Ustalenie wzorów ksiąg poborowych sprzedawców wyrobów tytoniowych i prowadzenie tychże ksiąg.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 24 grudnia 1924 r.
w sprawie ustalenia wzorów ksiąg poborowych sprzedawców wyrobów tytoniowych i prowadzenia tychże ksiąg.

Na podstawie art. 13, 33 i 62 ustawy z dnia 1 czerwca 1922 r. o monopolu tytoniowym (Dz. U. R. P. № 47, poz. 409) i w uzupełnieniu rozporządzenia z dnia 20 marca 1923 r. (Dz. U. R. P. № 42, poz. 285) zarządza się co następuje:
§  1.
Hurtownicy tytoniowi na całym obszarze Państwa obowiązani są prowadzić następujące księgi:

1. Księgę składową według wzoru A.

2. Księgę kontową detalicznych sprzedawców wyrobów tytoniowych według wzoru B.

Na okładkach wymienionych ksiąg winny być uwidocznione:

a)
imię i nazwisko hurtownika tytoniowego,
b)
miejscowość,
c)
data i numer koncesji,
d)
data rozpoczęcia i zakończenia księgi.

Przychody w księdze składowej wpisywane winny być po stronie lewej, według wtórników wykonanych zamówień hurtowni w państwowych magazynach wyrobów tytoniowych. Wciągnięcie przychodu do księgi składowej nastąpić winno w dniu, w którym towar wpłynął do hurtowni tytoniowej.

Każda pozycja przychodu księgi składowej winna być udokumentowana wspomnianemi wyżej wtórnikami zamówień.

Po prawej stronie księgi składowej wpisywać mają hurtownicy tytoniowi rozchody hurtowni sumarycznie za każdy dzień.

W księdze kontowej detalicznych sprzedawców wyrobów tytoniowych obowiązany jest hurtownik tytoniowy prowadzić osobne konta wszystkich sprzedawców detalicznych koncesjonariuszy sklepów tytoniowych, domowych sprzedaży wyrobów tytoniowych, ulicznych sprzedaży wyrobów tytoniowych i t.p. pobierających wyroby tytoniowe z tej hurtowni jak również konto sklepu tytoniowego przy hurtowni.

W księdze powyższej, w każdem poszczególnem koncie winny być wpisywane kolejno wszystkie pobory odnośnego detalicznego sprzedawcy.

Z końcem każdego miesiąca i księgę składową i konta detalicznych sprzedawców w księdze kontowej należy zamknąć i wyprowadzić sumy przychodu i rozchodu księgi składowej oraz sumę przychodu każdego detalicznego sprzedawcy w księdze kontowej.

Księgi poborowe i kontowe winny być w zasadzie prowadzone odrębnie na każdy rok kalendarzowy. Z końcem każdego roku kalendarzowego przeprowadzać będą organa kontroli skarbowej inwenturę zapasów, wyrobów tytoniowych w hurtowniach tytoniowych i po zgodzeniu stanu zapasu z księgą składową i kontową wpisywać będą uzgodniony zapas jako pierwszą pozycję przychodu w księdze składowej na rok następny.

§  2.
Detaliczni sprzedawcy wyrobów tytoniowych na całym obszarze Państwa prowadzić będą "Książkę poborową" (zawierającą jedynie przychody wyrobów tytoniowych) według wzoru B (księga kontowa z dodaniem dodatkowej rubryki "Potwierdzenie poboru przez hurtownię tytoniową").

Na okładce książki poborowej winny być uwidocznione:

a)
imię i nazwisko detalicznego sprzedawcy i miejscowość, w której wykonywaną jest sprzedaż,
b)
data i numer koncesji,
c)
rodzaj detalicznej sprzedaży,
d)
hurtownia tytoniowa, do której jest stale przydzielona odnośna detaliczna sprzedaż wyrobów tytoniowych. (Ostatnie oczywiście tylko na obszarach Państwa, w których zorganizowane zostały rejonowe hurtownie tytoniowe).

Pobory detalicznych sprzedawców wyrobów tytoniowych wpisywać będą do książek poborowych hurtownicy tytoniowi, stwierdzając każdorazowy pobór własnoręcznym podpisem względnie podpisem swego zatwierdzonego zastępcy.

W wypadkach, gdy wyroby tytoniowe z hurtowni zostaną wysłane koleją, pocztą i t. p. pozycje przychodu w księdze poborowej wpisywać będą sami detaliczni sprzedawcy, hurtownicy zaś tytoniowi stwierdzać będą co miesiąc zgodność przychodów księgi poborowej detalistów z księgą kontową.

Oprócz wpisywania poborów do książek poborowych detalicznych sprzedawców, sporządzać będą hurtownicy tytoniowi przy każdorazowem wydawaniu wyrobów tytoniowych detalicznemu sprzedawcy, w 2 egzemplarzach "zestawienia sort tytoniowych" według wzoru C. W zestawieniu powyższem wpisywane mają być odrębnie wszystkie gatunki (sorty) wyrobów tytoniowych z wyszczególnieniem ich ilości, bez podawania cen.

Jeden egzemplarz zestawienia otrzymuje detaliczny sprzedawca wyrobów tytoniowych dla udokumentowania odnośnej pozycji księgi poborowej, drugi zaś egzemplarz zatrzymuje hurtownik tytoniowy dla udokumentowania odnośnej pozycji księgi kontowej.

§  3.
Przewidziane w §§ 1 i 2 niniejszego rozporządzenia księgi składowe, kontowe i zestawienia sort tytoniowych obowiązane są prowadzić również instytucje spółdzielcze, które otrzymały koncesje na rozdział wyrobów tytoniowych, po myśli § 4 rozporządzenia z dnia 20 marca 1923 r. (Dz. U. R. P. № 42 poz. 285).
§  4.
Księgi składowe i kontowe hurtowni oraz książki poborowe detalistów winne być paginowane i parafowane przez najbliższy organ kontroli skarbowej.

Wpisy do powyższych ksiąg, jak również do zestawień sort tytoniowych muszą być wyraźne i czytelne i wolno je uskuteczniać tylko atramentem lub ołówkiem atramentowym.

Zakończone księgi obowiązani są hurtownicy tytoniowi i detaliczni sprzedawcy wyrobów tytoniowych przechowywać u siebie przez przeciąg trzech lat, licząc od daty ich zakończenia.

§  5.
Sprzedawcy wyrobów tytoniowych, nie-stosujący się do postanowień niniejszego rozporządzenia lub prowadzący księgi w sposób fałszywy będą karani przez władze skarbowe po myśli art. 33 ustęp 2 ustawy z dnia 1 czerwca 1922 r. o monopolu tytoniowym (Dz. U. R. P. № 47 poz. 409).
§  6.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK 

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1925.7.53

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ustalenie wzorów ksiąg poborowych sprzedawców wyrobów tytoniowych i prowadzenie tychże ksiąg.
Data aktu: 24/12/1924
Data ogłoszenia: 23/01/1925
Data wejścia w życie: 23/01/1925