Rejestracja klaczy zarodowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I DÓBR PAŃSTWOWYCH
z dnia 9 października 1926 r.
w sprawie rejestracji klaczy zarodowych.

Na mocy art. 3 i 8 ustawy z dnia 23 stycznia 1925 r. o nadzorze państwowym nad ogierami i rejestracji klaczy zarodowych (Dz. U. R. P. № 17 poz. 113) zarządza się co następuje:
§  1. 
Do rejestrowania klaczy zarodowych upoważnia się. następujące organizacje:
a)
Towarzystwo Zachęty do Hodowli Koni w Polsce i Związek Hodowców Konia Szlachetnego Półkrwi;
b)
Izby Rolnicze: Pomorską - na terenie województwa pomorskiego, Śląską - na terenie województwa śląskiego, oraz Wielkopolską - na terenie województwa poznańskiego, tudzież,
c)
organizacje następujące:
Nazwa organizacji na terenie województw
1. Centralne Towarzystwo Rolnicze w Warszawie białostockiego, kieleckiego, łódzkiego i warszawskiego
2. Centralny Związek Kółek Rolniczych w Warszawie białostockiego, kielecki 290, lubelskiego, łódzkiego i warszawkiego
3. Lubelskie Towarzystwo Rolnicze w Lublinie lubelskiego
4. Nowogrodzkie Wojewódzkie Towarzystwo Rolnicze w Baranowiczach )

)

5. Związek Kółek Rolniczych ziemi Nowogródzkiej w Nowogródku }

)

nowogrodzkiego
6. Rada Wojewódzka Okręgowych Towarzystw Rolniczych województwa poleskiego w Brześciu n/B )

)

}

poleskiego
7. Poleski Wojewódzki Związek Kółek Rolniczych w Brześciu n/B. )

)

8. Wileńskie Towarzystwo Rolnicze w Wilnie )
9. Związek Kółek i Organizacyj Rolniczych ziemi Wileńskiej w Wilnie }

)

wileńskiego
10. Wołyńskie Towarzystwo w Łucku )
11. Związek Kółek Rolniczych Województwa Wołyńskiego w Łucku }

)

wołyńskiego
12. Małopolskie Towarzystwo Rolnicze w Krakowie krakowskiego, lwowskiego, stanisławowskiego i tarnopolskiego
13. Towarzystwo Gospodarskie Wschodniej Małopolski we Lwowie lwowskiego, stanisławowskiego i tarnopolskiego
§  2. 
Towarzystwo Zachęty do Hodowli Koni w Polsce i Związek Hodowców Konia Szlachetnego Półkrwi dokonywają rejestracji klaczy, stanowiących własność członków tych organizacyj.

Izby Rolnicze oraz organizacje rolnicze, wymienione w § 1 p. c. dokonywają rejestracji klaczy stosownie do właściwości terytorjalnej, ustalonej w § 1 p. b i c.

§  3. 
Izby Rolnicze oraz organizacje rolnicze, wymienione w § 1 p. c. dokonywają rejestracji klaczy na ogólnych przeglądach, odbywanych w obrąbie poszczególnych powiatów, w kolejności. ustalonej przez te instytucje,w porozumieniu z władzami administracyjnemi I-ej instancji.

O terminach i miejscach przeglądu klaczy podaje do wiadomości publicznej władza administracyjna I-ej instancji.

§  4. 
Na dowód zarejestrowania klaczy organizacje, wymienione w § 1, wydają świadectwo zarejestrowania klaczy zarodowych według załączonego wzoru.

Świadectwo zarejestrowania klaczy ważna test na lat 4, licząc od dnia 1 stycznia tego roku kalendarzowego, w którym nastąpiło zarejestrowanie klaczy.

§  5. 
Organizacje, dokonywające rejestracji klaczy zarodowych, sporządzają ilościowe wykazy zarejestrowanych w powiada klaczy zarodowych i przedstawiają ja corocznie Ministerstwu Rolnictwa i Dóbr Państwowych.
§  6. 
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK  

Województwo _________________ № ______

Powiat ______________________

ŚWIADECTWO

zarejestrowania klaczy zarodowej.

Na mocy decyzji (nazwa organizacji społeczno-hodowlanej) .....

............... upoważnień ... na mocy art. 3 ustawy z dnia 23

stycznia 1925 r. o nadzorze państwowym nad ogierami i

rejestracji klaczy zarodowych (Dz. U. R. P. № 17 poz. 113)

rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Dóbr Państwowych z dnia 9

października 1926 r. w sprawie rejestracji klaczy zarodowych (Dz. U. R. P. № 104 poz. 608) do dokonywania rejestracji

klaczy zarodowych klacz _________ wiek ________ maść i odmiana

wzrost _______ cm.; obwód klatki piersiowej _____________ cm.;

podkolanie _________ cm.; rasa ___________ typ _______________

po ogierze ____________________ z klaczy _____________________

należąca do __________________________________________________

zamieszkałego w _______________________ gm. __________________

powiatu ____________________ została uznana za klacz zarodową.

świadectwo niniejsze ważne jest do dnia 1 stycznia 19__. r.

(pieczęć) (podpis)

Uwaga: Najbardziej pożądany typ ogiera, którym klacz winna być odstanowioną ______

W roku Stanowiona ogierem Urodziła źrebię (płeć i maść) jałowa, poroniła Naczelnik gminy

WYCIĄG

z ustawy z dnia 23 stycznia 1925 r. o nadzorze państwowym nad ogierami i rejestracji klaczy zarodowych (Dz. U. R. P. № 17 poz. 113),

Art. 3. Za klacze zarodowe w rozumieniu niniejszej ustawy uważane bada klacze, zarejestrowane w księgach klaczy zarodowych. Zarejestrowania dokonywane będzie przez społeczne organizacje hodowlane, upoważnione do tego przez Ministra Rolnictwa i Dóbr Państwowych, lub komisje kwalifikacyjne, bądź to na mocy przedłożonych przy przedstawieniu klaczy dowodów pochodzenia, bądź też na mocy zakwalifikowania przedstawionej klaczy z powodu jej zalet. Organom kwalifikującym wolno jednak nie przyjąć do zarejestrowania przedstawionej klaczy mimo przedłożenia dowodów pochodzenia, o ile zauważą u niej pewne wady, kwestionujące jej wartość hodowlaną. Klacze zarodowe podlegają nadzorowi państwowemu i mogą być odchowywane tylko przez ogiery państwowych zakładów chowu koni, lub przez ogiery, posiadające świadectwa uznania.

W razie odchowania klaczy zarodowej przez ogiera, nie posiadającego świadectwa uznania, choćby to był ogier, należący do właściciela klaczy, klacz będzie wykreślona z ksiąg klaczy zarodowych i utraci prawa do ulg, przewidzianych w art. 5.

O ile klacz zarodowa nie ma źrebaka przez trzy lata po sobie następujące, zostaje również wykreślona z ksiąg klaczy zarodowych i traci prawo do ulg, z art. 5 wynikających.

Art. 5. Ogiery, posiadające świadectwo uznania, i zarejestrowane klacze zarodowe wolne są od przymusowego poboru do wojska oraz od wszelkich świadczeń podwodowych w naturze, korzystając z przywileju uiszczenia tych świadczeń w gotówce.

Konie należące do państwowych zakładów chowu koni, tak samo klacze zarodowe, których właściciel nie posiada żadnego innego konia, są wolne od tych świadczeń zupełnie.

Konie, objęte niniejszym artykułem, nie mogą być traktowane ze strony instytucyj samorządowych jako przedmiot wyjątkowego opodatkowania, poza opodatkowaniem całego pogłowia końskiego.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1926.104.608

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rejestracja klaczy zarodowych.
Data aktu: 09/10/1926
Data ogłoszenia: 23/10/1926
Data wejścia w życie: 23/10/1926