Zmiany i uzupełnienia Taryfy towarowej polskich kolei żelaznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOLEI ŻELAZNYCH
z dnia 17 czerwca 1924 r.
o zmianach i uzupełnieniach Taryfy towarowej polskich kolei żelaznych.

Na mocy dekretu z dnia 7 lutego 1919 r. o tymczasowem przekazaniu Ministrowi Komunikacji prawa wydawania przepisów o przewozie pasażerów, bagażu i towarów oraz ustalania taryf przewozowych na kolejach polskich (Dz. P. P. P. № 14, poz. 152) i w porozumieniu z Ministrami Skarbu oraz Przemysłu i Handlu zarządza się co następuje:
§  1.
W części II Taryfy towarowej polskich kolei żelaznych "Postanowienia taryfowe" (Dz. U. R. P. z 1923 r. №136, poz. 1134) wprowadza się zmiany następujące:

W punk. 4 w wierszu trzecim minimalną normę dla przesyłek pośpiesznych zmienia się z 40 na 30 kg.

Punkt 5 otrzymuje brzmienie następujące:

"5. Za odległość przewozową kolei mniejszą, niż 5 km., przewoźne oblicza się za 5 km., z wyjątkami, wskazanemi w taryfie niniejszej. Opłaty za przewóz na odległościach od 6 do 50 km. oblicza się za rzeczywistą ilość kilometrów, od 51 do 100 km. - strefami po 5 km., zaś powyżej 100 km. - strefami po 10 km. Przy obliczaniu stref 5-cio i 10-cio kilometrowych część strefy liczy się za pełną. Przewoźne i inne opłaty zaokrągla się w sumie ostatecznej do pełnych groszy wzwyż".

Punkt 99 (dawny 101, Dz. U. R. P. z 1924 r. № 18, poz. 184 i № 30, poz. 303) skreśla się, a w zależności od tego punkt 100 otrzymuje numer 99.

W punk. 99 (nowym) w wierszu 3-im normę podwyżki zmienia się ze 100% na 50%.

W "Wykazie opłat dodatkowych" opłaty, podane w punktach: 2 - Opłaty za ważenie, 3 - Opłaty za liczenie sztuk, 4-Opłaty za zaopatrzenie przesyłki w napis stacji przeznaczenia lub w cechą, czy numer, poz. b), c) i e) punktu 5 - Opłaty za załadowanie, wyładowanie lub przeładowanie, 8-Opłaty za wynajem opon, 9-Opłaty za dodatkowe zlecenia nadawcy, 10-Opłaty za nowa nadania przesyłki i poz. c), d), e) i f) punktu 16 - Opłaty za dezynfekcje i oczyszczanie wagonów oraz 18 - Opłaty za korzystanie z urządzeń do pojenia zwierząt - zostają podwyższone o 100 proc. W punk. 16 podwyższa się opłaty w poz. a) do 500, a w poz. b) do 700 groszy.

W punk. 7 tegoż "Wykazu opłat dodatkowych" termin wolny od postojowego dla przesyłek, załadowywanych przez nadawcą lub wyładowywanych przez odbiorcą, zmienia się w sposób następujący:

"a) dla przesyłek ropy, nafty, benzyny i olejów mineralnych w wagonach - kotłach (cysternach)-10 godzin służbowych,

b) dla przesyłek olejów ciężkich w miesiącach: grudniu, styczniu i lutym-12 godzin służbowych,

c) dla przesyłek, wymienionych pod a) w rafinerjach i kopalniach nafty-12 godzin służbowych,

d) dla przesyłek załadowywanych lub wyładowywanych z wagonów 30-tonnowych lub dwóch połączonych platform-12 godzin służbowych,

e) dla przesyłek zwierząt żywych - 2 godziny służbowe,

f) dla wszystkich pozostałych przesyłek 8 godzin służbowych,

licząc od chwili podstawienia wagonu do naładowania, względnie od chwili zawiadomienia odbiorcy o przybyciu przesyłki (patrz art. 63 i 80 Przepisów przewozowych)".

§  2.
W części lii Taryfy "Nomenklatura i klasyfikacja" (Dz. U. R. P. z 1923 r. № 135, poz. 1134) wprowadza się zmiany następujące:

W gr. 7 "Owoce, i t. ci." w poz. b) w wierszu drugim stówa: "inne owocowe" zmienia się na: "inne owoce".

W gr. 41 "Materjały drzewne" w poz. i) wyraz "pojedyncze" zmienia się na "niesklejane".

W gr. 42 ".Drzewo opałowe" w poz. c) po słowie: "wiklina" dodaje się słowo: "nieokorowana", w zależności od tego dodaje się nową pozycję e) do gr. 42 o brzmieniu następującem:

"e) wiklina okorowana - II-VII2)".

W gr. 65 "Wyroby z żelaza" w poz. e) "Balony I t. d. "obok kl. II przesyłek drobnych dodaje się odsyłacz "1)" oraz w poz. i) przed wyrazem "piece" wstawia się nazwę, "słupy Latarniane".

W gr. 70 "Pierwiastki chemiczne" w poz. b) skreśla się słowa "i naftenowy".

W gr. 96 "Szmaty" w poz. a) skreśla się wyraz "stare", a w poz. b) klasę taryfy wagonowej zmienia się z V na VI kl.

§  3.
W części IV "Tablice opłat przewozowych" (Dz. U. R. P. z 1924 r. Na 30, poz. 303), opłaty z Działu 1 i 2 na odległościach od 1 do 100 km. zastępuje się brzmieniom według załącznika 1 go do niniejszego rozporządzenia.
§  4.
W części V "Taryfy wyjątkowe" (Dz. U. R. P. № 1924 r. № 18, poz. 184 i № 30, poz. 303) wprowadza się zmiany następujące:

W tar. wyj; № 1 na przewóz zwierząt zarodowych w punkcie 3 "Warunki stosowania" dodaje się w końcu "i Związków Kółek Rolniczych".

W tar. wyj. № 3 na przewóz materjałów drzewnych tytuł uzupełnia się słowami "i drzewa opadowego (z gr. 42) oraz wełny drzewnej (z gr. 43)", a punkt 2 "Opłaty" otrzymuje brzmienie:

"2. Opłaty. Przewoźne za przesyłki całowagonowe oblicza się:

a) za przesyłki budulca obrobionego, podkładów i sleeprów oraz deseczek fornierowych sklejanych i. niesklejanych (poz. b), d) i) z gr. 41) - według klasy B tablicy opłat przewozowych do taryf wyjątkowych";

b) za przesyłki budulca nieobrobionego, drzewa użytkowego, drzewa osikowego, kostek brukowych i słupów telegraficznych i telefonicznych (poz. a), c), g) i h) z gr. 41) oraz wełny drzewnej (poz. f) z gr. 43)-według klasy E tablicy opłat przewozowych do taryf wyjątkowych;

c) za przesyłki drzewa kopalnianego i celulozowego (poz. e) i f) z gr. 41) oraz drzewa opałowego i odpadków przy obróbce drzewa (poz. a), b) i d) z, gr. 42) -- według klasy F tablicy opłat przewozowych do taryf wyjątkowych".

W tar. wyj. № 4 na przewóz kamieni w punk. 2 "Opłaty" klasę E zmienia się na klasą G, a w końcu taryfy dodaje się uwagą następującą:

"Uwaga. Taryfa niniejsza rozciąga się również na przewozy wapienia surowego, adresowane do hut i cukrowni, oraz gliny zwyczajnej i ogniotrwałej do cegielni i zakładów ceramicznych, jak również piasku do hut szklanych".

W tar. wyj. № 5 na przewóz cegły punkt 2 "Opłaty" otrzymuje brzmienie następujące:

"2. Opłaty. Przewoźne za przesyłki całowa-gonowe oblicza się:

za odległość od 1 do 100 km. - według klasy IX,

za odległość od 101 do 150 km. -- według jednakowej opłaty 48 groszy za 100 kg.,

za odległość powyżej 150 km. - według klasy G tablicy opłat przewozowych do taryf wyjątkowych",

W tar. wyj. № 6-a na przewóz węgla w punk. 2 "Opłaty" klasą A zmienia się mi klasę D.

W tar. wyj, № 6-c na przewóz koksu w punk, 2 "Opłaty" klasę C zmienia się na klasę A.

W tar. wyj. № 6-d na przewóz miału węglowego w punk. 2 "Opłaty" klasą D zmienia się na klasę E.

W tar. wyj. № 8 na- przewóz rumowiska w punk. 2 "Opłaty" klasą E zmienia się na klasę G.

W tar. wyj. № 9 na przewóz nasion w punk. 3 "Warunki stosowania" po słowach "Gospodarczego we Lwowie" dodaje się "i Związków Kółek Rolniczych, jak również Związku Zachodniego Przemysłu Cukrowniczego w Poznaniu".

W tar. wyj. № 10 po słowach: "Na przewóz siana" dodaje się "i słomy".

W tar. wyj. № 12 na przewóz nawozów w punk. 2 "Opłaty" w ust. b) klasę E (Dz. U. R. P. № 32, str. 492) zmienia się na klasę G.

W tar. wyj. № 15 na przewóz przetworów naftowych, w p. 2 "Opłaty", w wykazie A, poz. b) po słowach: "nafty oczyszczonej" uzupełnia się słowami: "nafty destylowanej".

Tar. wyj. № 18 otrzymuje brzmienie następujące:

"Taryfa wyjątkowa 18.

Na przewóz rudy żelaznej i manganowej (z gr. 48).

1. Obszar ważności. Od stacyj Zdołbunów, Rokitno i Tomaszgród do wszystkich stacyj kolei polskich.

2. Opłaty. Przewoźna za przesyłki całowagonowe oblicza się według klasy E tablicy opłat, przewozowych do taryf wyjątkowych".

W tar. wyj. 1 n«l wywóz wyrobów żelaznych w tytule taryfy po Wyrazie "zagranice." dodaje się: żelaza i stali handlowych, blachy oraz drutu (z gr. §3)", a w punk. 2 "Opłaty" wprowadza się następujący podział opłat:

"a) za przesyłki żelaza i stali handlowych, blachy i drutu (poz. c), d) i e) z gr. 63): za Odległość od 1 do 200 km. - Według Wąsy VI,

za odległość od 201 do 300 krn. - Według jednakowej opłaty 150 groszy za 100 kg., za odległość powyżej 300 km. - według klasy VII;

b) za przesyłki wyrobów oraz maszyn' i aparatów (z gr. 65 i 66):"

W tar. wyj. V na wywóz zagranicę przetworów naftowych W p. 2 "Opłaty" poz. b) po słowach: "za naftą Oczyszczona (świetlną)" uzupełnia się słowami: "naftę destylowaną", w zależności od tego w "Tablicy Stacyjnej do taryfy wyjątkowej V" spis przetworów naftowych, taryfowanych-według kolumn "b" po słowach: "nafty oczyszczonej" uzupełnia się słowami: "nafty destylowanej".

W tar. wyj. VI na wywóz węgla w punk. 2 "Opłaty" w zdaniu pierwszem po wyrazach "oblicza się" dodaje się "przy wywozie do Gdańska i Gdyni Według klasy E, a do wszystkich innych stacyj granicznych", zaś w zdaniu ostatniem tegoż punk. 2-go klasę D zmienia się na klasą E.

W tar. wyj. VII na przewóz rudy w punk. 2 "Opłaty" klasę. IX zmienia się na klasę E tablicy opłat przewozowych do taryf wyjątkowych. Punkt 3 "Warunki stosowania" skreśla się.

Taryfa wyjątkowa VIII otrzymuje brzmienie następujące:

"Taryfa wyjątkowa VIII.

Na wywóz materiałów drzewnych (z gr. 41) i klepek beczkowych (z gr. 43).

1. Obszar ważności. Od wszystkich stacyj kolei polskich do wszystkich stacyj granicznych, oprócz Grajewa, oraz do stacyj na obszarze w m. Gdańska i do Gdyni..

2. Opłaty. Przewoźne za przesyłki całowagonowe oblicza się za całą odległość przewozu, nie wyłączając kolei na obszarze w. m. Gdańska:

a) za przesyłki budulca obrobionego, podkładów kolejowych, słupów telegraficznych i telefonicznych I deseczek fornirowych sklejanych i niesklejanych oraz drzewa nieobrobionego (poz. a), b), d), h) i i) z gr. 41) i klepek beczkowych (poz. b) z gr. 43)-według klasy C tablicy opłat przewozowych do taryf wyjątkowych;

b) za przesyłki drzewa kopalnianego i celulozowego (poz. e) i f) z gr. 41)-według klasy F tablicy opłat przewozowych do taryf wyjątkowych..

3. Warunki stosowania. Przesyłki powinny być nadawane za listami przewozowemi komunikacji międzynarodowej, oprócz przesyłek do obszaru w. m. Gdańska i do Gdyni oraz do Zemgale, przy których stosuje się listy przewozowe wewnętrzne.

Uwaga I. Przy wywozi-a drzewa celulozowego (papierówki) przez Grajewo stosuje się klasę F tablicy opłat przewozowych do taryf wyjątkowych.

Uwaga II. Taryfa niniejsza ma zastosowanie również do przesyłek drzewa, nadawanych do przystani rzecznych dla dalszego wywozu wodą do Gdańska, oraz do tranzytowych przewozów drzewa z Rosji, Ukrainy, Rumunji i Czechosłowacji".

W tar. wyj. IX na wywóz ziemniaków punk. 3 "Warunki stosowania" skreśla się.

Taryfy wyjątkowe XII, XIII, XVIII i XIX skreśla się. W tar. wyj. XIV na przewóz przetworów naftowych W punk. 1 "Obszar ważności" dodaje się w końcu "i Zbąszyniem", a w punk. 3 "Warunki stosowania" po słowach "czeskosłowackiej" dodaje się "lub rumuńsko-niemieckiej".

W tar. wyj. XV na wywóz zboża skreśla się znajdującą się pod tytułem taryfy uwagę: "(Obowiązuje do dnia 30 czerwca 1924 r.)."

W tar. wyj. XX na przewóz cegły punkt 1 "Obszar Ważności" i punkt 2 "Opłaty" otrzymują brzmienie:

"1. Obszar ważności. Od wszystkich stacyj kolei polskich do wszystkich stacyj granicznych oraz do stacyj na obszarze w. m. Gdańska.

2. Opłaty. Przewoźne za przesyłki całowagonowe oblicza się za całą odległość przewozu, nie wyłączając kolei na obszarze w. m. Gdańska:

za odległość od 1 do 100 km.-według klasy IX,

za odległość od 101 do 150 km. - według jednakowej opłaty 48 groszy za 100 kg.,

za odległość powyżej 150 km. - według klasy G tablicy opłat przewozowych do taryf wyjątkowych".

Wprowadza się nową taryfę wyjątkową XXIV:

"Taryfa wyjątkowa XXIV.

Na przewóz celulozy (drzewnika) z gr. 45.

1. Obszar ważności. Od stacji Wrocławek do Gdańska.

2. Opłaty. Przewoźne za przesyłki calowego-nowe oblicza się według klasy VII za całą odległość przewozu, nie wyłączając kolei na obszarze w. m. Gdańska."

Tablice opłat przewozowych do taryf wyjątkowych zastępuje się nowemi według załącznika 2 do niniejszego rozporządzenie!.

§  5.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życic z dniem 1 lipca 1924 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  1

1. Opłaty za przewóz towarów.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  2 1

TABLICA OPŁAT PRZEWOZOWYCH DO TARYF WYJĄTKOWYCH*)

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

1 Załącznik 2:

-zmieniony przez § 3 rozporządzenia z dnia 27 sierpnia 1924 r. (Dz.U.24.77.752) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1924 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 27 sierpnia 1924 r. (Dz.U.24.77.754) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1924 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia Ministra Kolei z dnia 15 września 1924 r. (Dz.U.24.82.794) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 września 1924 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia Ministra Kolei z dnia 19 września 1924 r. (Dz.U.24.83.801) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 września 1924 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 15 września 1924 r. (Dz.U.24.82.794) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 września 1924 r.

- zmieniony przez § 3rozporządzenia Ministra Kolei z dnia 15 września 1924 r. (Dz.U.24.82.793) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1924 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia Ministra Kolei z dnia 24 września 1924 r. (Dz.U.24.84.815) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1924 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia Ministra Kolei z dnia 24 września 1924 r. (Dz.U.24.84.815) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1925 r.

Zmiany nie zostały naniesione na tekst.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1924.52.531

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiany i uzupełnienia Taryfy towarowej polskich kolei żelaznych.
Data aktu: 17/06/1924
Data ogłoszenia: 26/06/1924
Data wejścia w życie: 01/07/1924