Wymagania od kandydatów na stanowiska egzekutorów sądowych w sądach na obszarze okręgów sądów apelacyjnych w Krakowie i we Lwowie i okręgu sądu okręgowego w Cieszynie.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 23 sierpnia 1927 r.
o wymaganiach od kandydatów na stanowiska egzekutorów sądowych w sądach na obszarze okręgów sądów apelacyjnych w Krakowie i we Lwowie i okręgu sądu okręgowego w Cieszynie.

Na zasadzie art. 90 ust. 2 ustawy z dnia 17 lutego 1922 r. o państwowej służbie cywilnej (Dz. U. R. P. № 21, poz. 164) zarządzam co następuje:
§  1.
Stanowiska egzekutorów sądowych w sądach na obszarze okręgów sądów apelacyjnych w Krakowie i we Lwowie i okręgu sądu okręgowego w Cieszynie, ustanowione rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 11 lipca 1927 r. (Dz. U. R. P. № 67, poz. 593), mogą być nadawane kandydatom, którzy złożą z pomyślnym wynikiem egzamin przepisany niniejszem rozporządzeniem.
§  2.
Do egzaminu na egzekutorów sądowych mogą być dopuszczeni kandydaci, którzy w charakterze woźnych najmniej rok zupełnie zadawalająco pełnili w sądach czynności organów egzekucyjnych.

Podania o dopuszczenie do egzaminu należy wnosić do prezesa sądu apelacyjnego za pośrednictwem władzy przełożonej, która, przedkładając podania w drodze służbowej, zaopatruje je opinją swoją o uzdatnieniu i kwalifikacjach kandydata. O ile kandydat czynności organu egzekucyjnego pełnił w kilku sądach, należy przed przedstawieniem podania władzy przełożonej zasięgnąć opinji o uzdatnieniu i kwalifikacjach kandydata u kierowników odnośnych sądów i opinje te dołączyć do podania kandydata.

§  3.
O dopuszczeniu do egzaminu orzeka prezes sądu apelacyjnego i o orzeczeniu swem zawiadamia kandydata za pośrednictwem właściwego prezesa sądu okręgowego, który w razie uwzględnienia prośby o dopuszczenie do egzaminu, oznacza termin egzaminu i skład komisji.
§  4.
Komisje egzaminacyjne ustanawia się przy sądach okręgowych.

Komisje składają się z przewodniczącego, jego zastępcy i odpowiedniej ilości członków, mianowanych na okres dwuletni z pośród sędziów i urzędników II i III kategorji, urzędujących w siedzibie sądu okręgowego.

Przewodniczącego i jego zastępcę mianuje prezes sądu apelacyjnego na wniosek właściwego prezesa sądu okręgowego, pozostałych członków mianuje prezes sądu okręgowego z pośród podległych mu doświadczonych urzędników II i III kategorji, szczególnie obznajmionych z czynnościami egzekucyjnemi.

Komisje egzaminują w gronie trzech członków, przyczem przewodniczący musi być z grona sędziów, jeden z członków z grona urzędników II kategorji, a drugi członek z grona urzędników III kategorji.

Przewodniczący oznacza kolejność egzaminowania i sam bierze w niem czynny udział.

Przy głosowaniach przewodniczący oddaje głos ostatni; uchwały komisji zapadają większością głosów i są ostateczne.

§  5.
Egzamin jest ustny i nie odbywa się publicznie; można go przeprowadzać jednocześnie z kilku kandydatami, nie więcej jednak jak z trzema.

Egzamin przeprowadzony z jednym kandydatem nie może trwać dłużej niż godzinę, zaś z kilku kandydatami, nie dłużej jak dwie godziny.

§  6.
Przy egzaminie kandydat winien wykazać dokładną znajomość i umiejętność praktycznego stosowania tych wszystkich przepisów ordynacji egzekucyjnej, organizacji sadowej i instrukcji dla organów wykonawczych, które dotyczą czynności organów wykonawczych i organów dla doręczeń.
§  7.
Wyniki egzaminu ustnego oznacza się następującemi stopniami:
1)
"bardzo dobry"-jeżeli kandydat wykazał wybitną i bardzo dokładną znajomość przedmiotów egzaminu,
2)
"dobry"-jeżeli kandydat wykazał dokładną znajomość przedmiotów egzaminu,
3)
"niedostateczny"-jeżeli wiadomości kandydata są niewystarczające.

W razie niedostatecznego wyniku egzaminu, komisja oznacza termin powtórnego egzaminu. Termin ten nie może być krótszy niż 3 miesiące, nie dłuższy jednak, jak rok.

O wyniku egzaminu należy zawiadomić prezesa sądu apelacyjnego.

W razie ponownego niedostatecznego wyniku, egzaminu nie wolno powtarzać, a kandydat pozostaje nadal w służbie w charakterze woźnego.

§  8.
Każda komisja egzaminacyjna zakłada księgę protokółów egzaminów egzekutorów sądowych, zawierającą następujące przedziały: 1) liczbę bieżącą, 2) dzień egzaminu, 3) skład komisji, 4) nazwisko kandydata, 5) oznaczenie, który raz kandydat poddaje się egzaminowi, 6) ostateczny wynik egzaminu, 7) podpisy członków komisji.
§  9.
Na dowód poddania się egzaminowi kandydat otrzymuje świadectwo, wystawione przez komisję egzaminacyjną według dołączonego wzoru.

Świadectwo ma być podpisane przez wszystkich członków komisji i zaopatrzone pieczęcią tego sądu okręgowego, przy którym urzęduje komisja.

§  10.
Kandydatom, którzy pełnią służbę nie w siedzibie komisji egzaminacyjnej i poddają się po raz pierwszy egzaminowi, należą się koszta podróży i normalne diety.
§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i obowiązuje na obszarze okręgów sądów apelacyjnych w Krakowie i we Lwowie i w okręgu sądu okręgowego w Cieszynie.

Równocześnie tracą moc obowiązującą wszystkie przepisy wydane w przedmiocie objętym niniejszem rozporządzeniem.

Wzór do § 9

ŚWIADECTWO.

Pan .......................................................

Charakter służbowy ...........................................

poddał się w dniu ............................................

na zasadzie rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 23

sierpnia 1927 r. (Dz. U. R. P. № 79, poz. 690)

po raz ................. egzaminowi na stanowisko egzekutora

sądowego i złożył go z wynikiem ..............................

Dnia ............. 192... r.

(-) Pieczęć

Komisja Egzaminacyjna

przy Sadzie Okręgowym w ................

Przewodniczący Komisji:

Członkowie Komisji:

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1927.79.690

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wymagania od kandydatów na stanowiska egzekutorów sądowych w sądach na obszarze okręgów sądów apelacyjnych w Krakowie i we Lwowie i okręgu sądu okręgowego w Cieszynie.
Data aktu: 23/08/1927
Data ogłoszenia: 13/09/1927
Data wejścia w życie: 13/09/1927