Szwecja-Polska. Protokół dotyczący stosunków handlowych. Warszawa.1933.10.21.

PROTOKÓŁ
dotyczący stosunków handlowych między Polską a Szwecją, podpisany w Warszawie dnia 21 października 1933 r. *

(Ratyfikowany zgodnie z ustawą z dn. 5 marca 1934 r. - Dz. U. R. P. Nr. 26, poz. 197).

Przekład.

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

MY, IGNACY MOŚCICKI,

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

wszem wobec i każdemu zosobna, komu o tem wiedzieć należy, wiadomem czynimy:

W dniu dwudziestym pierwszym października tysiąc dziewięćset trzydziestego trzeciego roku podpisany został w Warszawie protokół z załącznikami A i C dotyczący stosunków handlowych między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Królestwa Szwecji o następującem brzmieniu dosłownem:

PROTOKÓŁ.

Rząd Polski i Rząd Szwecji pragnąc popierać i rozwijać stosunki handlowe między obu krajami i powołując się na Traktat Handlowy i Nawigacyjny zawarty w Warszawie między Polską a Szwecją dnia 2 grudnia 1924 r., zgodziły się na postanowienia następujące:

1)
Opłaty celne polskie wyliczone w dołączonej liście (aneks A) nie będą przewyższały w przeciągu 6-ciu miesięcy, począwszy od 1 listopada 1933, stawek zafiksowanych w tej liście.
2)
Jeżeli w ciągu czasokresu sześciomiesięcznego wyżej wymienionego, nastąpi w Szwecji podwyższenie opłat celnych wyliczonych w dołączonej liście (aneks B) albo, jeżeli w tym samym czasokresie zostaną w Szwecji wprowadzone opłaty celne na towary dotąd wolne od cła wyliczone w tej liście, - Rząd Polski będzie miął prawo zażądać od Rządu Szweckiego niezwłocznego rozpoczęcia pertraktacyj.

Jeżeli te pertraktacje nie doprowadzą do pozytywnego wyniku w przeciągu trzech tygodni po dacie przedstawienia żądania Rządu Polskiego, Rząd ten będzie mógł cofnąć w całości lub części ustępstwa taryfowe wymienione w liście stanowiącej Aneks A niniejszego protokółu.

3)
To samo będzie miało miejsce, jeżeli w tym samym czasokresie Rząd Szwecki wprowadzi nowy system odnośnie importu węgla do Szwecji.
4)
Niniejszy protokół podlega ratyfikacji a dokumenty ratyfikacyjne zostaną wymienione w Stockholmie możliwie najprędzej.

Wejdzie on w życie w dniu wymiany dokumentów ratyfikacyjnych i będzie miał ważność do dnia 1 maja 1934.

W wypadku, gdyby na miesiąc przed wygaśnięciem tego terminu żaden z obu Rządów nie oświadczył chęci odstąpienia lub wszczęcia rokowań celem wprowadzenia w protokóle zmian, przedłuża się on w drodze milczącej zgody na okres nieograniczony i będzie mógł być wypowiedziany w każdym czasie. W wypadku wypowiedzenia protokół będzie obowiązywał w ciągu miesiąca od dnia, w którym jeden z obu Rządów notyfikuje drugiemu swój zamiar zniesienia jego skutków.

Sporządzono w Warszawie, w dwóch egzemplarzach, dnia 21 października 1933 r.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ANEKS A.

grafika

ANEKS B.

grafika

Zaznajomiwszy się z powyższym protokółem i załącznikami, uznaliśmy je i uznajemy za słuszne, zarówno w całości, jak i każde z zawartych w nich postanowień; oświadczamy, że są przyjęte, ratyfikowane i potwierdzone i przyrzekamy, że będą niezmiennie zachowywane,

Na dowód czego wydaliśmy Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej.

W Warszawie, dnia 12 maja 1934 r.

* Z dniem 20 sierpnia 1936 r. nin. protokół został uzupełniony przez rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 18 sierpnia 1936 r. w sprawie tymczasowego wprowadzenia w życie postanowień protokółu polsko-szwedzkiego, podpisanego w Warszawie dnia 3 lipca 1936 r., zmieniającego protokół handlowy polsko-szwedzki, podpisany dnia 21 października 1933 r. (Dz.U.36.63.457).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1934.70.671

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Szwecja-Polska. Protokół dotyczący stosunków handlowych. Warszawa.1933.10.21.
Data aktu: 21/10/1933
Data ogłoszenia: 04/08/1934
Data wejścia w życie: 19/06/1934