Kwalifikacje kandydatów na wójtów zawodowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 31 stycznia 1934 r.
w sprawie kwalifikacyj kandydatów na wójtów zawodowych.

Na podstawie art. 49 ust. 1 ustawy z dnia 23 marca 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294), zarządzam co następuje:
§  1.
Na stanowiska wójtów zawodowych mogą być powołane osoby, które obok ogólnych warunków wybieralności (art. 4 ustawy) posiadają następujące kwalifikacje:
a)
wykształcenie co najmniej w zakresie gimnazjum lub szkoły zawodowej stopnia gimnazjalnego w myśl art. 21 i 29 ustawy z dnia 11 marca 1932 r. o ustroju szkolnictwa (Dz. U. R. P. Nr. 38, poz. 389), albo mają wykształcenie podług zasad, obowiązujących przed wejściem w życie powyższej ustawy w zakresie co najmniej 6-ciu klas szkoły średniej ogólnokształcącej, bądź równorzędne wykształcenie w myśl postanowień § 35 rozporządzenia II Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 15 grudnia 1933 r. w sprawie wykonania ustawy o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego (Dz. U. R. P. Nr. 100, poz. 769),
b)
pracę 3-letnią na stanowisku wójta w gminie na obszarze województw centralnych i wschodnich, prezydenta (wiceprezydenta) miasta, burmistrza (wiceburmistrza), bądź pracownika zarządu gminy wiejskiej, miejskiej, biura wydziału powiatowego, starostwa krajowego lub funkcjonarjusza urzędów władz administracji ogólnej oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, jeżeli do zajmowanego stanowiska przywiązane były czynności referendarskie.

Przy wykształceniu, uprawniającem do odbywania studjów wyższych, lub wyższem, praktyka wynosi 1 rok.

§  2.
W okresie przejściowym do dnia 1 stycznia 1936 r. od wymagań, przewidzianych w § 1 p. a), są zwolnione osoby, które wykażą się wykształceniem w zakresie co najmniej publicznej szkoły powszechnej oraz 6-letnią pracą na stanowisku sekretarza rady powiatowej i inspektora samorządu gminnego, wójta, burmistrza, sekretarza gminy i które ukończyły lub ukończą z wynikiem dobrym 3-miesięczny kurs administracji samorządowej, uznany za wystarczający przez Ministra Spraw Wewnętrznych.

Postanowienia powyższe stosuje się do tych kandydatów na wójtów zawodowych, którzy zajmowali jedno z wymienionych w ustępie 1-szym stanowisk bezpośrednio przed powołaniem ich na stanowiska wójtów zawodowych. Wymienione osoby mogą być powołane na stanowisko wójta zawodowego na następne kadencje.

W tymże okresie od wymagań przewidzianych w § 1 p. b) są zwolnione osoby, które wykażą się co najmniej 6 miesięczną praktyką w gminie wiejskiej na obszarze województw centralnych i wschodnich w wydziale powiatowym lub starostwie, a ponadto które ukończyły lub ukończą z wynikiem dobrym 3 miesięczny kurs administracji samorządowej, uznany za wystarczający przez Ministra Spraw Wewnętrznych.

§  3.
W gminach, w których ustanowiony jest wójt zawodowy, a niema sekretarza gminnego (art. 13 ust. 3), kandydata na wójta zawodowego obowiązuje złożenie egzaminu praktycznego, przewidzianego dla sekretarzy gminnych.
§  4.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024