Zm.: rozporządzenie z dnia 13 listopada 1928 r. w sprawie uregulowania wywozu kurzych jaj zagranicę.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 9 kwietnia 1930 r.
w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa o zmianie rozporządzenia z dnia 13 listopada 1928 r. w sprawie uregulowania wywozu kurzych jaj zagranicę.

Na podstawie art. 3, 5, 7 i 12 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 6 marca 1928 r. o uregulowaniu wywozu kurzych jaj zagranicę (Dz. U. R. P. Nr. 27, poz. 249) zarządza się co następuje:
§  1. 1
W rozporządzeniu Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 13 listopada 1928 r. wydanem w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa w sprawie uregulowania wywozu kurzych jaj zagranicę (Dz. U. R. P. z 1929 r. Nr. 1, poz. 5) wprowadza się zmiany następujące:
I.
w § 1 dodaje się nowy ustęp końcowy:

"Przedsiębiorstwa, względnie składy przeróbcze, które zostały wykreślone z rejestru przedsiębiorstw eksportowych, stosownie do postanowień § 18 na skutek niezachowania przepisów niniejszego rozporządzenia, nie mogą być wpisane do rejestru ponownie, przed upływem 6-ciu miesięcy od dnia wykreślenia. Kierownikiem przedsiębiorstwa, względnie składu przeróbczego nie może być również przed upływem 6-ciu miesięcy od dnia wykreślenia kierownik przedsiębiorstwa, względnie składu przeróbczego, które w myśl powyższego zostało z rejestru wykreślone".

II.
w § 2 w ustępie 2 w ostatniem zdaniu zamiast wyrazów: "zawiadamia o dokonanym wpisie Ministerstwo Przemysłu i Handlu" wprowadza się wyrazy:

"przesyła bezzwłocznie odpis całego wpisu do Ministerstwa Przemysłu i Handlu".

III.
w § 4 dodaje się w końcu następujące zdanie:

"Władza rejestrująca winna zmiany powyższe wciągnąć do rejestru i zawiadomić o tem Ministerstwo Przemysłu i Handlu".

IV.
w § 7 dodaje się:

w punkcie a) w końcu pierwszego ustępu następujące zdanie:

"Pomieszczenia te winny być oddzielone ścianą stałą od wszelkich innych pomieszczeń"; w punkcie d) po wyrazie "personelu" dodaje się wyrazy: "najmniej z dwóch osób złożonego".

V.
§ 9 otrzymuje brzmienie następujące:

"Jaja świeże i czyste, przeznaczone na wywóz, należy sortować według następujących gatunków, oznaczonych wagą 1000 sztuk jaj:

1) powyżej 45 kg do 48 kg włącznie przy zachowaniu wagi przeciętnej 1000 szt. jaj od 46 kg do 47 kg włącznie;

2) powyżej 48 kg do 51 kg włącznie przy zachowaniu wagi przeciętnej 1000 szt. jaj od 49 kg do 50 kg włącznie;

3) powyżej 51 kg do 54 kg włącznie przy zachowaniu wagi przeciętnej 1000 szt. jaj od 52 kg do 53 kg włącznie;

4) powyżej 54 kg do 57 kg, włącznie przy zachowaniu wagi przeciętnej 1000 szt. jaj od 55 kg do 56 kg włącznie;

5) powyżej 57 kg do 62 kg włącznie przy zachowaniu wagi przeciętnej 1000 szt. jaj od 58,5 kg do 60,5 kg. włącznie;

6) powyżej 62 kg.

W każdym poszczególnym gatunku jaj może się znajdować najwyżej 12 % jaj, których waga nie odpowiada wadze danego gatunku".

VI.
w § 10 dodaje się po pierwszym ustępie ustęp nowy:

"Jaja posiadające komorę powietrzną o głębokości w porze wiosennej i letniej (kwiecień-sierpień) nie większej niż 5 mm, a pozatem odpowiadające warunkom poprzedniego ustępu, mogą być nazwane jajami "extra".

VII.
w § 13 w punkcie a) dodaje się w końcu wyrazy:

"Jaja świeże nazwane "extra" (§ 10 ustęp drugi) poza oznaczeniem wagi gatunku mogą mieć oznaczenie dodatkowe "extra" podane obok wagi gatunku".

VIII.
w § 14 ustęp 1 otrzymuje brzmienie następujące:

"Na obydwóch czołowych bokach skrzyni należy umieścić: numer porządkowy ładunku jaj, wychodzącego w danym roku kalendarzowym z danego składu przeróbczego, numer porządkowy skrzyni w danym ładunku, stempel, markę lub inny znak rozpoznawczy eksportującej firmy (§ 1 punkt a), oznaczenie jaj skrótem stosownie do § 13 niniejszego rozporządzenia, oraz napis "Polska". Żadne inne znaki, czy też napisy nie mogą się znajdować na skrzyni".

Pomiędzy ustępami 2 i 3 tegoż § 14 dodaje się nowy ustęp następujący:

"Ustala się następujące rozmiary powyższych numerów oraz znaków:

a) dla cyfr oznaczających numer porządkowy ładunku, numer porządkowy skrzyni w ładunku oraz wagę gatunku jaj:wysokość 2,5 cm wysokość liter "kg" - 1 cm,

szerokość 1 - 2 cm szerokość liter "kg" - 0,5 cm,

rozstawienie cyfr włącznie ze skrótem "kg" winno wynosić dla dwu cyfr i skrótu 5 - 6 cm, dla czterech cyfr i skrótu 10 - 11 cm;

b) dla liter "D" i "M" wysokość 2,5 cm, szerokość 1 - 2 cm,

c) dla skrótów "Frigor" i "Cale" - szerokość 6 cm wysokość liter 2,5 cm, szerokość liter 0,5 cm,

d) dla skrótu "secunda" - szerokość 8 cm, wysokość i szerokość liter jak w punkcie c),

e) dla skrótu "extra" - szerokość 8 cm, wysokość i szerokość liter jak w punkcie c),

f) wysokość liter "Polska" - 2,5 - 3 cm, szeszerokość napisu 14 - 15 cm,

g) znak firmy - wysokość 8 cm, szerokość 6 - 16 cm".

IX.
w § 15 dodaje się nowy ustęp końcowy:

"Nadto Izba Przemysłowo - Handlowa w Warszawie wyznaczy głównego inspektora z siedzibą w Warszawie, którego zadaniem będzie wykonywanie ogólnego nadzoru. Inspektora tego zatwierdzi Ministerstwo Przemysłu i Handlu po porozumieniu się z Ministerstwem Rolnictwa. Zasady wykonywania czynności nadzorczych przez głównego inspektora i inspektorów ustalone będą w trybie regulaminu przez Ministra Przemysłu i Handlu."

X.
w § 16 w końcu ustępu 1 dodaje się zdanie:

"Kontrola jaj może odbywać się również w innych miejscach a w szczególności w miejscach odprawy celnej".

ustęp 2 tegoż § 16 otrzymuje brzmienie następujące:

"Kontrolę jaj transportowanych w czasie przebiegu do miejsca odprawy celnej, przeprowadzać można tylko w wypadkach wyjątkowych, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że dany transport odbywa się z pogwałceniem przepisów regulujących wywóz jaj zagranicę; w tych wypadkach zatrzymanie jaj mogą spowodować przewidziane w § 15 niniejszego rozporządzenia organa nadzorcze, przyczem zatrzymane jaja winny być zbadane przez organ nadzorczy w ciągu 24 godzin od chwili zatrzymania".

XI.
Załącznik Nr. 4 do rozporządzenia Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 13 listopada 1928 r. (Dz. U. R. P. z 1929 r. Nr. 1, poz. 5) otrzymuje brzmienie podane w załączniku do niniejszego rozporządzenia.
§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1930 r.

Do jaj nadanych do wywozu zagranicę za dokumentem przewozowym wystawionym najpóźniej w przeddzień wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosują się przepisy rozporządzenia z dnia 13 listopada 1928 r. (Dz. U. R. P. z 1929 r. Nr. 1, poz. 5) w brzmieniu niezmienionem.

ZAŁĄCZNIK 

WZÓR

Czołowy bok skrzyni

10

11

Frigor 51-54 kg
POLSKA
Z. M.

Objaśnienie:

W ułamku 10/11 cyfra górna "10" oznacza kolejny numer transportu wychodzącego w danym roku kalendarzowym, cyfra dolna "11" oznacza kolejny numer skrzyni w danym ładunku.

"Frigor 51 - 54 kg" oznacza, że w danej skrzyni zawarte są jaja konserwowane w chłodni o wadze 1.000 szt. 51 - 54 kg.

Na miejscu oznaczonem "Z. M." powinien być umieszczony stempel, marka lub inny znak rozpoznawczy eksportującej firmy.

Wszystkie nazwy i numery powinny być oznaczone w przytoczonym wyżej wypadku w kolorze niebieskim.

1 § 1 zmieniony przez obwieszczenie Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 12 lipca 1930 r. o sprostowaniu błędu (Dz.U.30.58.473).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1930.44.378

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie z dnia 13 listopada 1928 r. w sprawie uregulowania wywozu kurzych jaj zagranicę.
Data aktu: 09/04/1930
Data ogłoszenia: 14/06/1930
Data wejścia w życie: 01/07/1930