Zm.: rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 1 lutego 1927 r. o zniesieniu służebności w województwie kieleckiem, lubelskiem, łódzkiem, warszawskiem i w zachodniej części województwa białostockiego.

USTAWA
z dnia 28 marca 1933 r.
w sprawie zmiany rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 1 lutego 1927 r. o zniesieniu służebności w województwie kieleckiem, lubelskiem, łódzkiem, warszawskiem i w zachodniej części województwa białostockiego.

Art.  1.

W rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 1 lutego 1927 r. o zniesieniu służebności w województwie kieleckiem, lubelskiem, łódzkiem, warszawskiem i w zachodniej części województwa białostockiego (Dz. U. R. P. Nr. 10, poz. 74) wprowadza się zmiany następujące:

1)
w art. 24 w cz. 3 dodaje się zdanie końcowe o brzmieniu następującem: "Wynagrodzenie w gruntach wraz z drzewostanem za służebności pastwiskowe oraz wynagrodzenie w gruntach bez drzewostanu lub w użytkach rolnych za służebności leśne może być wydzielone częściowo lub w całości także bez zgody stron w przypadkach niemożności innego wydzielania (cz. 1) lub w przypadkach, uzasadnionych względami ogólno-gospodarczemi";
2)
dotychczasową treść art. 31 oznacza się jako "1)" i dodaje się cz. 2, 3 i 4 o brzmieniu następującem:

"2) Jeżeli tytułem wynagrodzenia za zniesienie służebności wydzielono ziemię z pod lasu, z której drzewostany nie zostały usunięte, komisja ziemska, zatwierdzając projekt przymusowego zniesienia służebności (art. 41), ustali termin, w którym właściciel dziedziny służebnej powinien drzewostany usunąć. W razie nieusunięcia drzewostanów w oznaczonym terminie, przechodzą one na własność dziedziny władnącej. Termin usunięcia drzewostanów wyznaczony będzie na okres nie przekraczający lat pięciu, licząc od daty wykonalności orzeczenia komisji ziemskiej, zatwierdzającego projekt zniesienia służebności. Na wniosek właściciela dziedziny służebnej, zgłoszony przed upływem terminu, wyznaczonego do usunięcia drzewostanów, okręgowa komisja ziemska może ze względu na ogólną konjunkturę gospodarczą termin ten przedłużyć, przyczem okres, wyznaczony do usunięcia drzewostanów, nie może przekraczać ogółem lat siedmiu.

3) Okręgowa komisja ziemska może dodatkowem orzeczeniem ustalić termin usunięcia drzewostanów, jeżeli termin ten w orzeczeniu, zatwierdzającem projekt zniesienia służebności, nie został ustalony. Postanowienia cz. 2 stosują się odpowiednio.

4) Do czasu usunięcia drzewostanów lub przejścia ich na własność dziedzin władnących, dziedziny te mogą korzystać z uprawnień służebnościowych, za które wydzielona została ziemia z pod lasu";

3)
w art. 40 dodaje się zdanie końcowe w następującem brzmieniu:

"Postanowienia cz. 2, 3 i 4 art. 31 stosują się analogicznie, jeżeli postępowanie przymusowe w myśl artykułu niniejszego zakończone zostanie w trybie umownym";

4)
w art. 43, w cz. 1, w zdaniu pierwszem wyrazy: "w ciągu trzech lat przy oprocentowaniu w stosunku 8% rocznie" zastępuje się wyrazami: "w ciągu lat dziesięciu", po tych wyrazach dodaje się nowe zdanie w brzmieniu następującem: "Na wniosek osób, które na podstawie wykonalnych orzeczeń komisyj ziemskich obowiązane są do spłaty wynagrodzenia w krótszych terminach, okręgowe komisje ziemskie mogą wydać nowe orzeczenia, przedłużające okres spłaty do lat dziesięciu";
5)
na końcu art. 43, cz. 1 dodaje się dalsze zdanie: "Dziedzinie służebnej przysługuje prawo częściowego lub całkowitego spłacenia wynagrodzenia przed upływem terminu, wskazanego w orzeczeniu. W razie odmowy przyjęcia wynagrodzenia przez dziedzinę władnącą, wynagrodzenie winno być złożone do depozytu sądowego";
6)
w art. 47, w cz. 2 dodaje się zdanie końcowe w następującem brzmieniu: "Przepis niniejszy nie narusza postanowienia cz. 4 art. 31 rozporządzenia niniejszego".
Art.  2.
(1)
Jeżeli umowa lub projekt zniesienia służebności, zatwierdzony wykonalnem orzeczeniem komisji ziemskiej, zapadłem przed wejściem w życie ustawy niniejszej, ustaliły wynagrodzenie za zniesienie służebności w gotowiźnie, okręgowa komisja ziemska na wniosek właściciela dziedziny służebnej, zgłoszony przed całkowitą spłatą wynagrodzenia gotówkowego, a uzasadniony trudnościami płatniczemi wnioskodawcy, może wydać orzeczenie o wydzielenie gruntów dziedziny służebnej zamiast nie spłaconej sumy wynagrodzenia gotówkowego. Orzeczenie takie może być również wydane na wniosek przedstawicieli dziedzin władnących, jednak tylko wówczas, gdy nie zostały zapłacone przynajmniej trzy kolejne raty wynagrodzenia, a jeżeli właściciel dziedziny służebnej obowiązany był do spłaty wynagrodzenia w ratach rocznych - co najmniej dwie kolejne raty wynagrodzenia.
(2)
Orzeczenie o wydzieleniu gruntów dziedziny służebnej zamiast wynagrodzenia gotówkowego może być wydane tylko wówczas, gdy nie zachodzą okoliczności, przewidziane w punktach b) oraz e) art. 25 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 1 lutego 1927 r. (Dz. U. R. P. Nr. 10, poz. 74) i gdy wydzielenie gruntów jest racjonalne ze względu na strukturę gospodarczą zarówno dziedziny władnącej, jak i służebnej.
(3)
Podstawą wydzielenia gruntów zamiast wynagrodzenia gotówkowego będzie kwota nie uiszczonego wynagrodzenia. Wartość wydzielanych użytków określona będzie w trybie i na zasadach, stosowanych przy opracowywaniu projektów przymusowego zniesienia służebności, przyczem okres dwuletni, przewidziany w art. 37 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 1 lutego 1927 r. (Dz. U. R. P. Nr. 10, poz. 74), liczony będzie od daty zawarcia umowy; jeżeli wynagrodzenie gotówkowe ustalone zostało w orzeczeniu, zatwierdzającem projekt przymusowego zniesienia służebności, obowiązuje okres dwuletni, wzięty za podstawę w projekcie.
Art.  3.
(1)
Egzekucja wynagrodzenia gotówkowego za zniesienie służebności, wszczęta na podstawie tytułów wykonawczych, uzyskanych przeciwko właścicielowi dziedziny służebnej, podlega zawieszeniu w razie przedstawienia zaświadczenia przewodniczącego okręgowej komisji ziemskiej, stwierdzającego, że osoby uprawnione wystąpiły z wnioskiem o wydanie orzeczenia na podstawie zdania drugiego cz. 1 art. 43 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 1 lutego 1927 r. (Dz. U. R. P. Nr. 10, poz. 74) lub art. 2 ustawy niniejszej. Postępowanie egzekucyjne może być podjęte, jeżeli orzeczenie okręgowej komisji ziemskiej, załatwiające wniosek ten odmownie, stanie się wykonalne; jeżeli orzeczenie, załatwiające wniosek przychylnie, stanie się wykonalne, orzeczenie, zatwierdzające projekt, który wyznacza wynagrodzenie za zniesione służebności w gotowiźnie, traci moc w części, unormowanej nowem orzeczeniem, a postępowanie egzekucyjne umarza się.
(2)
Na podstawie wymienionego w cz. 1 zaświadczenia przewodniczącego okręgowej komisji ziemskiej sądy wstrzymają udzielenie klauzul wykonalności określonym w cz. 1 tytułom egzekucyjnym.
Art.  4.

Wykonanie ustawy niniejszej porucza się Ministrowi Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości.

Art.  5.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie w 14 dni po ogłoszeniu.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1933.29.251

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Zm.: rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 1 lutego 1927 r. o zniesieniu służebności w województwie kieleckiem, lubelskiem, łódzkiem, warszawskiem i w zachodniej części województwa białostockiego.
Data aktu: 28/03/1933
Data ogłoszenia: 29/04/1933
Data wejścia w życie: 14/05/1933