Częściowa zmiana taryfy celnej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW: SKARBU, PRZEMYSŁU I HANDLU ORAZ ROLNICTWA
z dnia 31 sierpnia 1931 r.
w sprawie częściowej zmiany taryfy celnej.

Na podstawie art. 7 punkt i) ustawy z dnia 31 lipca 1924 r. w przedmiocie uregulowania stosunków celnych (Dz. U. R. P. Nr. 80, poz. 777) zarządza się co następuje:
§  1.
Pozycja 178 taryfy celnej z dnia 26 czerwca 1924 r. (Dz. U. R. P. Nr. 54, poz. 540) w brzmieniu nadanem rozporządzeniem z dnia 39 października 1925 r. (Dz. U. R. P. Nr. 113, poz. 800) otrzymuje brzmienie podane niżej, przyczem stawki celne rozumieją się w nowej jednostce pieniężnej (Dz. U. R. P. z 1928 r. Nr. 26, poz. 241):
Pozycja taryfy celnej Nazwa towaru Cło od 100 kg zł
178 Książki, wytwory graficzne oraz fotografje:
p. 1 książki, broszury, również z ilustracjami w tekście:
a) książki obrazkowe dla dzieci z tekstem:
I. w których przeważa tekst 120.-
II. w których przeważają obrazki, względnie bez tekstu 300.-
b) książki o charakterze albumowym, w których przeważa tekst:
I. w języku polskim, 120.- bez cła
II. w językach-obcych
c) wszystkie inne, oprócz wymienionych w uwadze 3:
I. w języku polskim, drukowane poza granicami polskiego obszaru celnego 120.-
II. w językach obcych bez cła
Uwaga I: książki i broszury w języku polskim, drukowane poza granicami polskiego obszaru celnego, oraz wydawnictwa ilustrowane artystyczne i naukowe, posiadające objaśniający tekst w kilku językach, w tem i w polskim - wszystko chociażby w oprawach introligatorskich - za pozwoleniem Ministerstwa Skarbu bez cła
Uwaga 2: Książki i słowniki dwu lub wielojęzyczne, chociażby jednym językiem był język polski, podlegają cieniu, jak książki w językach obcych.
Uwaga 3: Książki o charakterze albumowym, w których przeważają ilustracje, bez względu na język tekstu, podlegają cłu według punktu 5 lit. a) lub b) niniejszej pozycji.
p. 2 pisma i wydawnictwa perjodyczne:
a) pisma i wydawnictwa perjodyczne ilustrowane:
I. w języku polskim 200.-
II. w językach obcych bez cła
b) pisma i Wydawnictwa perjodyczne nieilustrowane, względnie z ilustracjami nie mającemi charakteru artystycznego (np. ilustracje w gazetach codziennych):
I. w języku polskim 120.
II. w językach obcych bez cła
Uwaga: Pisma i wydawnictwa periodyczne w języku polskim, których redakcje mają stałą siedzibę poza granicami polskiego obszaru celnego bez cła
p. 3 nuty 135.59
p. 4 mapy i plany, oprócz osobno wymienionych, również w atlasach, chociażby podklejone, oprawione, w połączeniu z listwami:
a) jednobarwne 390,-
b) wielobarwne 585.-
p. 5 obrazy, rysunki, litografje oraz wszelkie reprodukcje, wykonane na papierze, kartonie i tekturze sposobem graficznym, oprócz osobno wymienionych:
a) jednobarwne 156.-
b) wielobarwne, oprócz osobno wymienionych 468.-
c) wielobarwne: obrazy, tablice, atlasy przyrodnicze i techniczne, okładki do takichże atlasów, tablice i obrazki rozkładane na papierze, kartonie, tekturze, również podklejone oraz inne tym podobne - wszystko o charakterze pomocy szkolnych i naukowych 234.-
Uwaga: Oleodruki, litografje oraz wszelkie reprodukcje obrazów polskich artystów o wartości artystycznej (oprócz pocztówek) - za pozwoleniem Ministerstwa Skarbu bez cła
p. 6 fotografje wszelkie, oprócz pocztówek 500.-
Uwaga: Fotografje, nawet w postaci pocztówek, w pojedynczych egzemplarzach oraz fotografje nadsyłane jako materjał redakcyjny dla dzienników i czasopism bez clą
p. 7 pocztówki, chociażby wykonane ręcznie 780.-
p. 8 wykonane ręcznie: obrazy, rysunki, mapy, plany, nuty oraz manuskrypty, tudzież wypełnione ręcznie lub pismem maszynowem: księgi handlowe, rachunkowe, różne blankiety, kwity i t. p. bez cła
p. 9 druki oraz rysunki przemysłowe i handlowe: kalendarze, afisze, plakaty, cenniki, katalogi, prospekty, etykiety, programy, druki manipulacyjne, bilety wizytowe, bilety do wszelkiego rodzaju komunikacji, bilety na różne widowiska i t. d., a także niewypełnione faktury, blankiety, formularze, schematy, zaproszenia i t. p.:
a) jednobarwne 260.-
b) wielobarwne 780.-
Uwaga: Reklamowe: książki, broszury, cenniki, katalogi, prospekty, plakaty firm zagranicznych Oraz wszelkie druki, dotyczące zagranicznej propagandy turystycznej - za pozwoleniem Ministerstwa Skarbu bez cła
Uwaga ogólna: Od towarów objętych niniejszą pozycją, oprócz wymienionych w punk-. cię 1 lit. a) I, b), c) i w punkcie 4, przywożonych w oprawach introligatorskich z grzbietami, pobiera się dodatkowe cło 65.-
§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 października 1931 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1931.84.661

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Częściowa zmiana taryfy celnej.
Data aktu: 31/08/1931
Data ogłoszenia: 17/09/1931
Data wejścia w życie: 01/10/1931