Zm.: rozporządzenie z dnia 22 kwietnia 1919 r. o rejestrze handlowym.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 24 września 1924 r.
w przedmiocie niektórych zmian w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości o rejestrze handlowym z dnia 22 kwietnia 1919 r. (Dz. P. P. P. 1319 r. № 37 poz. 279).

Na podstawie art. 6 przepisów przechodnich do dekretu z dnia 7 lutego 1919 r. (Dz. P. P. P. № 14 poz. 164) zarządza się co następuje:
§  1.
Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości o rejestrze handlowym z dnia 22 kwietnia 1919 r. (Dz. P. P. P. № 37 poz. 279) ulega następującym zmianom:
1)
W art. 34 skreśla się ustąp oznaczony liczbą 5, a w ustąpię oznaczonym liczbą 9 skreśla się słowa "i ilość udziałów posiadanych przez każdego wspólnika".
2)
Art. 40 otrzymuje brzmienie następujące:

"Dział B składa się z 9-ciu rubryk (obacz dołączony wzór).

Rubryki pierwsza i druga działu B przeznaczone są dla tych samych wpisów, co rubryki pierwsza i druga działu A.

W rubryce trzeciej należy podać przy spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością wysokość kapitału zakładowego, uchwały w przedmiocie jego podwyższenia i obniżenia, ilość i wysokość udziałów w spółce, sposób i termin ich wpłaty, wysokość wpłaty w gotówce, sprzeciw wierzyciela spółki w przedmiocie obniżenia kapitału zakładowego oraz zmiany tych danych, a przy spółkach akcyjnych i komandytowo-akcyjnych wysokość kapitału zakładowego, wysokość i rodzaj akcyj (imienne czy na okaziciela), ilość akcyj uprzywilejowanych, prawo emisji obligacyj oraz ich nominalna wartość i zmiany tych danych.

Do rubryki czwartej wpisywać należy imiona, nazwiska i miejsce zamieszkania oraz zakres pełnomocnictwa osób uprawnionych do zarządzania i rozrządzania majątkiem spółki i względnie członków rady nadzorczej, ich zastępców, wreszcie likwidatorów i zmiany tych danych.

Rubryka piąta przeznaczona jest dla wszelkich wpisów, dotyczących prokurentów, prokury łącznej i zmiany tych danych.

Do rubryki szóstej wpisywać należy:

a) rodzaj spółki,

b) datę zatwierdzenia statutu spółki akcyjnej,

c) datą zawiązania spółki,

d) czas, na jaki spółka została zawarta.

Do rubryki siódmej będzie wciągnięte rozwiązanie spółki i jej unieważnienia, ogłoszenie i podniesienie upadłości oraz umorzenie postępowania upadłościowego, ustanowienie i ustanie nadzoru sądowego, dalsze trwanie spółki, z powołaniem się na odnośne dokumenty.

Do rubryki ósmej i dziewiątej stosują się przepisy, dotyczące rubryki siódmej i ósmej działu A.

Zmiany zarejestrowanych danych powinny być podane jaknajogólniej, przytem należy powołać się w rubryce siódmej na dokumenty i miejsce w aktach rejestru, w których się one znajdują".

§  2.
Dołączony do rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości o rejestrze handlowym wzór "Dział B (wzgl. Dział C)" (Dz. P. P. P. 1919 r. № 37 poz. 279) zastępuje się wzorem załączonym do niniejszego rozporządzenia.

Wzór ten będzie obowiązywać przy zaprowadzeniu nowych ksiąg rejestrowych. Znajdujące się obecnie w sądach księgi rai estrowe, sporządzona według poprzedniego wzoru, mogą być używane aż do wyczepiania, przyczem jednak rubryka 3 pozostanie niewypełniona.

§  3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Wzór

DZIAŁ B. (względnie DZIAŁ C).

1 2 1 3 i 4 6 7 1 8 9
№ kolejny wpisu Firma przedmiot. Siedziba. Data rozpoczęcia działalności przedsiębiorstwa. Oddziały. Kapitał zakładowy. Akcje. Udziały. Osoby uprawnione do zarządzania rozrządzania majątkiem spółki i zakres ich uprawnienia. Członkowie rady nadzorczej. Likwidatorowie. Prokura Rodzaj spółki. Data zatwierdzenia statutu. Data rozwiązania spółki. Czas trwania spółki. Rozwiązanie (likwidacja). Unieważnienie. Upadłość. Nadzór sądowy. №№ aktów. Data wpisów. Postanowienie sędziego. Podpis sekretarza. UWAGI:

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1924.84.813

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie z dnia 22 kwietnia 1919 r. o rejestrze handlowym.
Data aktu: 24/09/1924
Data ogłoszenia: 29/09/1924
Data wejścia w życie: 29/09/1924