Przekształcanie spółek akcyjnych na spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

ROZPORZĄDZENIA
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 30 grudnia 1924 r.
o przekształcaniu. spółek akcyjnych ograniczoną odpowiedzialnością.

Na zasadzie punktu E 5 artykułu 1 i artykułu 2 ustawy z dnia 31 lipca 1924 r. o naprawie Skarbu Państwa i poprawie gospodarstwa społecznego. (Dz. U. R. P. № 71, poz. 687) oraz zgodnie z uchwałą Rady Ministrów z dnia 29 grudnia 1924 r. stanowią co następuje:
§  1.
Rozporządzenie niniejsze dotyczy jedynie spółek akcyjnych, które na mocy rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 25 czerwca 1924 r. (Dz. U. R. P. № 55, poz. 542) musiałyby ulec likwidacji, i nie stosuje się do przedsiębiorstw bankowych i ubezpieczeniowych.

Przekształcenie spółki akcyjnej na spółką z ograniczoną odpowiedzialnością nie powoduje żadnych zmian w jej stosunku do osób trzecich.

§  2.
Uchwała spółki akcyjnej o przekształceniu na spółką z ograniczoną odpowiedzialnością nazbiera mocy prawnej przez wpis do, rejestru handlowego. Uchwała ta powinna zapaść większością głosów przynajmniej 3/4 akcjonarjuszów, obecnych na walnem zgromadzeniu i wyobrażających przynajmniej 1/3 kapitału akcyjnego. Uchwałą q przekształceniu. pod względem formy musi być sporządzona odpowiednia do wymagań, przewidzianych przez ustawodawstwo dzielnicowe, względnie statuty dla uchwał o rozwiązaniu spółki.
§  3.
Zgłoszenie do rejestru handlowego musi nastąpić w przeciągu 3-ch miesięcy po powzięciu uchwały o przekształceniu, przyczem należy wykazać.
1)
że akcjonarjuszów spółki akcyjnej wezwano przez ogłoszenia w pismach, przewidzianych w statutach spółek, lub listami poleconemi celem oświadczenia, czy chcą przystąpić do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z tym samym udziałem w majątku spółki akcyjnej, jaki przypada na ich akcje;
2)
że każdy akcjonarjusz, przystępujący do przekształconej spółki, przyjął kwotę, odpowiadającą jego udziałowi w majątku spółki akcyjnej;

Że akcje, zamienione na obszarze b. zaboru rosyjskiego na udziały, a na pozostałym obszarze Państwa na wkładki zakładowe, wyobrażają przynajmniej połowę kapitału zakładowego, wyobrażają przynajmniej połowę kapitału zakładowego spółki akcyjnej odpowiednio do wymagań punktów 4 i 5 niniejszego paragrafu;

4)
że podstawą do obliczania, jaki udział w majątku spółki przypada na każdą akcję, był specjalny bilans, sporządzony na podstawie oszacowania rzeczywistej wartości majątku spółki przez komisję szacunkową, przewidzianą w rozporządzeniu Ministra Skarbu z dnia 21 września 1924 r. (Dz. U. R. P. № 92, poz. 863), i że bilans ten został zatwierdzony przez Ministra Przemysłu i Handlu oraz Skarbu;
5)
że kapitał zakładowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie jest niższym od bilansowej wartości kapitału zakładowego od spółki akcyjnej, ustalonego w myśl punktu 4 niniejszego paragrafu;
6)
że akcjonariusze, przystępujący do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, względnie inne osoby, zobowiązały się. wobec spółki aktem notarjalnym do wpłaty na rzecz spółki w ciągu trzech lat kwot, spłacanych w myśl § 5 niniejszego rozporządzenia, z ustaleniem w rzeczonym akcie notarjalnym podziału pomiędzy sobą tych kwot w charakterze udziałów, względnie wkładek zakładowych.
§  4.
Przepisy ustaw dzielnicowych co do wysokości kapitału zakładowego spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wysokości udziałów, względnie wkładek zakładowych, pozostają w mocy.
§  5.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością obowiązana jest wypłacić akcjonariuszom, którzy do niej nie przystąpili, po upływie trzech lat od dnia zarejestrowania uchwały o przekształceniu spółki kwoty, jakie przypadają na ich akcje według bilansu, o którym mowa w § 3 punkt 4. Przed upływem trzech lat akcjonarjusze ci mogą zadąć jedynie wypłacania im corocznie z dołu procentu równego dywidendzie, jaką będą w tych latach otrzymywać udziałowcy, od przypadających im kwot. Wypłata tych procentów będzie notowana na akcjach.
§  6.
Uchwała o przekształceniu spółki podlega zgłoszeniu do rejestru handlowego w sądzie właściwym dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ze względu na jej siedzibę.

Przy zgłoszeniu tem należy wykonać wszelkie przepisy, wymagane przez ustawodawstwa dzielnicowe przy wpisie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Równocześnie z wpisem uchwały o przekształceniu wykreśla się z rejestru handlowego dawną spółkę akcyjną.

Jeżeli sąd, do którego zgłoszono wniosek, nie jest zarazem właściwym sądem dotychczasowej spółki akcyjnej, to powinien po powzięciu uchwały o wpisie udzielić ją ternu ostatniemu celem wpisania w jego rejestrze handlowym.

§  7.
Od dnia wpisu do rejestru handlowego spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest uprawniona do rozporządzania majątkiem spółki akcyjnej.
§  8.
Przekształcenie spółki w myśl niniejszego rozporządzenia wolnem jest od wszelkich opłat stemplowych i aljenacyjnych.
§  9.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Ma ono zastosowanie tylko do tych spółek akcyjnych, które powezmą i zgłoszą do zarejestrowania uchwały o przekształceniu na spółki z ograniczoną odpowiedzialnością najpóźniej do dnia 31 grudnia 1926 r.
§  10.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrom: Skarbu, Przemysłu i Handlu oraz Sprawiedliwości.'

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1924.118.1070

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przekształcanie spółek akcyjnych na spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Data aktu: 30/12/1924
Data ogłoszenia: 31/12/1924
Data wejścia w życie: 31/12/1924