Częściowa zmiana i uzupełnienie taryfy telefonicznej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA POCZT I TELEGRAFÓW
z dnia 19 listopada 1932 r.
w sprawie częściowej zmiany i uzupełnienia taryfy telefonicznej.

Na podstawie art. 17 ustawy z dnia 3 czerwca 1924 r. o poczcie, telegrafie i telefonie (Dz. U. R. P. Nr. 58, poz. 584), której tekst jednolity ogłoszony został w załączniku do obwieszczenia Ministra Poczt i Telegrafów z dnia 21 stycznia 1931 r. (Dz. U. R. P. Nr. 12, poz. 57), zarządzam co następuje:
§  1.
W taryfie telefonicznej ogłoszonej w załączniku do rozporządzenia Ministra Poczt j Telegrafów z dnia 28 września 1931 r. (Dz. U. R. P. Nr. 91, poz. 711) częściowo uzupełnionej i zmienionej rozporządzeniami z dnia 14 kwietnia 1932 r. (Dz. U. R. P. Nr. 33, poz. 353), z dnia 20 kwietnia 1932 r. (Dz. U. R. P. Nr. 44, poz. 424), z dnia 27 czerwca 1932 r. (Dz. U. R. P. Nr. 62, poz. 582), z dnia 9 sierpnia 1932 r. (Dz. U. R. P. Nr. 71, poz. 646) i z dnia 23 sierpnia 1932 r. (Dz. U. R. P. Nr. 74, poz. 676), wprowadza się następujące zmiany i uzupełnienia:
1)
§ 15 otrzymuje następujące brzmienie:

"Za rozmowy przeprowadzane z dowolnej stacji abonentowej, ze stacjami abonentowemi załączonemi do central na terenie tegoż powiatu co i wywołująca stacja abonentowa oraz za rozmowy zgłaszane z dowolnej stacji abonentowej z wezwaniem do rozmównicy na terenie tegoż powiatu

za każdą 3-minutową rozmowę zwykłą 0,30 zł

za każdą 3-minutową rozmowę pilną 0,90 zł.

Za rozmowy przeprowadzane z rozmównicy z osobami przywołanemi do rozmównicy lub ze stacjami abonentowemi, załączonemi do central na terenie tegoż powiatu co i wywołująca rozmównica, pobiera się opłatę według stawek ustalonych w § 17 za rozmowy międzymiastowe."

2)
W § 58 w ustępie pierwszym, w wierszu drugim, po liczbie "14" dodaje się przecinek i liczbę "15", a w wierszu trzecim po słowie "międzymiastowych" dodaje się słowa "w obrębie poszczególnych powiatów dla rozmów zgłaszanych przez stacje abonentowe do stacyj abonentowych oraz za rozmowy zgłaszane z dowolnej stacji abonentowej z wezwaniem do rozmównicy na terenie tegoż powiatu", w ustępie piątym, w wierszu drugim, po liczbie "14" dodaje się przecinek i liczbę "15", w wierszu trzecim, słowa "ostatnim ustępie" zastępuje się skwarni "punkcie c)" a w wierszu czwartym po liczbie "14" dodaje się przecinek i liczbę "15", w ustępie siódmym, w wierszu drugim, słowa "ostatnim ustępie" zastępuje się słowami "punkcie c)", a w wierszu trzecim, po liczbie "14" dodaje się przecinek i liczbę "15".
3)
§ 63 otrzymuje następujące brzmienie:

"Nie pobiera się opłaty za zamówioną rozmowę kredytowaną i zwraca się opłaty za rozmowę zgłoszoną do rozmównicy, łącznie z ewentualną opłata dodatkową, określoną w § 61 taryfy w następujących wypadkach:

a) jeżeli rozmowa nie doszła do skutku z powodu złego stanu przewodów lub aparatów,

b) z powodu innych przyczyn związanych z wykonywaniem obsługi,

c) jeżeli zgłaszający rozmowę nie uzyska żądanego połączenia z powodu zajęcia linij telefonicznych w ciągu jednej godziny przy rozmowie pilnej, a w ciągu trzech godzin przy rozmowie zwykłej i rezygnuje z rozmowy, nie zamierzając dłużej oczekiwać,

d) jeżeli rozmowa nie doszła do skutku z powodu nieodpowiadania wzywanego abonenta na wywołanie centrali.

Nie pobiera się opłat za przesłanie uprzedzenia (§ 60 taryfy), za wezwanie do rozmównicy i za posłańca (§ 62 taryfy) tylko w wypadkach wymienionych w punktach a) i b). Opłatę za wywołanie określonej osoby pobiera się również i w tym wypadku, gdy przy wykonaniu zlecenia abonent oświadcza, że wzywanej osoby lub jej zastępcy niema."

4)
§ 64 otrzymuje następujące brzmienie:

"Częściowe pobieranie lub zwrot opłat za zgłoszoną rozmowę uskutecznia się w następujących wypadkach:

a) jeżeli zgłaszający rozmowę cofnie ją przed upływem terminu wskazanego w punkcie c) § 63.

b) leżeli wzywany abonent, który zgłosił się na wywołanie centrali podczas przygotowywania rozmowy, nie zgłosi się do przeprowadzenia samej rozmowy,

c) jeżeli wzywany abonent odmówi przeprowadzenia rozmowy,

d) jeżeli uprzedzenie było przyjęte przez wzywanego abonenta, a do przeprowadzenia samej rozmowy nikt się nie zgłasza,

e) jeżeli osoba wzywana do rozmównicy odmówi przyjęcia wezwania, lub nie zgłosi się w ciągu 6 godzin urzędowych danej centrali od chwili doręczenia jej wezwania oraz gdy wzywana osoba nie mieszka pod wskazanym adresem.

We wszystkich powyższych wypadkach pobiera się opłatę jak za cofnięcie rozmowy według § 17 rubr. 9 - 11 oraz opłaty dodatkowe za uprzedzenie, za wyszukanie numeru i za wezwanie do rozmównicy, określone w §§ 60, 61 i 62.

Jeżeli zgłaszający cofa rozmowę z uprzedzeniem lub z wezwaniem w wypadku podanym w punkcie a), t. j. gdy nie wysłano jeszcze uprzedzenia lub wezwania - wówczas pobiera się tylko opłatę za cofnięcie (§ 17 rubr. 9 - 11)."

5)
§ 65 otrzymuje następujące brzmienie:

"Jeżeli zgłaszający rozmowę nie stawi się do przeprowadzenia rozmowy na wywołanie centrali, rozmowę uważa się za przeprowadzoną i nie zwraca się opłaty ani za rozmowę ani też dodatkowych opłat."

6)
§ 66 otrzymuje następujące brzmienie:

"Okres czasu podlegający opłacie za rozmowę międzymiastową liczy się-przy rozmowach z uprzedzeniem i wezwaniem do rozmównicy - od chwili, gdy rozmawiający faktycznie rozpoczęli rozmowę, a przy rozmowach z numeru do numeru, od chwili, gdy wykonano połączenie stacji abonentowej zgłaszającej rozmowę ze stacją abonentowa wzywaną i gdy obie te stacje odpowiedziały na wezwanie.

W razie, gdy już w toku rozmowy osoby rozmawiające narażone będą na trudności przy porozumiewaniu się, z powodu wadliwego stanu przewodów lub urządzeń telefonicznych, czas trwania rozmowy podlegający opłacie należy obliczać według czasu, w którym faktycznie rozmowa miała przebieg zadawalający. Ma to zastosowanie tylko wówczas, gdy o trudnościach napotykanych w trakcie rozmowy zainteresowana centrala została powiadomiona przez rozmawiającego lub sama obsługa to zauważyła."

7)
§ 67 otrzymuje następujące brzmienie:

"Rozmowę uważa się za przeprowadzoną bez względu na to, kto rozmawiał z telefonu abonenta zarówno zgłaszającego jak i wzywanego."

8)
§ 68 otrzymuje następujące brzmienie:

"W centralach o służbie ograniczonej zgłoszenia mają ważność do końca godzin urzędowych w danym dniu, a w centralach o służbie w ciągu całej doby - do godziny 24-ej."

Na życzenie zgłaszającego rozmowę - zgłoszenie niezałatwione w ciągu wyżej wskazanego czasu może być przesunięte na najbliższy okres godzin urzędowych z zachowaniem pierwszeństwa w kolejności.

Zmiana rozmowy zwykłej na pilną jest dopuszczalna i nie uważa się tego za cofnięcie pierwotnie zgłoszonej rozmowy, natomiast zmiana rozmowy pilnej na zwykłą jest niedopuszczalna.

§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 grudnia 1932 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1932.105.876

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Częściowa zmiana i uzupełnienie taryfy telefonicznej.
Data aktu: 19/11/1932
Data ogłoszenia: 30/11/1932
Data wejścia w życie: 01/12/1932