Ustalenie wzorów ksiąg poborowych sprzedawców wyrobów tytoniowych i prowadzenie tychże ksiąg.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 24 grudnia 1924 r.
w sprawie ustalenia wzorów ksiąg poborowych sprzedawców wyrobów tytoniowych i prowadzenia tychże ksiąg.

Na podstawie art. 13, 33 i 62 ustawy z dnia 1 czerwca 1922 r. o monopolu tytoniowym (Dz. U. R. P. № 47, poz. 409) i w uzupełnieniu rozporządzenia z dnia 20 marca 1923 r. (Dz. U. R. P. № 42, poz. 285) zarządza się co następuje:
§  1.
Hurtownicy tytoniowi na całym obszarze Państwa obowiązani są prowadzić następujące księgi:

1. Księgę składową według wzoru A.

2. Księgę kontową detalicznych sprzedawców wyrobów tytoniowych według wzoru B.

Na okładkach wymienionych ksiąg winny być uwidocznione:

a)
imię i nazwisko hurtownika tytoniowego,
b)
miejscowość,
c)
data i numer koncesji,
d)
data rozpoczęcia i zakończenia księgi.

Przychody w księdze składowej wpisywane winny być po stronie lewej, według wtórników wykonanych zamówień hurtowni w państwowych magazynach wyrobów tytoniowych. Wciągnięcie przychodu do księgi składowej nastąpić winno w dniu, w którym towar wpłynął do hurtowni tytoniowej.

Każda pozycja przychodu księgi składowej winna być udokumentowana wspomnianemi wyżej wtórnikami zamówień.

Po prawej stronie księgi składowej wpisywać mają hurtownicy tytoniowi rozchody hurtowni sumarycznie za każdy dzień.

W księdze kontowej detalicznych sprzedawców wyrobów tytoniowych obowiązany jest hurtownik tytoniowy prowadzić osobne konta wszystkich sprzedawców detalicznych koncesjonariuszy sklepów tytoniowych, domowych sprzedaży wyrobów tytoniowych, ulicznych sprzedaży wyrobów tytoniowych i t.p. pobierających wyroby tytoniowe z tej hurtowni jak również konto sklepu tytoniowego przy hurtowni.

W księdze powyższej, w każdem poszczególnem koncie winny być wpisywane kolejno wszystkie pobory odnośnego detalicznego sprzedawcy.

Z końcem każdego miesiąca i księgę składową i konta detalicznych sprzedawców w księdze kontowej należy zamknąć i wyprowadzić sumy przychodu i rozchodu księgi składowej oraz sumę przychodu każdego detalicznego sprzedawcy w księdze kontowej.

Księgi poborowe i kontowe winny być w zasadzie prowadzone odrębnie na każdy rok kalendarzowy. Z końcem każdego roku kalendarzowego przeprowadzać będą organa kontroli skarbowej inwenturę zapasów, wyrobów tytoniowych w hurtowniach tytoniowych i po zgodzeniu stanu zapasu z księgą składową i kontową wpisywać będą uzgodniony zapas jako pierwszą pozycję przychodu w księdze składowej na rok następny.

§  2.
Detaliczni sprzedawcy wyrobów tytoniowych na całym obszarze Państwa prowadzić będą "Książkę poborową" (zawierającą jedynie przychody wyrobów tytoniowych) według wzoru B (księga kontowa z dodaniem dodatkowej rubryki "Potwierdzenie poboru przez hurtownię tytoniową").

Na okładce książki poborowej winny być uwidocznione:

a)
imię i nazwisko detalicznego sprzedawcy i miejscowość, w której wykonywaną jest sprzedaż,
b)
data i numer koncesji,
c)
rodzaj detalicznej sprzedaży,
d)
hurtownia tytoniowa, do której jest stale przydzielona odnośna detaliczna sprzedaż wyrobów tytoniowych. (Ostatnie oczywiście tylko na obszarach Państwa, w których zorganizowane zostały rejonowe hurtownie tytoniowe).

Pobory detalicznych sprzedawców wyrobów tytoniowych wpisywać będą do książek poborowych hurtownicy tytoniowi, stwierdzając każdorazowy pobór własnoręcznym podpisem względnie podpisem swego zatwierdzonego zastępcy.

W wypadkach, gdy wyroby tytoniowe z hurtowni zostaną wysłane koleją, pocztą i t. p. pozycje przychodu w księdze poborowej wpisywać będą sami detaliczni sprzedawcy, hurtownicy zaś tytoniowi stwierdzać będą co miesiąc zgodność przychodów księgi poborowej detalistów z księgą kontową.

Oprócz wpisywania poborów do książek poborowych detalicznych sprzedawców, sporządzać będą hurtownicy tytoniowi przy każdorazowem wydawaniu wyrobów tytoniowych detalicznemu sprzedawcy, w 2 egzemplarzach "zestawienia sort tytoniowych" według wzoru C. W zestawieniu powyższem wpisywane mają być odrębnie wszystkie gatunki (sorty) wyrobów tytoniowych z wyszczególnieniem ich ilości, bez podawania cen.

Jeden egzemplarz zestawienia otrzymuje detaliczny sprzedawca wyrobów tytoniowych dla udokumentowania odnośnej pozycji księgi poborowej, drugi zaś egzemplarz zatrzymuje hurtownik tytoniowy dla udokumentowania odnośnej pozycji księgi kontowej.

§  3.
Przewidziane w §§ 1 i 2 niniejszego rozporządzenia księgi składowe, kontowe i zestawienia sort tytoniowych obowiązane są prowadzić również instytucje spółdzielcze, które otrzymały koncesje na rozdział wyrobów tytoniowych, po myśli § 4 rozporządzenia z dnia 20 marca 1923 r. (Dz. U. R. P. № 42 poz. 285).
§  4.
Księgi składowe i kontowe hurtowni oraz książki poborowe detalistów winne być paginowane i parafowane przez najbliższy organ kontroli skarbowej.

Wpisy do powyższych ksiąg, jak również do zestawień sort tytoniowych muszą być wyraźne i czytelne i wolno je uskuteczniać tylko atramentem lub ołówkiem atramentowym.

Zakończone księgi obowiązani są hurtownicy tytoniowi i detaliczni sprzedawcy wyrobów tytoniowych przechowywać u siebie przez przeciąg trzech lat, licząc od daty ich zakończenia.

§  5.
Sprzedawcy wyrobów tytoniowych, nie-stosujący się do postanowień niniejszego rozporządzenia lub prowadzący księgi w sposób fałszywy będą karani przez władze skarbowe po myśli art. 33 ustęp 2 ustawy z dnia 1 czerwca 1922 r. o monopolu tytoniowym (Dz. U. R. P. № 47 poz. 409).
§  6.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK 

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1925.7.53

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ustalenie wzorów ksiąg poborowych sprzedawców wyrobów tytoniowych i prowadzenie tychże ksiąg.
Data aktu: 24/12/1924
Data ogłoszenia: 23/01/1925
Data wejścia w życie: 23/01/1925