Elektryfikacja węzła kolejowego warszawskiego oraz zaciągnięcie kredytu zagranicznego na cele tej elektryfikacji.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 23 września 1933 r.
w sprawie elektryfikacji węzła kolejowego warszawskiego oraz zaciągnięcia kredytu zagranicznego na cele tej elektryfikacji.

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i ustawy z dnia 25 marca 1933 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr. 29, poz. 249), postanawiam co następuje:
Art.  1.
(1)
Upoważnia się przedsiębiorstwo "Polskie Koleje Państwowe" do elektryfikacji węzła kolejowego warszawskiego oraz pewnych odcinków linij kolejowych, wychodzących z węzła warszawskiego w kierunku na Dęblin, Skierniewice i Brześć n/Bugiem, na ogólnej długości około 200 km, oraz do przeprowadzenia wszelkich robót, z tem związanych.
(2)
Warunki techniczne wykonania robót i dostaw, związanych z elektryfikacją, ustali Minister Komunikacji.
Art.  2.

Upoważnia się Ministra Komunikacji do zatwierdzenia umowy pomiędzy przedsiębiorstwem "Polskie Koleje Państwowe" i firmami: "The English Electric Company Limited" w Londynie i "Metropolitan Vickers Electrical Export Company Limited" w Londynie w sprawie przeprowadzenia elektryfikacji, przewidzianej w art. 1 rozporządzenia niniejszego, i w sprawie zaciągnięcia w związku z tem w imieniu przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe" kredytu długoterminowego (towarowego i gotówkowego) do ogólnej wysokości 2.000.000 funtów szterlingów. Suma kredytu może ulec podwyższeniu w wyniku przyjęcia w umowie zasady cen ruchomych przy robotach i dostawach i w wyniku obniżenia kursu funta szterlinga w stosunku do złotego, jaki będzie przyjęty w umowie za podstawę kalkulacji.

Art.  3.

Warunki zaciągnięcia kredytu, przewidzianego w art. 2, w szczególności terminy i sposób spłaty tego kredytu, ustali Minister Komunikacji w porozumieniu z Ministrem Skarbu z tem, że oprocentowanie kredytu nie będzie mogło przekroczyć 65/8 % w stosunku rocznym. Termin uiszczenia, w razie rozłożenia spłaty kredytu na raty, powinien być w ten sposób określony, aby spłata ostatniej raty nastąpiła nie wcześniej, niż po upływie lat 8 od daty zawarcia umowy.

Art.  4.
(1)
W celu zabezpieczenia kredytu, przewidzianego w art. 2, upoważnia się przedsiębiorstwo "Polskie Koleje Państwowe" do wydania bezprocentowych skryptów dłużnych na sumę 2.000.000 funtów szterlingów, płatnych w terminach, ustalonych przez Ministra Komunikacji.
(2)
Upoważnia się Ministra Skarbu do udzielenia poręki państwowej za terminową spłatę należności z tytułu skryptów dłużnych, wymienionych w ust. 1.
Art.  5.

Upoważnia się Ministra Skarbu do zwolnienia firm "The English Electric Company Limited" w Londynie i "Metropolitan Vickers Electrical Export Company Limited" w Londynie od wszelkich danin publicznych, tak obecnych jak i przyszłych, państwowych i komunalnych, związanych z wykonaniem przez wspomniane firmy umowy, przewidzianej w art. 2.

Art.  6.

Umowa, przewidziana w art. 2, oraz wszelkie: wydane na jej podstawie dokumenty, nie wytaczając skryptów dłużnych, wymienionych w art. 4, wolne będą od opłat stemplowych.

Art.  7.

Upoważnia się Ministra Komunikacji do wyrażenia zgody w imieniu przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe" na poddanie rozstrzygnięciu sądu polubownego wszelkich sporów tegoż przedsiębiorstwa z firmami: "The English Electric Company Limited" w Londynie i "Metropolitan Vickers Electrical Export Company Limited" w Londynie z tytułu umowy, zawartej na podstawie art. 2 - na warunkach, ustalonych przez Ministra Komunikacji.

Art.  8.

Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Ministrowi Komunikacji i Ministrowi Skarbu.

Art.  9.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1933.72.531

Rodzaj: Rozporządzenie z mocą ustawy
Tytuł: Elektryfikacja węzła kolejowego warszawskiego oraz zaciągnięcie kredytu zagranicznego na cele tej elektryfikacji.
Data aktu: 23/09/1933
Data ogłoszenia: 27/09/1933