Ustalenie przychodu z nieruchomości miejskich oraz niektórych budynków w gminach wiejskich na obszarze województwa śląskiego dla obliczenia nadzwyczajnej daniny majątkowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 10 maja 1933 r.
w sprawie ustalania przychodu z nieruchomości miejskich oraz niektórych budynków w gminach wiejskich na obszarze województwa śląskiego dla obliczenia nadzwyczajnej daniny majątkowej.

Na podstawie art. 8 ust. 2 i art. 12 ustawy z dnia 24 marca 1933 r. o nadzwyczajnej daninie majątkowej (Dz. U. R. P. Nr. 29, poz. 248) zarządzam co następuje:

Nieruchomości, podlegające nadzwyczajnej daninie majątkowej.

§  1.
1)
Nadzwyczajnej daninie majątkowej w III grupie kontyngentowej na obszarze województwa śląskiego podlegają:

A. w gminach miejskich:

a)
domy mieszkalne wraz z należącemi do nich zabudowaniami gospodarczemi, podwórzami, ogrodami i sadami, fabryki, teatry, łaźnie i wogóle wszelkiego rodzaju budowle, położone na gruntach miejskich - oraz
b)
place zajęte na przedsiębiorstwa handlowe i składy towarowe;

B. w gminach wiejskich:

budynki o charakterze dochodowym lub zarobkowym, nie związane z produkcją rolną, zarówno domy mieszkalne, jak i budowle, przeznaczone na pomieszczenie zakładów przemysłowych i handlowych.

Zwolnienia.

§  2.
1)
Nie podlegają nadzwyczajnej daninie majątkowej:
a)
nieruchomości, stanowiące własność: Państwa, przedsiębiorstw państwowych, związków komunalnych, przymusowych związków prawa publicznego, Banku Polskiego, związków zawodowych, o ile nie trudnią się tranzakcjami zarobkowemi, spółdzielni mieszkaniowych i mieszkaniowo - budowlanych, kas sierocych, emerytalnych, wdowich, pogrzebowych oraz kas pomocy w nagłych wypadkach;
b)
budynki, stanowiące własność prywatną, stale i bezpłatnie zajmowane w całości na użytek Państwa, związków komunalnych oraz prawnie uznanych instytucyj i związków wyznaniowych, dobroczynnych, naukowych i oświatowych;
c)
nieruchomości lub ich części, które służą bezpośrednio celom wyznaniowym, naukowym, oświatowym, kulturalnym, dobroczynnym i sanitarnym lub których dochody są obracane trwale i wyłącznie na powyższe cele;
d)
budynki, poświęcone służbie Bożej, cmentarze, budynki seminarjów duchownych, domy przygotowawcze dla zakonników i zakonnic, domy mieszkalne zakonników i zakonnic, składających śluby ubóstwa, oraz nieruchomości, z których dochody są przeznaczone na cele kultu religijnego i nie przyczyniają się do dochodów osobistych beneficjarjuszy;
e)
budynki, należące do kolei żelaznych prywatnych, o ile nie przynoszą dochodu przez oddawanie ich w najem;
f)
nowowznoszone budynki, jak również części nadbudowane, przybudowane i na skutek zniszczeń wojennych przebudowane gruntownie, jeżeli budowę, nadbudowę, przybudowę lub przebudowę wykończono w czasie od 1 stycznia 1923 r. do końca 1937 roku;
g)
nieruchomości w gminach miejskich i budynki w gminach wiejskich, których umowne komorne względnie wartość czynszowa nie przekracza 1.000 zł rocznie;
h)
budynki z powodu złego ich stanu niezamieszkane, względnie nieużytkowane na zakład przemysłowy lub handlowy;
i)
znajdujące się na gruntach gmin wiejskich domy mieszkalne, przeznaczone na mieszkania dla osób, prowadzących gospodarstwo rolne lub leśne w charakterze właścicieli, względnie dzierżawców, dla rodzin i domowników tych osób, tudzież dla służby, oficjalistów i robotników, zatrudnionych w produkcji rolnej, względnie w przedsiębiorstwach, związanych z produkcją rolniczą;
j)
położone na gruntach gmin wiejskich zabudowania, przeznaczone na zakłady przemysłowe, związane z produkcją rolną, oraz na magazyny i składy dla przechowywania zapasów ziemiopłodów, produktów przemysłu rolnego, tudzież inwentarzy.
2)
Nie korzystają jednak ze zwolnienia od daniny wszelkiego rodzaju budynki i pomieszczenia w całości lub części wynajęte za czynszem bez jednoczesnego wydzierżawienia posiadłości gruntowych lub z wydzierżawieniem takiej tylko ilości gruntów, które nie nadają wynajętym budynkom i pomieszczeniom charakteru rolniczego.
3)
Nie korzystają również ze zwolnienia od daniny domy osób, nietrudniących się zawodowo rolnictwem i mieszkających w tych domach tylko sezonowo, chociażby przy budynkach znajdowała się pewna przestrzeń gruntu, przeznaczona dla produkcji rolniczej lub ogrodowniczej.

Podstawa obliczenia nadzwyczajnej daniny majątkowej.

§  3.
1)
Podstawę obliczenia nadzwyczajnej daniny majątkowej w III grupie kontyngentowej z nieruchomości, wymienionych w § 1, na obszarze województwa śląskiego stanowi pełne umowne komorne (czynsz) lub pełna wartość czynszowa nieoddawanych w najem nieruchomości lub ich części z roku kalendarzowego, poprzedzającego bieżący rok podatkowy nadzwyczajnej daniny majątkowej.
2)
Jeżeli za podstawę obliczenia nadzwyczajnej daniny majątkowej, od pewnej kategorji niewynajmowanych nieruchomości (fabryk, teatrów, willi, łaźni i t. p.), nie może być przyjęta suma komornego względnie wartości czynszowej z powodu niemożności jej ustalenia, to wartość czynszową oblicza się w wysokości 5 % od obiegowej wartości takich nieruchomości. Wartość obiegową ustala się na zasadzie cen, płaconych w miarodajnym okresie czasu za takie same lub podobne nieruchomości, położone w tej samej miejscowości i znajdujące się w analogicznych warunkach, w razie zaś potrzeby po wysłuchaniu opinji znawców. Nadto ustalenie wartości obiegowej nieruchomości przemysłowych (budynków i placów), objętych prawidłowo prowadzonemi księgami handlowemi, może nastąpić przy wzięciu pod uwagę wartości ujawnionej w tychże księgach.

Ustalanie podstaw obliczenia nadzwyczajnej daniny majątkowej.

§  4.
Ustalanie podstaw obliczenia nadzwyczajnej daniny majątkowej w III grupie kontyngentowej na obszarze województwa śląskiego należy:
a)
w I instancji - do urzędów skarbowych, w których okręgu są położone nieruchomości, podlegające nadzwyczajnej daninie majątkowej,
b)
w II instancji - do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego (Wydział Skarbowy).
§  5.
1)
W terminie, który oznaczy Śląski Urząd Wojewódzki, magistraty oraz urzędy gminne sporządzą według przepisanego wzoru spisy nieruchomości, wymienionych w § 1, a położonych w okręgu danej gminy.
2)
Równocześnie ze sporządzaniem spisów urzędy gminne (magistraty) doręczą właścicielowi lub administratorowi nieruchomości, wciągniętej do spisu, formularz zeznania.
§  6.
Właściciele nieruchomości, wymienionych w § 1, są obowiązani wypełnić formularz zeznania oraz w terminie dni 8 doręczyć wypełnione zeznanie urzędowi gminnemu (magistratowi).
§  7.
1)
Urzędy gminne (magistraty) sprawdzą prawdziwość złożonych zeznań, sporządzą zeznania odnośnie nieruchomości, co do których zeznania nie zostały złożone, poczem na podstawie zebranego w ten sposób materjału uzupełnią spisy nieruchomości (§ 5) i przedłożą je wraz z zeznaniami właściwym urzędom skarbowym (§ 4 p. a).
2)
Tytułem zwrotu kosztów, połączonych z wykonaniem czynności, wyszczególnionych w § 5 do § 7, otrzymają urzędy gminne (magistraty) wynagrodzenie, którego wysokość, po dokonaniu tych czynności, określa Minister Skarbu po wysłuchaniu opinji Wojewody Śląskiego.
§  8.
1)
Na podstawie materjałów, będących do dyspozycji urzędów skarbowych w myśl § 5, 6 i 7, oraz materjałów zebranych w razie potrzeby w drodze dodatkowych dochodzeń, przeprowadzonych z urzędu, urzędy skarbowe ustalają roczne komorne (czynsz) względnie wartość czynszową z ubiegłego roku kalendarzowego nieruchomości, podlegających w ich okręgu nadzwyczajnej daninie majątkowej.
2)
Wartość czynszowa niewynajmowanych nieruchomości może być przyjęta odmiennie od złożonego zeznania, po zasiągnięciu opinji dwóch znawców z grona właścicieli nieruchomości, podlegających nadzwyczajnej daninie majątkowej.
§  9.
O wysokości rocznego komornego (czynszu) względnie wartości czynszowej, ustalonej z nieruchomości dla obliczenia nadzwyczajnej daniny majątkowej, należy zawiadomić właściciela nieruchomości. Jeżeli właściciel nieruchomości, nie ma miejsca zamieszkania w miejscowości, w której jest położona nieruchomość, zawiadomienie można doręczyć do rąk administratora. Zawiadomienie powinno zawierać oznaczenie nieruchomości, wysokość ustalonego rocznego komornego (czynszu) względnie wartości czynszowej oraz objaśnienie o możności wniesienia odwołania.
§  10.
1)
Od ustalonej wysokości rocznego komornego (czynszu) względnie wartości czynszowej przysługuje właścicielom nieruchomości prawo odwołania się w terminie dni 14, licząc od dnia następnego po doręczeniu zawiadomienia.
2)
Odwołanie winno być wniesione do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego za pośrednictwem właściwego urzędu skarbowego.
3)
Spóźnione odwołania pozostawia urząd skarbowy bez rozpatrzenia.
4)
Odwołania rozstrzyga ostatecznie Śląski Urząd Wojewódzki.
§  11.
1)
Zmiany w podstawach obliczenia nadzwyczajnej daniny majątkowej w III grupie kontyngentowej, które nastąpią w latach po roku miarodajnym dla pierwszego obliczenia tejże daniny, należy zgłosić we właściwym urzędzie skarbowym do dnia 1 lutego każdego roku. W zawiadomieniu należy podać te konkretne okoliczności, które wywierają, wpływ na zmianę podstawy obliczenia nadzwyczajnej daniny majątkowej. Zawiadomienia nadesłane po tym dniu pozostawia się bez rozpatrzenia.
2)
Po otrzymaniu takiego zawiadomienia lub też w razie stwierdzenia powyższych zmian z urzędu władze skarbowe (§ 4) ustalają podstawę obliczenia nadzwyczajnej daniny majątkowej na następne lata w trybie § 8 do § 10.
§  12.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1933.47.375

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ustalenie przychodu z nieruchomości miejskich oraz niektórych budynków w gminach wiejskich na obszarze województwa śląskiego dla obliczenia nadzwyczajnej daniny majątkowej.
Data aktu: 10/05/1933
Data ogłoszenia: 04/07/1933
Data wejścia w życie: 04/07/1933