Regulowanie obrotu węgla.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 3 grudnia 1930 r.
w sprawie regulowania obrotu węgla.

Na podstawie art. 44 ust. 5 Konstytucji postanawiam co następuje:
Art.  1.

Ministrowi Przemysłu i Handlu służy prawo kontrolowania zapasów węgla i warunków kształtowania się rynku węglowego.

Zarządy kopalń oraz organizacyj, upoważnionych przez nie do sprzedaży węgla z kopalń, jako też inne osoby, zajmujące się sprzedażą lub dostawą węgla, powinny na żądanie Ministra Przemysłu i Handlu lub upoważnionych przez niego delegatów przedstawiać wszelkie dokumenty, rachunki, oferty i korespondencję, odnoszące się do zbytu i dostawy węgla.

Przy wykonywaniu kontroli zastrzega się zachowanie ścisłej poufności co do stanu interesów kontrolowanych przedsiębiorstw oraz co do wszelkich wogóle faktów, ujawnionych przy przeprowadzeniu kontroli.

Informacje, otrzymane przy wykonywaniu kontroli, w żadnym wypadku nie mogą być użyte dla celów podatkowych.

Art.  2.

Upoważnia się Ministra Przemysłu i Handlu do wydawania rozporządzeń i zarządzeń, dotyczących:

a)
kontroli obrotu węgla na kopalniach;
b)
zakazywania w ramach istniejących w tej mierze zobowiązań międzynarodowych wywozu zagranicę węgla wszystkich gatunków lub w pewnych gatunkach, lub też z poszczególnych kopalń, jak i przez pewne punkty graniczne, a to celem zapewnienia racjonalnego eksportu;
c)
tworzenia przymusowych organizacyj przedsiębiorstw węglowych w celach normowania wywozu i zbytu węgla, oraz wykonywania kontroli nad działalnością tych organizacyj; statuty powyższych organizacyj będą zatwierdzane przez Ministra Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
Art.  3.

W wypadku istniejącego lub grożącego braku węgla na wewnętrznym rynku krajowym lub w pewnych jego ośrodkach:

a)
Minister Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych może ustanowić plan zaopatrzenia ludności w węgiel oraz wyznaczyć kontyngenty przeznaczone dla dostawy do poszczególnych ośrodków.

Rozdział wyznaczonego dla danego ośrodka kontyngentu pomiędzy poszczególne składnice będzie należał do kompetencji Ministra Spraw Wewnętrznych.

b)
Ministrowi Przemysłu i Handlu będzie służyło prawo: 1) dokonywania przydziału poszczególnym kopalniom kontygentu na rynek wewnętrzny i zagraniczny, 2) normowania wywozu węgla z kopalń na rynek wewnętrzny i zagraniczny w ramach zdolności przewozowej kolei, a nadto 3) zmiany kolejności transportów węgla dla poszczególnych odbiorców w porozumieniu z Ministrem Komunikacji.
Art.  4.

Przez węgiel w znaczeniu niniejszego rozporządzenia rozumie się węgiel kamienny, węgiel brunatny, koks i brykiety.

Art.  5.

Winny wykroczenia przeciwko zakazowi wywozu węgla zagranicę podlega karze grzywny w wysokości do 10 złotych od tonny wywiezionego węgla, lub aresztu do trzech miesięcy, lub obu karom łącznie.

Winny naruszenia innych postanowień niniejszego rozporządzenia, jako też rozporządzeń i zarządzeń, wydanych na jego podstawie, podlega karze grzywny do wysokości 3.000 zł lub aresztu do 3 miesięcy, lub obu karom łącznie.

Karę wymierza wyższy urząd górniczy. Minister Przemysłu i Handlu może w drodze rozporządzenia przekazać orzecznictwo karno-administracyjne okręgowym urzędom górniczym.

Art.  6.

Niniejsze rozporządzenie nie narusza przepisów ustawy z dnia 31 lipca 1924 r. w przedmiocie uregulowania stosunków celnych (Dz. U. R. P. Nr. 80, poz. 777).

Art.  7.

Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrami: Spraw Wewnętrznych, Komunikacji i Skarbu w zakresie kompetencji każdego z nich.

Art.  8.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i obowiązuje w ciągu lat trzech.

Jednocześnie traci moc obowiązującą rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 4 listopada 1926 r. w sprawie regulowania kolejowych transportów węgla, koksu i brykietów węglowych (Dz. U. R. P. Nr. 110, poz. 641).

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1930.86.667

Rodzaj: Rozporządzenie z mocą ustawy
Tytuł: Regulowanie obrotu węgla.
Data aktu: 03/12/1930
Data ogłoszenia: 06/12/1930
Data wejścia w życie: 06/12/1930