Statut Państwowego Funduszu Gospodarczego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 kwietnia 1925 r.
w sprawie statutu Państwowego Funduszu Gospodarczego.

Na zasadzie ust. 2 art. 2 ustawy z dnia 3 marca 1925 r. o wypuszczeniu pożyczki zagranicznej w dolarach Stanów Zjednoczonych Ameryki (Dz. U. R. P. № 22 poz. 154) zarządza się co następuje:
§  1.
Sposób użycia Państwowego Funduszu Gospodarczego i zasad jego administrowania określa statut, stanowiący integralną część niniejszego rozporządzenia i ogłoszony, jako jego załącznik.
§  2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrowi Skarbu.
§  3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT

Państwowego Funduszu Gospodarczego.
§ 1.
Państwowy Fundusz Gospodarczy utworzony z kapitałów, uzyskanych z realizacji pożyczki zagranicznej, zaciągniętej zgodnie z ustawą z dnia 3 marca 1925 r. (Dz. U. R. P. № 22 poz. 154), po odliczeniu sumy, przeznaczonej w myśl art. 2 powołanej ustawy na budowę linij kolejowych, będzie zarządzany przez Ministra Skarbu jako fundusz odrębny.
§  2.
Państwowy Fundusz Gospodarczy jest przeznaczony na trwałe i długoterminowe wkłady na cele gospodarcze, do których zalicza się przedewszystkiem: 1) wznoszenie nowych budowli, zwłaszcza mieszkalnych, 2) inwestycje komunalne, 3) inwestycje przemysłowe, mające znaczenie dla Państwa, 4) uruchomienie długoterminowego kredytu hipotecznego.

Do czasu użycia tego funduszu, w sposób w ustępie pierwszym niniejszego paragrafu określony, mogą być przejściowo dokonywane w ramach niniejszego statutu krótkoterminowe lokaty, celem zabezpieczenia odpowiedniej fruktyfikacji kapitału.

§  3.
Cele, przewidziane w ustępie pierwszym § 2, będą urzeczywistnione w drodze zakupu listów zastawnych i obligacyj, oraz w drodze udzielania pożyczek.
§  4.
Zakupu papierów wartościowych z sum, wydzielonych w tym celu przez Ministra Skarbu z Państwowego Funduszu Gospodarczego, dokonywać będzie Bank Gospodarstwa Krajowego na rachunek Skarbu Państwa.

Temuż Bankowi powierza się nadto wykonywanie wszelkich czynności, wchodzących w zakres administrowania papierami wartościowemi, w szczególności zaś przechowywanie tych papierów i prowadzenie ich ewidencji, realizowanie kuponów bieżących, wylosowanych listów zastawnych i obligacyj oraz przedkładanie odpowiednich sprawozdań.

Zastaw i sprzedaż wskazanych papierów może mieć miejsce wyłącznie za specjalnem zezwoleniem Ministra Skarbu.

§  5.
Dochody z administrowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego papierów wartościowych oraz sumy, osiągnięte z ich sprzedaży, będą przekazywane w miarę wpływów 15 dnia każdego miesiąca do Centralnej Kasy Państwowej na rachunek Państwowego Funduszu Gospodarczego.
§  6.
Pożyczki, na cele w niniejszym statucie przewidziane, będą udzielane we własnem imieniu i na własny rachunek przez Bank Gospodarstwa Krajowego względnie przez inne instytucje finansowe, którym Bank za zezwoleniem Ministra Skarbu zastępczo te czynności powierzy. Przeznaczona na pożyczki część Państwowego Funduszu Gospodarczego zostanie przez Skarb Państwa wpłacona do Banku Gospodarstwa Krajowego, jako wkład terminowy na terminy i na warunkach zapewniających pokrycie kosztów oprocentowania i amortyzacji pożyczki zagranicznej. Sumy należnych procentów oraz amortyzacji wkładu winny być przekazywane dwa razy do roku nie później niż 1 czerwca i 1 grudnia do Centralnej Kasy Państwowej, na rachunek Państwowego Funduszu Gospodarczego.
§  7.
Bank Gospodarstwa Krajowego prowadzi odrębną rachunkowość operacyj, dokonywanych w myśl niniejszego statutu i składa co miesiąc Ministrowi Skarbu szczegółowe sprawozdanie ze stanu funduszu i uskutecznionych lokat.
§  8.
Zasady i formy udzielania pożyczek, rodzaj i stopień ich zabezpieczenia oraz inne warunki akcji kredytowej tudzież zakupu papierów wartościowych oraz szczegółowe przepisy o administrowaniu funduszem i warunki wynagradzania Banku Gospodarstwa Krajowego za czynności wypływające z niniejszego statutu ustalać będzie Minister Skarbu drogą specjalnych instrukcyj.
§  9.
Jako organ opinjujący i doradczy w sprawach użycia funduszu w ramach niniejszego statutu tworzy się, przy Ministrze Skarbu, komisję specjalną do spraw Państwowego Funduszu Gospodarczego, złożoną z przedstawicieli Ministrów: Skarbu, Spraw Wewnętrznych, Przemysłu i Handlu, Rolnictwa i Dóbr Państwowych, Robót Publicznych i Reform Rolnych oraz delegata Banku Gospodarstwa Krajowego, po dwóch z Ministerstwa Skarbu oraz Przemysłu i Handlu i po jednym z pozostałych Ministerstw i Banku Gospodarstwa Krajowego.

Przedstawicieli ministerstw powołują właściwi ministrowie. Delegata Banku Gospodarstwa Krajowego wyznacza Prezes tegoż Banku.

Wskazaną komisję zwołuje Minister Skaarbu przynajmniej raz na trzy miesiące.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1925.42.292

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Statut Państwowego Funduszu Gospodarczego.
Data aktu: 08/04/1925
Data ogłoszenia: 28/04/1925
Data wejścia w życie: 28/04/1925