Organizacja statystyki ruchu naturalnego ludności.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 1 kwietnia 1925 r.
w sprawie organizacji statystyki ruchu naturalnego ludności.

Na podstawie art. 2 ustawy z dnia 21 października 1919 r.-o organizacji statystyki administracyjnej (Dz. U. R. P. № 85, poz. 464) zarządza się co następuje:
§  1.
Osoby, prowadzące księgi metrykalne na obszarze województw: krakowskiego, lwowskiego, stanisławowskiego i tarnopolskiego, obowiązane są z faktów zarejestrowanych przez nich w księgach metrykalnych przesyłać co kwartał właściwej władzy administracyjnej I instancji sprawozdania indywidualne według załączonych formularzy (załączniki A, B i C).

Jeżeli okrąg urzędowy osoby prowadzącej księgi metrykalne rozciąga się na dwa lub więcej powiatów, należy przesłać osobno każdej władzy powiatowej sprawozdania kwartalne z faktów, dotyczących okręgu urzędowego danej władzy.

§  2.
Magistraty miast o ludności ponad 100.000 głów mogą na podstawie porozumienia z Głównym Urzędem Statystycznym otrzymać formularze uzupełnione pytaniami dodatkowemi, przyczem powstającą stąd nadwyżkę kosztów ponosiłby magistrat.
§  3.
Sprawozdanie za kwartał pierwszy winno być przesłane najpóźniej dnia 15 kwietnia, sprawozdanie za kwartał drugi najpóźniej dnia 15 lipca, sprawozdanie za trzeci kwartał najpóźniej dnia 15 października, a sprawozdanie za czwarty kwartał najpóźniej dnia 15 stycznia.
§  4.
Władza administracyjna I-ej instancji kontroluje zupełność i dokładność nadesłanych danych, sporządza wykaz powiatowy według formularza D i przesyła go wraz ze wszystkiemi formularzami A, B i C do Głównego Urzędu Statystycznego, a to za kwartał pierwszy dnia 15 maja, za kwartał drugi dnia 15 sierpnia, za kwartał trzeci 15 listopada, a za kwartał czwarty 15 lutego.
§  5.
Osoby, prowadzące księgi metrykalne, są obowiązane udzielać na żądanie władzy administracyjnej wszelkich informacyj i wyjaśnień, dotyczących zupełności względnie dokładności danych, zawartych w formularzach A, B i C.
§  6.
W miastach, posiadających własne biura statystyczne i umieszczonych w wykazie ustanawianym przez Ministra Spraw Wewnętrznych, przesyłają osoby prowadzące księgi metrykalne sprawozdania do tych biur co tydzień, skąd będą one odsyłane do Głównego Urzędu Statystycznego w terminach przepisanych w § 3 niniejszego rozporządzenia.
§  7.
W razie opieszałości osób prowadzących księgi metrykalne w wykonywaniu obowiązków nałożonych niniejszem rozporządzeniem, władza administracyjna I instancji może zastosować środki wykonawcze przewidziane w przepisach obowiązujących przed wydaniem rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 października 1920 r. (Dz. U. R. P. № 108, poz. 710).
§  8.
Główny Urząd Statystyczny komunikuje się z osobami prowadzącemi księgi metrykalne za pośrednictwem władzy administracyjnej I instancji.
§  9.
Za notatką o każdym fakcie urodzenia, małżeństwa lub zgonu, wykazanym w formularzach statystycznych, wypełnioną prawidłowo według załączonych wzorów (załączniki A, B i C) osoba prowadząca księgi metrykalne otrzymuje tytułem zwrotu wydatków na materiały piśmienne 3 grosze; formularzy statystycznych dostarcza Główny Urząd Statystyczny. Sumy należne za ubiegły rok kalendarzowy będą dnia 15 marca każdego roku przekazywane osobom prowadzącym księgi metrykalne bezpośrednio przez Główny Urząd Statystyczny.

Opłaty pocztowe, związane z korespondencją osób prowadzących księgi metrykalne z władzami administracyjnemi I instancji, względnie z Głównym Urzędem Statystycznym, w sprawach wynikających z niniejszego rozporządzenia, pokrywane będą z budżetu Głównego Urzędu Statystycznego.

§  10. 1
Sprawozdania indywidualne według dołączonych formularzy A, B, C dotyczyć będą faktów ruchu naturalnego ludności, zarejestrowanych w księgach metrykalnych od dnia oznaczonego w zależności od warunków terytorjalnych rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych. Sprawozdania z faktów, zarejestrowanych począwszy od 1 stycznia 1919 r. do dnia oznaczonego w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych, będą przesłane władzy administracyjnej I instancji w formie wykazów sumarycznych ze wskazaniem tylko ogólnej liczby sporządzonych aktów małżeństw, urodzeń i zgonów dla każdego roku oddzielnie. Sprawozdanie to sumaryczne będzie dołączone do pierwszego sprawozdania indywidualnego.
§  11.
Instrukcję co do sposobu wypełniania formularzy A, B, C i D wyda Minister Spraw Wewnętrznych.
§  12.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrowi Spraw Wewnętrznych.
§  13.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Z tym dniem rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 października 1920 r. (Dz. U. R. P. № 108, poz. 710), z dnia 22 marca 1923 r. (Dz. U. R. P. № 36, poz. 236) i z dnia 30 maja 1924 r. (Dz. U. R. P. № 48, poz. 484) tracą moc obowiązującą na obszarze województw: krakowskiego, wowskiego, stanisławowskiego i tarnopolskiego.
ZAŁĄCZNIKI
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  A

ZAŁĄCZNIK  B

ZAŁĄCZNIK  C

ZAŁĄCZNIK  D

Wykaz załączonych sprawozdań urzędów parafialnych i metrykalnych o ruchu naturalnym ludności

1 § 10 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 29 lipca 1925 r. (Dz.U.25.78.546) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 sierpnia 1925 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1925.40.273

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Organizacja statystyki ruchu naturalnego ludności.
Data aktu: 01/04/1925
Data ogłoszenia: 22/04/1925
Data wejścia w życie: 22/04/1925