Ogólna taryfa opłat konsularnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW ZAGRANICZNYCH
z dnia 19 maja 1925 r.
w porozumieniu z Ministrami: Skarbu, Przemysłu i Handlu, Spraw Wewnętrznych, Sprawiedliwości i Pracy i Opieki Społecznej w sprawie ogólnej taryfy opłat konsularnych.

Na podstawie art. 25 ustawy z dnia 11 listopada 1924 r. o organizacji konsulatów i o czynnościach konsulów (Dz. U. R. P. № 103, poz. 944) zarządza się co następuje:
§  1.
Konsulaty Rzeczypospolitej Polskiej pobierają za czynności urzędowe opłaty konsularne według taryfy, dołączonej do niniejszego rozporządzenia.
§  2.
Opłaty konsularne, ustalone w złotych, winny być pobierane w walucie polskiej lub w walucie państwa, gdzie urzęduje konsul, przyczem stosunek tej waluty do złotego należy obliczać według przeciętnego kursu złotego z poprzedniego tygodnia na giełdzie stołecznej względnie na głównej giełdzie kraju urzędowania konsula. W razie nienotowania złotego lub niemożności ustalenia kursu jego, złoty uważa się jako równy wartości dolara Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, wyrażonej w walucie danego kraju, podzielonej przez 5,18.
§  3.
Opłaty konsularne pobierane przez konsulaty etatowe stanowią dochód Skarbu Państwa i winny być najpóźniej piętnastego każdego miesiąca przelewane do Banku Polskiego na rachunek Centralnej Kasy Państwowej, jako dochód z opłat konsularnych.
§  4.
Konsulom honorowym mogą być przyznane na podstawie umów, z nimi zawieranych, jako ich dochód opłaty, przewidziane w niniejszej taryfie za czynności przez nich wykonywane, do których w myśl istniejących przepisów lub umowy służbowej są oni upoważnieni. Nie odnosi się to jednak do opłat, przewidzianych pod pozycjami 9 - 39, 29, 30, 32, 42, 45 - 48 ogólnej taryfy opłat konsularnych, które zawsze stanowią dochód Skarbu Państwa i nie mogą być przyznawane konsulowi honorowemu. Diety za czynności przewidziane poz. poz. 73, 74 ogólnej taryfy opłat konsularnych mogą być przyznawane konsulom honorowym jako ich dochód najwyżej do 50%.
§  5.
Opłaty konsularne pobierane w sprawach spadkowych, jak również rzeczywiste wydatki związane z niemi, obciążają masę spadkową. Opłaty konsularne pobierane za dokonywanie publicznej licytacji, jak również wszelkie koszty przy tem poniesione, obciążają sumę uzyskaną przy licytacji. Opłaty wspomniane i koszty mogą być potrącane z masy, którą obciążają.
§  6.
Nieuiszczone opłaty i rzeczywiste wydatki będą ściągane w drodze egzekucji administracyjnej z majątku zobowiązanego, w sposób przewidziany ustawami lub umowami międzynarodowemi.
§  7.
Konsul może według swego uznania zniżać opłaty lub zupełnie zwalniać od nich osoby, które należycie udowodnią, że ze względu na swój stan majątkowy nie mogą tych opłat w całości lub częściowo uiścić.
§  8.
Zażalenia w przedmiocie niewłaściwego stosowania opłaty konsularnej mogą być wnoszone w terminie dni czternastu, licząc od dnia doręczenia lub zakomunikowania interesowanemu orzeczenia. konsularnego. Zażalenie to, które wnosić należy do właściwego konsulatu, rozstrzyga ostatecznie Minister Spraw Zagranicznych. Zażalenie nie wstrzymuje obowiązku uiszczenia opłaty.
§  9.
Konsulaty winny oznaczać wysokość pobranych opłat na każdym wydanym przez nie dokumencie. W razie zwolnienia od opłaty - odpowiednia wzmianka o tem winna być umieszczona na dokumencie.
§  10.
Rozporządzenie niniejsze należy stosować również i w tych wypadkach, gdy funkcje konsularne w danym okręgu wykonywują przedstawicielstwa dyplomatyczne.
§  11.
W wypadkach pobierania opłat konsularnych za czynności przewidziane w ogólnej taryfie opłat konsularnych przez polskie urzędy państwowe na terytorjum Rzeczypospolitej Polskiej i W. M. Gdańska, winno być stosowane niniejsze rozporządzenie.
§  12.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie w krajach europejskich z dniem pierwszym miesiąca następującego po dniu ogłoszenia rozporządzenia, w krajach pozaeuropejskich - w 2 miesiące po dniu ogłoszenia.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  1

OGÓLNA TARYFA OPŁAT KONSULARNYCH.

1 Załącznik:

-zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 27 czerwca 1925 r. (Dz.U.25.70.495) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23lipca 1925 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 10 grudnia 1925 r. (Dz.U.25.129.923) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 stycznia 1926 r.

- zmieniony przez § 1 i § 2 rozporządzenia z dnia 8 kwietnia 1926 r. (Dz.U.26.49.294) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 czerwca 1926 r.

Zmiany nie zostały naniesione na tekst.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1925.56.402

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ogólna taryfa opłat konsularnych.
Data aktu: 19/05/1925
Data ogłoszenia: 08/06/1925
Data wejścia w życie: 01/07/1925, 09/08/1925