Zmiana granic miasta Krzemieńca i gmin wiejskich w powiecie krzemienieckim, województwie wołyńskiem.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 14 sierpnia 1933 r.
w sprawie zmiany granic miasta Krzemieńca i gmin wiejskich w powiecie krzemienieckim, województwie wołyńskiem.

Na podstawie art. 1 ustawy z dnia 20 lutego 1920 r. w przedmiocie zaliczania osad wiejskich w poczet miast oraz zmiany granic miast na obszarze b. zaboru rosyjskiego (Dz. U. R. P. Nr. 19, poz. 92), w brzmieniu ustalonem rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 3 grudnia 1932 r. w sprawie zmiany właściwości niektórych władz w zakresie podziału administracyjnego Państwa (Dz. U. R. P. Nr. 109, poz. 895) i art. 1 i 4 ustawy z dnia 22 września 1922 r. w przedmiocie zmiany granic oraz rozwiązywania i tworzenia gmin wiejskich na obszarze b. zaborów rosyjskiego i austrjackiego (Dz. U. R. P. Nr. 86, poz. 770), zarządzam co następuje;
§  1.
Znosi się gminy wiejskie Białokrynica, Borki, Borsuki, Wierzbowiec i Zarudzie.
§  2.
Tworzy się gminę wiejską Katerburg z siedzibą w Katerburgu i włącza się do niej:
a)
ze zniesionej gminy Borki wsie: Cecyniówka, Folwarki Małe, Folwarki Duże, Kudłajówka, Katerburg, Nowosiółki, Podhajce, Rybcza, Stasziców, Tetylkowce, Temnohajce, Wilja, tudzież osadę miejską Katerburg;
b)
z gminy Wiśniowiec: wsie Horynkę, Kuszlin i Wolę Rycerską;
c)
ze zniesionej gminy Borsuki wsie: Matwiejowce, Piszczatyńce, Okniny Duże, Jankowce, Okniny Małe, Witosowo i futor Sniegorowszczyzna.
§  3.
Tworzy się gminę wiejską Kołodno z siedzibą w Kołodnem-Lisowszczyźnie i włącza się do niej:
a)
ze zniesionej gminy Zarudzie wsie: Zarudzie, Oleszkowce, Witkowce, Bolizuby, Kołodno - Siedlisko, Kołodno - Lisowszczyzna, Szymkowce, Rzeszniówka, Rakowiec Wielki, Rakowiec Mały i Reymontów;
b)
ze zniesionej gminy Wierzbowiec wsie: Gnidawa, Czajczyńce, Kochanówka i Musurowce;
c)
z gminy Wiśniowiec wieś Wola Wilsona.
§  4.
Tworzy się gminę wiejską Uhorsk z siedzibą w Uhorsku i włącza się do niej:
a)
ze zniesionej gminy Białokrynica wsie: Antonowce, Andruha Mała, Baszkowce, Bonówka, Chmieliszcze, Iłowica Mała, Iłowica Wielka, Lisznia, Oderadówka, Stożek, Soczyszcze, Tylawka, Uhorsk, Wesołówka, Zabara, Zależce i Zołobki;
b)
ze zniesionej gminy wiejskiej Borki wsie: Sosnówka i Ludwiszcze;
c)
z gminy wiejskiej Szumsk wieś Mosty;
d)
z gminy miejskiej Krzemieniec przedmieścia: Czuhale, Zebłozy Duże, Zebłozy Małe, Bielecka Dolina i Bonówka.
§  5.
Włącza się do gminy wiejskiej Bereżce wsie: Kołosowo, Szpikołosy i Sapanów ze zniesionej gminy wiejskiej Białokrynica, tudzież osadę Podwysokie, która dotychczas należała terytorjalnie częściowo do gminy miejskiej Krzemieniec, a częściowo do zniesionej gminy wiejskiej Białokrynica.
§  6.
Włącza się do gminy wiejskiej Białozórka wieś Ośniki z gminy wiejskiej Łanowce i wsie Obryszkowce, Buhłów, Lulińce i Kutyski z gminy wiejskiej Wyszogródek.
§  7.
Włącza się do gminy wiejskiej Dederkały wsie Borki, Nowystaw i Szumbar ze zniesionej gminy wiejskiej Borki, wsie Zaborcę i Michałówka z gminy wiejskiej Łanowce i wsie Tatarzyńce, Jakimowce i Hryńkowce ze zniesionej gminy wiejskiej Borsuki.
§  8.
Włącza się do gminy wiejskiej Łanowce wsie Borsuki, Borszczówka, Peredmirka, Kuśkowce Wielkie, Napadówka, Siniowce i Kurhany ze zniesionej gminy wiejskiej Borsuki.
§  9.
Włącza się do gminy wiejskiej Poczajów wsie: Waligóry, Komarówka i futory Dunajewszczyzna ze wsi Dunajów, z gminy wiejskiej Bereżce.
§  10.
Włącza się do gminy wiejskiej Stary Oleksiniec wieś Wolica z gminy wiejskiej Poczajów i wsie Rakowiec Czosnowski, Gniezdyczno ze zniesionej gminy wiejskiej Zarudzie.
§  11.
Włącza się do gminy wiejskiej Wiśniowiec, wieś Oryszkowce ze zniesionej gminy Wierzbowiec i wieś Śniegorówka ze zniesionej gminy wiejskiej Borsuki.
§  12.
Włącza się do gminy wiejskiej Wyszogródek wsie Wierzbowiec, Łopuszno, Kornaczówka, Szyły i Pachinia ze zniesionej gminy wiejskiej Wierzbowiec.
§  13.
Włącza się do gminy miejskiej Krzemieniec:
a)
wsie Syczówka, Grabówka, Andruha Duża i Białokrynica, ze zniesionej gminy wiejskiej Białokrynica za wyjątkiem lasów, stanowiących własność Liceum Krzemienieckiego;
b)
terytorjum o obszarze 138 - 450 m. kw., na którem położona jest częściowo stacja kolejowa Krzemieniec, stanowiące własność Skarbu Państwa, a należące dotychczas administracyjnie częściowo do wsi Podleśce, a częściowo do wsi Młynówce, gminy wiejskiej Bereżce;
c)
grunta dawnych koszar wojskowych o obszarze 350.837 m. kw., stanowiące własność Skarbu Państwa, a należące obecnie administracyjnie do wsi Podleśce, gminy wiejskiej Bereżce.

Po włączeniu tych objektów i po wyłączeniu przedmieść, wymienionych w § 4 punkt d rozporządzenia niniejszego, granice miasta Krzemieńca przedstawiać się będą następująco:

Punktem początkowym granicy gminy miasta Krzemieńca jest tor kolejowy Krzemieniec-Dubno, a mianowicie w punkcie pomiędzy znakami torowemi 253/254 przy słupie telegraficznym Nr. 196 granica biegnie w kierunku SO wzdłuż bagna do mostu żelbetonowego przy szosie na Dubno (dł. 1 klm. 300 mtr.). Od mostu żelbetonowego po szosie w kierunku na Dubno do rogu z lasem, należącym do 12 pułku (słup telegraficzny Nr. 84) odległ. 300 mtr. Dalej drogą obok granicy lasu, należącego do 12 pułku Ułanów Podolskich, w kierunku SO do strzelnicy tegoż pułku (odl. 1 klm.). Od strzelnicy 12 pułku do słupów murowanych, służących jako brama wyjazdowa do koszar (kier. SO odl. 500 mtr.). Dalej granica biegnie drogą do skrzyżowania dróg Syczówka-Białokrynica z jednej strony, a drogą chutoru Chwoszcze i chutoru Kuczery z drugiej strony (kier. SW. odl. 1 klm. 500 mtr.), od skrzyżowania tych dróg po drodze na Syczówkę (kier. SO. odl. 800 mtr.) do granicy z lasem licealnym. Dalej wąwozem lasu licealnego do drogi z chutoru Chwoszcze (przebiegając poza szkołę murarską) do góry Kamiennej (kier. SW. odl. 800 mtr.). Od tego punktu wąwozem na wschód do drogi ze wsi Zebłazy i drogą tą do szosy Krzemieniec-Szumsk (kier. SO. i SW. odl. około 3 klm.). Dalej szosą Szumsk-Krzemieniec w kierunku Szumska do skrzyżowania z drogą bitą na Poczajów (kier. SO. odl. 600 mtr.). Od skrzyżowania tych dróg drogą brukowaną na Poczajów do domu Stróża Zarządu Drogowego (kier. SW. odl. około 4 kim.). Od tego domku do rogu lasku (odl. 1.75 klm.) i wzdłuż lasu w górę do ul. St. Detiuka (kier. NW. odl. 1 klm.). Dalej drogą do skrzyżowania z drogą na Zołoby, dalej do granicy działki leśnej lasu licealnego i od tego punktu prostą linją przez las licealny, opierając się o były tor dojazdowej kolejki do kopalni węgla (kier. N. odl. około 4,5 klm.). Dalej starym torem do drogi Krzemieniec-Królewski Most (kier. NW. odl. 800 mtr.). Od tej drogi do toru kolejowego Krzemieniec-Dubno w kierunku na Dubno (znak kolejowy Nr . 31 (kier. NW. odl. 800 mtr.). Dalej torem kolejowym Krzemieniec-Dubno w kierunku na Dubno do znaków kolejowych 253/254 i słupa telegraficznego Nr. 196 za wsią Duża Andruha.

§  14.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 października 1933 r,

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1933.67.504

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiana granic miasta Krzemieńca i gmin wiejskich w powiecie krzemienieckim, województwie wołyńskiem.
Data aktu: 14/08/1933
Data ogłoszenia: 07/09/1933
Data wejścia w życie: 01/10/1933