Komornicy komisoryjni na obszarze sądów apelacyjnych w Poznaniu i Toruniu i sądu okręgowego w Katowicach.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 7 marca 1932 r.
o komornikach komisoryjnych na obszarze sądów apelacyjnych w Poznaniu i Toruniu i sądu okręgowego w Katowicach.

Na zasadzie art. 264 § 1 i 2 prawa o ustroju sądów powszechnych z dnia 6 lutego 1928 r. (Dz. U. R. P. Nr. 12, poz. 93) zarządzam co następuje:
§  1.
W sądach grodzkich w okręgu sądów apelacyjnych w Poznaniu i Toruniu i w okręgu sądu okręgowego w Katowicach czynności komorników sądów grodzkich mogą być powierzane osobom, nie będącym na państwowej służbie cywilnej, jako komornikom komisoryjnym.
§  2.
Komorników komisoryjnych ustanawia prezes sądu apelacyjnego w miarę potrzeby. Ustanowienie komornika komisoryjnego następuje na czas określony lub do odwołania.
§  3.
Komornikami komisoryjnymi mogą być ustanowione osoby, które, nie pozostając na państwowej służbie cywilnej, wykażą, że odpowiadają warunkom mianowania na stanowiska komorników sądów grodzkich w okręgach sądów apelacyjnych w Poznaniu i Toruniu i sądu okręgowego w Katowicach, określonym w rozporządzeniu z dnia 22 kwietnia 1929 r. (Dz. U. R. P. Nr. 29, poz. 287).
§  4.
Osobom, które odbyły na uniwersytecie państwowym studja prawnicze, zakończone przepisami egzaminami, może prezes właściwego sądu apelacyjnego zaliczyć na poczet czasu służby przygotowawczej, przewidzianej w § 5 powołanego w ustępie poprzednim rozporządzenia, czas służby państwowej w charakterze urzędnika lub pracownika kontraktowego.

Zaliczony w ten sposób czas służby nie może przekraczać 6 miesięcy. Pozostały po zaliczeniu czas służby przygotowawczej winien być użyty w jednej trzeciej części na praktykę w oddzielę egzekucyjnym sądu grodzkiego a w dwóch trzecich częściach u komornika sądu grodzkiego.

§  5.
Komornicy komisoryjni składają na ręce naczelnika właściwego sądu grodzkiego przyrzeczenie, iż powierzone im obowiązki pełnić będą sumiennie, bezstronnie i gorliwie, przestrzegając ściśle przepisów prawa, i że zachowają w tajemnicy okoliczności, o których powzięli wiadomość w związku z powierzonemi sobie czynnościami.
§  6.
Do komorników komisoryjnych należy odpowiednio stosować przepisy o nadzorze służbowym, obowiązujące komorników sądów grodzkich.
§  7.
Komornicy komisoryjni obowiązani są strzec przepisów ustaw, i stosować postanowienia ordynacji dla komorników i instrukcji dla komorników oraz inne przepisy i postanowienia obowiązujące komorników sądów grodzkich.
§  8.
Komornikom komisoryjnym nie wolno bez zgody prezesa właściwego sądu apelacyjnego piastować żadnego urzędu państwowego lub samorządowego ani też wykonywać innego zawodu.
§  9.
Komornicy komisoryjni składają przy objęciu czynności do depozytu sądowego kaucję w wysokości 2.000 zł.

Od składania kaucji zwolnieni są emerytowani urzędnicy i wysłużeni wojskowi.

Kaucja ta służy na zabezpieczenie ewentualnych strat spowodowanych czynnościami komorników sądowych.

Zwrot kaucji następuje najwcześniej w rok po zwolnieniu komornika komisoryjnego na zasadzia decyzji prezesa właściwego sądu apelacyjnego.

§  10.
Stosunek umowny z komornikiem komisoryjnym może być rozwiązany każdego czasu, o ile ustanowienie nastąpiło do odwołania, a ponadto w razie niestosowania się komornika do przepisów i postanowień obowiązujących komorników sądów grodzkich, mogącego spowodować obrazę interesu publicznego.

Decyzja w tej mierze należy do prezesa właściwego sądu apelacyjnego. Przed powzięciem tej decyzji naczelnik właściwego sądu grodzkiego może tymczasowo odebrać komornikowi prawo wykonywania czynności komorniczych.

§  11.
Komornicy komisoryjni nie pobierają stałego uposażenia, lecz otrzymują tytułem wynagrodzenia za swe czynności udział w opłatach stron za czynności komornicze w wysokości dwóch piątych sumy tych opłat oraz zwrot poniesionych wydatków. Pozostałą część opłat komornicy komisoryjni wpłacają do kasy sądowej w myśl przepisów, obowiązujących komorników sądów grodzkich.

Za ściąganie grzywien, kar pieniężnych i innych należności Skarbu Państwa komornicy komisoryjni otrzymują wynagrodzenie w wysokości przyznanej każdorazowo komornikom sądów grodzkich.

§  12.
Komornicy komisoryjni używają pieczęci przepisanej dla komorników sądów grodzkich oraz oznak przewidzianych w § 5 lit. c) rozporządzenia z dnia 11 listopada 1931 r. w sprawie oznak urzędów i organów pomocniczych i wykonawczych w dziale Ministerstwa Sprawiedliwości (Dz. U. R. P. Nr. 74, poz. 601).
§  13.
Komornicy komisoryjni otrzymują legitymację służbową.
§  14.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 1932 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1932.20.154

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Komornicy komisoryjni na obszarze sądów apelacyjnych w Poznaniu i Toruniu i sądu okręgowego w Katowicach.
Data aktu: 07/03/1932
Data ogłoszenia: 15/03/1932
Data wejścia w życie: 01/04/1932