Regulowanie stosunków w hutnictwie żelaznem i innych metali.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 27 października 1933 r.
w sprawie regulowania stosunków w hutnictwie żelaznem i innych metali.

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i ustawy z dnia 25 marca 1933 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr. 29, poz. 249) postanawiam co następuje:
Art.  1.
(1)
W celu regulowania stosunków w hutnictwie żelaznem i innych metali służy Ministrowi Przemysłu i Handlu w tych dziedzinach prawo drogą rozporządzeń i zarządzeń:
a)
tworzenia przymusowych i posiadających osobowość prawną zrzeszeń przedsiębiorstw, obejmujących całość wytwórczości hutniczej lub część tej wytwórczości, mających na celu zbyt wytworów hutniczych w kraju i zagranicą, jak również zakup zasadniczych materjałów surowych, niezbędnych dla wytwórczości;
b)
nadawania charakteru prawnego zrzeszeń przymusowych istniejącym dobrowolnym organizacjom przemysłu hutniczego;
c)
regulowania cen i warunków zbytu wytworów hutniczych na rynku krajowym;
d)
wydawania zakazów przywozu i wywozu wytworów hutniczych gotowych i zasadniczych materjałów surowych, niezbędnych dla wytwórczości;
e)
nakładania specjalnych opłat na przedsiębiorstwa hutnicze w celu popierania wywozu wytworów hutniczych; opłaty te od jednej tonny wytworów hutniczych nie mogą przekraczać różnicy między ceną krajową tych wytworów, a ich ceną uzyskiwaną przy eksporcie;
f)
nakazywania przedsiębiorstwom hutniczym tworzenia we wskazanych rejonach zapasów materjałów surowych, gdyby przerwanie dowozu z zagranicy mogło spowodować brak tych materjałów, oraz nakładania na przedsiębiorstwa hutnicze obowiązku do świadczeń, potrzebnych do tworzenia tych zapasów; jeżeli wysokość tych zapasów miałaby przekroczyć zapas, odpowiadający jednomiesięcznej zdolności wytwórczej danego przedsiębiorstwa, to obowiązek tworzenia zapasów ponad tę ilość może być nałożony tylko wówczas, jeśli przedsiębiorstwo otrzyma odpowiedni kredyt państwowy pod zastaw zapasu.
(2)
W przypadkach, wymienionych w ust. 1 lit. a) i b) służy Ministrowi Przemysłu i Handlu prawo nadawania statutów zrzeszeniom, określających ich cele i zadania, zakres działania, ustrój i charakter prawny, władze, sposób zastępstwa zrzeszenia, sposób powzięcia uchwał, rodzaje i wysokość świadczeń członków, sposób zmiany statutów, kontrolę władz państwowych oraz warunki i sposób likwidacji tychże zrzeszeń.
(3)
Na wniosek Ministra Przemysłu i Handlu, zrzeszenia wymienione w ust. 1 lit. a) oraz b) wpisane będą do rejestru handlowego.
Art.  2.
(1)
Zarządy przedsiębiorstw hutniczych i ich organizacje handlowe oraz inne przedsiębiorstwa handlowe, trudniące się sprzedażą wytworów hutniczych i materjałów surowych dla hutnictwa, powinny na żądanie Ministra Przemysłu i Handlu przedstawiać w celu dokonania kontroli wszelkie dokumenty, rachunki, oferty, korespondencję, dotyczącą produkcji, zbytu i przewozu tak wytworów hutniczych, jak i materjałów surowych dla hutnictwa.
(2)
Władze, powołane do kontroli, obowiązane są zachować ścisłą poufność.
(3)
Dane i informacje, otrzymane przy wykonywaniu kontroli, nie mogą być w żadnym przypadku użyte do celów podatkowych.
Art.  3.

Wysokość kosztów związanych z organizacją zrzeszeń i kosztów kontroli, wynikających z rozporządzenia niniejszego, określa Minister Przemysłu i Handlu, a ponoszą je poszczególne organizacje lub przedsiębiorstwa hutnicze.

Art.  4.

Świadczenia i opłaty, wymienione w art. 1 ust. 1 lit. e i f, tudzież koszty, o których mowa w art. 3, będą ściągane w trybie postępowania przymusowego w administracji. W tym samym trybie ściągane będą świadczenia członków zrzeszeń, wymienionych w art. 1 ust. 1 lit. a) oraz b), jeżeli statuty tych zrzeszeń to przewidują.

Art.  5.

Przez hutnictwo, w znaczeniu rozporządzenia niniejszego, rozumie się także walcownictwo.

Art.  6.
(1)
Kto narusza przepisy rozporządzenia niniejszego lub rozporządzeń i zarządzeń, wydanych na jego podstawie, podlega, jeżeli za czyn ten nie grozi kara surowsza, karze grzywny do 3.000 zł lub aresztu do 3 miesięcy, albo obu karom łącznie.
(2)
Orzekanie należy do właściwości władz administracji ogólnej II instancji.
(3)
Skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego podlega przepisom art. 640 i nast. kodeksu postępowania karnego.
Art.  7.

Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Ministrowi Przemysłu i Handlu.

Art.  8.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie na całym obszarze Państwa z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1933.85.647

Rodzaj: Rozporządzenie z mocą ustawy
Tytuł: Regulowanie stosunków w hutnictwie żelaznem i innych metali.
Data aktu: 27/10/1933
Data ogłoszenia: 30/10/1933
Data wejścia w życie: 30/10/1933