Organizacja statystyki ruchu naturalnego ludności.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 1 kwietnia 1925 r.
w sprawie organizacji statystyki ruchu naturalnego ludności.

Na podstawie art. 2 ustawy z dnia 21 października 1919 r.-o organizacji statystyki administracyjnej (Dz. U. R. P. № 85, poz. 464) zarządza się co następuje:
§  1.
Osoby, prowadzące księgi metrykalne na obszarze województw: krakowskiego, lwowskiego, stanisławowskiego i tarnopolskiego, obowiązane są z faktów zarejestrowanych przez nich w księgach metrykalnych przesyłać co kwartał właściwej władzy administracyjnej I instancji sprawozdania indywidualne według załączonych formularzy (załączniki A, B i C).

Jeżeli okrąg urzędowy osoby prowadzącej księgi metrykalne rozciąga się na dwa lub więcej powiatów, należy przesłać osobno każdej władzy powiatowej sprawozdania kwartalne z faktów, dotyczących okręgu urzędowego danej władzy.

§  2.
Magistraty miast o ludności ponad 100.000 głów mogą na podstawie porozumienia z Głównym Urzędem Statystycznym otrzymać formularze uzupełnione pytaniami dodatkowemi, przyczem powstającą stąd nadwyżkę kosztów ponosiłby magistrat.
§  3.
Sprawozdanie za kwartał pierwszy winno być przesłane najpóźniej dnia 15 kwietnia, sprawozdanie za kwartał drugi najpóźniej dnia 15 lipca, sprawozdanie za trzeci kwartał najpóźniej dnia 15 października, a sprawozdanie za czwarty kwartał najpóźniej dnia 15 stycznia.
§  4.
Władza administracyjna I-ej instancji kontroluje zupełność i dokładność nadesłanych danych, sporządza wykaz powiatowy według formularza D i przesyła go wraz ze wszystkiemi formularzami A, B i C do Głównego Urzędu Statystycznego, a to za kwartał pierwszy dnia 15 maja, za kwartał drugi dnia 15 sierpnia, za kwartał trzeci 15 listopada, a za kwartał czwarty 15 lutego.
§  5.
Osoby, prowadzące księgi metrykalne, są obowiązane udzielać na żądanie władzy administracyjnej wszelkich informacyj i wyjaśnień, dotyczących zupełności względnie dokładności danych, zawartych w formularzach A, B i C.
§  6.
W miastach, posiadających własne biura statystyczne i umieszczonych w wykazie ustanawianym przez Ministra Spraw Wewnętrznych, przesyłają osoby prowadzące księgi metrykalne sprawozdania do tych biur co tydzień, skąd będą one odsyłane do Głównego Urzędu Statystycznego w terminach przepisanych w § 3 niniejszego rozporządzenia.
§  7.
W razie opieszałości osób prowadzących księgi metrykalne w wykonywaniu obowiązków nałożonych niniejszem rozporządzeniem, władza administracyjna I instancji może zastosować środki wykonawcze przewidziane w przepisach obowiązujących przed wydaniem rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 października 1920 r. (Dz. U. R. P. № 108, poz. 710).
§  8.
Główny Urząd Statystyczny komunikuje się z osobami prowadzącemi księgi metrykalne za pośrednictwem władzy administracyjnej I instancji.
§  9.
Za notatką o każdym fakcie urodzenia, małżeństwa lub zgonu, wykazanym w formularzach statystycznych, wypełnioną prawidłowo według załączonych wzorów (załączniki A, B i C) osoba prowadząca księgi metrykalne otrzymuje tytułem zwrotu wydatków na materiały piśmienne 3 grosze; formularzy statystycznych dostarcza Główny Urząd Statystyczny. Sumy należne za ubiegły rok kalendarzowy będą dnia 15 marca każdego roku przekazywane osobom prowadzącym księgi metrykalne bezpośrednio przez Główny Urząd Statystyczny.

Opłaty pocztowe, związane z korespondencją osób prowadzących księgi metrykalne z władzami administracyjnemi I instancji, względnie z Głównym Urzędem Statystycznym, w sprawach wynikających z niniejszego rozporządzenia, pokrywane będą z budżetu Głównego Urzędu Statystycznego.

§  10. 1
Sprawozdania indywidualne według dołączonych formularzy A, B, C dotyczyć będą faktów ruchu naturalnego ludności, zarejestrowanych w księgach metrykalnych od dnia oznaczonego w zależności od warunków terytorjalnych rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych. Sprawozdania z faktów, zarejestrowanych począwszy od 1 stycznia 1919 r. do dnia oznaczonego w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych, będą przesłane władzy administracyjnej I instancji w formie wykazów sumarycznych ze wskazaniem tylko ogólnej liczby sporządzonych aktów małżeństw, urodzeń i zgonów dla każdego roku oddzielnie. Sprawozdanie to sumaryczne będzie dołączone do pierwszego sprawozdania indywidualnego.
§  11.
Instrukcję co do sposobu wypełniania formularzy A, B, C i D wyda Minister Spraw Wewnętrznych.
§  12.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrowi Spraw Wewnętrznych.
§  13.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Z tym dniem rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 października 1920 r. (Dz. U. R. P. № 108, poz. 710), z dnia 22 marca 1923 r. (Dz. U. R. P. № 36, poz. 236) i z dnia 30 maja 1924 r. (Dz. U. R. P. № 48, poz. 484) tracą moc obowiązującą na obszarze województw: krakowskiego, wowskiego, stanisławowskiego i tarnopolskiego.
ZAŁĄCZNIKI
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  A

ZAŁĄCZNIK  B

ZAŁĄCZNIK  C

ZAŁĄCZNIK  D

Wykaz załączonych sprawozdań urzędów parafialnych i metrykalnych o ruchu naturalnym ludności

1 § 10 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 29 lipca 1925 r. (Dz.U.25.78.546) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 sierpnia 1925 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1925.40.273

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Organizacja statystyki ruchu naturalnego ludności.
Data aktu: 01/04/1925
Data ogłoszenia: 22/04/1925
Data wejścia w życie: 22/04/1925