Państwowy fundusz kredytu na meljoracje rolne.

USTAWA
z dnia 22 lipca 1925 r.
o państwowym funduszu kredytu na meljoracje rolne.

Na mocy art. 44 Konstytucji ogłaszam ustawę następującej treści:
Art.  1.

Tworzy się państwowy fundusz kredytu na melioracje rolne w celu udzielania pożyczek na meljoracje rolne na zasadach, ustalonych w niniejszej ustawie.

Art.  2.

Na państwowy fundusz kredytu na meljoracje rolne składać się będą:

a)
coroczne bezprocentowe i bezzwrotne dotacje ze Skarbu Państwa (art. 3),
b)
sumy, powstałe ze zwrotu pożyczek (art. 11),
c)
odsetki od pożyczek oraz sumy, pobierane tytułem kar za zwłoką w opłacaniu odsetek i spłacaniu pożyczek (art. 12 i 13).
Art.  3.

Wysokość dotacji ze Skarbu Państwa określać będzie corocznie ustawa skarbowa. Przekazywanie sum z dotacji następować będzie w 2 ratach półrocznych zgóry.

Art.  4.

Administrację państwowego funduszu kredytu na meljoracje rolne sprawować będzie Państwowy Bank Rolny na zasadach, które z uwzględnieniem postanowień niniejszej ustawy ustali Minister Rolnictwa i Dóbr Państwowych w porozumieniu z Ministrami Skarbu i Reform Rolnych.

Art.  5.

Z państwowego funduszu kredytu na meljoracje rolne udzielane będą pożyczki na:

a)
drenowanie,
b)
odwodnianie i nawodnianie gruntów,
c)
meljoracje torfowisk.
Art.  6.

Na cele, wyszczególnione w art. 5, otrzymywać będą pożyczki przedewszystkiem spółki wodne w rozumieniu art. 133 ustawy wodnej z dnia 19 września 1922 r. (Dz. U. R. P. № 102 poz. 936), tudzież gminy i wsie, a także osoby fizyczne i prawne; użytkujące tereny rolne i dające dostateczna gwarancje wypłacalności.

Art.  7.

Pożyczki z państwowego funduszu kredytu na meljoracje rolne będą udzielane na podstawie szczegółowego projektu technicznego urządzeń meljoracyjnych i ich kosztorysu, opracowanych zgodnie z postanowieniami przypisów, wydanych w tej mitrze przez Ministra Rolnictwa i Dóbr Państwowych; projekt ten i kosztorys winny stwierdzić celowość, racjonalność pod względem technicznym i opłacalność zamierzonych urządzeń.

Projekt techniczny urządzeń melioracyjnych i kosztorys winny być sporządzone przez osoby lub instytucje ukwalifikowane do wykonywania meljoracji rolnych, przedsiębranych z pomocą pożyczek lub zasiłków państwowych.

Kwalifikacje, jakim winny odpowiadać wyszczególnione w ustępie drugim osoby i instytucje, określi Minister Rolnictwa i Dóbr Państwowych w porozumieniu z Ministrem Robót Publicznych.

Art.  8.

O przyznaniu pożyczki z państwowego funduszu kredytu na melioracje rolne decyduje Państwowy Bank Rolny.

Art.  9.

Pożyczka na melioracje rolne może być udzielona w wysokości do 100% sumy kosztorysu urządzeń meljoracyjnych (art. 7).

Art.  10.

Pożyczki na meljoracje rolne wypłacane będą w gotówce ratami w miarę postępu robot meljoracyjnych.

Art.  11.

Pożyczki z państwowego funduszu kredytu na melioracje rolne mogą być udzielane na urządzenia meljoracyjne (art. 5) na okres czasu od 6 do 12 lat w zależności od przewidywanego okresu amortyzacji uskutecznionych na te urządzenia nakładów.

Pożyczki te ulegają zwrotowi w ratach, których termin i wysokość określi Państwowy Bank Rolny, stosownie do zasad, ustalonych zgodnie z art. 4 niniejszej ustawy, z tem jednak zastrzeżeniem, że termin płatności pierwszej raty nie może być wcześniejszy niż po upływie 3 lat, licząc od dnia otrzymania pierwszej raty pożyczkowej.

W wypadkach klęsk żywiołowych i nieurodzaju, któremi zostały dotknięte grunty dłużnika, Państwowy Bank Rolny ma prawo udzielania dłużnikowi ulg co do terminów płatności odsetek ze zwrotu rat pożyczki.

Art.  12.

Pożyczki na meljoracje rolne podlegają oprocentowaniu w wysokości do 5% od sta w stosunku rocznym.

Państwowy Bank Rolny pobiera nadto od dłużników na swoje dobro dodatek administracyjny w wysokości, określonej przez Ministra Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

Art.  13.

Od zaległych sum z tytułu odsetek oraz zwrotu udzielonych pożyczek pobierana będzie kara za zwłokę w wysokości, odpowiadającej stopie dyskontowej Banku Polskiego.

Art.  14.

Otrzymujący pożyczkę z państwowego funduszu na meljoracje rolne ma obowiązek:

a)
użycia pożyczki wyłącznie na cel, na który została mu udzielona (art. 5);
b)
przeprowadzenia robót melioracyjnych zgodnie z projektem technicznym urządzeń meljoracyjnych (art. 7);
c)
powierzenie kierownictwa robót meljoracyjnych osobom lub instytucjom, wyszczególnionym w art. 7.

Nieuczynienie zadość powyższym obowiązkom przez dłużnika uprawnia Państwowy Bank Rolny do powzięcia decyzji o bezzwłocznem wytrzymaniu wypłacenia następnej raty pożyczki oraz ściągnięciu udzielonych rat wraz z przypadającemi odsetkami.

Ponadto dłużnik obowiązany jest do utrzymywania w należytym porządku urządzeń melioracyjnych aż do czasu ostatecznej spłaty pożyczki. Gdyby jednak pod tym względem nastąpiło zaniedbanie przez dłużnika, Państwowy Bank Rolny zawiadamia go pisemnie o spostrzeżonych uchybieniach z jednoczesnem wezwaniem do naprawy uszkodzonych urządzeń melioracyjnych w ściśle określonym terminie, po upływie którego, w razie niewykonania naprawy, Państwowy Bank Rolny ma prawo żądania natychmiastowego zwrotu całej pożyczki wraz z odsetkami.

Art.  15.

Zaległa sumy z tytułu odsetek oraz zwrotu udzielonych pożyczek będą ściągane od użytkowników gospodarstw rolnych, niezrzeszonych w spółkach wodnych, trybem przepisanym dla ściągania bezspornych należności skarbowych.

Art.  16.

Nadzór i kontrolę nad prawidłowem użyciem pożyczek, udzielonych z państwowego funduszu kredytu na meljoracje rolne, sprawuje oddział melioracyjny przy województwie. W tym celu upoważnione przez oddział meljoracyjny przy województwie organy mają prawo wstępu w każdym czasie na grunt, podlegający melioracji, badania postępu robót i żądania potrzebnych wyjaśnień.

Ta same prawa służą organom i instytucjom, upoważnionym w tym celu przez Ministra Rolnictwa i Dóbr Państwowych.

Art.  17.

Ministrowi Rolnictwa i Dóbr Państwowych i upoważnionym przez niego organom służy prawo nadzoru i kontroli działalności osób i instytucyj, upoważnionych do wykonywania meljoracyj rolnych, przedsiębranych z pomocą pożyczek lub zasiłków państwowych (art. 7), w zakresie tych meljoracyj.

Art.  18.

Podania o udzielenie pożyczek z państwowego funduszu kredytu na meljoracje rolne oraz akta i dokumenty, dotyczące tych pożyczek, wolne są od wszelkich opłat skarbowych i komunalnych.

Art.  19.

Wykonanie niniejszej ustawy powierza Się Ministrowi Rolnictwa i Dóbr Państwowych w porozumieniu z Ministrami: Skarbu, Reform Rolnych i Robót Publicznych w zakresie przyznanych im w tej ustawie uprawnień.

Art.  20.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i obowiązuje na całym obszarze Rzeczypospolitej z wyjątkiem województwa śląskiego.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1925.88.609

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Państwowy fundusz kredytu na meljoracje rolne.
Data aktu: 22/07/1925
Data ogłoszenia: 31/08/1925
Data wejścia w życie: 31/08/1925