Wykaz stanu służby urzędników i niższych funkcjonarjuszów państwowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 16 stycznia 1925 r.
o wykazach stanu służby urzędników i niższych funkcjonarjuszów państwowych.

W wykonaniu art. 16 ustawy z dnia 17 lutego 1922 r. (Dz. U. R. P. № 21, poz. 164) o państwowej służbie cywilnej zarządza się co następuje:
§  1.
Władza służbowa prowadzi wykazy stanu służby dla urzędników (praktykantów) i niższych funkcjonarjuszów według dołączonego wzoru.

Za władzę służbową, która powołaną jest do prowadzenia wykazu stanu służby, uważa się władzę naczelną dla urzędników i niższych funkcjonarjuszów tej władzy, zaś dla innych władzę bezpośrednio podległą władzy naczelnej.

§  2.
Wykaz stanu służby należy założyć bezzwłocznie po zgłoszeniu się funkcjonarjusza do objęcia służby, wypełniając dotyczące go rubryki na podstawie złożonych przez niego dokumentów.

W dalszym ciągu służby wpisuje władza służbowa z urzędu wszelkie istotne zmiany dotyczące funkcjonarjusza i jego służby, a to zmiany wynikłe z zarządzeń władz przełożonych na podstawie tych zarządzeń inne zaś zmiany na podstawie dokumentów, dostarczonych przez funkcjonarjusza w myśl art. 16 ustęp drugi, ustawy o państwowej służbie cywilnej.

Władza po sporządzeniu odpisów, które zatrzymuje w aktach, zwraca dokumenty właścicielowi.

§  3.
Co do sposobu wypełniania rubryk: XII, XV, XVI, XVII, XIX i XX wykazu zarządza się co następuje:

Do rubryki XII. Przy podawaniu rodzaju służby należy zaznaczyć osobno służbę państwową, osobno samorządową, oraz podać w jakiem państwie zaborczem i w jakim dziale zarządu państwowego była odbyta. O ile funkcjonarjusz pełnił służbę w różnych działach, należy je wyszczególnić, a w następnej kolumnie podać ilość czasu, spędzonego w każdym z tych działów.

Przy podawaniu rodzaju pracy zawodowej należy uwidocznić przejście z jednego działu pracy do innego i w następnej kolumnie podać ilość czasu, spędzonego w danym dziale.

Do rubryki XV. W pierwszej i drugiej kolumnie należy w szczególności wpisywać:

Dopuszczenie do służby przygotowawczej (praktyki), przedłużenie lub skrócenie jednorocznego okresu służby przygotowawczej, względnie zezwolenie na mianowanie urzędnika bez obowiązku odbycia jej (art. 12 ustawy o państwowej służbie cywilnej), mianowanie (na stałe lub do odwołania), objęcie służby (art. 13, 14), złożenie przyrzeczenia służbowego względnie przysięgi służbowej (art. 15), ustalenie w służbie (art. 116), awanse, przeniesienia, powołanie do władzy naczelnej, przejście do innego działu zarządu państwowego, delegacje, poruczenie kierownictwa urzędu lub prowadzenia samodzielnego referatu, udzielenie urlopu bezpłatnego, przeniesienie w stan nieczynny (art. 54), powołanie z powrotem do służby czynnej, zwolnienie na czas trwania mandatu (art. 57), powrót do służby, obniżenie stopnia służbowego (art. 77 p. 3), wystąpienie ze służby, ponowne wstąpienie do służby i przywrócenie praw nabytych poprzednią służbą (art. 64), zwolnienie, wydalenie, przeniesienie w stan spoczynku, śmierć urzędnika w służbie.

Ponadto należy notować w tych, kolumnach zaliczenie czasu państwowej służby kontraktowej do służby stałej (art. 14 ustęp 5) i odliczenie lat służby z tytułu kary dyscyplinarnej (art. 77 p. 2) z tytułu zawieszenia w urzędowaniu (art. 61 ustawy o postępowaniu dyscyplinarnem) oraz z powodu urlopów (art. 38).

Do kolumny czwartej należy wpisywać okresy czasu policzalne do emerytury poza okresami policzalnemi do czasu służby czynnej z czasów służby w Państwie Polskiem.

Do kolumny piątej należy wpisywać okresy czasu niepoliczalne do służby czynnej jak np.: czas pozostawania w stanie nieczynnym, niepoliczalne do czynnej służby zawieszenie w urzędowaniu, urlopy poza czas określony w art. 38 ustawy o państwowej służbie cywilnej i t. p.

Do rubryki XVI. Należy wpisywać urlopy dla poratowania zdrowia, trwające powyżej miesiąca, oraz urlopy udzielone w celu załatwienia spraw osobistych, rodzinnych, majątkowych, o ile wynoszą ponad dwa tygodnie, urlopy bezpłatne (art. 38).

Ponadto mają być notowane urlopy na czas trwania mandatu poselskiego (art. 57).

Innych urlopów się nie notuje.

Do rubryki XVII. Należy wpisywać choroby, trwające dłużej niż jeden miesiąc.

Do rubryki XIX. "Zawieszenia w służbie i kary dyscyplinarne" należy oprócz daty i liczby, treści prawomocnego orzeczenia i oznaczenia władzy, przy której komisja dyscyplinarna wydała orzeczenie, określić także powód w zwięzłych słowach i stwierdzić wykonanie orzeczenia.

Zawieszenie w służbie wpisuje się tylko wtedy, o ile postępowanie dyscyplinarne zakończone zostało karą dyscyplinarną.

Kar porządkowych nie wpisuje się.

Do rubryki XX. Rubryki tej używać należy do notowania faktów lub wydarzeń, nieobjętych innemi rubrykami wykazu, które nie mają wprawdzie bezpośredniego wpływu na stosunek służbowy funkcjonarjusza, lecz mogą być uważane za istotne dane, dotyczące funkcjonarjusza po myśli art. 16 ustawy o państwowej służbie cywilnej.

§  4.
Wycierania, skreślania lub nalepiania w wykazie stanu służby, jak również dopiski poza rubrykami nie są dopuszczalne. Jeżeli okaże się konieczna potrzeba sprostowania należy miejsce, które ma być sprostowane, w ten sposób przekreślić, aby pozostało jeszcze czytelne, a sprostowanie stwierdzić podpisem władzy służbowej.
§  5.
Wykazy stanu służby należy przechowywać pod zamknięciem i traktować poufnie. Prawo przeglądania wykazu i sporządzania odpisów po myśli ostatniego ustępu art. 16 ustawy o państwowej służbie cywilnej przysługuje tylko interesowanemu funkcjonarjuszowi.
§  6.
W razie przeniesienia funkcjonarjusza ma poprzednia władza służbowa przesłać wykaz stanu służby (wraz z aktami osobowemi) nowej władzy służbowej powołanej do prowadzenia wykazu stanu służby (§ 2).
§  7.
Wykazów stanu służby nie należy niszczyć przed upływem 30 lat od ostatniego wpisu.
§  8.
Dla funkcjonarjuszów, którzy w chwili ogłoszenia niniejszego rozporządzenia pełnią już służbę państwową polską, należy założyć bezzwłocznie wykaz stanu służby według dołączonego wzoru, względnie prowadzone już wykazy stanu służby dostosować do załączonego wzoru.
§  9.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK 

Wykaz stanu służby:

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1925.11.81

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykaz stanu służby urzędników i niższych funkcjonarjuszów państwowych.
Data aktu: 16/01/1925
Data ogłoszenia: 01/02/1925
Data wejścia w życie: 01/02/1925