Zm.: rozporządzenie o popieraniu rozbudowy i rozwoju gospodarczego miasta i portu Gdyni.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 24 listopada 1930 r.
o zmianie i uzupełnieniu niektórych postanowień rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 1 czerwca 1927 r. o popieraniu rozbudowy i rozwoju gospodarczego miasta i portu Gdyni.

Na podstawie art. 44 ust. 5 Konstytucji postanawiam co następuje:
Art.  1.

Do rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 1 czerwca 1927 r. o popieraniu rozbudowy i rozwoju gospodarczego miasta i Portu Gdyni (Dz. U. R. P. Nr. 51, poz. 452) wprowadza się, następujące zmiany i uzupełnienia:

I.
Art. 5 otrzymuje brzmienie następujące:

"Ze względów wyższej użyteczności mogą być w wypadkach gospodarczej konieczności wywłaszczane na rzecz Skarbu Państwa, miasta lub portu Gdyni nieruchomości, położone w granicach gminy Gdyni oraz jej sfery interesów mieszkaniowych, potrzebne dla celów rozbudowy urządzeń i zakładów oświatowych i użyteczności publicznej, rozbudowy składów i urządzeń portowych, rozbudowy wolnej strefy portowej oraz rozbudowy przemysłu, którego istnienie związane jest z handlem morskim.

Wywłaszczenie nastąpi w trybie, przewidzianym w ustawie z dnia 11 czerwca 1874 r. o wywłaszczeniu nieruchomości (Zb. Ust. pruskich str. 221 i nast.).

W wypadkach nagłej konieczności może wojewoda po porozumieniu z Urzędem Morskim wprowadzić gminę miejską tymczasowo w posiadanie wywłaszczonej na rzecz miasta nieruchomości po ustaleniu planu wywłaszczenia (§ 21 powołanej ustawy z dnia 11 czerwca 1874 r.). Przy wprowadzaniu w posiadanie należy protokólarnie stwierdzić stan nieruchomości. Posiadacz nieruchomości otrzyma za pozbawienie go posiadania odszkodowanie, które ustali wojewoda jednocześnie z decyzją o wprowadzeniu gminy w powiadanie nieruchomości.

Od decyzji wojewody służy posiadaczowi nieruchomości w przeciągu dwu tygodni od dnia doręczenia decyzji odwołanie do Ministra Spraw Wewnętrznych, który decyduje w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu. Od tej decyzji, o ile dotyczy odszkodowania, służy zwykła droga sądową".

II.
Po art. 5 wstawia się art. 5a o brzmieniu następującem:

"Odstępowanie gruntów państwowych gminie miasta Gdyni na zasadzie art. 14 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 kwietnia 1927 r. o rozbudowie miast (Dz. U. R. P. Nr. 42, poz. 372) będzie uskuteczniane na podstawie wniosku Ministra Robót Publicznych, powziętego w porozumieniu z Ministrami Spraw Wewnętrznych, Skarbu, Rolnictwa, oraz o ile chodzi o grunta, położone w sferze interesów mieszkaniowych miasta, w porozumieniu z Ministrem Reform Rolnych. Uprzednie zatwierdzanie programu rozbudowy miasta lub części miasta, przewidziane w art. 4 tegoż rozporządzenia, nie jest wymagane.

W stosunku do odstąpionych gruntów nie będą miały zastosowania również postanowienia art. 14 ust. 5 powołanego rozporządzenia o rozbudowie miast".

III.
Art. 6 otrzymuje brzmienie następujące:

"W zastosowaniu do budowli, położonych w granicach administracyjnych miasta Gdyni, przedłuża się przewidziany w rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 12 września 1930 r. o ulgach podatkowych dla nowowznoszonych budowli (Dz. U. R. P. Nr. 64, poz. 508) piętnastoletni okres zwolnienia od podatku od nieruchomości względnie od podatków budynkowych do lat dwudziestu pięciu.

Postanowienie niniejszego artykułu nie ma zastosowania do podatków, pobieranych na rzecz miasta Gdyni".

IV.
Art. 7 otrzymuje następujące brzmienie:

"Przedsiębiorstwa lub zakłady, znajdujące się w Gdyni, na których prowadzenie wymagane jest w myśl rozdziału II ustawy z dnia 15 lipca 1925 r. o państwowym podatku przemysłowym (Dz. U. R. P. Nr. 79, poz. 550) posiadanie oddzielnego świadectwa przemysłowego, a których działalność przyczynić się może do rozwoju gospodarczego miasta Gdyni, mogą być przez Ministra Skarbu na wniosek Ministra Przemysłu i Handlu zwolnione od państwowego podatku przemysłowego na przeciąg 15 lat od ich uruchomienia, nie dłużej jednak, jak do roku 1945 włącznie.

Przedsiębiorstwa i zakłady, zwolnione od państwowego podatku przemysłowego w myśl ustępu poprzedniego, podlegają wymiarowi idealnego podatku przemysłowego w celu opodatkowania na rzecz związków samorządowych i innych korporacyj, wymienionych w art. 120 powołanej ustawy o państwowym podatku przemysłowym".

V.
Po art. 7 wstawia się art. 7-a o następującem brzmieniu:

"Przedsiębiorstwa przemysłowe i komunikacyjne, które w okresie do końca roku 1935 powstaną i będą znajdowały się w Gdyni, może Rada Ministrów - w wyjątkowych wypadkach, zasługujących na szczególne uwzględnienie - zwolnić na okres dziesięcioletni od państwowego podatku dochodowego, pobieranego na zasadzie działu I ustawy o państwowym podatku dochodowym w brzmieniu, ustalonem rozporządzeniem Ministra Skarbu z dnia 30 kwietnia 1925 r. (Dz. U. R. P. Nr. 58, poz. 411), o ile przedsiębiorstwa te poczynią w Gdyni w okresie do końca roku 1935 inwestycje, mające doniosłe znaczenie dla rozbudowy i rozwoju gospodarczego miasta i portu Gdyni.

Wnioski o zwolnienie przedkładają Radzie Ministrów wspólnie Ministrowie Skarbu oraz Przemysłu i Handlu.

Przedsiębiorstwa, zwolnione od państwowego podatku dochodowego w myśl ustępu pierwszego, podlegają wymiarowi idealnego podatku dochodowego w celu opodatkowania ich ma rzecz gmin i powiatowych związków komunalnych - zgodnie z art. 24 powołanej ustawy o państwowym podatku dochodowym".

VI.
Art. 8 otrzymuje brzmienie następujące:

"Akty wywłaszczenia, przewidziane w art. 5, są wolne od opłat stemplowych.

Minister Skarbu na wniosek Ministra Przemysłu i Handlu może zwolnić od opłat stemplowych pisma, sporządzone w okresie do 1945 r. włącznie, a stwierdzające przejście własności rzeczy nieruchomych, niezbędnych do uruchomienia lub powiększenia przedsiębiorstw przemysłowych lub handlowych, które na obszarze miasta Gdyni bądź już rozpoczęły, bądź rozpoczną do końca 1935 r. działalność, mogącą się przyczynić do rozwoju gospodarczego Gdyni.

Zwolnienie od opłat, przewidziane w ustępie poprzednim, nie pociąga za sobą zwolnienia od opłat komunalnych".

VII.
Art. 9 otrzymuje brzmienie następujące:

"Minister Skarbu na wniosek Ministra Przemysłu i Handlu może zwolnić od opłat stemplowych pisma, sporządzone do końca 1940 r., dotyczące założenia spółki handlowej z siedzibą w Gdyni lub powiększenia kapitału zakładowego takiej spółki, jeżeli jej działalność może się przyczynić do rozwoju gospodarczego Gdyni".

Art.  2.

Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Przemysłu i Handlu w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami.

Art.  3.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1930.80.631

Rodzaj: Rozporządzenie z mocą ustawy
Tytuł: Zm.: rozporządzenie o popieraniu rozbudowy i rozwoju gospodarczego miasta i portu Gdyni.
Data aktu: 24/11/1930
Data ogłoszenia: 29/11/1930
Data wejścia w życie: 29/11/1930