Utworzenie komunalnego funduszu pożyczkowo-zapomogowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 17 września 1927 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Skarbu w sprawie utworzenia komunalnego funduszu pożyczkowo-zapomogowego.

Na podstawie art. art. 1 i 5 rozporządzania Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 1 czerwca 1927 r. o utworzeniu komunalnego funduszu pożyczkowo-zapomogowego oraz częściowej zmianie ustawy z dnia 11 sierpnia 1923 r. o tyrnczasowem uregulowaniu finansów komunalnych i częściowej zmianie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 17 czerwca 1924 r. o obowiązku i sposobie pokrywania wydatków przez związki komunalne (Dz. U. R. P. № 50, poz. 448) zarządza się co następuje:
§  1.
Komunalny fundusz pożyczkowo-zapomogowy składa się z dwóch osobnych funduszów: pożyczkowego i zapomogowego. Fundusz pożyczkowy tworzy się w sposób, przewidziany w ustępie drugim paragrafu pierwszego rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej; fundusz zapomogowy powstaje z procentów, płaconych przez Polski Bank Komunalny (§ 2), i z procentów, pochodzących z pożyczek udzielanych związkom komunalnym, po potrąceniu kosztów administrowania całym funduszem pożyczkowo-zapomogowym.

Odliczeń na rzecz komunalnego funduszu pożyczkowo-zapomogowego dokonywać będzie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przy każdorazowym rozdziale między związki komunalne wpływów z dodatków komunalnych do państwowych podatków od spożycia, zużycia, względnie produkcji oraz z wpływów z 80-groszowego udziału związków komunalnych w opłacie skarbowej od spirytusu.

Odliczenia te stanowić będą 5% od wspomnianych wpływów, przypadających za rok budżetowy 1927/28 i 10% za następne lata.

§  2. 1
Komunalny fundusz pożyczkowo-zapomogowy ulokowany będzie w Polskim Banku Komunalnym, do którego należy techniczna strona administrowania funduszem i który za te czynności pobierać będzie 3/4% w stosunku rocznym od sum, udzielonych związkom komunalnym w formie pożyczek.

Od sum, wpłaconych do Polskiego Banku Komunalnego na rachunek funduszu pożyczkowo-zapomogowego, Bank płacić będzie procenty w wysokości i według zasad obliczenia, jakie są lub będą w przyszłości przyjęte przez Pocztową Kasę Oszczędności dla rachunków przekazowych (czekowych).

§  3.
Powiatowe związki komunalne i gminy miejskie, wydzielone z powiatowego związku komunalnego, zwracać się mają o pożyczki i zapomogi z funduszu pożyczkowo-zapomogowego bezpośrednio do Polskiego Banku Komunalnego, który-po rozpatrzeniu podań - przedstawia je do decyzji specjalnej komisji (§ 4).
§  4. 2
Komisja, o której mowa w § 3, urzędować będzie przy Polskim Banku Komunalnym i składać się będzie z przedstawiciela Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w charakterze przewodniczącego komisji, przedstawiciela Ministerstwa Skarbu, dwóch przedstawicieli Związku Miast Polskich, dwóch przedstawicieli Biura Zjazdów Samorządu Ziemskiego z prawem głosu stanowczego oraz dwóch przedstawicieli Polskiego Banku Komunalnego z prawem głosu doradczego. Przedstawicieli Związku Miast Polskich i Biura Zjazdów Samorządu Ziemskiego powołuje na każdy rok budżetowy Minister Spraw Wewnętrznych z pośród kandydatów, przedstawionych corocznie w liczbie 5-ciu przez każdą z wymienionych organizacyj

Posiedzenia komisji są prawomocne przy obecności przewodniczącego i 3-ch członków komisji, posiadających prawo głosu stanowczego. Uchwały komisji zapadają większością głosów. W razie równości głosów uważa się za przyjęty ten wniosek, za którym głosował przewodniczący.

Posiedzenie komisji zwołuje przewodniczący po porozumieniu z Polskim Bankiem Komunalnym. Członkowie komisji, posiadający prawo głosu stanowczego, otrzymują za każde posiedzenie diety w wysokości, ustalonej przez Ministra Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Skarbu. Diety te obciążają fundusz pożyczkowo-zapomogowy.

§  5.
Z funduszu pożyczkowo-zapomogowego mogą być związkom komunalnym udzielane pożyczki krótko i długoterminowe. Udzielanie długoterminowych pożyczek może mieć miejsce dopiero po dojściu funduszu do 8 miljonów złotych; termin rozpoczęcia udzielania związkom komunalnym długoterminowych pożyczek oraz warunki udzielania tych pożyczek oznaczone zostaną w osobnem rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Skarbu. W osobnem rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych, działającego w porozumieniu z Ministrem Skarbu, oznaczony zostanie również termin rozpoczęcia udzielania związkom komunalnym z funduszu pożyczkowo-zapomogowego zapomóg oraz warunki przyznawania zapomóg.
§  6. 3
Udzielanie związkom komunalnym z funduszu pożyczkowo-zapomogowego krótkoterminowych pożyczek rozpocznie się w październiku 1927 roku.

Pożyczki te udzielane będą zasadniczo na okres czasu do 12 miesięcy. Komisja (§ 4) może przedłużać termin ten do 2 lat, a w wyjątkowych wypadkach, po stwierdzeniu szczególnie ciężkiej sytuacji finansowej związku komunalnego, do lat 3. Przy przedłużeniu terminu do lat 3 związek komunalny musi rozpocząć spłatę zaciągniętej krótkoterminowej pożyczki z początkiem roku trzeciego od daty wypłacenia pożyczki, a spłata całkowita musi być dokonana w ciągu roku trzeciego od daty wypłacenia pożyczki.

Pożyczki te będą oprocentowane w wysokości 4% w stosunku rocznym, niezależnie od prowizji Polskiego Banku Komunalnego (§ 2).

Pożyczki bezprocentowe, udzielane będą tylko w wypadkach wyjątkowo ciężkiej sytuacji finansowej związku komunalnego, stwierdzonej przez władzę nadzorczą nad tym związkiem. Od pożyczek tych związki komunalne płacić będą tylko prowizję na rzecz Polskiego Banku Komunalnego (§ 2). Łączna wysokość tych pożyczek nie może każdorazowo przekraczać 10 % wysokości wszystkich pożyczek krótkoterminowych udzielonych z funduszu.

Pierwszeństwo do otrzymania krótkoterminowych pożyczek z funduszu pożyczkowo-zapomogowego mieć będą te związki komunalne, które znajdą się w ciężkiej sytuacji finansowej bądź z powodu zmniejszenia swych dochodów, wywołanego klaskami żywiołowemi, bądź wskutek konieczności szybkiego pokrycia wydatku, który związek komunalny obowiązany jest ponieść, a którego przewidzieć nie mógł w swym budżecie (np. wybuch epidemji).

W zobowiązaniu dłużnem powinna być wyrażona zgoda związku komunalnego na przekazywanie przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Polskiemu Bankowi Komunalnemu należnych związkowi wpływów z dodatków komunalnych do państwowych podatków od spożycia, zużycia względnie produkcji oraz udziału związków komunalnych w opłacie skarbowej od spirytusu na pokrycie pożyczki, zaciągniętej z komunalnego funduszu pożyczkowo-zapomogowego, o ile związek komunalny nie spłaci pożyczki w terminie.

§  7.
Kontrola nad czynnościami Polskiego Banku Komunalnego związanemi z administrowaniem komunalnym funduszem pożyczkowo-zapomogowym należeć będzie do komisji, o której mowa w poprzednich paragrafach.

Polski Bank Komunalny obowiązany jest składać co kwartał Ministrowi Spraw Wewnętrznych sprawozdanie z administrowania komunalnym funduszem pożyczkowo-zapomogowym, po uprzedniem rozpatrzeniu tego sprawozdania przez komisję.

§  8.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 8 marca 1933 r. (Dz.U.33.27.231) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 kwietnia 1933 r.
2 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia z dnia 8 kwietnia 1930 r. (Dz.U.30.32.275) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 maja 1930 r.
3 § 6:

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 8 kwietnia 1930 r. (Dz.U.30.32.275) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 maja 1930 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 8 marca 1933 r. (Dz.U.33.27.231) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 kwietnia 1933 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1927.87.783

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Utworzenie komunalnego funduszu pożyczkowo-zapomogowego.
Data aktu: 17/09/1927
Data ogłoszenia: 08/10/1927
Data wejścia w życie: 08/10/1927