Tryb postępowania przy przywozie i wywozie substancyj i przetworów odurzających.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI W POROZUMIENIU Z MINISTREM SKARBU
z dnia 20 stycznia 1925 r.
o trybie postępowania przy przywozie i wywozie substancyj i przetworów odurzających.

Na podstawie art. art. 2, 6, 7, 8, 9 i 11 ustawy z dnia 22 czerwca 1923 r. w przedmiocie substancyj i przetworów odurzających (Dz. U. R. P. № 72 poz. 559), art. 1 ustawy z dnia 28 listopada 1923 r. w przedmiocie zniesienia Ministerstwa Zdrowia Publicznego (Dz. U. R. P. № 131 poz. 1060), § 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dn. 18 stycznia 1924 r. w przedmiocie rozdziału kompetencji Ministra Zdrowia Publicznego (Dz. U. R. P. № 9 poz. 86) oraz zgodnie z rozporządzeniem Ministra Skarbu z dnia 30 kwietnia 1924 r. w przedmiocie uzupełnienia § 6 rozporządzenia z dnia 13 grudnia 1920 r. o postępowaniu celnem (Dz. U. R. P. № 39 poz. 420) zarządza się co następuje:
§  1.
Przywóz z zagranicy i wywóz zagranicę, substancyj i przetworów odurzających, podlegających przepisom ustawy z dnia 22 czerwca 1923 r. (Dz. U. R. P. № 72 poz. 559), a mianowicie: opium we wszelkich postaciach, morfiny i innych (z wyjątkiem kodeiny) alkaloidów opjum, heroiny, kokainy, wszelkich soli i przetworów tych substancyj oraz tych pochodnych, które w drodze rozporządzenia (art. 1 powołanej ustawy z dnia 22 czerwca 1923 r.) - będą uznane za równie szkodliwe dla zdrowia, nie może odbywać się inaczej, jak po uprzedniem uzyskaniu:
a)
certyfikatu przywozu, lub wywozu i
b)
zezwolenia na dokonanie odprawy celnej.
§  2.
Przewidziane wyżej certyfikaty (§ 1 p. a), których wzory podane są w załączniku do niniejszego rozporządzenia (załączniki № 1 i № 2), będą wydawane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych osobom i instytucjom uprawnionym do sprowadzania substancyj i przetworów odurzających celem uzyskania od właściwych władz państw eksportujących lub importujących zezwolenia na ich wywóz lub przywóz oraz celem stwierdzenia, że substancje te i przetwory w ilościach w certyfikatach podanych są przeznaczone dla celów leczniczych lub naukowych.
§  3.
Osoby i instytucje ubiegające się o pozwolenie przywozu winny złożyć w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych należycie ostemplowane podanie.

W podaniu tem należy wymienić:

a)
nazwisko i imię, względnie nazwę osoby lub instytucji sprowadzającej,
b)
dokładny adres sprowadzającego,
c)
urząd celny, w którym przesyłka ma być odprawioną,
d)
państwo i miejscowość skąd przesyłka ma być nadana,
e)
nazwisko i imię, względnie nazwę osoby lub instytucji wysyłającej,
f)
dokładne wyszczególnienie substancyj i przetworów odurzających lub zawierających takie substancje i przetwory, z podaniem dokładnej ich wagi netto, o ile to dotyczy opjum - jego gatunku i zawartości morfiny, o ile zaś to dotyczy preparatów zawierających te substancje i przetwory - ilości tych ostatnich.

Przesyłki, zawierające substancje i przetwory odurzające, przeznaczone dla osób lub instytucyj, które uzyskały certyfikat przywozu, nie mogą być adresowane do osób trzecich, jak np. firm transportowych i t. p. Pozatem przesyłki te nie mogą zawierać w łącznem opakowaniu żadnych innych przetworów, leków i towarów.

Certyfikaty przywozu podlegają opłacie stemplowej, ustanowionej dla świadectw urzędowych.

§  4.
Osoby i instytucje, ubiegające się o pozwolenie wywozu, winny złożyć w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych należycie ostemplowane podanie.

W podaniu tem należy wymienić dane wyszczególnione w pp. a, b, c, e i f § 3 (odnośnie do pp. a i b. zamiast: "sprowadzającego" ma być: "wysyłającego"; do p. e zamiast: "wysyłającej" - "odbierającej") i zadeklarować, że wysyłający zna przepisy normujące przywóz substancyj i przetworów odurzających, a obowiązujące w państwie przeznaczenia.

Ponadto do podania tego winno być dołączone, przepisane w państwie przeznaczenia, zezwolenie na przywóz, zawierające zarazem oświadczenie, do jakiego celu mają służyć wywiezione przetwory i substancje. W przypadku, kiedy państwo przeznaczenia zezwoleń takich nie udziela, winno być dołączone do podania zaświadczenie właściwych władz konsularnych polskich, że sprowadzający posiada wszystkie uprawnienia, wymagane w myśl przepisów obowiązujących w kraju przeznaczenia.

§  5.
Przewidziane w p. b § 1 zezwolenia będą wydawane przez Ministerstwo Skarbu.

Ministerstwo Skarbu, wydając odpowiednie zarządzenia właściwym urzędom celnym, będzie udzielało zezwoleń tym tylko osobom i instytucjom, które otrzymały od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych odpowiedni certyfikat przywozu, względnie wywozu (§ 2).

§  6.
Przewidzianych w p. b § 1 zezwoleń, o ile to dotyczyć będzie Wolnego Miasta Gdańska, Ministerstwo Skarbu będzie udzielało osobom i instytucjom, uprawnionym w myśl obowiązujących na obszarze tego miasta przepisów do sprowadzania substancyj i środków odurzających, a których nazwiska lub nazwy będą mu wskazane przez Senat Wolnego Miasta Gdańska.
§  7.
Na przywóz substancyj i przetworów odurzających z Wolnego Miasta Gdańska do Rzeczypospolitej Polskiej konieczne jest uzyskanie zezwolenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

W celu uzyskania takiego zezwolenia, osoby i instytucje importujące winny złożyć do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych należycie ostemplowane podania z wyszczególnieniem danych wymienionych w pp. a-f § 3.

§  8.
Na wywóz substancyj i przetworów odurzających z Rzeczypospolitej Polskiej do Wolnego Miasta Gdańska konieczne jest uzyskanie zezwolenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

W celu uzyskania takiego zezwolenia osoby i instytucje - eksportujące winny złożyć do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych należycie ostemplowane podanie z zastosowaniem się do postanowień ustępu. 2 i 3 § 4.

§  9.
Przesyłki, zawierające substancje i przetwory odurzające, nadesłane do urzędu celnego drogą legalną i należycie zadeklarowane, będą przez urzędy celne zwrócone nadawcy na wypadek, gdyby osoby i instytucje, do których przesyłki te zostały adresowane, nie uzyskały zezwolenia wymaganego postanowieniami p. b. § 1.

Takiemuż zwrotowi ulegną należycie zadeklarowane przesyłki, zawierające substancje i przetwory odurzające, o ile osoby lub instytucje, do których przesyłki te zostały adresowane i które posiadają zezwolenia wymagane postanowieniami p. b. § 1, nie podejmą ich z urzędów celnych w przepisanym terminie.

§  10.
W wypadkach fałszywego deklarowania przesyłek, zawierających substancje i przetwory odurzające niepokryte pozwoleniem przywozu, urzędy celne winny postępować w myśl art. 9 ustawy z dnia 22 czerwca 1923 r.

W analogiczny sposób postępują urzędy celne w wypadkach, gdy zwrot zagranicę przesyłek, zawierających substancje i przetwory odurzające, nie będzie mógł być dokonany zgodnie z postanowieniami ustępu 1 § 9 niniejszego rozporządzenia.

§  11.
Postanowienia ogólne, normujące tryb postępowania celnego, mają również zastosowanie do transportów, zawierających substancje i przetwory odurzające, o ile przepisy niniejszego rozporządzenia nie stanowią inaczej.
§  12.
Przywóz i wywóz kokainy oraz jej soli i przetworów może odbywać się tylko przez urzędy celne w następujących miejscowościach: w Warszawie, Poznaniu, Lwowie, Wilnie i Gdańsku (Post. I. Packhof).

Przywóz i wywóz innych substancyj i przetworów odurzających może odbywać się przez urzędy celne w następujących miejscowościach: w Warszawie, Łodzi, Sosnowcu, Poznaniu, Bydgoszczy, Toruniu, Lwowie, Przemyślu, Krakowie, Katowicach, Wilnie, Stołbcach i Gdańsku (Post 1, Hauptbahnhof I Packhof Simonsdorf).

§  13.
Winni naruszenia przepisów niniejszego rozporządzenia ulegną karze stosownie do przepisów ustawy z dnia 22 czerwca 1923 r. w przedmiocie substancyj i przetworów odurzających (Dz. U. R. P. № 72, poz. 559).
§  14.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie piętnastego dnia po ogłoszeniu.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024