Regulamin procesowy Trybunału Rozjemczego dla spraw amnestyjnych na górnośląskim obszarze plebiscytowym uchwalonego przez tenże Trybunał na zasadzie postanowień ust. 4, § 2, art. 1 polsko-niemieckiego układu w przedmiocie amnestji na górnośląskim obszarze plebiscytowym, podpisanego w Opolu dnia 21 czerwca 1922 roku, a zatwierdzonego ustawą z dnia 27 lipca 1922 r.

OŚWIADCZENIE RZĄDOWE
z dnia 6 maja 1925 r.
w sprawie regulaminu procesowego Trybunału Rozjemczego dla spraw amnestyjnych na górnośląskim obszarze plebiscytowym uchwalonego przez tenże Trybunał na zasadzie postanowień ust. 4, § 2, art. 1 polsko-niemieckiego układu w przedmiocie amnestji na górnośląskim obszarze plebiscytowym, podpisanego w Opolu dn. 21 czerwca 1922 roku (Dz. U R. P. № 83 poz. 743), a zatwierdzonego ustawą z dn. 27 lipca 1922 r. (Dz. U. R. P. № 65 poz. 581).

Podaje się niniejszem do wiadomości, że w wykonaniu ust. 4, § 2, art. 1 polsko-niemieckiego układu w przedmiocie amnestji na górnośląskim obszarze plebiscytowym, podpisanego w Opolu dnia 21 czerwca 1922 r., Stały Trybunał Rozjemczy dla spraw amnestyjnych na górnośląskim obszarze plebiscytowym uchwalił następujące zasady, których w postępowaniu przed nim należy przestrzegać:
Stały Trybunał Rozjemczy dla spraw amnestyjnych na górnośląskim obszarze plebiscytowym uchwalił na zasadzie przepisów ustępu 4, § 2, art. 1 układu polsko-niemieckiego w przedmiocie amnestji na górnośląskim obszarze plebiscytowym z dnia 21 czerwca 1922 r. (Dz. U. R. P. № 83 poz. 743) następujące zasady, których w postępowaniu przed nim należy przestrzegać:
§  1.
Postępowanie przed Trybunałem Rozjemczym zostaje wdrożone, skoro Minister Sprawiedliwości Rzeszy Niemieckiej lub też polski Minister Sprawiedliwości złoży o to wniosek na piśmie u Sędziego Rozjemczego, ustanowionego przez swój Rząd. Do wniosku powinno się dołączyć pięć odpisów.

Ministerstwo Sprawiedliwości może złożyć wniosek bądźto bezpośrednio, bądżteż przez pełnomocnika, mianowanego stale albo dla sprawy poszczególnej.

Sędzia Rozjemczy, u którego wniosek złożono, udziela go wraz z czterema odpisami Sędziemu Rozjemczemu, ustanowionemu przez Państwo drugie.

Wniosek może być cofnięty każdego czasu.

§  2.
Kierownictwo w postępowaniu i prowadzenie akt należy do Sędziego Rozjemczego tego Państwa, w którego sądach sprawa karna się toczyła.
§  3.
Zainteresowane Rządy lub też ich pełnomocnicy składają poza rozprawą ustną swe dalsze wnioski i wywody na piśmie wraz z pięcioma odpisami za pośrednictwem Sędziego Rozjemczego własnego Państwa. Na posiedzeniach Trybunału Rozjemczego rządy mogą poruczyć swe zastępstwo pełnomocnikowi.
§  4.
Posiedzenia Trybunału Rozjemczego odbywają się w Bytomiu, w Berlinie lub w Katowicach. Są one niejawne. O posiedzeniu i o sprawach, które na niem będą rozpatrywane, otrzymują zainteresowane Ministerstwa Sprawiedliwości lub ich pełnomocnicy zawiadomienie od Sędziego Rozjemczego własnego Państwa. Do posiedzeń należy przybrać protokólanta, władającego językiem niemieckim i polskim.
§  5.
Przeprowadzenie dowodu zarządza Trybunał Rozjemczy. Przy przeprowadzeniu dowodu mogą być obecni: drugi Sędzia Rozjemczy i pełnomocnicy zainteresowanych Ministerstw Sprawiedliwości. O terminie należy ich zawiadomić; w szczególności Ministerstwa Sprawiedliwości lub ich pełnomocnicy otrzymują zawiadomienie za pośrednictwem Sędziego Rozjemczego swojego Państwa. Osobom uprawnionym do obecności przysługuje prawo zadawania pytań świadkom i biegłym. Przesłuchanie świadków i biegłych odbywa się z reguły pod przysięgą. Ministerstwa Sprawiedliwości lub ich pełnomocnicy otrzymują odpis protokółu za pośrednictwem Sędziego Rozjemczego swego Państwa.
§  6.
Trybunał Rozjemczy może zarówno niemieckie i polskie sądy i prokuratury wzywać o udzielenie mu pomocy prawnej. Wezwanie to przesyła właściwej władzy Sędzia Rozjemczy tego Państwa, na którego obszarze czynność, stanowiąca przedmiot wezwania o udzielenie pomocy prawnej, ma być wszczęta.
§  7.
Rozstrzygnięcie Trybunału Rozjemczego ustala się na piśmie; Sędziowie Rozjemczy winni je podpisać. Zainteresowanym Ministerstwom Sprawiedliwości lub ich pełnomocnikom należy przesłać wierzytelne odpisy za pośrednictwem Sędziego Rozjemczego swego Państwa. Skazanego należy o rozstrzygnięciu zawiadomić.
§  8.
Wydatki dla własnego Sędziego Rozjemczego wraz i. ewentualnemi kosztami podróży ponosi każde Państwo osobno.

Powstałe przez postępowanie wydatki w gotówce, w szczególności koszty, powstałe przez przeprowadzenie dowodu, jako też wydatki ewentualnie przybranego neutralnego Sędziego Rozjemczego ponoszą zainteresowane Państwa wspólnie. Pokryte będą narazie przez Państwo, którego sądy rozstrzygnęły; po ukończeniu postępowania drugie Państwo winno zwrócić połowę kosztów.

§  9.
Po ukończeniu postępowania należy akta Trybunału Rozjemczego udzielić Trybunałowi Rozjemczemu dla Górnego Śląska, z prośbą o ich przechowanie.
§  10.
Pozatem mają odpowiednie zastosowanie przepisy postępowania karnego, o ile one w obu częściach Górnego Śląska w sposób równobrzmiący obowiązują. W przedmiocie języka urzędowego ma odpowiednie zastosowanie przepis art. 43 Regulaminu procesowego Trybunału Rozjemczego dla Górnego Śląska.
§  11.
Niniejszy Regulamin procesowy ma być ogłoszony w Dzienniku Ustaw Rzeszy Niemieckiej i w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej. Regulamin stosuje się od dnia jego wydania do spraw, które w Trybunale Rozjemczym zawisły.

Stały Trybunał Rozjemczy dla spraw amnestyjnych na górnośląskim obszarze plebiscytowym.

Bytom, dnia 12 marca 1925 r.

Polski Sędzia Rozjemczy:

(-) Kałużniacki

Berlin, dnia 7 marca 1925 r.

Niemiecki Sędzia Rozjemczy:

(-) O. Hartung

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1925.54.390

Rodzaj: Oświadczenie rządowe
Tytuł: Regulamin procesowy Trybunału Rozjemczego dla spraw amnestyjnych na górnośląskim obszarze plebiscytowym uchwalonego przez tenże Trybunał na zasadzie postanowień ust. 4, § 2, art. 1 polsko-niemieckiego układu w przedmiocie amnestji na górnośląskim obszarze plebiscytowym, podpisanego w Opolu dnia 21 czerwca 1922 roku, a zatwierdzonego ustawą z dnia 27 lipca 1922 r.
Data aktu: 06/05/1925
Data ogłoszenia: 28/05/1925
Data wejścia w życie: 28/05/1925