Spis robót wzbronionych młodocianym i kobietom.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 29 lipca 1925 r.
w porozumieniu z Ministrami: Przemysłu i Handlu, Spraw Wewnętrznych, Spraw Wojskowych, Robót Publicznych, Kolei i Skarbu o spisie robót, wzbronionych młodocianym i kobietom.

Na mocy art. 4, 20 i 22 ustawy z dnia 2 lipca 1924 r. w przedmiocie pracy młodocianych i kobiet (Dz. U. R. P. № 65, poz. 636) zarządza się co następuje:
§  1.
Zatrudnianie młodocianych i kobiet jest wzbronione przy robotach wymienionych w załączonych spisach: spisie robót wzbronionych młodocianym oraz spisie robót wzbronionych kobietom.
§  2.
Przy robotach, objętych punktem 4 i 16 załącznika Ne 1 oraz punktem 4 i 15 załącznika № 2, Minister Pracy i Opieki Społecznej ma prawo udzielić zezwolenia po porozumieniu z Ministrem Przemyślu i Handlu na zatrudnianie młodocianych i kobiet w zakładach pracy, w których zastosowane zostały dostateczne zabezpieczenia i środki niezbędne celem ochrony pracowników od zetknięcia się ze szkodliwemi dla zdrowia pyłem, gazami, parami i związkami chemicznemi.
§  3.
Minister Pracy i Opieki Społecznej może po zasięgnięciu opinji organizacyj zawodowych pracodawców i pracowników zezwolić po porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu na zatrudnianie młodocianych w poszczególnych gałęziach produkcji lub zakładach pracy przy poszczególnych robotach, wymienionych w załączniku № 1, w celu odbycia nauki zawodowej.
§  4.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 29 lipca 1925 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  № 1 1

SPIS ROBÓT WZBRONIONYCH MŁODOCIANYM.

1.
Roboty w kamieniołomach i zakładach kamieniarskich: wydobywanie kamieni, łamanie, wiercenie otworów, rozsadzanie, obrabianie, piłowanie i polerowanie kamieni na sucho, ładowanie kamieni i przewóz. Pod obrabianiem kamieni należy rozumieć także tłuczenie kamieni dla budowy dróg bitych.
2.
Roboty przy gorącym asfalcie.
3.
Roboty w cegielniach, w fabrykach wyrobów kamionkowych i szamotowych, oraz w fabrykach ceramicznych, a mianowicie: kopanie, lądowanie i przewóz surowców, dostarczanie węgla do pieców, rozpalanie ich i wszelkie roboty wewnątrz gorących pieców.
4.
Roboty w hutach szklanych, szlifierniach i przy wytrawianiu szkła: obsługa pieców, wydmuchiwanie i odlewanie szkła, praca w innych miejscach o wysokiej temperaturze, przy tłuczeniu lub mieszaniu surowców i odpadków szkła oraz w działach, w których stosowany jest fluorowodór, przy dmuchawkach piaskowych, przy szlifowaniu na sucho lub przy szlifierniach bez napędu mechanicznego.
5.
Obsługa pieców wapiennych i gipsowych, mielenie i przesiewanie wapna i gipsu.
6.
Obsługa pieców metalurgicznych z wyjątkiem lżejszych robót pomocniczych i roboty w walcowniach na gorąco.
7.
Obsługa transmisyj (smarowanie i czyszczenie ich, naprawa, scalanie, przeszywanie, nakładanie i zrzucanie pasów, lin i t. p.).
8.
Obsługa dźwigów fabrycznych i towarowych z wyjątkiem smarowania.
9.
Obsługa kotłów parowych z wyjątkiem robót przy czyszczeniu kotłów ostudzonych.
10.
Obsługa silników z wyjątkiem smarowania. Zakaz obsługi silników o mocy do 1 MK nie dotyczy młodocianych powyżej lat 17.
11.
Obsługa urządzeń elektrycznych i przewodów elektrycznych ponad 240 wolt prądu stałego lub zmiennego.
12.
Roboty przy piłach tarczowych i taśmowych oraz maszynach o ręcznym posuwie materiału.
13.
Roboty w koksowniach i w gazowniach przy piecach i w oddziałach odczyszczenia gazu.
14.
Roboty związane z produkcją i stosowaniem ołowiu oraz wszelkich związków ołowiowych, a zwłaszcza w drukarniach przy stosowaniu tych związków, z wyłączeniem składania i rozrzucania
15.
Roboty związane z przechowywaniem materjałów wybuchowych i gazów trujących.

Przy produkcji materjałów wybuchowych następujące roboty:

a)
przy wytwarzaniu lub otrzymywaniu jako produktów ubocznych szkodliwych dla zdrowia nitro-i amido związków, a mianowicie:

1) jedno lub wielokrotnie nitrowany benzol, toluol, ksylol i t. d. i ich związki chlorowe,

2) naftalina jedno lub wielokrotnie nitrowana,

3) fenol i naftole dwu lub wielokrotnie nitrowane,

4) anilina wraz ze swojemi homologami: toluidyną, xylidyną, kumidyną, dalej anisidyną, fenitydyną, jak również ich związkami chlorowemi, nitrowemi, alfylowemi i arylowemi, jak dwumetyl-anilina, dwu-etylanilina, dwufenylamina i t. d.,

5) fenylendiamina, tolylendiamina,

6) benzydyna, tolydyna, dwuanizydyna,

7) naftylamina,

8) fenyl-i tolyl-hydrazyna,

b)
przy wytwarzaniu i pakowaniu materjałów wybuchowych nitroglicerynowych;
c)
przy wytwarzaniu i przerabianiu trójnitrotoluolu;
d)
przy wytwarzaniu materjałów wybuchowych amonowych za wyjątkiem oddziałów mechanicznych, znajdujących się poza obrębem właściwej fabrykacji.
16.
Roboty przy wytwarzaniu: kwasu arsenowego, azotowego, fluorowodorowego, pikrynowego, salycylowego, solnego, siarkowego, siarkawego, szczawiowego; benzolu, nitrobenzolu, pochodnych benzolu; chloru, podchlorynów i chloranów; fosforu, siarki; związków chromowych, związków cjanu, związków arsenu, związków rtęci; siarczku węgla, superfosfatów, celulojdu, alkoholu metylowego, środków odurzających (chloroformu, eteru); przygotowanie mas zapałkowych.

Roboty przy stosowaniu: rtęci i jej związków, związków arsenu, związków dwuchromianu potasu, związków cjanu, siarczku węgla, alkoholu metylowego, z wyłączeniem dawkowania i opakowywania produktów farmaceutycznych.

17.
Zbieranie nieodkażonych szmat, sortowanie, pakowanie.
18.
Roboty w papierniach: trzepanie i sortowanie gołganów i szmat, krajanie, gotowanie, blichowanie miazgi papierowej.
19.
W garbarniach: odwłosianie skór, obsługa komór do pocenia skór, mielenie garbników, rolowanie i oczyszczanie dołów garbarskich.
20.
Obróbka nieodkażonego włosia, szerści, szczeciny, kości, rogów i przerabianie odpadków mięsa oraz padliny.
21.
Roboty w cukrowniach: przy spławie, przy obsłudze błotniarek, mieszadeł i wirówek, na górach cukrowych, jako składach surowego cukru, w kościarniach, siarkowniach, w rozlewniach rafinady oraz wszędzie gdzie roboty odbywają się przy wysokiej temperaturze.
22.
Ubój bydła i nierocjacizny.
23.
W fabrykach tytoniu-w oddziałach krajania i sortowania tytoniu.
24.
Roboty pod wodą: w kesonach, przy reperacji okrętów, przy zanurzaniu się do wody jako nurkowie.
25.
Roboty na kolejach, dotyczące bezpośrednio służby ruchu, prowadzenie samochodów, praca pilotów i mechaników w lotnictwie, praca na okrętach i statkach jako węglarze i palacze.
26.
Rozbieranie budowli i rusztowań, oraz roboty dachowe, o ile nie są zastosowane odpowiednie zabezpieczenia ochronne.
27.
Obsługa w szpitalach, domach zdrowia, ambulatorjach i klinikach weterynaryjnych.
28.
Oczyszczanie kloak, studzien.
29.
Dźwiganie i przenoszenie ciężarów, przekraczających 30 kg., a dla młodocianych płci żeńskiej 20 kg.
30.
W górnictwie młodociani nie mogą być pod żadnym pozorem używani do następujących najbardziej niebezpiecznych robót podziemnych: pogłębianie szybów, przenoszenia i używanie materjałów wybuchowych, gaszenie pożaru przy wybuchach gazów kopalnianych, ratowaniu ginących, oraz jako górnicy wiertacze, taczkarze w przodkach, ciągacze sanek w przodkach, budowacze, podsadzacze i na pochylniach jako hamowacze i sygnaliści.

Zabrania się również młodocianym robót przy wylotach pogłębianych szybów, przy kołowrocie ręcznym, przy hamulcu oraz do przewozu w taczkach lub wózkach po drogach, prowadzących pod górę (z upadem).

ZAŁĄCZNIK  № 2 2

SPIS ROBÓT WZBRONIONYCH KOBIETOM.

1.
Roboty w kopalniach pod ziemią oraz roboty przy budowie tuneli, szybów, studzien, urządzeń kanalizacyjnych.
2.
Roboty w kamieniołomach i zakładach kamieniarskich: wydobywanie, łamanie, wiercenie otworów i rozsadzanie kamieni, obrabianie, piłowanie i polerowanie kamieni na sucho, ładowanie kamieni; roboty brukarskie.
3.
Roboty w cegielniach, fabrykach wyrobów kamionkowych i szamotowych, oraz fabrykach ceramicznych: kopanie, ładowanie i przewóz surowców, narzucanie (na sznajder) i taczkowanie przy ręcznym wyrobie cegły, dostarczanie węgla do pieców, rozpalanie ich i wszelkie roboty wewnątrz pieców.
4.
Roboty w hutach szklanych, szlifierniach i przy wytrawianiu szkła: obsługa pieców, wydmuchiwanie i odlewanie szkła, praca w innych miejscach o wysokiej temperaturze, przy Huczeniu lub mieszaniu surowców i odpadków szkła oraz w działach, w których stosowany jest fluorowodór, przy dmuchawkach piaskowych, przy szlifowaniu na sucho, lub przy szlifierniach bez napędu mechanicznego.
5.
Obsługa pieców wapiennych i gipsowych, mielenie i przesiewanie wapna i gipsu.
6.
Roboty bezpośrednio związane z produkcją w hutach metalurgicznych, walcowniach, odlewniach, kuźniach.
7.
Obsługa transmisyj w ruchu (smarowanie i czyszczenie ich, naprawa, scalanie, przeszywanie, nakładanie i zrzucanie pasów, lin, łańcuchów i t. p.).
8.
Obsługa dźwigów fabrycznych i towarowych.
9.
Obsługa kotłów parowych.
10.
Obsługa silników ponad 1 MK.
11.
Roboty przy piłach tarczowych i taśmowych oraz maszynach o ręcznym posuwie materiału.
12.
Roboty w koksowniach i gazowniach przy piecach i w oddziałach oczyszczania gazu.
13.
Roboty związane z produkcja i stosowaniem ołowiu oraz wszelkich związków ołowiowych, a zwłaszcza w drukarniach z wyłączeniem składania i rozrzucania.
14.
Przy produkcji materiałów wybuchowych następujące roboty:
a)
przy wytwarzaniu lub otrzymywaniu jako produktów ubocznych, szkodliwych dla zdrowia nitro- i amido-związków, a mianowicie:

1) jedno- lub wielokrotnie nitrowany benzol, toluol, ksylol i t. d. i ich związki chlorowe,

2) naftalina jedno- lub wielokrotnie nitrowana,

3) fenol i naftolo dwu- lub wielokrotnie nitrowane,

4) anilina wraz ze swojemi homologami: toluidyną, xylidyną, kumidyną, dalej anisydyną, fenitydyną, jak również ich związkami chlorowemi, nitrowemi, alfylowemi i arylowemi, jak dwumetylanilina, dwuetyianilina, dwufenylamina i t.d.,

5) fenylendiamina, tolylendiamina,

6) benzydyna, tolydyna, dwuanizydyna,

7) naftylamina,

8) fenyl- i tolyl-hydrazyna,

b)
przy ładowaniu, pakowaniu i parafinowaniu materiałów wybuchowych wespół z mężczyznami;
c)
(skreślona).
15.
Roboty przy wytwarzaniu: kwasu arsenowego, azotowego, fluorowodorowego, pikrynowego, salicylowego, solnego, siarkowego, siarkawego, szczawiowego; benzolu, nitrobenzolu, pochodnych benzolu; chloru, podchlorynów i chloranów; fosforu, siarki; związków chromowych, związków cjanu, związków arsenu, związków rtęci; siarczku węgla, superfosfatu, alkoholu metylowego, środków odurzających (chloroformu, eteru).

Roboty przy stosowaniu: rtęci i jej związków, związków arsenu, związków dwuchromianu potasu, związków cjanu, siarczku węgla, alkoholu metylowego, z wyłączeniem dawkowania i opakowywania produktów farmaceutycznych, dozowania i pastylkowania piorunjanu rtęci do kapiszonów, dozowania i pakowania materjałów saletrzano-amonowych, chloranowych i dynamitu, oraz szarpania i rozdrabiania bawełny strzelniczej.

16.
Roboty w cukrowniach: przy spławie i płukaniu buraków, przy obsłudze błotniarek, mieszadeł i wirówek, na górach cukrowych jako składach surowego cukru, w kościarniach, w siarkowniach, w rozlewniach rafinady, oraz wszędzie gdzie roboty odbywają się przy wysokiej temperaturze.
17.
Obój bydła i nierogacizny.
18.
Przenoszenie materjałów przy robotach budowlanych po rusztowaniach i na piętra.
19.
Dźwiganie i przenoszenie ciężarów przekraczających 30 kilogramów.
20.
Obsługa konsumentów przez kelnerki w zakładach, w których sprzedawane są napoje alkoholowe do spożycia na miejscu, w porze nocnej.
1 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 27 listopada 1925 r. (Dz.U.25.133.950) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 grudnia 1925 r.
2 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 2 rozporządzenia z dnia 27 listopada 1925 r. (Dz.U.25.133.950) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 grudnia 1925 r.

Zmiany w prawie

Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Wyższe dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności wzrośnie z obecnych 2400 zł do 2760 zł, a w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności z 1350 zł do 1550 zł – przewiduje projekt Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z mocą od 1 lipca 2024 roku.

Grażyna J. Leśniak 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1925.81.558

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Spis robót wzbronionych młodocianym i kobietom.
Data aktu: 29/07/1925
Data ogłoszenia: 11/08/1925
Data wejścia w życie: 11/08/1925, 29/07/1925