Premjowanie ogierów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 13 lutego 1931 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Spraw Wojskowych w sprawie premjowania ogierów.

Na podstawie art. art. 15 i 18 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 17 maja 1927 r. o państwowych zakładach chowu koni i o premjowaniu ogierów (Dz. U. R. P. Nr. 48, poz. 435) zarządza się co następuje:
§  1.
Państwo premjować będzie corocznie odpowiednie do hodowli ogiery rozpłodowe, stanowiące własność organizacyj i instytucyj społeczno - rolniczych i hodowlanych oraz związków samorządowych, w razie zaś braku dostatecznej ilości takich ogierów - ogiery, stanowiące własność osób prywatnych.
§  2.
Premje przyznawane będą i wypłacane w kwotach pieniężnych. Premje te będą się dzieliły na następujące klasy:

klasę I

klasę II

klasę III.

Premje klasy I będą najwyższe, premje zaś każdej następnej klasy będą odpowiednio niższe.

Wysokość premji każdej klasy ustala Minister Rolnictwa, który również w granicach sum uchwalonych na ten cel w budżecie Państwa ustanawia na każdy rok ilość premij i ich rozdział na poszczególne obszary Państwa.

§  3.
Do uzyskania premji klasy I-ej potrzebne jest posiadanie przez ogiera następujących warunków:
a)
przewidziane w przepisach o nadzorze państwowym nad ogierami - świadectwo uznania dla ogierów I-ej kategorji;
b)
udowodnione pochodzenie, stwierdzone wpisaniem do księgi stadnej koni, wydawanej przez Ministerstwo Rolnictwa lub pozostającej pod jego nadzorem, a także do zagranicznych ksiąg stadnych, uznanych przez Ministerstwo Rolnictwa za równorzędne;
c)
sprawdzoną dzielność w publicznych próbach koni;
d)
wyraźny, odpowiadający danej rasie - typ;
e)
prawidłową budowę, dobre ruchy, zupełne zdrowie;
f)
wzrost, masę i kościstość, w zupełności odpowiadające wymaganiom, stawianym danej rasie;
g)
brak wad dziedzicznych lub nabytych, prócz takich, które są wynikiem mechanicznych uszkodzeń;
h)
wiek: dla ogierów ras szlachetnych 6 - 20 lat, dla ogierów ras pociągowych i ich pochodnych 5 - 12 lat.

Za mieszańce, pochodzące z połączenia koni ras szlachetnych z końmi ras pociągowych i ich pochodnych, nie mogą być przyznane premje klasy I-ej.

§  4.
Do uzyskania premji klasy II-ej potrzebne jest posiadanie przez ogiera następujących warunków:
a)
przewidziane w przepisach o nadzorze państwowym nad ogierami - świadectwo uznania dla ogierów I lub II kategorji;
b)
wyraźny, odpowiadający danej rasie - typ;
c)
prawidłową budowę, dobre ruchy, zupełne zdrowie;
d)
wzrost, masę i kościstość, odpowiadające wymaganiom, stawianym danej rasie;
e)
brak wad dziedzicznych;
f)
wiek: dla ogierów ras szlachetnych i krajowych 4 - 20 lat, dla ogierów ras pociągowych i ich pochodnych 3 - 12 lat.
§  5.
Do uzyskania premji klasy III-ej potrzebne jest posiadanie przez ogiera następujących warunków:
a)
przewidziane w przepisach o nadzorze państwowym nad ogierami - świadectwo uznania;
b)
prawidłową budowę, dobre ruchy, zupełne zdrowie;
c)
brak wad dziedzicznych;
d)
wiek: dla ogierów ras szlachetnych i krajowych 4 - 20 lat, dla ogierów ras pociągowych i ich pochodnych 3 - 15 lat.
§  6.
Za ogiery, które przekroczyły granicę wieku, określoną w § 3 pkt. h), § 4 pkt. f) i § 5 pkt. d), lecz odpowiadają wszystkim pozostałym warunkom, określonym w jednym z tych paragrafów, ponadto zaś posiadają dostateczną żywotność i zachowały zdolności rozpłodowe, może być w wyjątkowych wypadkach przyznana połowa premji odnośnej klasy.
§  7.
Za ogiery czyniące zadość warunkom, przepisanym do uzyskania premji klasy II lub III (§§ 4 i 5), które należą do kategorji hucułów, koników lub mierzynów, mogą być przyznane odpowiednio obniżone premje klasy II lub III. Premje takie mogą być również przyznane za ogiery czyniące zadość warunkom, przepisanym do uzyskania premji klasy II lub III, które zostały zakwalifikowane po raz pierwszy do premjowania lub nie później, niż w 2-ch następnych latach.

Wysokość obniżonej premji klasy II i III ustalać będzie Minister Rolnictwa.

§  8.
O przyznaniu premji decyduje Minister Rolnictwa na wniosek:
a)
Ministerstwa Spraw Wojskowych,
b)
wojewodów,
c)
kierowników państwowych zakładów chowu koni,
d)
wojskowych rejonowych inspektorów koni,
e)
organizacyj rolniczych, zajmujących się sprawami hodowli koni.

Wnioski te winny zawierać szczegółowe dane, uzasadniające przyznanie za ogiera premji odpowiedniej klasy (§§ 2 - 7).

§  9.
Przyznane premje będą wypłacane za pośrednictwem kierowników właściwych państwowych stad ogierów.
§  10.
Przed wypłaceniem premji właściciel ogiera winien złożyć w państwowem stadzie ogierów pisemne zobowiązanie, że będzie używał premjowanego ogiera do odchowywania go z cudzemi klaczami w roku, na który udzielono premji za opłatą i na warunkach, ustanowionych dla odchowywania ogierów państwowych zakładów chowu koni z klaczami, nienależącemi od tych zakładów.

Ponowne udzielanie premji uzależnione nadto będzie od złożenia przez właściciela ogiera dowodów, stwierdzających, że w roku, na który udzielono poprzednio premji, ogier użyty był do odchowania z cudzemi klaczami wymaganą ilość razy. Za dowody te uważać się będzie wypełnione rejestry stanowienia (§ 14).

§  11.
Kierownicy właściwych państwowych stad ogierów podawać będą do wiadomości każdemu posiadaczowi ogiera premjowanego a także zarządom gmin, w których znajdują się takie ogiery, następujące dane:
a)
wysokość opłat i warunki, ustanowione dla odchowywania ogierów państwowych zakładów chowu koni z klaczami nienależącemi do tych zakładów (§ 10 ustęp pierwszy);
b)
ilość cudzych klaczy, z któremi ogier premjowany winien być odchowany w roku, na który udzielono premji (§ 10 ustęp drugi).
§  12.
Każdego roku w styczniu obowiązany jest zarząd gminy, w obrębie której znajduje się ogier premjowany, podać do wiadomości publicznej w sposób w gminie praktykowany wysokość opłat, jakie wolno pobierać za odchowanie takiego ogiera z klaczami.
§  13.
Premjowane ogiery pozostają pod nadzorem państwowym. Nadzór ten wykonywają kierownicy państwowych stad ogierów.
§  14.
Na dowód odchowania ogiera premjowanego z klaczami posiadacz takiego ogiera winien wydawać świadectwo stanowienia. Oprócz tego posiadacz winien prowadzić rejestry stanowienia. Wypełnione rejestry stanowienia winny być przesłane kierownikowi właściwego państwowego stada ogierów najpóźniej do dnia 1 sierpnia tego roku, na który została przyznana premja.

Wzór świadectw stanowienia i rejestrów stanowienia ustala Minister Rolnictwa.

§  15.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1931.44.389

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Premjowanie ogierów.
Data aktu: 13/02/1931
Data ogłoszenia: 09/05/1931
Data wejścia w życie: 09/05/1931