Statystyka ruchu towarów na drogach wodnych śródlądowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 7 lutego 1930 r.
o statystyce ruchu towarów na drogach wodnych śródlądowych.

Na podstawie art. 2, 3 i 5 ustawy z dnia 21 października 1919 r. o organizacji statystyki administracyjnej (Dz. U. R. P. Nr. 85, poz. 464) w brzmieniu ustalonem ustawą z dnia 1 czerwca 1923 r. (Dz. U. R. P. Nr. 60, poz. 436) zarządza się co następuje:

I.

Postanowienia ogólne.

§  1.
Zapisom statystycznym podlegają towary, przewożone na statkach, łodziach i tratwach, oraz drewno związane w tratwy, - przy:
a)
wyładowaniu towarów w przystaniach, miejscach ładunkowych i na wolnym brzegu, względnie przy wyciągnięciu na brzeg drewna z rozwiązanych tratew - we wszystkich miejscowościach;
b)
naładowaniu towarów wzlędnie przy spuszczaniu drewna z brzegu, celem związania w tratwy - w miejscowościach wymienionych w załączniku.

Towary, wywożone poza granicę Państwa, oraz tratwy, wychodzące poza tę granicę, uważa się za wyładowane (rozwiązane) w miejscu przejścia przez granicę. Towary te i tratwy podlegają zapisom statystycznym w myśl punktu a.

§  2.
Zapisom statystycznym nie podlegają:
a)
towary wyładowane w danej miejscowości i z danego statku (łodzi, tratwy) o ile ich łączna waga nie przekracza 500 kg;
b)
towary naładowane w danej miejscowości i na dany statek (łódź, tratwę), o ile ich łączna waga nie przekracza 500 kg;
c)
towary przewożone służbowo na statkach (łodziach, tratwach), stanowiących własność Państwa Polskiego i związków komunalnych;
d)
przedmioty umundurowania i uzbrojenia przeznaczone do użytku wojska;
e)
towary przewożone na przestrzeni do 10 klm włącznie od miejsca ich naładowania;
f)
towary złożone w nagłych wypadkach, przejściowo na brzegu i następnie na ten sam statek (łódź) zpowrotem naładowane;
g)
bagaż pasażerski;
h)
towary przewożone tranzytem przez terytorjum Państwa;
i)
przesyłki pocztowe.
§  3.
Zapisom statystycznym nie podlegają towary przy przeładowaniu ich na statek lichtunkowy, aby zmniejszyć zanurzenie statku (łodzi) odciążonego.

II.

Treść zapisów statystycznych.

§  4.
Przy wyładowaniu towarów, względnie przy ostatecznem rozwiązaniu tratwy (§ 1 pkt. a) należy w zapisie statystycznym podać:
a)
miejsce i datę wyładowania (rozwiązania tratwy) (§ 6);
b)
miejsce naładowania (związania tratwy) (§ 6);
c)
nazwę (§ 7), oraz ilość (§ 8) towarów wyładowanych (drewna z rozwiązanej tratwy), - wyszczególniając towary przeznaczone na kolej;
d)
przebytą drogę wodną (§ 9);
e)
datę sporządzenia zapisu statystycznego, podpis i adres składającego zapis statystyczny.
§  5.
Przy naładowaniu towarów, względnie przy związaniu tratwy (§ 1 pkt. b) należy w zapisie statystycznym podać:
a)
miejsce i datę naładowania (związania tratwy) (§ 6);
b)
nazwę (§ 7), oraz ogólną ilość (§ 8) towarów naładowanych (drewna związanego w tratwy),- wyszczególniając towary przeładowane z kolei;
c)
kierunek zamierzonej podróży (§ 9);
d)
dane wyszczególnione w § 4 pkt. e.
§  6.
Jako miejsce wyładowania należy podać tę miejscowość, lub miejsce na wolnym brzegu, do których towar został dostarczony. Dla tratew miejscem wyładowania jest to miejsce, w którem następuje ostateczne ich rozwiązanie i wyciągnięcie drewna na brzeg.

Jako miejsce naładowania należy podać tę miejscowość, lub miejsce na wolnym brzegu, w których towar został dostarczony z brzegu na statek (łódź, tratwę), względnie w których drewno zostało spuszczone z brzegu i związane w tratwy. Miejscem naładowania towarów wyładowanych ze statku lichtunkowego jest miejsce, w którem towary zostały naładowane na statek odciążony. Za statek lichtunkowy uważa się statek, który przyjął na siebie część ładunku odciążonego statku, celem zmniejszenia jego zanurzenia. Jeżeli miejsce naładowania znajduje się poza granicami Państwa, należy w rubryce miejsca naładowania podać tylko państwo, w którem to miejsce leży.

Jeżeli miejsce wyładowania względnie naładowania znajduje się na wolnym brzegu, należy je możliwie dokładnie określić, podając jego odległość od najbliższej miejscowości, położonej przy danej drodze wodnej (np.: 4 klm poniżej Wyszogrodu na lewym brzegu Wisły).

Przy wywozie towarów zagranicę względnie przy przejściu tratwy poza granicę (§ 1 ust. 2) jako miejsce wyładowania (rozwiązania tratwy) podać należy miejsce przejścia przez granicę Pastwa.

§  7.
Przy określaniu nazwy towarów należy podawać przyjęte w powszechnem użyciu nazwy handlowe towarów, np.: żyto, pszenica, owies, ruda żelazna, kamień polny, dłużyce sosnowe, deski dębowe i t. p. Niedopuszczalne jest podawanie nazwy ogólnej, np.: zboże, ruda, kamień, drzewo.

Jeżeli waga towarów poszczególnych rodzajów nie przenosi 100 kg, można te towary wykazać jako ładunek zbiorowy, nie podając nazw poszczególnych rodzajów towarów.

§  8.
Jako ilość towarów należy podać ich wagę brutto w kilogramach, oddzielnie dla każdego rodzaju towaru.

Ilość przewożonego, lub spławianego drewna należy podać w metrach sześciennych.

Ilość przewożonych żywych zwierząt należy podać wyłącznie w sztukach, również wtedy, gdy są przewożone w klatkach, koszach i t. p.

Jeżeli zapis statystyczny obejmuje ładunek zbiorowy (§ 7 ust. 2), należy podać łączną wagę brutto tego ładunku.

§  9.
Jeżeli od miejsca naładowania do miejsca wyładowania prowadzi w granicach Państwa dwie, lub więcej dróg wodnych, należy określić obraną drogę wodną przez wymienienie ważniejszych miejscowości przy tej drodze położonych.

III.

Składanie zapisów statystycznych.

§  10.
Do składania zapisów statystycznych obowiązani są kierownicy statków (łodzi, tratew).

Na żądanie organu, upoważnionego do przyjmowania zapisów statystycznych, kierownicy statków (łodzi, tratew) obowiązani są do przedstawiania mu listów przewozowych lub innych dokumentów przewozowych. Dane zawarte w zapisie statystycznym winny być zgodne z danemi tych dokumentów.

§  11.
Do przyjmowania zapisów statystycznych powołane są następujące organa:
a)
nadzorcy rzeczni i śluzowi;
b)
zarządy dróg wodnych i ich ekspozytury;
c)
inspekcje dróg wodnych;
d)
państwowe zarządy wodne.
§  12.
Zapisy statystyczne towarów wyładowanych (drewna z rozwiązanych tratew) należy składać w miejscu ich wyładowania (ostatecznego rozwiązania tratew) jednemu z organów wymienionych w § 11 - niezwłocznie po wyładowaniu (ostatecznem rozwiązaniu tratew).

Zapisy statystyczne towarów naładowanych (drewna związanego w tratwy) należy składać w miejscu ich naładowania (związania tratew) jednemu z organów wymienionych w § 11 bezpośrednio przed odejściem statku (łodzi, tratwy) z tego miejsca.

Jeżeli w miejscu wyładowania względnie naładowania niema żadnego z organów wymienionych w § 11, należy zapis statystyczny złożyć jednemu z najbliżej znajdujących się takich organów lub przesłać pocztą najbliższemu zarządowi (inspekcji) dróg wodnych względnie państwowemu zarządowi wodnemu, w terminie 3 dni od dnia wyładowania względnie naładowania towarów (rozwiązania względnie związania tratwy).

Zapisy statystyczne towarów, albo drewna związanego w tratwę, wywożonych zagranicę, należy składać lub przesłać pocztą przed opuszczeniem granicy - jednemu z organów, wymienionych w § 11, znajdującemu się najbliżej miejsca przejścia granicy.

§  13.
Kierownicy statków (łodzi) polskich, utrzymujących stałą komunikację w granicach Państwa, mogą być zwolnieni od każdorazowego składania zapisów statystycznych przy wyładowaniu i naładowaniu towarów, jeżeli właściciele (posiadacze) tych statków (łodzi) zobowiążą się do składania miesięcznych sprawozdań o towarach wyładowanych względnie naładowanych. W sprawozdaniach tych należy podać dla każdego miejsca wyładowania dane wymienione w § 4 pkt. a, b, c - z pominięciem daty wyładowania. W sprawozdaniach o towarach naładowanych należy podać dla każdego miejsca naładowania dane wymienione w § 5 pkt. a i b - z pominięciem daty naładowania.

Zwolnień od składania każdorazowych zapisów statystycznych udzielają naskutek podania, wniesionego przez właściciela (posiadacza) statku (łodzi), te dyrekcje dróg wodnych, na których obszarze działania znajduje się miejsce wyładowywania, naładowywania lub miejsce przejścia przez granicę Państwa. Na drogach wodnych, nieobjętych działalnością dyrekcyj dróg wodnych, zwolnień powyższych udzielają terytorjalnie właściwe władze wojewódzkie administracji ogólnej, na których obszarze działania ma się odbywać wyładowywanie towarów, naładowywanie towarów, lub jest miejsce przejścia przez granicą Państwa.

Zwolnienia od składania zapisów statystycznych udziela się na piśmie dla każdego statku (łodzi) oddzielnie, oznaczając zarazem zarząd (inspekcję) dróg wodnych względnie państwowy zarząd wodny, - którym sprawozdania miesięczne mają być składane.

Sprawozdania miesięczne należy składać za każdy miesiąc ubiegły do dnia dziesiątego następnego miesiąca - organom (zarządowi, inspekcji dróg wodnych, państwowemu zarządowi wodnemu) wskazanym w zwolnieniu.

Jeżeli osoba, obowiązana do składania sprawozdań miesięcznych, nie składa tych sprawozdań, lub składa je nienależycie, - władza, która udzieliła odnośnego zwolnienia od każdorazowego składania zapisów statystycznych, może to zwolnienie cofnąć.

§  14.
Do sprawozdań miesięcznych mają analogiczne zastosowanie §§ 2, 3, 6, 7, 8.

IV.

Postanowienia karne.

§  15.
Winni naruszenia przepisów § 1, 4 - 10, 12 - 14 niniejszego rozporządzenia podlegają karze określonej w art. 5 ustawy z dnia 21 października 1919 r. o organizacji statystyki administracyjnej, w brzmieniu art. 3 ustawy z dnia 1 czerwca 1923 r. (Dz. U. R. P. Nr. 60, poz. 436).

V.

Obowiązki organów, powołanych do przyjmowania zapisów statystycznych.

§  16.
Nadzorcy rzeczni, śluzowi, oraz eksponowani urzędnicy zarządów dróg wodnych przesyłają otrzymane zapisy statystyczne przełożonym zarządom (inspekcjom) dróg wodnych, względnie państwowym zarządom wodnym, za miesiąc ubiegły - do dnia piątego następnego miesiąca.

Zarządy (inspekcje) dróg wodnych względnie państwowe zarządy wodne przesyłają otrzymane materjały bezpośrednio Głównemu Urzędowi Statystycznemu za każdy miesiąc ubiegły do dnia dwudziestego następnego miesiąca.

Organa, wymienione w § 11, winny czuwać nad należytem składaniem zapisów statystycznych (sprawozdań miesięcznych), oraz nad ich należytem wypełnieniem, w szczególności także udzielać w razie potrzeby wyjaśnień i wskazówek przy sporządzaniu zapisów statystycznych (sprawozdań miesięcznych).

VI.

Postanowienia końcowe,

§  17.
Główny Urząd Statystyczny sporządzi potrzebne druki, zgodne co do treści z postanowieniami niniejszego rozporządzenia i zaopatrzy w nie organa wymienione w § 11.

Druki powyższe wydawane będą zainteresowanym bezpłatnie przez organa wymienione w § 11 i przez Główny Urząd Statystyczny.

§  18.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Robót Publicznych.

Szczegółową instrukcję dla wojewódzkich władz administracji ogólnej, dla dyrekcyj dróg wodnych i dla organów wymienionych w § 11 wyda Minister Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Robót Publicznych.

§  19.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem pierwszym najbliższego miesiąca kalendarzowego, następującego po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia niniejszego rozporządzenia.

ZAŁĄCZNIK 

Wykaz miejscowości.

Rzeka Miejscowość
Wisła Kraków
" Puławy
" Warszawa
" Płock
" Włocławek
" Toruń
" Grudziądz
" Tczew
Brda Bydgoszcz
Warta Poznań
Pina Pińsk
Wilja Wilno

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1930.12.88

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Statystyka ruchu towarów na drogach wodnych śródlądowych.
Data aktu: 07/02/1930
Data ogłoszenia: 26/02/1930
Data wejścia w życie: 01/06/1930