Sposób dokonywania zgłoszeń w zakresie ubezpieczeń społecznych, uiszczanie składek i kontrola czynności pracodawców.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 28 grudnia 1933 r.
o sposobie dokonywania zgłoszeń w zakresie ubezpieczeń społecznych, uiszczaniu składek i kontroli czynności pracodawców.

Na podstawie art. 21 ust. 4 i 5, art. 218 ust. 1 i art. 319 ust. 1 ustawy z dnia 28 marca 1933 r. o ubezpieczeniu społecznem (Dz. U. R. P. Nr. 51, poz. 396) zarządzam co następuje:

I.

Objaśnienia wstępne.

§  1.
Artykuły, przytoczone w rozporządzeniu niniejszem bez bliższego określenia, oznaczają artykuły ustawy z dnia 28 marca 1933 r. o ubezpieczeniu społecznem (Dz. U. R. P. Nr. 51, poz. 396), która w rozporządzeniu niniejszem oznaczana jest w skróceniu jako: "ustawa".

Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 listopada 1927 r. o ubezpieczeniu pracowników umysłowych (Dz. U. R. P. Nr. 106, poz. 911) w brzmieniu zmienionem ustawą z dnia 22 marca 1933 r. (Dz. U. R. P. Nr. 27, poz. 229), oznacza się w skróceniu jako "rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej".

Paragrafy, przytoczone w rozporządzeniu niniejszem bez bliższego określenia, oznaczają paragrafy rozporządzenia niniejszego.

§  2.
Za robotników w rozumieniu rozporządzenia niniejszego uważa się osoby, podlegające obowiązkowi ubezpieczenia na zasadach ustawy, lub zwolnione od obowiązku ubezpieczenia w myśl ustawy, jeżeli nie są objęte art. 3 lub 4 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej.

Za pracowników umysłowych w rozumieniu rozporządzenia niniejszego uważa się osoby, podlegające obowiązkowi ubezpieczenia, bądź na zasadach rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej, bądź na zasadach tegoż rozporządzenia i ustawy, bądź tylko na zasadach ustawy, jeżeli czynności ich, uzasadniające obowiązek ubezpieczenia, objęte są art. 3 lub 4 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej.

Za pracowników w rozumieniu rozporządzenia niniejszego uważa się robotników i pracowników umysłowych, objętych ustępem 1 i 2 tego paragrafu.

§  3.
Za pracodawcę w rozumieniu rozporządzenia niniejszego uważa się osoby fizyczne lub prawne prawa prywatnego lub publicznego, zatrudniające pracowników.

Za pracodawcę uważa się również osoby, objęte art. 282 ust. 1.

II.

Przepisy ogólne.

§  4.
W stosunku do pracowników rolnych w rozumieniu ustawy rozporządzenie niniejsze ma zastosowanie wyłącznie do pracowników umysłowych i tylko w zakresie ubezpieczenia, określonego w art. 1 punkty 1 - 4 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej.
§  5.
Pracodawcy obowiązani są pod odpowiedzialnością, określoną w art. 232 ustawy i art. 112 ust. 3 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej, oraz innemi skutkami prawnemi, przewidzianemi w ustawie, uczynić zadość wszystkim obowiązkom, określonym w rozporządzeniu niniejszem, w sposób i w terminach, wskazanych w tem rozporządzeniu.
§  6.
Zgłoszeń, przewidzianych w rozporządzeniu niniejszem, należy dokonywać na przepisanych formularzach, wypełniając w sposób czytelny wszystkie rubryki formularzy.

Ubezpieczalnie społeczne powinny dostarczać przepisanych formularzy po cenach, ustalonych przez Izbę Ubezpieczeń Społecznych.

§  7.
Wszystkie zgłoszenia powinny być podpisane przez pracodawcę.

Pracownik podpisuje w zakresie, wskazanym w formularzach, zgłoszenie o wstąpieniu do pracy (§§ 15 i 18 ust. 1) i zgłoszenie zwolnienia od ubezpieczenia (§§ 17 i 18 ust. 2).

Pracodawca jest obowiązany przedstawić pracownikowi powyższe zgłoszenia po całkowitem ich wypełnieniu przez siebie celem zapoznania pracownika z treścią zgłoszenia.

§  8.
Wątpliwość lub zastrzeżenie co do obowiązku ubezpieczenia, jego zakresu albo słuszności ustalenia wysokości zarobku (wynagrodzenia), podlegającego zaliczeniu do ubezpieczenia, nie zwalnia osoby, obowiązanej do dokonania zgłoszenia, od wykonania ciążącego na niej obowiązku.

Pracodawcy i pracownikowi przysługuje prawo wyrażenia swoich zastrzeżeń na formularzu lub w osobnem oświadczeniu.

§  9.
Za osoby niepiśmienne lub nie mogące z powodu stanu zdrowia umieścić swego podpisu podpisuje inna osoba, upoważniona do tego przez osobę obowiązaną do podpisu, uwidoczniając podpis zastępczy własnym podpisem, wskazaniem osoby, obowiązanej do podpisania zgłoszenia, i powołaniem się na upoważnienie.
§  10.
Pracownik jest uprawniony w każdym czasie do dokonania zgłoszenia do ubezpieczenia, w szczególności prawo to przysługuje mu w tych przypadkach, w których pracodawca nie dokonał zgłoszenia w przepisanym terminie.

Zgłoszenie, dokonane przez pracownika, pociąga za sobą te same skutki prawne, co zgłoszenie, dokonane przez pracodawcę, nie zwalnia jednak pracodawcy od wypełnienia ciążącego na nim obowiązku dokonania zgłoszenia.

§  11.
W zakresie danych rodzinnych pracownik może dokonać zgłoszenia bezpośrednio do ubezpieczalni, zaznaczając na formularzu, iż odpowiednie dane podaje równocześnie bezpośrednio ubezpieczalni.

Na żądanie ubezpieczalni społecznej pracownik jest obowiązany przedstawić odpowiednie dokumenty, stwierdzające prawdziwość danych, zawartych w zgłoszeniu.

§  12.
Zgłoszenia należy przesyłać do właściwej ubezpieczalni społecznej względnie właściwego oddziału (§ 13). Ubezpieczalnia społeczna może zarządzić przesyłanie zgłoszeń za pośrednictwem placówki kontrolnej.
§  13.
Właściwa pod względem terytorjalnym jest ubezpieczalnia społeczna lub jej oddział, w których okręgu znajduje się miejsce zatrudnienia ubezpieczonego (art. 19 i 20).

Dla osób kontynuujących ubezpieczenie właściwa jest ubezpieczalnia społeczna, w której osoba kontynuująca ubezpieczenie była ostatnio ubezpieczona obowiązkowo lub w której okręgu zamieszkuje.

Dla osób kontynuujących ubezpieczenie, przebywających poza obszarem Rzeczypospolitej, właściwa jest ubezpieczalnia społeczna, w której osoba kontynuująca ubezpieczenie była ostatnio ubezpieczona.

Dla osób, objętych art. 4 ustawy lub art. 2 ust. ost. rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej, właściwa jest ubezpieczalnia społeczna w Warszawie.

Dla osób, zatrudnionych w zagranicznych ekspozyturach krajowych przedsiębiorstw, a podlegających w myśl umów międzynarodowych ustawodawstwu polskiemu, właściwa jest ubezpieczalnia, w której okręgu znajduje się siedziba przedsiębiorstwa krajowego, jeżeli umowy międzynarodowe nie stanowią inaczej.

III.

Zgłaszanie do ubezpieczenia i zgłaszanie zwolnień z ubezpieczenia.

§  14.
Pracodawca jest obowiązany zgłosić każdego przyjętego pracownika indywidualnie, bez względu na to czy był już poprzednio ubezpieczony, w ciągu siedmiu dni, a jeżeli siedziba przedsiębiorstwa znajduje się poza siedzibą ubezpieczalni lub jej oddziału - w ciągu dziesięciu dni od powstania obowiązku ubezpieczenia (art. 8 ustawy względnie art. 7 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej.
§  15.
Zgłoszenia do ubezpieczenia należy dokonywać na formularzu Nr. 1 (załącznik 1 do rozporządzenia niniejszego).
§  16.
Przy wypełnianiu zgłoszenia do ubezpieczenia pracodawca powinien zażądać od przyjętego pracownika przedstawienia mu legitymacji ubezpieczeniowej (§ 43), jeżeli pracownik ten był przedtem ubezpieczony, celem umieszczenia w zgłoszeniu stałego numeru legitymacji ubezpieczeniowej.

Jeżeli pracownik nie był przedtem ubezpieczony lub nie posiadał legitymacji ubezpieczeniowej, pracodawca powinien podać, z jakiego powodu nie mógł na zgłoszeniu zaznaczyć numeru legitymacji ubezpieczeniowej pracownika.

§  17.
Pracowników umysłowych, posiadających warunki, określone w art. 2-4 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej, niepodlegających obowiązkowi ubezpieczenia z powodów, wymienionych w art. 5, lub zwolnionych na żądanie zgodnie z art. 6 tegoż rozporządzenia i niepodlegających również obowiązkowi ubezpieczenia na wypadek choroby i macierzyństwa oraz ubezpieczenia od wypadków w zatrudnieniu i chorób zawodowych (art. 1 pkt. 1 i pkt. 2 lit. a), zgłasza pracodawca na formularzu Nr. 1 a (załącznik 2 do rozporządzenia niniejszego).

Od obowiązku indywidualnego zgłaszania pracowników, objętych ustępem poprzednim, z wyłączeniem pracowników, żądających zwolnienia w myśl art. 6 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej lub art. 4 ustawy, zwolnione są władze i urzędy państwowe, przedsiębiorstwa zaś państwowe obowiązane są jedynie do zakomunikowania ubezpieczalni ogólnej liczby pracowników, zwolnionych od ubezpieczenia, wskazania podstawy prawnej zwolnienia oraz do udzielania ubezpieczalni żądanych wyjaśnień.

§  18.
Pracowników umysłowych, posiadających warunki, określone w art. 2 - 4 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej, niepodlegających obowiązkowi ubezpieczenia z powodów, wymienionych w art. 5, lub zwolnionych na żądanie zgodnie z art. 6 tegoż rozporządzenia, lecz podlegających obowiązkowi ubezpieczenia na wypadek choroby i macierzyństwa oraz ubezpieczenia od wypadków w zatrudnieniu i chorób zawodowych (art. 1 pkt. 1 i pkt. 2 lit. a ustawy), należy zgłaszać do ubezpieczenia na formularzu Nr. 1, dołączając odpowiednie dokumenty, uzasadniające zwolnienie w myśl wyżej wskazanych przepisów.

Pracowników umysłowych, żądających zwolnienia zgodnie z art. 6 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej, lecz podlegających obowiązkowi ubezpieczenia na wypadek choroby i macierzyństwa oraz ubezpieczenia od wypadków w zatrudnieniu i chorób zawodowych, należy zgłaszać ponadto na formularzu Nr. 1-a.

IV.

Zgłaszanie zmian w stanie zatrudnienia i zmian w wysokości zarobków.

§  19.
Pracodawca obowiązany jest zgłaszać wszelkie zmiany zarówno w stanie zatrudnienia pracowników jak i zmiany wysokości zarobków (wynagrodzenia) zatrudnionych przez niego pracowników.

W tym celu pracodawca jest obowiązany co miesiąc, najdalej do dnia dziesiątego każdego następnego miesiąca, zgłaszać imiennie w przepisanej formie (§§ 20, 21, 25, 26 i 27) wysokość zarobków i zmiany zarobków wszystkich zatrudnionych u niego w ubiegłym miesiącu pracowników, podlegających obowiązkowi ubezpieczenia, oraz wymeldowywać z ubezpieczenia (§ 28) tych pracowników, których obowiązek ubezpieczenia ustał (art. 8 ustawy względnie art. 7 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej).

§  20.
Pracodawcy, zatrudniający co najmniej 4 pracowników, zgłaszają do ubezpieczenia zmiany w stanie zatrudnienia i zmiany wysokości zarobków (wynagrodzeń) swoich pracowników zapomocą wykazu stanu zatrudnienia, obejmującego:
1)
imię j nazwisko (brzmienie firmy) pracodawcy, jego adres i liczbę konta, pod którą został przez właściwą ubezpieczalnię zarejestrowany,
2)
imiona i nazwiska zatrudnionych w danym okresie pracowników wraz z numerami ich legitymacyj ubezpieczeniowych,
3)
wysokość rzeczywistego zarobku (wynagrodzenia) tych pracowników w gotówce i w naturze, stanowiącego podstawę wymiaru składek, który powinien być wykazany:
a)
w zakresie ubezpieczenia, określonego w art. 1 punkty 1 i 2 ustawy za każdy poszczególny tydzień okresu, objętego wykazem (§§ 33 ust. 1 i 36 ust. 1), a
b)
w zakresie ubezpieczenia, określonego w art. 1 punkty 1 - 4 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej - w stosunku miesięcznym (§§ 33 ust. 2 i 36 ust. 1),
4)
ilość przepracowanych tygodni i dni.
§  21.
Wykazy stanu zatrudnienia należy sporządzać oddzielnie dla robotników i oddzielnie dla pracowników umysłowych w formie książkowej, obejmującej okres roczny. Wykaz ten jest podzielony na dwie oddzielne części, z których jedna obejmuje miesiące nieparzyste, a druga miesiące parzyste, według wzoru Nr. 2 dla robotników (załącznik 3 do rozporządzenia niniejszego), a dla pracowników umysłowych według wzoru Nr. 2 a (załącznik 4 do rozporządzenia niniejszego).

Jeden z tych wykazów ubezpieczalnia zatrzymuje u siebie celem ustalenia i wymiaru wysokości należnych składek, poczem, po otrzymaniu od pracodawcy analogicznego wykazu za następny okres, zwraca pracodawcy poprzedni wykaz celem uzupełnienia go danemi za dalszy okres składkowy (§§ 33 i 36). Z końcem każdego roku po otrzymaniu ostatniego wykazu za miesiąc grudzień ubezpieczalnia zatrzymuje obydwa wykazy u siebie.

Wykazy stanu zatrudnienia mogą być również sporządzane na podstawie porozumienia z ubezpieczalnia na formularzu Nr. 3 dla robotników (załącznik 5 do rozporządzenia niniejszego), a dla pracowników umysłowych na formularzu Nr. 3 a (załącznik 6 do rozporządzenia niniejszego) - oddzielnie dla każdego okresu składkowego (§§ 33 i 36).

§  22.
Przy wypełnianiu wykazów stanu zatrudnienia pracodawcy są obowiązani zastosować się do następujących wskazówek:
1)
W wykazie należy zamieścić wszystkie dane, dotyczące pracowników, zatrudnionych w danym okresie składkowym (§§ 33 i 36), wskazane w nagłówku,
2)
Zarówno w wykazie robotników jak i pracowników umysłowych należy zachować podział pracowników na kategorje według zakresu ubezpieczenia (§ 24).
3)
Podział pracowników na powyższe kategorje przeprowadza się na podstawie przesłanych ubezpieczalni zgłoszeń do ubezpieczenia (form. Nr. 1), w których pracodawca proponuje równocześnie zaliczenie zgłoszonego pracownika do odpowiedniej kategorji, dopóki ubezpieczalnia nie wydała odmiennego orzeczenia co do zakresu obowiązku ubezpieczenia zgłoszonych pracowników. Gdy ubezpieczalnia wyda orzeczenie odmienne, zaliczenie odbywa się na podstawie otrzymanego orzeczenia ubezpieczalni bez względu na jego prawomocność.
4)
Rubrykę zarobku należy wypełniać na podstawie prowadzonych ksiąg płac względnie wykazów wypłat, z uwzględnieniem przepisów art. 13 - 16 ustawy i art. 11 - 13 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej oraz rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 1933 r. o uchyleniu grup zarobkowych w ubezpieczeniu pracowników umysłowych (Dz. U. R. P. Nr. 102, poz. 794).

Wykazane zarobki (wynagrodzenia) muszą być zgodne z umowami o pracę, księgami płac względnie wykazami wypłat i innemi dowodami wypłat, na podstawie których dokonano wpisów do ksiąg.

5)
Jeżeli pracownik wstąpił lub wystąpił w ciągu okresu składkowego (§§ 33 i 36) z pracy, należy podać w wykazie datę wstąpienia lub wystąpienia oraz wysokość zarobku, wypłaconego mu w danym okresie składkowym (§§ 33 i 36).

W razie wstrzymania się od pracy z powodu choroby lub połogu należy podawać w odpowiedniej rubryce wykazu datę wstrzymania się od pracy i wysokość zarobku, należnego w okresie zachorowania. Jeżeli pracownik nie pobierał w pewnym okresie składkowym (§§ 33 i 36) żadnego wynagrodzenia z powodu choroby, należy okres chorobowy zaznaczyć w odpowiedniej rubryce, a w rubryce zarobków zamiast kwoty zarobkowej w danym tygodniu lub miesiącu - umieścić kreskę.

6)
Zarobki (wynagrodzenia) podaje się zgodnie z przepisem § 20 pkt. 3 lit. a i b, we właściwych kolumnach, odpowiadających podziałowi zarobków w zależności od maksymalnych i minimalnych norm zarobków, stanowiących podstawę wymiaru składek w poszczególnych rodzajach ubezpieczeń, poczęta sumuje się osobno dla każdej kategorji pracowników (pkt. 2) i według podziału wysokości zarobków.
§  23.
Po zsumowaniu zarobków, objętych wykazem stanu zatrudnienia, w sposób, wskazany w § 22 pkt. 6, przenosi się sumy z poszczególnych wykazów na deklarację, sporządzoną na formularzu Nr. 4 dla robotników (załącznik 7 do rozporządzenia niniejszego), względnie na formularzu Nr. 4, a dla pracowników umysłowych (załącznik 8 do rozporządzenia niniejszego).

Deklaracje powyższe należy wypełnić w dwóch egzemplarzach dla robotników i pracowników umysłowych, przyczem w ten sam sposób, jak w wykazach stanu zatrudnienia, zachowuje się podział tych sum zarobkowych według kategorji pracowników (§ 22 pkt. 2). Na podstawie wciągniętych do deklaracyj sum zarobkowych oblicza pracodawca wysokość należnych składek ubezpieczeniowych w sposób i według klucza, podanego w odpowiedniej rubryce deklaracji, ustalonego w myśl przepisów §§ 31 i 33.

Klucz podany w deklaracjach, ustalony przy maksymalnej ustawowej normie zarobków, podlegających zaliczeniu do ubezpieczenia na wypadek choroby i macierzyństwa (art. 1 pkt, 1), ubezpieczalnia dostosowuje odpowiednio do ewentualnie obowiązującej niższej statutowej normy zarobku, podlegającego zaliczeniu do tego ubezpieczenia.

§  24.
Przewidziany w §§ 22 i 23 podział pracowników na kategorje, w zależności od zakresu ich obowiązku ubezpieczenia, obejmuje - z uwzględnieniem § 4 - następujące kategorje:

I. Pracownicy, podlegający obowiązkowi ubezpieczenia w całym zakresie, a mianowicie:

1)
robotnicy, podlegający obowiązkowi ubezpieczenia na wypadek choroby i macierzyństwa, od wypadków w zatrudnieniu i chorób zawodowych i ubezpieczenia emerytalnego (art. 1 pkt. 1 i 2 lit. a i b), t. j. robotnicy objęci art. 2, lecz nie objęci art. 5 lub 6 ustawy,
2)
pracownicy umysłowi, podlegający obowiązkowi ubezpieczenia na wypadek choroby i macierzyństwa, od wypadków w zatrudnieniu i chorób zawodowych (art. 1 pkt. 1 i pkt. 2 lit. a ustawy), oraz obowiązkowi ubezpieczenia na wypadek braku pracy i ubezpieczenia emerytalnego (art. 1 punkty 1-4 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej), t. j. pracownicy umysłowi, objęci art. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej i art. 2 ustawy, a nie objęci art. 5 lub 6 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej ani art. 5 lub 6 ust. 3 ustawy.

II. Pracownicy, podlegający obowiązkowi ubezpieczenia w zakresie dwóch rodzajów ubezpieczenia (przyczem dla celów rozporządzenia niniejszego przyjmuje się ubezpieczenie pracowników umysłowych: emerytalne i na wypadek braku pracy - za jeden rodzaj ubezpieczenia), a mianowicie:

A.

Robotnicy:

1)
podlegający ubezpieczeniu na wypadek choroby i macierzyństwa oraz ubezpieczeniu od wypadków w zatrudnieniu i chorób zawodowych (art. 1 pkt. 1 i pkt. 2 lit. a ustawy), t. j. objęci art. 2 oraz art. 6 ust. 1 pkt. 2, 3 lub 4 ustawy,
2)
podlegający tylko ubezpieczeniu od wypadków w zatrudnieniu i chorób zawodowych oraz ubezpieczeniu emerytalnemu (art. 1 pkt. 2 lit. a i b), t. j.
b)
objęci art. 2 ust. 1 i art. 4, jeżeli nie zachodzą warunki zwolnienia w myśl tego artykułu.

B.

Pracownicy umysłowi:

1)
podlegający tylko ubezpieczeniu od wypadków w zatrudnieniu i chorób zawodowych (art. 1 pkt. 2 lit. a ustawy), oraz ubezpieczeniu na wypadek braku pracy i ubezpieczeniu emerytalnemu (art. 1 punkty 1-4) rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej t. j.:
a)
objęci art. 2 ust. 1 i art. 4 ustawy oraz art. 2 ust. ost. rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej, jeżeli nie ma do nich zastosowania art. 5 pkt. 2 ustawy, ani nie zachodzą warunki zwolnienia w myśl art. 5 lub 6 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej,
b)
objęci art. 2 ust. 1 i art. 6 ust. 2 ustawy oraz art. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej, jeżeli nie zachodzą warunki zwolnienia w myśl art. 5 lub 6 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej.
2)
podlegający tylko ubezpieczeniu na wypadek choroby i macierzyństwa i ubezpieczeniu od wypadków w zatrudnieniu i chorób zawodowych (art. 1 pkt. 1 i 2 lit. a ustawy), t. j, objęci art. 2 ustawy i art. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej, jeżeli nie ma do nich zastosowania art. 5 ani art. 6 ust. 2 i 3 ustawy i zachodzą warunki zwolnienia w myśl art. 5 lub 6 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej.

III. Pracownicy, podlegający obowiązkowi ubezpieczenia tylko w zakresie jednego rodzaju ubezpieczenia, a mianowicie:

A.

Robotnicy:

1)
podlegający tylko ubezpieczeniu emerytalnemu (art. 1 pkt. 2 lit. b), t. j. objęci art. 2 ust. 1 i art. 6 ust. 4,
2)
podlegający tylko ubezpieczeniu od wypadków w zatrudnieniu i chorób zawodowych (art. 1 pkt. 2 lit. a), t. j. objęci art. 2 oraz art. 6 ust. 3 punkty 2 - 4.

B.

Pracownicy umysłowi:

1)
podlegający tylko ubezpieczeniu pracowników umysłowych na wypadek braku pracy i emerytalnemu (art. 1 punkty 1 - 4 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej), t. j.:
a)
objęci art. 2 ust. 1 i art. 5 pkt. 2 lub 3 ustawy, jeżeli nie zachodzą warunki zwolnienia w myśl art. 5 lub 6 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej,
b)
objęci art. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej, jeżeli nie ma do nich zastosowania art. 2 ustawy, i nie zachodzą warunki zwolnienia w myśl art. 5 lub 6 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej,
c)
objęci art. 2 i 6 ust. 3 pkt. 1 lit. a) ustawy i art. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej, jeżeli nie zachodzą warunki zwolnienia w myśl art. 5 lub 6 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej,
2)
podlegający tylko ubezpieczeniu od wypadków w zatrudnieniu i chorób zawodowych (art. 1 pkt. 2 lit. a ustawy), t. j. objęci art. 2 i 6 ust. 3 pkt. 2 lub 3 ustawy i art. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej, jeżeli zachodzą warunki zwolnienia w myśl art. 5 lub 6 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej.
§  25.
Wypełnione wykazy stanu zatrudnienia przesyła pracodawca wraz z deklaracjami do właściwej ubezpieczalni, względnie do właściwego jej oddziału. Deklaracje wypełnia pracodawca i przesyła ubezpieczalni w podwójnej ilości egzemplarzy.
§  26.
Pracodawcy, zatrudniający mniej niż 4-ech pracowników, zgłaszają zmiany wysokości zarobków poszczególnych swoich pracowników na formularzu Nr. 5 (załącznik 9 do rozporządzenia niniejszego).

Pracodawcy ci mogą za zgodą ubezpieczalni dokonywać zgłoszeń zarobków i ich zmian na formularzach Nr. 2 i 2 a, względnie - na podstawie porozumienia z ubezpieczalnią - na formularzach Nr. 3 i 3 a.

§  27.
W razie nienadesłania przez pracodawcę wykazu stanu zatrudnienia za dany okres składkowy (§§ 33 i 36) ubezpieczalnia sporządza z urzędu wykaz stanu zatrudnienia.

W razie nienadsyłania przez pracodawcę w przepisanym terminie wykazów stanu zatrudnienia lub nieprawidłowego ich sporządzania ubezpieczalnia może pozbawić pracodawcę prawa dokonywania zgłoszeń zmian wysokości zarobków i wymeldowań przy zastosowaniu wykazów zbiorowych i nałożyć obowiązek dokonywania zgłoszeń i wymeldowań indywidualnych w stosunku do każdej zmiany, dotyczącej poszczególnych pracowników (§ 26 ust. 1).

§  28.
Pracodawcy, którzy przedstawiają ubezpieczalni co miesiąc wykazy stanu zatrudnienia, uskuteczniają wymeldowania pracowników z ubezpieczenia na tych wykazach, zaznaczając w odpowiedniej rubryce wykazu datę wystąpienia z pracy względnie datę ustania obowiązku ubezpieczenia (art. 8 ustawy względnie art. 7 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej).

Pracodawcy, nie uprawnieni do dokonywania zgłoszeń zmian zapomocą wykazów stanu zatrudnienia (§§ 26 i 27 ust. 2), powinni wymeldować każdego pracownika, zwolnionego z pracy, w ciągu 7 dni, a jeżeli siedziba przedsiębiorstwa znajduje się poza siedzibą ubezpieczalni względnie jej wydziału - w ciągu 10 dni od chwili zaprzestania pracy, na formularzu Nr. 6 (załącznik 10 do rozporządzenia niniejszego).

V.

Zgłaszanie zakładów pracy dla wymiaru składek za ubezpieczenie od wypadków w zatrudnieniu i chorób zawodowych.

§  29.
Pracodawcy są obowiązani w razie założenia zakładu pracy lub przyjęcia po raz pierwszy do zatrudnienia pracowników (§ 2 ust. ost.) zgłosić zakład pracy na formularzu Nr. 7 (załącznik 11 do rozporządzenia niniejszego), równocześnie ze zgłoszeniem pracowników, - w ciągu dni 7, a jeżeli siedziba zakładu pracy znajduje się poza siedzibą ubezpieczalni względnie jej oddziału - w ciągu dni 10-ciu.

Wszelkie późniejsze zmiany zgłoszonych pierwotnie danych należy zgłosić w terminach, wskazanych w ustępie poprzednim.

Wraz ze zgłoszeniem pracodawca powinien podać na właściwym dla jego zakładu pracy kwestjonarjuszu, otrzymanym z ubezpieczalni, dokładny opis zakładu pracy, celem zaliczenia go do właściwej kategorji i klasy niebezpieczeństwa, od której jest zależna wysokość składki, przewidzianej w art. 221.

§  30.
Zaliczenia zakładów pracy do odpowiedniej kategorji i klasy niebezpieczeństwa dokonywa ubezpieczalnia społeczna zgodnie z przepisami, wydanemi na podstawie art. 221 i 222, oraz w ramach instrukcyj Zakładu Ubezpieczenia od Wypadków, wydanych w myśl art. 57 pkt. 7.

Instrukcja Zakładu Ubezpieczenia od Wypadków określa również sposób kontroli ze strony tego Zakładu, prawidłowości zaliczeń, dokonanych przez ubezpieczalnie.

VI.

Wymiar składek ubezpieczeniowych.

§  31.
W zakresie ubezpieczenia, określonego w art. 1 ustawy, podstawę wymiaru składek ubezpieczeniowych stanowi tygodniowy (art. 15 ust. 1-3) rzeczywisty zarobek, określony w art. 14, art. 15 ust. 4 i art. 16 ust. 4, bez jakichkolwiek potrąceń, z zastrzeżeniem najwyższych norm, ustalonych w art. 13 ust. 2 względnie w statucie ubezpieczalni (art. 13 ust. 3) i najniższej normy, ustalonej w art. 16 ust. 1, - zaokrąglony do jednostki złotego w ten sposób, że kwoty od 50 gr włącznie zaokrągla się wgórę, kwoty zaś niższe od 50 gr zaokrągla się wdół.

W zakresie ubezpieczenia, określonego w art. 1 punkty 1-4 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej, podstawę wymiaru składek stanowi płaca podstawowa, ustalona na podstawie rzeczywistego wynagrodzenia miesięcznego w myśl §§ 2 i 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 1933 r. o uchyleniu grup zarobkowych w ubezpieczeniu pracowników umysłowych (Dz. U. R. P. Nr. 102, poz. 794).

Podstawę wymiaru składki w zakresie ubezpieczenia na wypadek braku pracy, przypadającej od pracowników umysłowych w myśl art. 14 ust. 2 i art. 104 ust. 2 pkt. 3 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej, oraz § 1 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 17 czerwca 1933 r. o podwyższeniu składki w ubezpieczeniu na wypadek braku pracy pracowników umysłowych (Dz. U. R. P. Nr. 45, poz. 349), określa § 4 rozporządzenia Rady Ministrów o uchyleniu grup zarobkowych w ubezpieczeniu pracowników umysłowych.

Otrzymywane wynagrodzenie rzeczywiste, ustalone w sposób, określony w ust. 1 - 3 tego paragrafu, stanowi podstawę wymiaru składek.

§  32.
Obliczenie składek, należnych ubezpieczalni, odbywa się, przy zgłaszaniu zarobków zapomocą wykazów stanu zatrudnienia, od - objętych temi wykazami - końcowych sum zarobków (wynagrodzeń) poszczególnych kategoryj pracowników (§ 22 pkt. 2 i § 24). Za pracowników, których zarobki i ich zmiany są zgłaszane na indywidualnych formularzach, oblicza się składki za każdego z nich zosobna.
§  33. 1
Za ubezpieczenie w zakresie art. 1 punkty 1 i 2 ustawy przypadają do zapłaty w poszczególnych miesiącach kalendarzowych (§ 36 ust. 1) składki należne za te tygodnie kalendarzowe, które zakończyły się w odpowiednim miesiącu kalendarzowym, przy czym za ostatni dzień tygodnia przyjmuje się sobotę.

Za ubezpieczenie pracowników umysłowych w zakresie art. 1 punkty 1 - 4 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej przypadają do zapłaty w poszczególnych miesiącach kalendarzowych (§ 36 ust. 1) składki należne za odpowiedni miesiąc kalendarzowy.

Jeżeli na skutek zmiany rozkładu składek w ubezpieczeniu od wypadków w zatrudnieniu i chorób zawodowych zakład pracy podlega ponownemu zaliczeniu do kategorii lub klasy niebezpieczeństwa (§ 41a), składkę za to ubezpieczenie opłaca się - do czasu dokonania nowego zaliczenia - według stawki procentowej ustalonej na poprzedni okres trzyletni.

§  34.
Składki należy uważać wówczas za wymierzone w rozumieniu art. 155, gdy ubezpieczalnia na podstawie wykazu stanu zatrudnienia względnie zgłoszeń lub własnych dochodzeń ustali ich wysokość i zawiadomi o tym wymiarze pracodawcę, bądź osobnem pismem lub rachunkiem bądź potwierdzeniem na wykazie (książkowym) zgodności obliczenia, dokonanego przez pracodawcę, w nadesłanych przez niego deklaracjach.
§  35.
Pracodawca może w ciągu miesiąca od otrzymania rachunku lub zawiadomienia o wymiarze składek zażądać od ubezpieczalni sprostowania wymierzonej przez ubezpieczalnię kwoty składkowej, jeżeli udowodni, że wymiar jej nie jest zgodny z rzeczywistemi zarobkami, bądź obowiązującemi przepisami. Po upływie powyższego terminu pracodawca traci prawo żądania sprostowania wymiaru.

Wymierzone składki powinny być sprostowane przez ubezpieczalnię z uwzględnieniem postanowień art. 227, jeżeli zostanie stwierdzone bądź z własnej inicjatywy ubezpieczalni, bądź wskutek doniesienia ubezpieczonego, że wymiar składek został dokonany na podstawie zarobków, niezgodnych z rzeczywistemi zarobkami pracownika.

W razie sporu co do obowiązku ubezpieczenia pracowników składki wymierza się zgodnie z wydanem przez ubezpieczalnię orzeczeniem. W razie prawomocnej zmiany tego orzeczenia przez instancje odwoławcze składki mają być odpowiednio do tej decyzji sprostowane, nadpłacone zaś kwoty zwrócone pracodawcy.

§  36.
Składki, przewidziane w ustawie i rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej, płatne są łącznie za wszystkie rodzaje ubezpieczeń, których podlegają pracownicy, zatrudnieni u pracodawcy, co miesiąc zdołu, najpóźniej do dnia 10 następnego miesiąca.

Należne składki mają być wpłacane do właściwej ubezpieczalni, która jest obowiązana w sposób i pod rygorami, ustalonemi w przepisach wydanych przez Izbę Ubezpieczeń Społecznych w myśl art. 60 ust. 2 pkt. 9 i art. 235, przekazać poszczególnym zakładom ubezpieczeń społecznych część należnych im składek.

§  37.
Obowiązek opłaty składek jest niezależny od ustalenia ich wysokości przez ubezpieczalnie społeczną, od jej wezwania płatniczego lub prawomocności ewentualnych jej orzeczeń.
§  38.
Odsetki zwłoki, należne w razie nieuiszczenia składek w przepisanym terminie (art. 229), liczy się od następnego dnia po upływie terminu płatności składek, t. j. od dnia 11 każdego miesiąca, przyczem miesiąc rozpoczęty liczy się za pełny.
§  39.
Kontrolę nad prawidłowością uiszczania składek prowadzą ubezpieczalnie społeczne.

Ubezpieczalnie społeczne obowiązane są okresowo przeprowadzać szczegółową kontrolę prawidłowości uiszczania składek u każdego poszczególnego pracodawcy w odstępach czasu nie dłuższych niż 18 miesięcznych.

Pracodawca obowiązany jest na żądanie ubezpieczonych i organów ubezpieczalni społecznej udostępnić przeglądanie umów o pracę, ksiąg płac względnie wykazów wypłat, prowadzonych w myśl art. 14 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 marca 1928 r. o umowie o pracę pracowników umysłowych (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 323) i w myśl art. 24 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 marca 1928 r. o umowie o pracę robotników (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 324), oraz związanych z niemi dowodów rachunkowych i ich wpisów do ksiąg.

VII.

Ustalanie stosunku ubezpieczeniowego i ewidencja ubezpieczenia.

§  40.
Na podstawie otrzymanych zgłoszeń ubezpieczalnia prowadzi ewidencje pracowników i pracodawców, oraz uskutecznia adnotacje, dotyczące rodzajów i zakresu ubezpieczenia, okresów, podlegających zaliczeniu do ubezpieczenia podstawy wymiaru składek i świadczeń ubezpieczeniowych.

Założenie ewidencji ubezpieczonych pracowników następuje po uprzedniem ustaleniu przez ubezpieczalnię społeczną obowiązku ubezpieczenia zgłoszonych pracowników i zakresu tego obowiązku.

§  41.
Ubezpieczalnia obowiązana jest wydać orzeczenie z pouczeniem o środkach prawnych w przypadkach, gdy:
1)
stwierdza z urzędu obowiązek ubezpieczenia,
2)
stwierdza istnienie obowiązku ubezpieczenia lub nieistnienie tego obowiązku, inny zakres lub rodzaj ubezpieczenia albo inną podstawę wymiaru składki, - odmiennie od oceny, zawartej w zgłoszeniu,
3)
zgłoszenia dokonano z określonem zastrzeżeniem (§8),
4)
zgłoszenia dokonał pracownik bez podpisu pracodawcy,
5)
znajdują zastosowanie art. 10 - 12, 227 ust. 2, 228 ust. 2, 293 ustawy albo art. 9, 119, 120 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej,
6)
chodzi o zaliczenie zakładu pracy do kategorji i klasy niebezpieczeństwa,
7)
ubezpieczalnia odmawia żądaniu sprostowania wymiaru składek, zgłoszonemu w myśl § 35 ust. 1,
8)
ubezpieczalnia odmawia sprostowania wpisu do legitymacji ubezpieczeniowej względnie zmiany ustaleń w warunkach, przewidzianych w §§ 45, 50 i 52.
§  41a. 2
Każdorazowo w związku z wejściem w życie rozkładu składek w ubezpieczeniu od wypadków w zatrudnieniu i chorób zawodowych (art. 221 ust. (2) i (4) ustawy) ubezpieczalnia obowiązana jest wydać, na trzyletni okres obowiązywania tego rozkładu, orzeczenie o ponownym zaliczeniu zakładu pracy do kategorii lub klasy niebezpieczeństwa:
1)
jeżeli dany rodzaj zakładów pracy został, w porównaniu z poprzednim okresem trzyletnim, odmiennie określony lub zaliczony do innej kategorii lub klasy niebezpieczeństwa,
2)
jeżeli pracodawca w ciągu trzech miesięcy od dnia wejścia w życie rozkładu składek zgłosi wniosek o zmianę zaliczenia zakładu prący do kategorii lub klasy niebezpieczeństwa.

W innych przypadkach - poza wymienionymi w pkt 1) i 2) ustępu poprzedniego - ubezpieczalnia może wydać z urzędu orzeczenie o ponownym zaliczeniu zakładu pracy do kategorii lub klasy niebezpieczeństwa, jednak nie później niż w ciągu trzech miesięcy od dnia wejścia w życie rozkładu składek.

Ponowne zaliczenie zakładu pracy do kategorii lub klasy niebezpieczeństwa obowiązuje od początku okresu, na który ustalono rozkład składek. Jeżeli jednak ubezpieczalnia wydała orzeczenie w przypadkach przewidzianych w ust. 1 pkt 1 paragrafu niniejszego po upływie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie rozkładu składek, orzeczenie to obowiązuje od dnia pierwszego następnego miesiąca, chyba że zakład prący ma według tego orzeczenia wpłacać niższą składkę procentową od dotychczasowej; w tym przypadku orzeczenie obowiązuje od dnia wejścia w życie rozkładu składek.

§  41b. 3
Orzeczenie zmieniające zaliczenie zakładu pracy do kategorii lub klasy niebezpieczeństwa z powodu wyjścia na jaw - już po dokonaniu zaliczenia - istotnych okoliczności mających wpływ na to zaliczenie, obowiązuje od dnia, w którym ubezpieczalnia dowiedziała się o tych okolicznościach. W przypadku jednak gdy pracodawca wprowadzi w błąd ubezpieczalnię przez nie ujawnienie w kwestionariuszu (opisie zakładu pracy) istotnych okoliczności, mających wpływ na zaliczenie zakładu pracy do właściwej kategorii lub klasy niebezpieczeństwa, orzeczenie zmieniające zaliczenie zakładu pracy obowiązywać będzie od dnia powstania tych okoliczności.

Orzeczenie o zaliczeniu zakładu pracy z powodu zmiany w rodzaju lub sposobie produkcji (§ 29) obowiązuje od dnia, w którym ta zmiana nastąpiła.

§  42.
Orzeczenie powinno zawierać, poza policzeniem o środkach prawnych (art. 268 ust. 1 i 309 ustawy, art. 130 i 164 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej), zależnie od przedmiotu orzeczenia, stwierdzenie okoliczności faktycznych, uzasadniających zastosowanie wymienionych w orzeczeniu przepisów prawnych, na podstawie których ustalono istnienie stosunku ubezpieczeniowego lub nieistnienie tego stosunku (obowiązek ubezpieczenia, rodzaj i zakres ubezpieczenia, zaliczenie zakładu pracy do stopnia niebezpieczeństwa), podstawę wymiaru należnych składek i ich wysokość, względnie istotne zmiany w stosunku ubezpieczeniowym.
§  43.
Dla każdego pracownika, zgłoszonego do ubezpieczenia po raz pierwszy, ubezpieczalnia zakłada, po ustaleniu zakresu obowiązku ubezpieczenia, kartę ewidencyjną dla robotników na formularzu Nr. 8 (załącznik 12 do rozporządzenia niniejszego), a dla pracowników umysłowych na formularzu Nr. 8a (załącznik 13 do rozporządzenia niniejszego) i doręcza bezpłatnie pracownikowi legitymacją ubezpieczeniową.

Wzory legitymacji ubezpieczeniowej oraz szczegółową jej treść ustala, z uwzględnieniem § 44, Izba Ubezpieczeń Społecznych, a zatwierdza Minister Opieki Społecznej.

Pracownicy, podlegający jedynie ubezpieczeniu od wypadków w zatrudnieniu i chorób zawodowych (art. 1 pkt. 2 lit. a), nie otrzymują legitymacji ubezpieczeniowej.

§  44.
Legitymacja ubezpieczeniowa powinna zawierać dane osobiste i rodzinne ubezpieczonego, z uwzględnieniem art. 112 ust. 3, dane dotyczące okresów i rodzaju zatrudnienia u poszczególnych pracodawców i ubezpieczenia we właściwych ubezpieczalniach społecznych, dane odnoszące się do okresu pozostawania bez pracy, służby wojskowej i innych okresów, mających znaczenie dla ubezpieczenia w myśl art. 153 ustawy lub art. 8 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej, dane dotyczące pobieranych świadczeń ubezpieczeniowych, oraz pouczenie ubezpieczonego o jego prawach i obowiązkach.
§  45.
Pracownikowi przysługuje prawo zgłoszenia, w ciągu miesiąca od doręczenia mu legitymacji ubezpieczeniowej, żądania sprostowania wpisów do legitymacji względnie zmiany ustalenia okoliczności, mających znaczenie dla stosunku ubezpieczeniowego, objętych wpisem do legitymacji.
§  46.
Legitymację o stałym numerze rejestracyjnym wydaje się ubezpieczonemu na cały czas jego ubezpieczenia.

W razie zupełnego zniszczenia lub zgubienia legitymacji ubezpieczony może otrzymać wtórnik za osobną opłatą i po poprzedniem unieważnieniu tej legitymacji przez ogłoszenie na własny koszt w urzędowym organie wojewódzkim i w organie publikacyjnym Izby Ubezpieczeń Społecznych.

Warunki zwolnienia od opłaty, przewidzianej w ustępie poprzednim, ustala Izba Ubezpieczeń Społecznych.

§  47.
Ubezpieczeni, mający już legitymację ubezpieczeniową, przedstawiają przy zmianie pracodawcy dotychczasowemu jak również nowemu pracodawcy swoje legitymacje ubezpieczeniowe, celem wpisania w nich dat ustania zatrudnienia i wymeldowania z ubezpieczenia względnie dat wstąpienia do nowego zatrudnienia i zgłoszenia do ubezpieczenia.
§  48.
W razie objęcia przez ubezpieczonego zatrudnienia na obszarze działania innej ubezpieczalni społecznej, czy to u tego samego pracodawcy, czy to u innego, pracodawca zgłasza go do ubezpieczalni pod tym samym numerem legitymacji, pod jakim był ubezpieczony w poprzedniej ubezpieczalni, podając równocześnie na podstawie wpisów w legitymacji ubezpieczeniowej, przez jaki okres pracownik był ubezpieczony w poprzedniej ubezpieczalni.
§  49.
Na żądanie ubezpieczalni społecznej oraz jej organów kontrolnych ubezpieczeni są obowiązani okazać, przedstawić lub nadesłać do ubezpieczalni swoją legitymację ubezpieczeniową i książeczkę obrachunkową, jeżeli w myśl obowiązujących przepisów prawnych powinni posiadać książeczkę obrachunkową.
§  50.
Gdy dla osoby, podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia w zakresie art. 1 pkt. 2 lit. b), powstaną warunki ubezpieczenia na zasadach rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej - i odwrotnie, i ubezpieczony przechodzi z jednego ubezpieczenia do drugiego (art. 292 i art. 293), otrzymuje w miejsce poprzedniej legitymacji, jako nowowstępujący do danego rodzaju ubezpieczenia, nową legitymację ubezpieczeniową, w której należy wpisać ilość zaliczonych w nowem ubezpieczeniu miesięcy względnie tygodni składkowych wraz z odpowiadającym im przeciętnym zarobkiem, przeliczonym zgodnie z obowiązującemi przepisami.

W tym celu pracodawca powinien dołączyć przy zgłaszaniu pracownika do nowego rodzaju ubezpieczenia, dostarczoną mu przez tego pracownika dotychczas posiadaną legitymację ubezpieczeniową, którą ubezpieczalnia przesyła następnie właściwemu zakładowi ubezpieczeń społecznych wraz z posiadanemi kartami ewidencyjnemi dla ustalenia podlegających zaliczeniu w dotychczasowem ubezpieczeniu emerytalnem miesięcy względnie tygodni składkowych, oraz podstawy wymiaru składek i przekazania temu zakładowi ubezpieczeń społecznych, do którego dana osoba przechodzi, zmniejszonych o 6 % składek emerytalnych z oprocentowaniem składanem przy kapitalizacji rocznej według stopy technicznej.

Ostatni zakład dokonywa odpowiednich zaliczeń po otrzymaniu od zakładu poprzedniego składek wraz z odpisem przebiegu ubezpieczenia zgodnie z obowiązującemi przepisami, poczem zawiadamia o tem właściwą ubezpieczalnię, celem dokonania odpowiednich wpisów w nowozałożonej karcie ewidencyjnej i legitymacji ubezpieczeniowej pracownika.

Jeżeli pracownik powraca do poprzedniego ubezpieczenia, otrzymuje poprzednią legitymację lub jej wtórnik przy zachowaniu tego samego trybu co do przekazania składek, zaliczenia miesięcy względnie tygodni składkowych i dokonania wpisów do legitymacji, jak przy przejściu pierwszem.

Przepisy powyższe mają odpowiednie zastosowanie w przypadkach, gdy przekazanie składek następuje w myśl art. 120 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej.

W przypadkach wyżej określonych stosuje się odpowiednio § 45.

§  51.
Wpisów do legitymacji ubezpieczeniowej co do danych osobistych i rodzinnych dokonywają ubezpieczalnie społeczne, co do danych zaś dotyczących okresu pracy i zgłoszeń do ubezpieczenia i wymeldowań - pracodawcy.

W przypadku, przewidzianym w § 11, pracownikowi przysługuje prawo żądania od ubezpieczalni odpowiedniego zaświadczenia co do danych, zgłoszonych w sposób, przewidziany w § 11, zamiast odpowiedniego wpisu do legitymacji ubezpieczeniowej.

Okoliczności, wymienione w art. 153 ustawy i art. 8 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej, wpisują ubezpieczalnie społeczne na podstawie stwierdzenia okoliczności, wchodzących w zakres ich działania, wpis zaś innych okoliczności obowiązany jest pracownik uzyskać ze strony właściwych władz, urzędów i instytucyj. Ubezpieczalnia uprawniona jest do dokonania w legitymacji wpisu, dotyczącego okoliczności, nieobjętych jej zakresem działania, na podstawie zaświadczeń właściwych władz, urzędów względnie instytucyj.

§  52.
Ubezpieczonemu przysługuje prawo żądania od ubezpieczalni społecznej wpisania do jego legitymacji ubezpieczeniowej sumy tygodni względnie miesięcy składkowych wraz z sumą zarobków (wynagrodzeń), zaliczonych do ubezpieczenia emerytalnego w ciągu dwóch ostatnich lat kalendarzowych, oraz czasu pozostawania bez pracy w tymże okresie.

Powyższych wpisów ubezpieczony może żądać w okresie od 1 lipca do końca września.

Ubezpieczonemu przysługuje prawo zgłoszenia w ciągu miesiąca od doręczenia wpisu, dokonanego w myśl ustępów poprzednich, sprostowania wpisu względnie zmiany ustalenia okoliczności, mających znaczenie dla stosunku ubezpieczeniowego, objętych powyższym wpisem.

VIII.

Szczególne przepisy dotyczące górnośląskiej części województwa śląskiego.

§  53.
Przepisy rozporządzenia niniejszego mają, z uwzględnieniem zmian, wynikających z §§ 54-57, odpowiednie zastosowanie na obszarze górnośląskiej części województwa śląskiego.
§  54.
Właściwość utworzonych w myśl art. 317 ust. 2 i 3 ekspozytur lub oddziałów Zakładu Ubezpieczenia od Wypadków w zakresie ubezpieczenia, określonego w art. 1 pkt. 2 lit. a) ustawy, względnie Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych - w zakresie ubezpieczenia, określonego w art. 1 punkty 1-4 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej, ustala się według zasad, przyjętych w rozporządzeniu niniejszem dla określenia właściwej ubezpieczalni lub jej oddziału (§ 13).

Termin dokonania zgłoszenia, uzależniony od miejscowości, w których znajduje się siedziba ubezpieczalni (jej oddziału) i siedziba przedsiębiorstwa, uzależnia się od miejscowości, w których znajduje się siedziba ekspozytury lub oddziału właściwego zakładu ubezpieczeń społecznych i siedziba przedsiębiorstwa.

We wszystkich przypadkach, w których w myśl rozporządzenia niniejszego ubezpieczalnia właściwa jest do wykonania czynności, określonych w tem rozporządzeniu, uprawniony względnie obowiązany jest do wykonania czynności oddział lub ekspozytura właściwego zakładu ubezpieczeń społecznych.

Przepis § 48 ma zastosowanie również w razie przejścia z zatrudnienia na obszarze działania jednej z ubezpieczalni społecznych do zatrudnienia na obszarze górnośląskiej części województwa śląskiego - i odwrotnie.

§  55.
Zgłoszenia pracowników i zakładów pracy w zakresie ubezpieczenia, określonego w art. 1 punkty 1 - 4 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej, mają być dokonywane do ekspozytury względnie oddziału Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych, zgłoszenia zaś zakładów pracy w zakresie ubezpieczenia, określonego w art. 1 pkt. 2 lit. a) ustawy - do ekspozytury względnie oddziału Zakładu Ubezpieczenia od Wypadków.
§  56.
Składki, należne za ubezpieczenia pracowników w zakresie art. 1 punkty 1 - 4 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej, mają być wpłacane do oddziału Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych, składki zaś, należne za ubezpieczenie robotników i pracowników umysłowych w zakresie art. 1 pkt. 2 lit. a) ustawy, - do oddziału Zakładu Ubezpieczenia od Wypadków.

Zakład Ubezpieczenia od Wypadków może ustalić dla poszczególnych grup pracodawców dłuższy okres składkowy (§§ 33 ust. 1 i 36 ust. 1), niż określony w § 36 ust. 1.

W zakresie ubezpieczenia, określonego w art. 1 pkt. 2 lit. a) ustawy, pracodawca przedstawia w terminach, określonych przez Zakład Ubezpieczenia od Wypadków (oddział) wykazy zarobków zatrudnionych w okresie składkowym robotników i pracowników umysłowych oraz obliczenie należnych składek.

§  57.
Izba Ubezpieczeń Społecznych ustali treść i formę przewidzianych w rozporządzeniu niniejszem zgłoszeń w zakresie ubezpieczenia, określonego w art. 1 punkty 1-4 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej, oraz ubezpieczenia, określonego w art. 1 pkt. 2 lit. a) ustawy, obowiązujących na obszarze górnośląskiej części województwa śląskiego, uwzględniając lokalne stosunki społeczne i gospodarcze.

Odpowiednia decyzja Izby wymaga zatwierdzenia Ministra Opieki Społecznej.

IX.

Przepisy przejściowe.

§  58.
Pracodawcy, zatrudniający pracowników w dniu wejścia w życie ustawy, obowiązani są dokonać zgłoszeń, przewidzianych w rozporządzeniu niniejszem, w ciągu dni 14 od wejścia w życie rozporządzenia niniejszego.

Zgłoszeń, przewidzianych w ustępie poprzednim, należy dokonać w sposób, jaki byłby właściwy w myśl rozporządzenia niniejszego, gdyby pracownicy, zatrudnieni w dniu wejścia w życie ustawy, z dniem tym rozpoczęli pracę względnie zakład pracy z dniem tym przyjął pracowników (§ 2 ust. ost.) po raz pierwszy.

Przepisy tego paragrafu nie mają zastosowania na obszarze górnośląskiej części województwa śląskiego w zakresie ubezpieczenia, określonego w art. 1 punkty 1 - 4 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej.

§  59.
Zgłoszenia, przepisane w § 58, nie naruszają ustaleń w zakresie obowiązku ubezpieczenia w tym przypadku, gdy w zakresie tego obowiązku ani stan prawny nie uległ zmianie wskutek przepisów ustawy, ani nie uległy zmianie okoliczności faktyczne, decydujące o obowiązku ubezpieczenia.
§  60.
W okresie pierwszych dwóch lat ubezpieczalnia społeczna może w miejsce przewidzianej w rozporządzeniu niniejszem legitymacji ubezpieczeniowej, wydać legitymację tymczasową.
§  61.
Do czasu ustalenia przez Izbę Ubezpieczeń Społecznych formularzy zgłoszeń, obowiązujących na obszarze górnośląskiej części województwa śląskiego (§ 57), zgłoszenia do ekspozytury względnie oddziału Zakładu Ubezpieczenia od Wypadków i Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych, utworzonych na tym obszarze, mają być dokonywane na formularzach, używanych dotychczas przez Zakład Ubezpieczenia od Wypadków w Królewskiej Hucie względnie przez Zakład Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych w Królewskiej Hucie, - po odpowiedniem ich dostosowaniu przez właściwe zakłady ubezpieczeń społecznych do zmienionych przepisów prawnych.
§  62.
W zakresie czynności, dotyczących ustalenia obowiązku ubezpieczenia, zaliczenia do kategorji i klasy niebezpieczeństwa, wysokości składek, należnych za okres do dnia 31 grudnia 1933 r., właściwe są instytucje, które w myśl art. 296 i art. 298 przejmują prawa i obowiązki instytucyj, ulegających likwidacji z dniem wejścia w życie ustawy.
§  63.
Składki, należne za okres do dnia 31 grudnia 1933 r. instytucjom ulegającym likwidacji, ustalają instytucje, przejmujące ich prawa i obowiązki, według przepisów obowiązujących przed wejściem w życie ustawy, wraz z odsetkami zwłoki i innemi należnościami dodatkowemi.

Należności, określone w ustępie poprzednim, mają być wpłacane do instytucyj, przejmujących prawa i obowiązki instytucyj, ulegających likwidacji.

X.

Przepisy końcowe.

§  64.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1934 r.
ZAŁĄCZNIKI
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

ZGŁOSZENIE O WSTĄPIENIU DO PRACY

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

Zgłoszenie pracowników niepodlegających obowiązkowi ubezpieczenia lub żądających zwolnienia

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

Wykaz stanu zatrudnienia.

ZAŁĄCZNIK  Nr 4

Wykaz stanu zatrudnienia pracowników umysłowych

ZAŁĄCZNIK  Nr 5

WYKAZ STANU ZATRUDNIENIA ROBOTNIKÓW.

ZAŁĄCZNIK  Nr 6

Wykaz stanu zatrudnienia pracown. umysłowych.

ZAŁĄCZNIK  Nr 7

Zestawienie składek ubezpieczeniowych za robotników

ZAŁĄCZNIK  Nr 8

Zestawienie składek ubezpieczeniowych za pracowników umysłowych

ZAŁĄCZNIK  Nr 9

Zgłoszenie zmiany zarobku

ZAŁĄCZNIK  Nr 10

Zgłoszenie o wystąpieniu z pracy

ZAŁĄCZNIK  Nr 11

Zgłoszenie zakładu pracy

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 12

Karta przebiegu ubezpieczenia za rok 193 ......

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 13

Karta przebiegu ubezpieczenia za rok 193 ......

grafika

1 § 33 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 31 stycznia 1938 r. (Dz.U.38.12.84) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1938 r.
2 § 41a dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 31 stycznia 1938 r. (Dz.U.38.12.84) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1938 r.
3 § 41b dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 31 stycznia 1938 r. (Dz.U.38.12.84) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1938 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1933.103.818

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób dokonywania zgłoszeń w zakresie ubezpieczeń społecznych, uiszczanie składek i kontrola czynności pracodawców.
Data aktu: 28/12/1933
Data ogłoszenia: 31/12/1933
Data wejścia w życie: 01/01/1934