Upoważnienie niektórych stowarzyszeń do współdziałania z organami państwowemi w ujawnianiu przestępstw przeciwko ochronie zwierząt.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH W POROZUMIENIU Z MINISTREM SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 27 grudnia 1930 r.
o upoważnieniu niektórych stowarzyszeń do współdziałania z organami państwowemi w ujawnianiu przestępstw przeciwko ochronie zwierząt.

Na podstawie art. 10 i 11 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o chronię zwierząt (Dz. U. R. P. Nr. 36, poz. 332) postanawia się co następuje:
§  1.
Stowarzyszenia mające za zadanie ochronę zwierząt, a wymienione w załączniku do niniejszego rozporządzenia, upoważnia się do współdziałania z organami państwowemi w ujawnianiu przestępstw przewidzianych w rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. R. P. Nr. 36, poz. 332).
§  2.
Współdziałanie przewidziane w § 1 obejmuje:
a)
uczestnictwo w dochodzeniu policyjnem, a mianowicie obecność przy czynnościach dochodzenia, zadawanie pytań osobom badanym za zgodą prowadzącego dochodzenie, stawianie wniosków, które prowadzący dochodzenie uwzględnia w miarę możności;
b)
samodzielne prowadzenie dochodzeń w zastępstwie policji w wypadkach gdy policja jeszcze dochodzenia nie rozpoczęła albo rozpoczęte przekazała stowarzyszeniu.
§  3.
Stowarzyszenia wymienione w załączniku wykonywują czynności przewidziane w § 2 za pośrednictwem delegatów powołanych z pośród członków stowarzyszenia przez jego zarząd; czynności jednak przewidziane w pkt, b) § 2 moją pełnić tylko ci delegaci, którzy otrzymają na wniosek zarządu stowarzyszenia osobne do tego upoważnienie od powiatowej władzy administracji ogólnej; upoważnienie to uprawnia do spełniania odnośnych czynności na obszarze całego Państwa. Upoważnienie to może być odwołane.
§  4.
Delegaci stowarzyszeń wymienionych w załączniku przeprowadzają dochodzenie (§ 2 pkt. b) stosownie do art. 243 kodeksu postępowania karnego. Nie przysługują im żadne inne uprawnienia policji państwowej w zakresie dochodzenia. Jeśli zachodzi potrzeba dokonania czynności przekraczającej uprawnienia delegata, jest on obowiązany zwrócić się do policji, która spełnia odnośną czynność, jeśli żądanie jest uzasadnione.
§  5.
Delegat jest obowiązany zawiadomić policję o rozpoczęciu przez siebie dochodzenia w ciągu 48 godzin, a po ukończeniu dochodzenia, o jego wyniku, również w ciągu 48 godzin. Zawiadomienie może być ustne lub pisemne.
§  6.
Policja państwowa może każdej chwili objąć dochodzenie prowadzone przez delegata, któremu wówczas przysługują tylko uprawnienia przewidziane w § 2 pkt. a).
§  7.
Stowarzyszenia upoważnione do współdziałania w ujawnianiu przestępstw (§ 1) obowiązane są do udzielania swym delegatom legitymacyj według załączonych wzorów; legitymacje te uzyskują ważność po poświadczeniu przez powiatową władzę administracji ogólnej.

Delegat jest obowiązany, w czasie pełnienia swych czynności, mieć ze sobą wyżej określoną legitymację i okazywać ją na żądanie organom bezpieczeństwa i osobom zainteresowanym.

§  8.
Rozporządzenie niniejsze obowiązuje po upływie tygodnia od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

WYKAZ

towarzystw mających na celu ochronę zwierząt, upoważnionych do współdziałania z organami państwowemi w ujawnianiu przestępstw przewidzianych w rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. R. P. Nr. 36, poz. 332).

1. Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Warszawie,

2. Polska Liga Przyjaciół Zwierząt w Warszawie,

3. Łódzkie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami,

4. Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami Województwa w Poznaniu,

5. Krakowskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt i Przyrody,

6. Związek Opieki nad Zwierzętami w Krakowie,

7. Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami we Lwowie,

8. Wojewódzkie Towarzystwo Ochrony Zwierząt w Stanisławowie,

9. Wileńskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami,

10. Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Częstochowie.

UWAGA: Upoważnienie do współdziałania z organami państwowemi w ujawnianiu przestępstw rozciąga się na prowincjonalne koła towarzystw powyżej wymienionych.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1931.3.17

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Upoważnienie niektórych stowarzyszeń do współdziałania z organami państwowemi w ujawnianiu przestępstw przeciwko ochronie zwierząt.
Data aktu: 27/12/1930
Data ogłoszenia: 15/01/1931
Data wejścia w życie: 23/01/1931