Księgi notarjuszów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 12 grudnia 1933 r.
w sprawie ksiąg notarjuszów.

Na podstawie art. 122 prawa o notarjacie z dnia 27 października 1933 r. (Dz. U. R. P. Nr. 84, poz. 609) zarządzam co następuje:

Rozdział  I.

Przepisy ogólne.

§  1.
Notarjusze prowadzą księgi, wymienione w art. 116 prawa o notarjacie, według wzorów, ustalonych w załącznikach do rozporządzenia niniejszego.
§  2.
W rubrykach 6, 7 i 8 repertorjum (wzór Nr. 1) oraz w rubryce 6 księgi protestów (wzór Nr. 2) zapisuje się opłaty stemplowe, pobierane przez notarjuszów na dochód Ministerstwa Skarbu w myśl ustawy z dnia 1 lipca 1926 r. o opłatach stemplowych (Dz. U. R. P. z 1932 r. Nr. 41, poz. 413) i przepisów, wydanych na jej podstawie.
§  3.
W rubryce 9 repertorjum oraz w rubryce 7 księgi protestów zapisuje się pobierany przez notarjuszów dodatek komunalny bądź też podatek od zaprotestowanych weksli, przypadający miastom lub związkom komunalnym w myśl ustawy z dnia 11 sierpnia 1923 r. o tymczasowem uregulowaniu finansów komunalnych (Dz. U. R. P. z 1932 r. Nr. 106, poz. 884) i przepisów, wydanych na jej podstawie.
§  4.
W rubryce 14 repertorjum oraz w rubryce 9 księgi protestów zapisuje się dodatki, pobierane przez notarjuszów w myśl ustawy z dnia 12 lutego 1931 r. o poborze 10 % dodatku do niektórych podatków i opłat stemplowych (Dz. U. R. P. Nr. 16, poz. 82) i przepisów, wydanych na jej podstawie.
§  5.
W rubryce 15 repertorjum oraz w rubryce 10 księgi protestów zapisuje się sumę wynagrodzenia notarjurza w wysokości, określonej w taksie za czynności notarjuszów.

Jeżeli jednak notarjusz wykonywa czynność z obniżeniem wysokości wynagrodzenia lub bezpłatnie (art. 34 pkt 6 prawa o notarjacie), w wymienionej rubryce bądź zapisuje się sumę, ustaloną w uchwale rady notarialnej, bądź czyni się odpowiednią wzmianką o niepobraniu wynagrodzenia.

§  6.
Ogólna suma należności, pobrana przez notarjusza, powinna być nadto wymieniona słownie w rubryce 4 repertorjum i stwierdzona podpisem wpłacającego.
§  7.
Repertorjum i księgę protestów prowadzi się według rocznych okresów kalendarzowych. Rubryki pobranych należności i wynagrodzenia notarjusza sumuje się miesięcznie, przyczem pod sumą miesięczną należy wykazać poszczególne sumy dochodów budżetowych, wpłaconych w danym miesiącu do kasy skarbowej, z powołaniem się na odpowiednie pokwitowania, oraz wyprowadzić ogólną wpłaconą sumę miesięczną i pozostałość na miesiąc następny.

Rachunek wpływów burdelowych będzie prowadzony według okresów budżetowych.

§  8.
Do księgi przychodów i rozchodów zapisuje się: po stronie przychodu - sumy brutto wynagrodzenia notarjusza z powołaniem się na pozycje odpowiedniej księgi, po stronie zaś rozchodu - kwoty wydatków, związanych z pełnieniem urzędu notarjusza, z powołaniem się na odpowiednie dowody.

Wszystkie przychody i rozchody powinny być ujawnione w księdze w porządku chronologicznem, bieżąco i bez zaległości: kwotę przychodów i rozchodów prowadzi się według lat kalendarzowych, sumuje się zaś miesięcznie.

§  9.
Omyłki w księgach prostuje się przez zakreślenie błędnej treści zapisu atramentem czerwonym w ten sposób, aby zapis zakreślony mógł być odczytany, oraz przez wpisanie właściwej treści.
§  10.
Wszystkie księgi notarjuszów powinny być trwale oprawione i zesznurowane, a stronice ksiąg zaopatrzone w kolejne numery porządkowe.
§  11.
Prócz ksiąg, ustalonych w rozporządzeniu niniejszem, notarjusze obowiązani są prowadzić księgi i wykazy, wynikające z przepisów szczególnych.

Rozdział  II.

Przepisy wprowadzające i końcowe.

§  12.
Na obszarze b. Królestwa Polskiego i Ziem Wschodnich należy przy prowadzeniu ksiąg przestrzegać zasad następujących.
a)
W rubryce 10 repertorjum zapisuje się sumy, pobierane przez notarjuszów na dochód budżetu Ministerstwa Skarbu w myśl przepisów o opodatkowaniu spadków i darowizn na obszarze b. dzielnicy rosyjskiej (Dz. U. R. P. z 1923 r. Nr. 55, poz. 391).
b)
W rubrykach 11 i 12 repertorjum zapisuje się opłaty hipoteczne, pobierane przez notarjuszów w myśl przepisów o kosztach sądowych (Dz. U. R. P. z 1932 r. Nr. 93, poz. 805).
c)
Notarjusze wpłacają wpływy z opłat hipotecznych do kasy skarbowej na dochód budżetu Ministerstwa Sprawiedliwości na rachunek właściwego sądu okręgowego w terminach, ustalonych dla przelewu opłat stemplowych.

Wpłaty dokonywa się bądź bezpośrednio do miejscowej kasy skarbowej zapomocą odpowiedniej deklaracji, bądź na konto czekowe kasy skarbowej w siedzibie sądu okręgowego przy użyciu skarbowego blankietu nadawczego P. K. O.

d)
Na podstawie repertorjum notarjusze sporządzają za każdy miesiąc sprawozdanie o wpływach z opłat hipotecznych (wzór Nr. 6) w trzech egzemplarzach, z których jeden pozostaje u notarjusza, dwa zaś najdalej dnia piątego miesiąca następnego po sprawozdawczym przedstawia się prezesowi sądu okręgowego. Prezes sądu okręgowego w terminie do pierwszego dnia drugiego miesiąca po sprawozdawczym przesyła jeden z tych egzemplarzy właściwej izbie kontroli, po uzgodnieniu z zapisami księgi dochodów budżetowych. W egzemplarzu, który pozostaje w sądzie okręgowym, tudzież w egzemplarzu, przeznaczonym dla izby kontroli, należy w rubryce "uwagi" podać odpowiednie pozycje zarachowania w księdze dochodów budżetowych sądu okręgowego.
§  13.
Zaświadczenia ksiąg notarjuszów (art. 119 § 1 prawa o notarjacie) na rok 1934 na obszarze, na którym dotychczas nie istniały izby notarjalne, dokonają prezesi właściwych sądów okręgowych.
§  14.
Z dniem wejścia w życie rozporządzenia niniejszego tracą moc obowiazującą przepisy dotychczasowe, dotyczące przedmiotów, unormowanych rozporządzeniem niniejszem.
§  15.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1934 r.
ZAŁĄCZNIKI
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1933.99.764

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Księgi notarjuszów.
Data aktu: 12/12/1933
Data ogłoszenia: 18/12/1933
Data wejścia w życie: 01/01/1934