Państwowy Instytut Eksportowy.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 17 września 1927 r.
o Państwowym Instytucie Eksportowym.

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i ustawy z dnia 2 sierpnia 1926 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. № 78, poz. 443) postanawiam co następuje:
Art.  1.

Powołuje się do życia Państwowy Instytut Eksportowy, podległy Ministrowi Przemysłu i Handlu.

Art.  2.

Zadaniem Państwowego Instytutu Eksportowego jest:

1)
badanie możliwości i warunków eksportu dla poszczególnych produktów polskich i udzielanie odnośnych informacyj sferom zainteresowanym;
2)
inicjowanie i ulepszanie eksportu oraz współdziałanie w tworzeniu organizacyj eksportowych;
3)
inicjowanie i projektowanie środków pomocy państwowej dla eksportu;
4)
podejmowanie inicjatywy i współdziałanie w sprawie standaryzacji artykułów eksportowych oraz w zakładaniu urządzeń pomocniczych dla eksportu;
5)
opinjowanie na życzenie Ministra Przemysłu i Handlu projektów ustaw i rozporządzeń, dotyczących handlu zagranicznego;
6)
wykonywanie na zlecenie Ministra Przemysłu i Handlu wszelkich innych czynności, związanych z handlem zagranicznym;
7)
propagowanie wytwórczości eksportowej w kraju i propaganda polskiego handlu zagranicą.
Art.  3.

Dla osiągnięcia zadań, wskazanych w art. 2, Instytut wykonywa wszelkie czynności potrzebne dla uzyskania źródłowych wiadomości, zebrania odpowiednich materjałów informacyjnych i należytego zużytkowania ich w interesie handlu eksportowego. Sposób wykonania powyższych zadań określą osobne rozporządzenia wykonawcze.

Art.  4.

Państwowy Instytut Eksportowy może przyjmować imieniem Skarbu Państwa zapisy i darowizny, przeznaczone na cele naukowe lub praktyczne, związane z jego działalnością.

W razie powzięcia wiadomości o powstaniu zapisu lub darowizny na cele, związane z jego działalnością, winien Państwowy Instytut Eksportowy podać wszelkie szczegóły takiego zapisu lub darowizny do wiadomości Ministra Przemysłu i Handlu oraz Ministra Skarbu. W zawiadomieniu tem winno być podane w szczególności, czy i jakie obowiązki lub obciążenia są połączone z przyjęciem zapisu lub darowizny, z uwzględnieniem obowiązujących przepisów prawnych.

Minister Przemysłu i Handlu oraz Minister Skarbu decydują o przyjęciu lub odmowie przyjęcia zapisu lub darowizny.

Wpływy z powyższego tytułu będą preliminowane w budżecie Państwowego Instytutu Eksportowego.

Art.  5.

Na czele Instytutu stoi Dyrektor powołany przez Ministra Przemysłu i Handlu. W razie potrzeby Minister Przemysłu i Handlu może powołać zastępcę Dyrektora. Dyrektor kieruje pracami Instytutu i reprezentuje go nazewnątrz. Dyrektor względnie jego zastępca bierze udział w posiedzeniach Rady i Komitetu Wykonawczego.

Art.  6.

Jako organ inicjatywy, kontroli i współdziałania w całokształcie spraw Instytutu tworzy się Radę Państwowego instytutu Eksportowego.

Rada Instytutu składa się z 15 członków, z których 6 powołuje Minister Przemysłu i Handlu, 9 zaś delegują organizacje społeczno-gospodarcze.

Rada wybiera z grona swego przewodniczącego i 2 jego zastępców, których zatwierdza Minister Przemysłu i Handlu.

Członkowie Rady są powoływani na przeciąg 2 lat. Członkowie ustępujący mogą być wybrani względnie mianowani ponownie.

Szczegółowy regulamin dla Rady wyda Minister Przemysłu i Handlu, który w porozumieniu z Ministrem Skarbu i Rolnictwa wyznaczy organizacje społeczno-gospodarcze uprawnione w myśl ustępu 2 niniejszego artykułu do delegowania swoich przedstawicieli do Rady.

Art.  7.

Ponadto Ministrowie: Przemysłu i Handlu, Skarbu, Spraw Zagranicznych, Rolnictwa i Komunikacji delegują do Rady Państwowego Instytutu Eksportowego po jednym przedstawicielu, a w wypadkach specjalnego charakteru Minister Przemysłu i Handlu zaprasza delegatów innych ministrów. Delegaci ministrów mają głos doradczy.

Art.  8.

Minister Przemysłu i Handlu ma prawo rozwiązania Rady Państwowego Instytutu Eksportowego i powołania jej w nowym składzie.

Art.  9.

Radę Państwowego Instytutu Eksportowego zwołuje przewodniczący względnie jeden z jego zastępców w miarę potrzeby na wniosek Dyrektora, w każdym razie co najmniej raz na dwa miesiące, ustalając porządek dzienny obrad.

Art.  10.

Do kompetencji Rady Państwowego Instytutu Eksportowego należą następujące sprawy:

1)
inicjatywa w sprawie ogólnego programu działalności instytutu;
2)
kontrola nad wykonywaniem działalności przez rozpatrywanie i przyjmowanie perjodycznych i rocznych sprawozdań Instytutu i przedkładanie ich Ministrowi Przemysłu i Handlu;
3)
układanie dla Ministerstwa Przemysłu i Handlu rocznych preliminarzy budżetowych Instytutu;
4)
przyjmowanie wniosków Dyrektora w sprawie otwierania i zwijania oddziałów Instytutu w kraju, jako też mianowanie i odwoływanie korespondentów zagranicznych;
5)
opiniowanie projektów ustaw i rozporządzeń z zakresu handlu zagranicznego i zatwierdzanie wniosków, składanych w powyższym zakresie przez Instytut;
6)
rozważanie wszystkich innych spraw, które zostały zlecone Radzie do rozpatrzenia przez Ministra Przemysłu i Handlu lub zostały przedłożone przez Dyrektora Instytutu.
Art.  11.

Z grona członków Rady powołany zostaje Komitet Wykonawczy Państwowego Instytutu Eksportowego, złożony z 5-ciu członków. Rada Instytutu deleguje 2 członków i przewodniczącego Rady, 2 zaś mianuje Minister Przemysłu i Handlu.

Do zakresu działania Komitetu Wykonawczego należą czynności, zlecone mu przez Radę instytutu w obrębie kompetencyj, zastrzeżonych jej w art. 10.

W szczególności Komitet ma prawo wglądu w tok pracy Instytutu i przedstawiania wniosków Radzie Instytutu.

Członkowie Komitetu Wykonawczego powoływani są na przeciąg 1 roku.

Komitetowi Wykonawczemu przewodniczy przewodniczący Rady.

Art.  12.

W miarą potrzeby powołuje Dyrektor Instytutu za zgodą Rady z łona kół fachowych, reprezentujących pojedyncze działy produkcji i handlu, specjalne komitety doradcze, których zadaniem będzie szczegółowe rozpatrywanie zagadnień, związanych ze sprawą usprawnienia metod handlowych i przystosowania polskiej produkcji eksportowej do wymagań rynków zagranicznych.

Art.  13.

Państwowy Instytut Eksportowy może za zgodą Ministra Przemysłu i Handlu otwierać i zwijać oddziały na całym terenie Rzeczypospolitej Polskiej w ramach zatwierdzonych kredytów; pozatem Państwowy Instytut Eksportowy może posiadać własnych korespondentów zagranicznych, angażowanych w porozumieniu z Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

Art.  14.

Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrowi Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Spraw Zagranicznych i innymi właściwymi ministrami.

Art.  15.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1927.83.739

Rodzaj: Rozporządzenie z mocą ustawy
Tytuł: Państwowy Instytut Eksportowy.
Data aktu: 17/09/1927
Data ogłoszenia: 27/09/1927
Data wejścia w życie: 27/09/1927