Wykonanie ustawy z dnia 18 marca 1925 roku w przedmiocie zmiany niektórych przepisów o państwowym podatku dochodowym, obowiązujących na zasadzie ustawy o państwowym podatku dochodowym, ogłoszonej w rozporządzeniu z dnia 14 lipca 1923 r., oraz na zasadzie ustawy z dnia 10 stycznia 1924 roku.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 30 kwietnia 1925 r.
celem wykonania ustawy z dnia 18 marca 1925 r. (Dz. U. R. P. № 36 poz. 242) w przedmiocie zmiany niektórych przepisów o państwowym podatku dochodowym, obowiązujących na zasadzie ustawy o państwowym podatku dochodowym, ogłoszonej w rozporządzeniu Ministra Skarbu z dnia 14 lipca 1923 r. (Dz. U. R. P. Nr. 77, poz. 607), oraz na zasadzie ustawy z dnia 10 stycznia 1924 r. (Dz. U. R. P. № 13, poz. 110).

Na zasadzie art. 26 powołanej w tytule ustawy z dnia 18 marca 1925 r. (Dz. U. R. P. № 36, poz. 242) zarządza się co następuje:
Do art. 1 ustawy.
§  1.
Poboru podatku dochodowego, przypadającego od uposażeń osób wymienionych w art. 1 ustawy, dokonywają służbodawcy w trybie, przewidzianym w dziale II ustawy o państwowym podatku dochodowym (Dz. U. R. P. z r. 1923 № 77 poz. 607).

Do art. 3 ustawy.

§  2.
Osoby, zarobkujące w obcem państwie, a zamieszkałe w Polsce, uiszczają podatek przypadający od otrzymanych zagranicą wynagrodzeń służbowych nie za pośrednictwem swych pracodawców zagranicznych, lecz bezpośrednio do kas skarbowych.

Dla celów wymiaru podatku dochodowego wspomniane osoby winne są w trybie przewidzianym w dziale I ustawy o państwowym podatku dochodowym (Dz. U. R. P. z r. 1923 № 77 poz. 607) złożyć zeznanie, w którem należy obok ewentualnych dochodów z innych źródeł podać odrębnie wysokość otrzymanych zagranicą wynagrodzeń służbowych w roku poprzedzającym rok podatkowy.

Podatek od dochodów osiągniętych zagranicą z wynagrodzeń służbowych oblicza się odrębnie, według skali podanej dla opodatkowania dochodów z uposażeń służbowych, emerytur i wynagrodzeń za najemną pracę na zasadach, wyłuszczonych w art. 111 powołanej ustawy o państwowym podatku dochodowym.

Co do postępowania wymiarowego i terminu płatności podatku od omawianych wynagrodzeń służbowych mają zastosowanie przepisy działu I ustawy o państwowym podatku dochodowym.

Do art. 4 ustawy.

§  3.
Przez kółka rolnicze, mające charakter spółdzielni, należy rozumieć te przedsiębiorstwa wykonywane przez kółka rolnicze (składnice i sklepy kółek rolniczych), które bądź w całości odpowiadają przepisom ustawy o spółdzielniach z dnia 29 października 1920 r. (Dz. U. R. P. № 111, poz. 733), bądź nawet pod względem formalnym całkowicie tym przepisom nie odpowiadają, jakkolwiek mają charakter spółdzielni.

Związki rewizyjne, względnie Związek Ekonomiczny kółek rolniczych obowiązane są każdego roku przed upływem terminu, wyznaczonego do składania zeznań o dochodzie, przedłożyć odnośnym izbom skarbowym wykaz należących do Związku przedsiębiorstw, o których mowa w części poprzedniej niniejszego paragrafu. Objęte wykazem zrzeszenia nie będą obowiązane do składania zeznań o dochodzie do wymiaru podatku dochodowego.

Do art. 6 ustawy.

§  4.
Spółdzielnie, o których mowa w art. 6 ustawy, o ile działają wyłącznie wśród członków - wolne są od opodatkowania co do nadwyżki bilansowej osiągniętej z obrotów z członkami. Jeżeli zaś tego rodzaju spółdzielnie rozszerzają swą działalność również na nieczłonków - nadwyżki bilansowe osiągnięte z obrotów z członkami podlegają zwolnieniu od opodatkowania w tym tylko wypadku, gdy spółdzielnie nadpłaty i zwroty, przypadające na nieczłonków, przelewają w całości do funduszów niepodlegających podług statutu podziałowi między członków. W każdym razie nadwyżki bilansowe spółdzielni, pochodzące z obrotów z nieczłonkami, podlegają opodatkowaniu.

Spółdzielnie, rozciągające działalność na osoby, nie będące członkami, a obowiązane w myśl art. 49 ustawy o państw. pod. doch. do składania zeznań o dochodzie, powinny wraz z bilansem i rachunkiem strat i zysków podać sumę ogólnego obrotu z podziałem na obroty dokonane z członkami i z osobami, do składu członków nie należącemi.

Spółdzielnie, które do związku rewizyjnego przystąpiły po ogłoszeniu powołanej w tytule ustawy z dnia 18 marca 1925 roku, korzystają z ulg podatkowych za ten rok gospodarczy, w którym przystąpiły do związku.

Spółdzielnie, którym prawo rewizji przyznane zostało na podstawie art. 70 ustawy z dnia 29 października 1920 r. (Dz. U. R. P. № 111, poz. 733), uważa się za spółdzielnie związkowe.

Corocznie przed terminem, wyznaczonym do składania zeznań o dochodzie osób prawnych, związki rewizyjne przesyłają właściwym izbom skarbowym wykazy spółdzielni, do związku należących, z wymienieniem daty przyjęcia każdej spółdzielni do związku.

Do art. 7 ustawy.

§  5.
Pod pojęcie pensyj i wynagrodzeń, o których mowa w części pierwszej art. 7 ustawy, nie podpadają wynagrodzenia procentowe, podlegające specjalnemu podatkowi od tantjem.

Za kapitał zakładowy uważa się kapitał akcyjny, udziałowy, składkowy i inne tym podobne kapitały.

Za kapitał zakładowy instytucyj kredytowych, emitujących listy zastawne lub obligacje i nie posiadających kapitału zakładowego, uznaje się dziesiątą część wypuszczonych w obieg przez 'te instytucje listów zastawnych i obligacyj.

Kapitałem zakładowym przedsiębiorstw, należących do towarzystw i spółek zagranicznych, których zarządy znajdują się poza obszarem Rzeczypospolitej, jest suma tego kapitału, przeznaczona dla operacji na obszarze Rzeczypospolitej.

§  6.
Przy stosowaniu ograniczeń przewidzianych w art. 7 ustawy należy, o ile chodzi o rok podatkowy 1925, przyjmować za podstawę kapitał zakładowy, figurujący w bilansie otwarcia, sporządzonym na zasadzie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 25 czerwca 1924 r. (Dz. U. R. P. № 55, poz. 542) o bilansowaniu w złotych.

Do art. 12 ustawy.

§  7.
Izby skarbowe uskuteczniają wymiar podatku dochodowego spółkom akcyjnym oraz tym wszystkim towarzystwom i zakładom obowiązanym do publicznego składania rachunków, których kapitał zakładowy przekracza kwotę 100.000 zł. Towarzystwa i zakłady obowiązane do publicznego składania rachunków, których kapitał zakładowy nie przekracza 100.000 zł., podlegają opodatkowaniu przez komisje szacunkowe dla spraw podatku dochodowego.
§  8.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1925.49.338

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie ustawy z dnia 18 marca 1925 roku w przedmiocie zmiany niektórych przepisów o państwowym podatku dochodowym, obowiązujących na zasadzie ustawy o państwowym podatku dochodowym, ogłoszonej w rozporządzeniu z dnia 14 lipca 1923 r., oraz na zasadzie ustawy z dnia 10 stycznia 1924 roku.
Data aktu: 30/04/1925
Data ogłoszenia: 15/05/1925
Data wejścia w życie: 15/05/1925