Spis robót wzbronionych młodocianym i kobietom.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 29 lipca 1925 r.
w porozumieniu z Ministrami: Przemysłu i Handlu, Spraw Wewnętrznych, Spraw Wojskowych, Robót Publicznych, Kolei i Skarbu o spisie robót, wzbronionych młodocianym i kobietom.

Na mocy art. 4, 20 i 22 ustawy z dnia 2 lipca 1924 r. w przedmiocie pracy młodocianych i kobiet (Dz. U. R. P. № 65, poz. 636) zarządza się co następuje:
§  1.
Zatrudnianie młodocianych i kobiet jest wzbronione przy robotach wymienionych w załączonych spisach: spisie robót wzbronionych młodocianym oraz spisie robót wzbronionych kobietom.
§  2.
Przy robotach, objętych punktem 4 i 16 załącznika Ne 1 oraz punktem 4 i 15 załącznika № 2, Minister Pracy i Opieki Społecznej ma prawo udzielić zezwolenia po porozumieniu z Ministrem Przemyślu i Handlu na zatrudnianie młodocianych i kobiet w zakładach pracy, w których zastosowane zostały dostateczne zabezpieczenia i środki niezbędne celem ochrony pracowników od zetknięcia się ze szkodliwemi dla zdrowia pyłem, gazami, parami i związkami chemicznemi.
§  3.
Minister Pracy i Opieki Społecznej może po zasięgnięciu opinji organizacyj zawodowych pracodawców i pracowników zezwolić po porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu na zatrudnianie młodocianych w poszczególnych gałęziach produkcji lub zakładach pracy przy poszczególnych robotach, wymienionych w załączniku № 1, w celu odbycia nauki zawodowej.
§  4.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 29 lipca 1925 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  № 1 1

SPIS ROBÓT WZBRONIONYCH MŁODOCIANYM.

1.
Roboty w kamieniołomach i zakładach kamieniarskich: wydobywanie kamieni, łamanie, wiercenie otworów, rozsadzanie, obrabianie, piłowanie i polerowanie kamieni na sucho, ładowanie kamieni i przewóz. Pod obrabianiem kamieni należy rozumieć także tłuczenie kamieni dla budowy dróg bitych.
2.
Roboty przy gorącym asfalcie.
3.
Roboty w cegielniach, w fabrykach wyrobów kamionkowych i szamotowych, oraz w fabrykach ceramicznych, a mianowicie: kopanie, lądowanie i przewóz surowców, dostarczanie węgla do pieców, rozpalanie ich i wszelkie roboty wewnątrz gorących pieców.
4.
Roboty w hutach szklanych, szlifierniach i przy wytrawianiu szkła: obsługa pieców, wydmuchiwanie i odlewanie szkła, praca w innych miejscach o wysokiej temperaturze, przy tłuczeniu lub mieszaniu surowców i odpadków szkła oraz w działach, w których stosowany jest fluorowodór, przy dmuchawkach piaskowych, przy szlifowaniu na sucho lub przy szlifierniach bez napędu mechanicznego.
5.
Obsługa pieców wapiennych i gipsowych, mielenie i przesiewanie wapna i gipsu.
6.
Obsługa pieców metalurgicznych z wyjątkiem lżejszych robót pomocniczych i roboty w walcowniach na gorąco.
7.
Obsługa transmisyj (smarowanie i czyszczenie ich, naprawa, scalanie, przeszywanie, nakładanie i zrzucanie pasów, lin i t. p.).
8.
Obsługa dźwigów fabrycznych i towarowych z wyjątkiem smarowania.
9.
Obsługa kotłów parowych z wyjątkiem robót przy czyszczeniu kotłów ostudzonych.
10.
Obsługa silników z wyjątkiem smarowania. Zakaz obsługi silników o mocy do 1 MK nie dotyczy młodocianych powyżej lat 17.
11.
Obsługa urządzeń elektrycznych i przewodów elektrycznych ponad 240 wolt prądu stałego lub zmiennego.
12.
Roboty przy piłach tarczowych i taśmowych oraz maszynach o ręcznym posuwie materiału.
13.
Roboty w koksowniach i w gazowniach przy piecach i w oddziałach odczyszczenia gazu.
14.
Roboty związane z produkcją i stosowaniem ołowiu oraz wszelkich związków ołowiowych, a zwłaszcza w drukarniach przy stosowaniu tych związków, z wyłączeniem składania i rozrzucania
15.
Roboty związane z przechowywaniem materjałów wybuchowych i gazów trujących.

Przy produkcji materjałów wybuchowych następujące roboty:

a)
przy wytwarzaniu lub otrzymywaniu jako produktów ubocznych szkodliwych dla zdrowia nitro-i amido związków, a mianowicie:

1) jedno lub wielokrotnie nitrowany benzol, toluol, ksylol i t. d. i ich związki chlorowe,

2) naftalina jedno lub wielokrotnie nitrowana,

3) fenol i naftole dwu lub wielokrotnie nitrowane,

4) anilina wraz ze swojemi homologami: toluidyną, xylidyną, kumidyną, dalej anisidyną, fenitydyną, jak również ich związkami chlorowemi, nitrowemi, alfylowemi i arylowemi, jak dwumetyl-anilina, dwu-etylanilina, dwufenylamina i t. d.,

5) fenylendiamina, tolylendiamina,

6) benzydyna, tolydyna, dwuanizydyna,

7) naftylamina,

8) fenyl-i tolyl-hydrazyna,

b)
przy wytwarzaniu i pakowaniu materjałów wybuchowych nitroglicerynowych;
c)
przy wytwarzaniu i przerabianiu trójnitrotoluolu;
d)
przy wytwarzaniu materjałów wybuchowych amonowych za wyjątkiem oddziałów mechanicznych, znajdujących się poza obrębem właściwej fabrykacji.
16.
Roboty przy wytwarzaniu: kwasu arsenowego, azotowego, fluorowodorowego, pikrynowego, salycylowego, solnego, siarkowego, siarkawego, szczawiowego; benzolu, nitrobenzolu, pochodnych benzolu; chloru, podchlorynów i chloranów; fosforu, siarki; związków chromowych, związków cjanu, związków arsenu, związków rtęci; siarczku węgla, superfosfatów, celulojdu, alkoholu metylowego, środków odurzających (chloroformu, eteru); przygotowanie mas zapałkowych.

Roboty przy stosowaniu: rtęci i jej związków, związków arsenu, związków dwuchromianu potasu, związków cjanu, siarczku węgla, alkoholu metylowego, z wyłączeniem dawkowania i opakowywania produktów farmaceutycznych.

17.
Zbieranie nieodkażonych szmat, sortowanie, pakowanie.
18.
Roboty w papierniach: trzepanie i sortowanie gołganów i szmat, krajanie, gotowanie, blichowanie miazgi papierowej.
19.
W garbarniach: odwłosianie skór, obsługa komór do pocenia skór, mielenie garbników, rolowanie i oczyszczanie dołów garbarskich.
20.
Obróbka nieodkażonego włosia, szerści, szczeciny, kości, rogów i przerabianie odpadków mięsa oraz padliny.
21.
Roboty w cukrowniach: przy spławie, przy obsłudze błotniarek, mieszadeł i wirówek, na górach cukrowych, jako składach surowego cukru, w kościarniach, siarkowniach, w rozlewniach rafinady oraz wszędzie gdzie roboty odbywają się przy wysokiej temperaturze.
22.
Ubój bydła i nierocjacizny.
23.
W fabrykach tytoniu-w oddziałach krajania i sortowania tytoniu.
24.
Roboty pod wodą: w kesonach, przy reperacji okrętów, przy zanurzaniu się do wody jako nurkowie.
25.
Roboty na kolejach, dotyczące bezpośrednio służby ruchu, prowadzenie samochodów, praca pilotów i mechaników w lotnictwie, praca na okrętach i statkach jako węglarze i palacze.
26.
Rozbieranie budowli i rusztowań, oraz roboty dachowe, o ile nie są zastosowane odpowiednie zabezpieczenia ochronne.
27.
Obsługa w szpitalach, domach zdrowia, ambulatorjach i klinikach weterynaryjnych.
28.
Oczyszczanie kloak, studzien.
29.
Dźwiganie i przenoszenie ciężarów, przekraczających 30 kg., a dla młodocianych płci żeńskiej 20 kg.
30.
W górnictwie młodociani nie mogą być pod żadnym pozorem używani do następujących najbardziej niebezpiecznych robót podziemnych: pogłębianie szybów, przenoszenia i używanie materjałów wybuchowych, gaszenie pożaru przy wybuchach gazów kopalnianych, ratowaniu ginących, oraz jako górnicy wiertacze, taczkarze w przodkach, ciągacze sanek w przodkach, budowacze, podsadzacze i na pochylniach jako hamowacze i sygnaliści.

Zabrania się również młodocianym robót przy wylotach pogłębianych szybów, przy kołowrocie ręcznym, przy hamulcu oraz do przewozu w taczkach lub wózkach po drogach, prowadzących pod górę (z upadem).

ZAŁĄCZNIK  № 2 2

SPIS ROBÓT WZBRONIONYCH KOBIETOM.

1.
Roboty w kopalniach pod ziemią oraz roboty przy budowie tuneli, szybów, studzien, urządzeń kanalizacyjnych.
2.
Roboty w kamieniołomach i zakładach kamieniarskich: wydobywanie, łamanie, wiercenie otworów i rozsadzanie kamieni, obrabianie, piłowanie i polerowanie kamieni na sucho, ładowanie kamieni; roboty brukarskie.
3.
Roboty w cegielniach, fabrykach wyrobów kamionkowych i szamotowych, oraz fabrykach ceramicznych: kopanie, ładowanie i przewóz surowców, narzucanie (na sznajder) i taczkowanie przy ręcznym wyrobie cegły, dostarczanie węgla do pieców, rozpalanie ich i wszelkie roboty wewnątrz pieców.
4.
Roboty w hutach szklanych, szlifierniach i przy wytrawianiu szkła: obsługa pieców, wydmuchiwanie i odlewanie szkła, praca w innych miejscach o wysokiej temperaturze, przy Huczeniu lub mieszaniu surowców i odpadków szkła oraz w działach, w których stosowany jest fluorowodór, przy dmuchawkach piaskowych, przy szlifowaniu na sucho, lub przy szlifierniach bez napędu mechanicznego.
5.
Obsługa pieców wapiennych i gipsowych, mielenie i przesiewanie wapna i gipsu.
6.
Roboty bezpośrednio związane z produkcją w hutach metalurgicznych, walcowniach, odlewniach, kuźniach.
7.
Obsługa transmisyj w ruchu (smarowanie i czyszczenie ich, naprawa, scalanie, przeszywanie, nakładanie i zrzucanie pasów, lin, łańcuchów i t. p.).
8.
Obsługa dźwigów fabrycznych i towarowych.
9.
Obsługa kotłów parowych.
10.
Obsługa silników ponad 1 MK.
11.
Roboty przy piłach tarczowych i taśmowych oraz maszynach o ręcznym posuwie materiału.
12.
Roboty w koksowniach i gazowniach przy piecach i w oddziałach oczyszczania gazu.
13.
Roboty związane z produkcja i stosowaniem ołowiu oraz wszelkich związków ołowiowych, a zwłaszcza w drukarniach z wyłączeniem składania i rozrzucania.
14.
Przy produkcji materiałów wybuchowych następujące roboty:
a)
przy wytwarzaniu lub otrzymywaniu jako produktów ubocznych, szkodliwych dla zdrowia nitro- i amido-związków, a mianowicie:

1) jedno- lub wielokrotnie nitrowany benzol, toluol, ksylol i t. d. i ich związki chlorowe,

2) naftalina jedno- lub wielokrotnie nitrowana,

3) fenol i naftolo dwu- lub wielokrotnie nitrowane,

4) anilina wraz ze swojemi homologami: toluidyną, xylidyną, kumidyną, dalej anisydyną, fenitydyną, jak również ich związkami chlorowemi, nitrowemi, alfylowemi i arylowemi, jak dwumetylanilina, dwuetyianilina, dwufenylamina i t.d.,

5) fenylendiamina, tolylendiamina,

6) benzydyna, tolydyna, dwuanizydyna,

7) naftylamina,

8) fenyl- i tolyl-hydrazyna,

b)
przy ładowaniu, pakowaniu i parafinowaniu materiałów wybuchowych wespół z mężczyznami;
c)
(skreślona).
15.
Roboty przy wytwarzaniu: kwasu arsenowego, azotowego, fluorowodorowego, pikrynowego, salicylowego, solnego, siarkowego, siarkawego, szczawiowego; benzolu, nitrobenzolu, pochodnych benzolu; chloru, podchlorynów i chloranów; fosforu, siarki; związków chromowych, związków cjanu, związków arsenu, związków rtęci; siarczku węgla, superfosfatu, alkoholu metylowego, środków odurzających (chloroformu, eteru).

Roboty przy stosowaniu: rtęci i jej związków, związków arsenu, związków dwuchromianu potasu, związków cjanu, siarczku węgla, alkoholu metylowego, z wyłączeniem dawkowania i opakowywania produktów farmaceutycznych, dozowania i pastylkowania piorunjanu rtęci do kapiszonów, dozowania i pakowania materjałów saletrzano-amonowych, chloranowych i dynamitu, oraz szarpania i rozdrabiania bawełny strzelniczej.

16.
Roboty w cukrowniach: przy spławie i płukaniu buraków, przy obsłudze błotniarek, mieszadeł i wirówek, na górach cukrowych jako składach surowego cukru, w kościarniach, w siarkowniach, w rozlewniach rafinady, oraz wszędzie gdzie roboty odbywają się przy wysokiej temperaturze.
17.
Obój bydła i nierogacizny.
18.
Przenoszenie materjałów przy robotach budowlanych po rusztowaniach i na piętra.
19.
Dźwiganie i przenoszenie ciężarów przekraczających 30 kilogramów.
20.
Obsługa konsumentów przez kelnerki w zakładach, w których sprzedawane są napoje alkoholowe do spożycia na miejscu, w porze nocnej.
1 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 27 listopada 1925 r. (Dz.U.25.133.950) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 grudnia 1925 r.
2 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 2 rozporządzenia z dnia 27 listopada 1925 r. (Dz.U.25.133.950) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 grudnia 1925 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1925.81.558

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Spis robót wzbronionych młodocianym i kobietom.
Data aktu: 29/07/1925
Data ogłoszenia: 11/08/1925
Data wejścia w życie: 11/08/1925, 29/07/1925