6 pkt. 2 przedmioty uzbrojenia pozostają własnością Skarbu Państwa; przedmioty te wydaje uprawnionemu formacja w zależności od rzeczywistych potrzeb tylko na czas ćwiczeń.

§  8.
Oficerom i chorążym rezerwy marynarki wojennej, którym w myśl art. 42 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 28 października 1933 r. o uposażeniu wojska (Dz. U. R. P. Nr. 86, poz. 664) nie przysługuje prawo do otrzymania przedmiotów wyekwipowania, wyszczególnionych w § 6, jak również oficerom i chorążym rezerwy, którzy przedmioty umundurowania już otrzymali, mogą formacje wydawać w razie potrzeby brakujące części umundurowania za zapłatą według obowiązującego cennika.
§  9.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 lutego 1934 r.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1934.8.70

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wyekwipowanie oficerów i chorążych rezerwy wojska i marynarki wojennej, powołanych na ćwiczenia wojskowe lub na dodatkowe ćwiczenia wojskowe.
Data aktu: 20/01/1934
Data ogłoszenia: 30/01/1934
Data wejścia w życie: 01/02/1934