Tryb postępowania przy przywozie i wywozie substancyj i przetworów odurzających.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI W POROZUMIENIU Z MINISTREM SKARBU
z dnia 20 stycznia 1925 r.
o trybie postępowania przy przywozie i wywozie substancyj i przetworów odurzających.

Na podstawie art. art. 2, 6, 7, 8, 9 i 11 ustawy z dnia 22 czerwca 1923 r. w przedmiocie substancyj i przetworów odurzających (Dz. U. R. P. № 72 poz. 559), art. 1 ustawy z dnia 28 listopada 1923 r. w przedmiocie zniesienia Ministerstwa Zdrowia Publicznego (Dz. U. R. P. № 131 poz. 1060), § 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dn. 18 stycznia 1924 r. w przedmiocie rozdziału kompetencji Ministra Zdrowia Publicznego (Dz. U. R. P. № 9 poz. 86) oraz zgodnie z rozporządzeniem Ministra Skarbu z dnia 30 kwietnia 1924 r. w przedmiocie uzupełnienia § 6 rozporządzenia z dnia 13 grudnia 1920 r. o postępowaniu celnem (Dz. U. R. P. № 39 poz. 420) zarządza się co następuje:
§  1.
Przywóz z zagranicy i wywóz zagranicę, substancyj i przetworów odurzających, podlegających przepisom ustawy z dnia 22 czerwca 1923 r. (Dz. U. R. P. № 72 poz. 559), a mianowicie: opium we wszelkich postaciach, morfiny i innych (z wyjątkiem kodeiny) alkaloidów opjum, heroiny, kokainy, wszelkich soli i przetworów tych substancyj oraz tych pochodnych, które w drodze rozporządzenia (art. 1 powołanej ustawy z dnia 22 czerwca 1923 r.) - będą uznane za równie szkodliwe dla zdrowia, nie może odbywać się inaczej, jak po uprzedniem uzyskaniu:
a)
certyfikatu przywozu, lub wywozu i
b)
zezwolenia na dokonanie odprawy celnej.
§  2.
Przewidziane wyżej certyfikaty (§ 1 p. a), których wzory podane są w załączniku do niniejszego rozporządzenia (załączniki № 1 i № 2), będą wydawane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych osobom i instytucjom uprawnionym do sprowadzania substancyj i przetworów odurzających celem uzyskania od właściwych władz państw eksportujących lub importujących zezwolenia na ich wywóz lub przywóz oraz celem stwierdzenia, że substancje te i przetwory w ilościach w certyfikatach podanych są przeznaczone dla celów leczniczych lub naukowych.
§  3.
Osoby i instytucje ubiegające się o pozwolenie przywozu winny złożyć w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych należycie ostemplowane podanie.

W podaniu tem należy wymienić:

a)
nazwisko i imię, względnie nazwę osoby lub instytucji sprowadzającej,
b)
dokładny adres sprowadzającego,
c)
urząd celny, w którym przesyłka ma być odprawioną,
d)
państwo i miejscowość skąd przesyłka ma być nadana,
e)
nazwisko i imię, względnie nazwę osoby lub instytucji wysyłającej,
f)
dokładne wyszczególnienie substancyj i przetworów odurzających lub zawierających takie substancje i przetwory, z podaniem dokładnej ich wagi netto, o ile to dotyczy opjum - jego gatunku i zawartości morfiny, o ile zaś to dotyczy preparatów zawierających te substancje i przetwory - ilości tych ostatnich.

Przesyłki, zawierające substancje i przetwory odurzające, przeznaczone dla osób lub instytucyj, które uzyskały certyfikat przywozu, nie mogą być adresowane do osób trzecich, jak np. firm transportowych i t. p. Pozatem przesyłki te nie mogą zawierać w łącznem opakowaniu żadnych innych przetworów, leków i towarów.

Certyfikaty przywozu podlegają opłacie stemplowej, ustanowionej dla świadectw urzędowych.

§  4.
Osoby i instytucje, ubiegające się o pozwolenie wywozu, winny złożyć w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych należycie ostemplowane podanie.

W podaniu tem należy wymienić dane wyszczególnione w pp. a, b, c, e i f § 3 (odnośnie do pp. a i b. zamiast: "sprowadzającego" ma być: "wysyłającego"; do p. e zamiast: "wysyłającej" - "odbierającej") i zadeklarować, że wysyłający zna przepisy normujące przywóz substancyj i przetworów odurzających, a obowiązujące w państwie przeznaczenia.

Ponadto do podania tego winno być dołączone, przepisane w państwie przeznaczenia, zezwolenie na przywóz, zawierające zarazem oświadczenie, do jakiego celu mają służyć wywiezione przetwory i substancje. W przypadku, kiedy państwo przeznaczenia zezwoleń takich nie udziela, winno być dołączone do podania zaświadczenie właściwych władz konsularnych polskich, że sprowadzający posiada wszystkie uprawnienia, wymagane w myśl przepisów obowiązujących w kraju przeznaczenia.

§  5.
Przewidziane w p. b § 1 zezwolenia będą wydawane przez Ministerstwo Skarbu.

Ministerstwo Skarbu, wydając odpowiednie zarządzenia właściwym urzędom celnym, będzie udzielało zezwoleń tym tylko osobom i instytucjom, które otrzymały od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych odpowiedni certyfikat przywozu, względnie wywozu (§ 2).

§  6.
Przewidzianych w p. b § 1 zezwoleń, o ile to dotyczyć będzie Wolnego Miasta Gdańska, Ministerstwo Skarbu będzie udzielało osobom i instytucjom, uprawnionym w myśl obowiązujących na obszarze tego miasta przepisów do sprowadzania substancyj i środków odurzających, a których nazwiska lub nazwy będą mu wskazane przez Senat Wolnego Miasta Gdańska.
§  7.
Na przywóz substancyj i przetworów odurzających z Wolnego Miasta Gdańska do Rzeczypospolitej Polskiej konieczne jest uzyskanie zezwolenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

W celu uzyskania takiego zezwolenia, osoby i instytucje importujące winny złożyć do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych należycie ostemplowane podania z wyszczególnieniem danych wymienionych w pp. a-f § 3.

§  8.
Na wywóz substancyj i przetworów odurzających z Rzeczypospolitej Polskiej do Wolnego Miasta Gdańska konieczne jest uzyskanie zezwolenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

W celu uzyskania takiego zezwolenia osoby i instytucje - eksportujące winny złożyć do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych należycie ostemplowane podanie z zastosowaniem się do postanowień ustępu. 2 i 3 § 4.

§  9.
Przesyłki, zawierające substancje i przetwory odurzające, nadesłane do urzędu celnego drogą legalną i należycie zadeklarowane, będą przez urzędy celne zwrócone nadawcy na wypadek, gdyby osoby i instytucje, do których przesyłki te zostały adresowane, nie uzyskały zezwolenia wymaganego postanowieniami p. b. § 1.

Takiemuż zwrotowi ulegną należycie zadeklarowane przesyłki, zawierające substancje i przetwory odurzające, o ile osoby lub instytucje, do których przesyłki te zostały adresowane i które posiadają zezwolenia wymagane postanowieniami p. b. § 1, nie podejmą ich z urzędów celnych w przepisanym terminie.

§  10.
W wypadkach fałszywego deklarowania przesyłek, zawierających substancje i przetwory odurzające niepokryte pozwoleniem przywozu, urzędy celne winny postępować w myśl art. 9 ustawy z dnia 22 czerwca 1923 r.

W analogiczny sposób postępują urzędy celne w wypadkach, gdy zwrot zagranicę przesyłek, zawierających substancje i przetwory odurzające, nie będzie mógł być dokonany zgodnie z postanowieniami ustępu 1 § 9 niniejszego rozporządzenia.

§  11.
Postanowienia ogólne, normujące tryb postępowania celnego, mają również zastosowanie do transportów, zawierających substancje i przetwory odurzające, o ile przepisy niniejszego rozporządzenia nie stanowią inaczej.
§  12.
Przywóz i wywóz kokainy oraz jej soli i przetworów może odbywać się tylko przez urzędy celne w następujących miejscowościach: w Warszawie, Poznaniu, Lwowie, Wilnie i Gdańsku (Post. I. Packhof).

Przywóz i wywóz innych substancyj i przetworów odurzających może odbywać się przez urzędy celne w następujących miejscowościach: w Warszawie, Łodzi, Sosnowcu, Poznaniu, Bydgoszczy, Toruniu, Lwowie, Przemyślu, Krakowie, Katowicach, Wilnie, Stołbcach i Gdańsku (Post 1, Hauptbahnhof I Packhof Simonsdorf).

§  13.
Winni naruszenia przepisów niniejszego rozporządzenia ulegną karze stosownie do przepisów ustawy z dnia 22 czerwca 1923 r. w przedmiocie substancyj i przetworów odurzających (Dz. U. R. P. № 72, poz. 559).
§  14.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie piętnastego dnia po ogłoszeniu.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1925.15.98

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb postępowania przy przywozie i wywozie substancyj i przetworów odurzających.
Data aktu: 20/01/1925
Data ogłoszenia: 10/02/1925
Data wejścia w życie: 25/02/1925